HAUS&LUFT

Osuszacz powietrza HL-OS-10

Osuszacz powietrza

Wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60 proc. przy temperaturze 20 – 22 °C. Dla jej zapewniania często stosujemy nawilżacze, jeśli powietrze jest zbyt suche. Tam, gdzie wilgotność jest za duża, polecamy użytkowanie osuszaczy, jak testowany przez nas Haus & Luft HL-OS-10.

Zbyt duża wilgotność jest szkodliwa, ponieważ może doprowadzić do rozwoju np. szkodliwych grzybów i pleśni. Urządzenie jest przeznaczone do pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 20 m2 (zdj. 1). Wyposażono je w zbiornik na wodę o pojemności 2,5 l (zdj. 2).

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

W zestawie jest dołączony dren odpływowy, który pozwala odprowadzać wodę poza zbiornik osuszacza. Wentylator urządzenia osiąga przepływność powietrza na poziomie 135 m3/h i jest relatywnie cichy, jednak nie do tego stopnia, aby urządzenie nie przeszkadzało we śnie. Maksymalna dzienna wydajność urządzenia to 10 l. Osuszacz wyposażono w filtr wstępny powietrza oraz wymienny filtr węglowy (zdj. 3), eliminujący brzydkie zapachy. Do zestawu są dołączone dwie sztuki tego ostatniego.

Zdjęcie 3

Osuszacz ma czytelny panel sterowania (zdj. 4). Znajdują się na nim wyświetlacz, informujący o aktualnej wilgotności czy wskazaniu funkcji timer, oraz włącznik i przyciski sterujące. Timer pozwala zaprogramować pracę osuszacza na określony czas, maksymalnie 24 godziny. Obok włącznika znajdują się diody informujące o stanie urządzenia, jego pracy, pełnym zbiorniku czy działaniu funkcji defrost – automatycznego rozmrażania parownika w celu usprawnienia procesu osuszania (zdj. 5).

Zdjęcie 4

Zdjęcie 5

Zaletami są składana rączka (zdj. 6), która znacznie ułatwia przenoszenie osuszacza, oraz kółka transportowe. Urządzenie może pracować w dwóch trybach – wentylatora (fan), czyli nadmuchu powietrza bez osuszania, oraz w trybie smart. Ten ostatni pozwala na ustalenie określonego poziomu wilgotności powietrza z zakresu od 35 do 80 proc., ze skokiem co 5 proc.

Zdjęcie 6

Podczas testów w pomieszczeniu o powierzchni 10 m2 i kubaturze 27 m3 panowała wilgotność powietrza na poziomie 50 proc. Po 70 minutach pracy osuszacz zredukował ją do 35 proc. i utrzymywał na tym poziomie przez 1 godzinę, w tym czasie w jego zbiorniku zgromadziło 0,3 l wody. Sprzęt dobrze poradził sobie z zapewnieniem odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jest przy tym bardzo kompaktowy oraz estetyczny, dlatego świetnie sie sprawdzi w większości domowych aranżacji. Polecamy go przede wszystkim do pomieszczeń, w których trudno utrzymać zalecaną wilgotność powietrza i występują problemy z właściwą wentylacją. Sprawdzi się np. w pralni, łazience, kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym.

2020-05-04