Strona domowa / / Artykuły / Chłodnictwo

Chłodnictwo w wersji mini

Chłodnictwo

Segment kompaktowych urządzeń chłodniczych tworzą przede wszystkim lodówki turystyczne i kostkarki. Wbrew pozorom dostępne na rynku modele sporo różni i choć może nie są tak zaawansowane jak ich więksi bracia, to i tak warto wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze. (Fot. Eldom)

Lodówki turystyczne to grupa urządzeń przydatnych przede wszystkim w podróży. Nie może ich zabraknąć na kempingu, pod namiotem czy nad jeziorem. Utrzymają właściwą temperaturę napojów czy przechowają mięso na grilla, a wbudowany uchwyt pozwala je wygodnie przenosić. Integrują w sobie funkcje chłodzenia i ogrzewania przez zastosowanie elementów półprzewodnikowych, bez konieczności używania sprężarki i szkodliwych związków chemicznych stosowanych w tradycyjnych chłodziarkach, takich jak freon. Nie emitują też żadnych szkodliwych substancji, a dzięki niewielkiemu poborowi mocy są przyjazne dla środowiska. Przyjrzyjmy się zatem, jakie lodówki turystyczne są dostępne na rynku.

Lodówka na wkłady

Ofertę lodówek turystycznych otwierają modele wykorzystujące wkłady chłodzące. Nie wymagają żadnego zasilania, skrzynia lodówki jest wykonana najczęściej z tworzywa sztucznego i skutecznie zaizolowana, a wspomniane wkłady są wypełnione specjalnym żelem lub wodą. Przed wyruszeniem w trasę należy je zamrozić w zamrażalniku, a następnie umieszczamy je we wnętrzu lodówki wraz z transportowanymi jedzeniem i napojami. Zazwyczaj taka lodówka pozwala na obniżenie temperatury przez ok. 12 godzin.

Liczba wkładów powinna być dopasowana do pojemności lodówki, producent określa to w specyfikacji. Najmniejsze modele mają objętość 10 l, a największe ponad 30 l. Główną zaletą takiej lodówki jest, oczywiście, możliwość użytkowania w dowolnym miejscu, ponieważ nie potrzebuje zasilania. Sprawdzi się więc świetnie na krótkich wypadach, np. na plażę czy działkę. Oprócz tego jest lekka, dlatego jej transport nie nastręcza problemów. Najczęściej jest wyposażona w wygodny uchwyt do przenoszenia.

Lodówka

Możliwość zasilania z instalacji samochodowej pozwala lodówce obniżyć temperaturę nawet w trakcie najdłuższej podróży. (Fot. Eldom)

Lodówki termoelektryczne

Na dłuższe wypady, np. kemping lub biwak, możemy polecić lodówki termoelektryczne, które do procesu chłodzenia wykorzystują tzw. ogniwo Peltiera z wentylatorem i radiatorem. Pod względem efektywności rozwiązanie to nie jest tak skuteczne jak tradycyjne domowe chłodziarki kompresorowe, jednak niektóre modele pozwalają na obniżenie temperatury nawet o 20 °C względem otoczenia. Sposób działania ogniwa Peltiera sprawia, że oprócz chłodzenia lodówka może być wykorzystywana do grzania przechowywanych produktów nawet do temperatury 60 °C. Lodówka ma możliwość zasilania samochodowego napięciem 12 V lub z sieci elektrycznej – 230 V.

Niewielkie wymiary i masa sprawiają, że sprzęt łatwo zabierzemy ze sobą. Pojemność sięga nawet 30 l. Niektóre bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone np. w ekran LCD i elektroniczną regulację temperatury.

Lodówki

Kostkarka do lodu to praktyczne urządzenie, które zrobi furorę nie tylko na imprezach. Ułatwi również np. przygotowywanie deserów, takich jak sorbety. (Fot. Gorenje)

Lodówka absorpcyjna

Kolejnym z typów lodówek zasilanych energią elektryczną są modele absorpcyjne. To raczej większy gabarytowo sprzęt turystyczny, szczególnie popularny w kamperach czy wśród zawodowych kierowców. Docenia się je przede wszystkim ze względu na bardzo dobre właściwości chłodzące. Przede wszystkim najwydajniejsze modele pozwolą nawet na zamrażanie produktów. Dotyczy to jednak głównie lodówek montowanych na stałe, np. w kamerach czy jachtach. Co prawda, służą one celom turystycznym, lecz jednocześnie trudno uznać je za przenośne. Lodówki absorpcyjne dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, nawet powyżej 40 l. Za czynnik chłodniczy służy amoniak. Podstawowe zasilanie zapewnia, oczywiście, sieć elektryczna 230 V lub zasilacz samochodowy. Mogą być jednak zasilane także gazem typu propan-butan. To pozwala zapewnić chłodzenie w niemal każdych warunkach oraz osiągnąć oszczędność energii akumulatora. Są jednak droższe i cięższe niż lodówki z ogniwem Peltiera. Dlatego polecamy je przede wszystkim zapalonym miłośnikom kempingów, dla których niezależność jest najważniejszą kwestią.

Ważne cechy lodówek turystycznych

Jest kilka ważnych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając lodówkę turystyczną. Przede wszystkim jest to pojemność, którą należy dopasować do naszych wymagań. Jeśli lodówka służy nam głównie w czasie podróży, a na kwaterach korzystamy z zainstalowanych tam urządzeń, nie jest potrzebna nam duża pojemność. Największe lodówki to rozwiązania przede wszystkim do kamperów, czyli tam, gdzie musimy być w pełni niezależni. Większość typowych lodówek turystycznych jest otwierana od góry, co w porównaniu do modeli tradycyjnych utrudnia nieco dostęp do przechowywanych produktów, jednak taka konstrukcja lepiej sprawdza się w podróży. Lodówka powinna być wyposażona w wygodne uchwyty, które ułatwią jej przenoszenie. Jeśli chcemy ją wygodnie przewozić na tylnym siedzeniu, warto wybrać model z zapięciem do pasów bezpieczeństwa. Niektóre modele są również wyposażone w specjalne tryby zwiększające szybkość chłodzenia lub tryb eko, który oszczędza energię.

Torby termiczne

Poręczna torba termiczna doskonale sprawdza się w czasie wypadów za miasto, np. na piknik, działkę czy nad jezioro. Ale także na zakupy, kiedy musimy przewieźć ze sklepu do domu mrożonki. Warto zastanowić się nad produktem trwałym (nie jednorazowym) i nieco bardziej rozbudowanym. Wytrzymały materiał izolacyjny zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne zarówno dla zimnych, jak i ciepłych produktów. Niektóre torby są dodatkowo wyposażone w możliwość zasilania z samochodowej instalacji 12 V, dzięki czemu jeszcze lepiej utrzymują niską temperaturę. System ten, podobnie jak w lodówkach, wykorzystuje ogniwo Pelitera. Torby są bardzo lekkie, a po opróżnieniu można je wygodnie złożyć, więc nie zajmują dużo miejsca. Warto zwrócić uwagę na pojemność, aby była dopasowana do naszych wymagań.

Torby

Wygodny uchwyt ułatwia przenoszenie lodówki turystycznej. (Fot. Camry)

Kostkarki do lodu

Znajdziemy je w chłodziarkozamrażarkach z wyższej półki, ale są także ich kompaktowe, przenośne wersje. Znakomicie sprawdzają się w firmie, na działce czy w salonie tuż obok szafki z alkoholami. Kostkarka należy do specjalistycznych urządzeń chłodniczych. Automatycznie wytwarza lód. Zarówno domowe, jak i profesjonalne kostkarki znajdują zastosowanie w szybkim tworzeniu lodu do drinków, napojów, a także deserów, ryb czy owoców morza. W zależności od gabarytów urządzenia kostkarkę można położyć zarówno na biurku, blacie kuchennym, jak i na tarasie czy w ogrodzie podczas grilla.

Jak działa kostkarka?

Zasada działania przenośnej kostkarki jest prosta i oczywiście opiera się na zamrożeniu wody i tworzeniu brył (kostek) lodu. Zwykle wlewamy odpowiednią ilość wody do specjalnego pojemnika. Następnie woda trafia do foremki. Po uruchomieniu termostatu kostkarka zamraża wodę, tworząc wielokształtne kostki. Praktyka pokazuje, że często nawet użycie siły nie pozwala uwolnić kostki lodu z foremki, więc wiele osób zastanawia się, jak urządzenie radzi sobie z tą czynnością. I słusznie. Otóż, gdy foremka z lodem jest gotowa do opróżnienia, tj. kiedy woda osiągnęła stan zamrożenia, termostat włącza podgrzewanie foremki, tak aby delikatnie rozpuścić wodę i uwolnić kostki lodu.

Kolejnym procesem jest wypchnięcie kostki lodu, które możliwe jest dzięki obracającej się łopatce. To ona powoduje, że kostka trafia do pojemnika. Ważnym elementem, a raczej rozwiązaniem jest to, że kostkarka wstrzymuje proces zamrażania i nie wytworzy lodu do czasu opróżnienia już pełnego pojemnika na kostki. W prostszych wersjach mamy do czynienia z rozwiązaniami mechanicznymi typu „twist”, a więc skręcamy i/lub wyginamy zbiornik i kostki same wypadają.

Dzisiejsze udogodnienia, ale także potrzeby konsumentów powodują, że na rynku znajdziemy różnorodne kształty kostek lodu: od zwykłych kwadratowych po formy serc, trójkątów czy gwiazdek.

Podczas wyboru kostkarki warto zwrócić uwagę na metodę poboru wody oraz samą jakość wody. Cóż nam po znakomitych alkoholach, kiedy woda pochodzi z nieznanych, niesprawdzonych źródeł. Część urządzeń samoczynnie pobiera ją z pojemnika, do którego ową wodę wlewamy, choć także znajdziemy modele z bezpośrednim przyłączem do instalacji wodnej. Warto, aby w obu wypadkach woda przeszła etap filtracji – czy to za pomocą przenośnego dzbanka, czy filtra stałego. Warto wiedzieć, że filtry poprawiają znacznie smak i zapach wody, a więc mają ogromny wpływ na finalną jakość kostek lodu.

Wydajność kostkarki

Producenci oferują modele, które oprócz konstrukcji technicznej różnią się także ilością i wielkością wytworzonego lodu. Średnio masa jednej kostki to od 10 do 30 g. Kostkarki profesjonalne mogą mrozić nawet do 200 – 300 g lodu w ciągu godziny, choć te standardowe, do użytku domowego, wytworzą średnio 50 – 60 g kostek. Wytworzenie kilku kostek to czas rzędu od kilku do kilkunastu minut. Urządzenie po wytworzeniu lodu uwalnia kostki do pojemnika i napełnia foremkę wodą ponownie. Co ważne, wiele urządzeń oferuje funkcję wyboru rozmiaru kostki.

Dodatkowe funkcje kostkarki

Kostkarki, podobnie jak inne urządzenia gospodarstwa domowego, mogą być równie zaawansowane i atrakcyjne wizualnie. Odpowiadają za to nowoczesne wzornictwo, a także zastosowane udogodnienia. Jednym z nich jest wyświetlacz, który pozwala na łatwą obsługę, a także ustawienie parametrów, zwłaszcza timera. Ponadto nowoczesne kostkarki mogą mieć sygnał informujący o zapełnieniu pojemnika na kostki lodu. Wówczas należy go opróżnić, aby kostkarka ponownie włączyła termostat. Podobnym rozwiązaniem jest sygnał informujący o zbyt małej ilości wody. Sama obsługa urządzenia jest niewymagająca i można by rzec, że wręcz niewymagana, ponieważ po aktywacji urządzenia (włącznik) kostkarka działa samoczynnie. Akcesoriami zazwyczaj są miarka na wodę, a także łopatka, dzięki której możemy nakładać lód. Ciekawym i efektownym rozwiązaniem jest pojemnik, który można wyciągnąć i postawić od razu na stole.

Fot. Camry

Dodatkowe
2020-05-04
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket