Strona domowa / / Artykuły / Nie tylko dla singla

LODÓWKI Z ZAMRAŻARKĄ GÓRNĄ

Nie tylko dla singla czy pary

Lodówki z zamrażarką umieszczoną u góry, nad chłodziarką, charakteryzują się nieco mniejszymi gabarytami, a tym samym mniejszą pojemnością od modeli z dolnym zamrażalnikiem. Wciąż cieszą się jednak dużą popularnością. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w wypadku singli, par a nawet niewielkich rodzin, które nie lubią robić dużych zapasów żywności lub po prostu częściej jadają na mieście.

Modele z górną zamrażarką to najczęściej konstrukcje jednodrzwiowe. Zamrażalnik ulokowany nad częścią chłodzącą jest od niej zdecydowanie mniejszy. Urządzenia tego typu pozwalają więc na przechowywanie mrożonek, jednak w znacznie mniejszej ilości niż ma to miejsce w modelach dolną zamrażarką, o modelach wielkogabarytowych typu side by side czy french door nie wspominając.

Lodówki z górną zamrażarką, mimo mniejszych gabarytów, wykorzystują jednak podobne funkcje i rozwiązania techniczne jak wspomniane przed chwilą większe dostępne na rynku konstrukcje chłodziarkozamrażarek.

Nie tylko dla singla

Fot. Amica

Wolnostojące i do zabudowy

Wśród modeli z górną zamrażarką dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i te do zabudowy. Od strony funkcjonalnej nie ma większej różnicy, czy instalujemy lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy. Niewątpliwą zaletą modeli zabudowanych jest ich ukrycie oraz wyciszenie pracy. Są one przy tym konstrukcyjnie nieco bardziej zaawansowane, a wynika to głównie z norm i ma związek z oddziaływaniem urządzeń m.in. na szafki, ich okleinę itp., a także zapewnieniem urządzeniu odpowiedniej wentylacji (cokół, kratka wentylacyjna). Z kolei modele wolnostojące gwarantują większą swobodę ustawienia urządzenia.

W wypadku modeli z górną zamrażarką znacznie bardziej popularne są konstrukcje wolnostojące, a co za tym idzie jest ich na rynku zdecydowanie więcej. Przy wyborze tego typu lodówki ważne są więc nie tylko gabaryty, ale również jakość wykonania i wzornictwo. Lodówki wolnostojące z górną zamrażarką to grupa urządzeń, w której to właśnie kolor odgrywa często zasadniczą rolę. Choć na rynku nie brakuje niestandardowych wersji kolorystycznych, to w wypadku wolnostojących modeli wciąż na topie pozostają kolory takie jak czarny, srebrny czy biały.

W lodówkach stosowane są rozmaite systemy, które mają zapewnić dłuższe przechowywanie żywności, a ponadto oszczędność energii.

Wolnostojące

Fot. Sharp

Wolnostojące

Fot. Samsung

Wolnostojące

Fot. Sharp

Pełny NoFrost

Na rynku dostępne są modele z systemem No Frost, który odpowiedzialny jest za kontrolę wilgotności powietrza we wnętrzu lodówki i niedopuszczanie do osadzania się na ściankach szronu i lodu. Modele wyposażone w ten system nie wymagają zatem odszraniania, co wpływa na komfort ich użytkowania. Dzięki temu rozwiązaniu produkty zamrażane są obiegowym powietrzem chłodzącym, a wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz, a produkty nie pokrywają się szronem i nie przymarzają do siebie. W lodówkach No Frost może być wykorzystywany w części chłodniczej i zamrażarce lub wyłącznie w części chłodniczej. W zależności od producenta rozwiązanie to może przyjmować nieco inne nazwy, jednak jego zasada działania jest podobna.

Czysta zamrażarka

Mycie zamrażarki rozpocznijmy od ustalenia, z jaką lodówką mamy do czynienia, ponieważ wśród lodówek z górną zamrażarką nie wszystkie modele wykorzystują pełny system No- Frost. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach i szufladach zamrażarki. Nie stosujmy ostrego noża do podważania lodu, aby nie zniszczyć powierzchni. Nie stosujmy także gorącej wody, która zbyt szybko rozmrozi urządzenie. Konwencjonalne metody, może sprawdzone i stosowane, nie zawsze sprawdzają się w najnowszych urządzeniach.

Po usunięciu lodu i szronu należy umyć całą komorę, dzięki delikatnej ściereczce nasączonej ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Urządzenia z systemem No Frost lub automatycznym rozmrażaniem nie wymagają ręcznego rozmrażania. Po umyciu należy również wywietrzyć komorę, a po wysuszeniu półek i wnętrza należy niezwłocznie włożyć przechowywanie produkty, aby nie rozmroziły się całkowicie ani nie zepsuły.

Czysta

Zamrażalnik znajdujący się nad częścią chłodzącą jest od niej zdecydowanie mniejszy. W wielu modelach jego pojemność nie przekracza 50 l. (Fot. Amica)

Obieg powietrza

Kwestia obiegu powietrza w lodówce jest ściśle powiązana z jego temperaturą oraz z wilgotnością. Jak wiemy, w lodówkach z obiegiem statycznym na górnych półkach temperatura jest większa niż na dolnych. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie dynamicznego obiegu powietrza. System nawiewu wykorzystujący wentylatory sprawia, że w całym wnętrzu lodówki panuje optymalna i wyrównana temperatura. Za zapewnienie odpowiedniego obiegu powietrza odpowiadają takie rozwiązania jak wielopunktowy nawiew powietrza czy wentylator mieszający powietrze. Rozwiązania te zapewniają równomierne rozpraszanie powietrza we wnętrzu lodówki.

Pojemność chłodziarki i zamrażarki

Wielu twierdzi, że im większa lodówka, tym lepiej. Owszem, taka odpowiedź ma znaczenie, jeśli klient ma dużą rodzinę lub po prostu przechowuje dużą ilość produktów. W przeciwnym razie duża, kilkusetlitrowa lodówka jest po prostu bezużyteczna, ponieważ stojąc, zajmuje dość sporo miejsca, a do tego zużywa dużą ilość energii enektrycznej. Warto więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni w lodówce powinniśmy zapewnić danej rodzinie i chłodzonym lub mrożonym produktom. Modele z górną zamrażarką to urządzenia, w których komora chłodzenia najczęściej ma pojemność nie przekraczającą 200 l, a zamrażalnik 50 l.

Sterowanie mechaniczne i elektroniczne

Chłodziarkozamrażarki wykorzystują różnorodne konstrukcje paneli sterowania. W lodówkach z górną zamrażarką wciąż popularnym rozwiązaniem jest sterowanie mechaniczne. Zwykle przyjmuje ono postać pokrętła, które umożliwia regulację temperatury, z jaką ma pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi, jednak nie daje ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi.

Znacznie większe możliwości daje jednak sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który może być umieszczony np. na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię. Jednak w wypadku modeli z górną zamrażarką lodówki z zewnętrznym elektronicznym panelem sterowania i wyświetlaczem stanowią zdecydowaną mniejszość.

Oszczędność energii

Lodówka jest jednym z urządzeń w domowym budżecie, które zużywa najwięcej energii elektrycznej. Producenci prześcigają się więc w oferowaniu modeli z górną zamrażarką w najwyższych dostępnych obecnie klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, które energię tę oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu, możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym.

Oszczędność

LED-owe oświetlenie

Producenci stosują w lodówkach różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej, obecnie sięgają chętnie po panele LED-owe. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory chłodzenia, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia.

Komora zerowa

Niektóre produkty, np. ryby, sałata czy owoce morza, wymaga wyjątkowych warunków przechowywania. To właśnie dla tego typu żywności stworzono specjalne komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi. W ich wnętrzu temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5–1 °C. Wyższe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w sanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań, mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.

Supermrożenie i superchłodzenie

Częste otwieranie lodówki, dokładanie nowych produktów (zwłaszcza po zakupach) sprawia, że jej poziom nieustannie się waha. Dobrym rozwiązaniem, które spotkamy w niektórych modelach z górną zamrażarką, są opcje szybkiego chłodzenia i mrożenia. Superchłodzenie sprawdza się doskonale w sytuacji kiedy do komory chłodzącej włożymy dużą ilość produktów. Są one szybko chłodzone, a kiedy temperatura uzyska swój stały poziom, funkcja jest automatycznie wyłączana. Funkcja supermrożenia w bardzo szybkim czasie obniża temperaturę w komorze zamrażarki, dzięki czemu nawet po włożeniu do niej dużej ilości nowych produktów temperatura w zamrażarce nie rośnie. 

Dyspensery wody i lodu

Lód, najczęściej w formie niewielkich kostek, przydatny jest do napojów, drinków i deserów, a nierzadko do przechowywania ryb i owoców morza. Jakie są standardowe formy tworzenia lodu? Podstawowym rozwiązaniem w lodówkach z górną zamrażarką jest wielokrotnego użytku foremka do kostek lodu umieszczana w zamrażarce. Spotyka się ją w tradycyjnych urządzeniach segmentu niższego i średniego.

Coraz częściej na wyposażeniu jest też dozownik wody i lodu. W tym wypadku, dzięki automatycznemu mechanizmowi kostki tworzą się samoczynnie. Jedynym wymogiem, zależnie od modelu, jest dolewanie wody do zbiornika znajdującego się w lodówce bądź hydrauliczne przyłącze.

Kostkarka do lodu może być też umieszczona na stałe w zamrażarce. Inną opcją jest wyjmowana zwykle kostkarka tzw. twistowa. Po zamrożeniu wody wystarczy obrócić foremki specjalnym pokrętłem, aby lód spadł do pojemnika.

Lodówki z jonizacją

W niektórych lodówkach z górnym zamrażalnikiem wykorzystywana jest jonizacja powietrza. Proces ten polega na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu, obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest lodówka, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty, np. cebulę.

Wzorniczy powrót do przeszłości

Wśród lodówek z górną zamrażarką nie brakuje modeli utrzymanych w stylistyce retro. Swoją propozycję ma dla klientów również firma Ravanson. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne: czarna (model LKK-210RB) oraz kremowa (model LKK-210RC). Zamrażalnik ma pojemność 51 l. Temperatura, jaka panuje w komorze zamrażania, to najczęściej spotykana wartość, czyli –18 °C. Zdolność zamrażania wynosi natomiast 2,6 kg/24 h. Chłodziarka ma w tym wypadku 157 l. Wnętrze komory chłodzenia skrywa m.in. szklane półki, pojemnik na warzywa i owoce oraz specjalną półkę na butelki. Podświetlane jest energooszczędnymi LED-ami. Urządzenia zostały wyposażone w funkcję automatycznego rozmrażania chłodziarki, a ich klasa efektywności energetycznej to A++. Nowe modele marki Ravanson są wyjątkowo ciche. Poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy nie powinien przekraczać 39 dB. Istnieje możliwość przełożenia drzwi chłodziarki i zamrażarki, dzięki czemu będą one otwierały się w tę stronę, która najbardziej odpowiada użytkownikowi.

Wzorniczy powrót

Fot. Ravanson (x2)

Wzorniczy powrót

W stylu retro

Wnętrze wykończone w stylistyce retro charakteryzuje ponadczasowość. Tak urządzone wnętrza, mimo wciąż zmieniających się trendów, będą modne nawet po wielu latach. Nic więc dziwnego, że chłodziarkozamrażarki w stylu retro są chętnie wybierane przez klientów na całym świecie. Opływowe kształty, zaokrąglone narożniki, charakterystyczne, często masywne uchwyty mają w sobie mnóstwo uroku. W wypadku chłodziarkozamrażarek stylizowanych na lata 50. i 60. ubiegłego stulecia, które w znacznej mierze są wolnostojące, widocznym trendem jest stosowanie odważnych barw. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy.

W stylu

Fot. Amica (x2)

W stylu

Model nawiązujący do klasyki

Na rynku nie brakuje producentów chłodziarkozamrażarek, w ofercie których znajdziemy modele utrzymane w stylistyce retro. Jednym z nich jest polski MPM, który w swoim portfolio ma sprężarkowy model MPM-260-CZ-42RB z zamrażalnikiem górnym o pojemności 57 l. Część chłodnicza w tym urządzeniu ma 201 l. Opływowe kształty, zaokrąglone narożniki i charakterystyczne, masywne uchwyty w stylu old mobile sprawiają, że nowy model firmy MPM jest nie tylko praktyczny, ale także ma w sobie mnóstwo uroku. Temperatura, jaka panuje w komorze zamrażania tego urządzenia, to –18 °C (i mniej). Zdolność zamrażania wynosi natomiast 3,5 kg/24 h. Dostępna jest ponadto funkcja szybkiego zamrażania. Wnętrze komory chłodzenia skrywa m.in. szklane półki, wysuwany pojemnik na warzywa i owoce, pojemnik na jajka oraz cztery półki na drzwiach (m.in. na napoje). Także komora zamrażania jest podzielona na dwie półki. Urządzenie zostało wyposażone w funkcję automatycznego rozmrażania chłodziarki, a jego klasa efektywności energetycznej to A++. Roczne zużycie energii nie powinno być większe niż 197 kWh. Model MPM-260-CZ- 42RB jest wyjątkowo cichy. Poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy nie powinien przekraczać 39 dB. Model MPM-260-CZ-42RB ma kolor czarny. W ofercie firmy MPM dostępna jest również beżowa wersja kolorystyczna (model MPM-260- CZ-41RC). Wymiary nowych chłodziarkozamrażarek to 172 × 56 × 63 cm (odpowiednio: wysokość, szerokość i głębokość).

Model nawiązujący do

Fot. MPM (x2)

2020-06-06
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket