Rodzaje lodówek wyposażonych w dolną zamrażarkę

Rodzaje lodówek

Współczesne kuchnie coraz częściej są otwarte na salon, dlatego też tak ważny jest odpowiedni dobór sprzętów kuchennych, w tym chłodziarkozamrażarki. Dobrze dobrany model lodówki – jednego z największych sprzętów gospodarstwa domowego – ujednolici kuchnię, a nawet – mimo swoich gabarytów – może stać się praktycznie niezauważalne. (Fot. Amica)

Podstawowe różnice między urządzeniami chłodniczymi sprowadzają się bezpośrednio do tego, jaką mają konstrukcję oraz na jakie przechowywanie żywności pozwalają. Chłodziarkozamrażarki z zamrażarką dolną są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń chłodniczych, co zawdzięczają przede wszystkim funkcjonalności. Umieszczona na dole zamrażarka charakteryzuje się znacznie większą pojemnością niż w wypadku modeli, w których znajduje się ona na górze, a strefa chłodząca również ma duże gabaryty. Przy tym wszystkim model z zamrażalnikiem dolnym nie zajmuje więcej miejsca niż ten z górnym, co czyni go idealnym wyborem dla większości rodzin.

Wśród modeli z dolną zamrażarką możemy wyróżnić konstrukcje wolnostojące i do zabudowy. Od strony funkcjonalnej nie ma większej różnicy, którą z nich wykorzystamy.

CHŁODZIARKOZAMRAŻARKI DO ZABUDOWY

CHŁODZIARKOZAMRAŻARKI

Fot. Amica

Modele w zabudowie można ukryć za drzwiami szafki, dzięki czemu powstanie jednolity ciąg mebli kuchennych. Wybór modelu lodówki przeznaczonego do zabudowy powinien być poprzedzony dokładnym wymierzeniem dostępnej powierzchni i zaplanowaniem miejsca, w którym urządzenie zostanie ustawione. Wybierając model do zabudowy należy zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary sprzętu, które niestety, czasem mogą być mniejsze lub większe niż wymiary szafki, w której zaplanowana jest zabudowa lodówki. Przemyślana decyzja i właściwe umiejscowienie lodówki są ważne, ponieważ w wypadku zabudowy nie ma możliwości późniejszych korekt ustawienia, ewentualnie wiążą się one z wysokimi kosztami.

Niekiedy, żeby dopasować wysokość urządzenia do wysokości szafek, wystarczy umieścić nad lodówką nadstawkę. Należy pamiętać, że aby zapewnić właściwą wentylację (odprowadzanie i dopływ powietrza), szafkę powinno się odsunąć od ściany na odległość co najmniej 5 cm. Dzięki temu powstanie kanał wentylacyjny na całej szerokości szafki.

CHŁODZIARKOZAMRAŻARKI WOLNOSTOJĄCE

CHŁODZIARKOZAMRAŻARKI

Fot. Samsung

Chłodziarkozamrażarki wolnostojące nie różnią się funkcjonalnością od modeli przeznaczonych do zabudowy. Należy też pamiętać, że lodówek wolnostojących pod żadnym pozorem nie wolno zabudowywać. Jeśli już chcemy niejako ukryć model wolnostojący w zabudowie kuchennej, koniecznie trzeba zachować odstępy, które umożliwią właściwe odprowadzanie ciepła z urządzenia.

Posiadając model wolnostojący możemy wybrać miejsce, gdzie postawimy lodówkę, bez zbędnych wymogów instalatorskich. Jedynym warunkiem jest odpowiednia odległość od ściany, taka, aby powietrze swobodnie dostawało się do kratek wentylacyjnych lub tworzyło specjalny kanał powietrzny (w części modeli może on przebiegać od góry bądź z przodu). Użytkownik powinien bezwzględnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Nie należy m.in. ustawiać urządzenia w miejscach nasłonecznionych lub w pobliżu urządzeń grzewczych czy grzejników.

Lodówki wolnostojące to grupa urządzeń, w której to kolor odgrywa często zasadniczą rolę. To właśnie sektor chłodniczy, obok okapów, piekarników czy zlewozmywaków, oferuje najliczniejszą paletę barw. Choć na rynku nie brakuje niestandardowych wersji kolorystycznych, to w wypadku wolnostojących modeli wciąż na topie pozostają kolory takie jak czarny, srebrny czy biały.

2020-05-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket