Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

VESTEL POLAND

Innowacyjny sprzęt chłodniczy dla każdego

Innowacyjny sprzęt chłodniczy

Andrzej Krop - dyrektor zarządzający Vestel Poland Sp. z o.o.

Redakcja: W wypadku dużych koncernów poszczególne brandy korzystają często z wielu źródeł produkcyjnych, rozlokowanych w różnych krajach. Czy Vestel w kategorii urządzeń chłodniczych bazuje wyłącznie na sprzęcie produkowanym w Turcji?

Andrzej Krop: Vestel nie jest tutaj wyjątkiem. Dywersyfikacja produkcji zazwyczaj powodowana jest chęcią rozbudowania oferty i tak też było w naszym przypadku. Część systemów chłodniczych marki Sharp produkowana jest w Tajlandii – to głównie droższe, 4-drzwiowe chłodziarkozamrażarki oraz te z górnymi zamrażarkami, popularne w Azji. Produkcja w Turcji zdecydowanie wzbogaca nasze portfolio, w tym o modele z dolną zamrażarką, preferowane z kolei w Europie, urządzenia w różnych, również nietypowych rozmiarach oraz w zróżnicowanym przedziale cenowym – od segmentu premium po kanał masowy. W ten sposób nie tylko proponujemy konsumentom obszerną ofertę, ale również jako marka stale rozbudowujemy naszą sieć dystrybucji.

Vestel to jeden z największych producentów AGD i RTV na świecie. Koncern tworzą aż 24 spółki, które mają dostęp do najnowszych technologii oraz ogromne możliwości produkcyjne. Jak prezentują się one w kategorii systemów chłodniczych? Proszę przybliżyć naszym czytelnikom liczby oraz krótko scharakteryzować proces wprowadzania na rynek nowych modeli.

Nasza firma eksportuje swoje urządzenia do 149 krajów pod wiodącymi japońskimi i europejskimi markami. Mamy dostęp do nowoczesnych technologii wypracowanych przez kilkuset specjalistów, co zdecydowanie usprawnia etap projektowania oraz testy. W przypadku urządzeń sygnowanych marką Sharp wszystkie urządzenia są drobiazgowo sprawdzane, a następnie akceptowane przez japońskich inżynierów. To trwa około 2–3 miesiące. Możliwości produkcyjne Vestela sprawiają, że łańcuch dostaw funkcjonuje niezwykle sprawnie. Dzięki nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym procesom produkcji, od zatwierdzenia projektu do dostępność towaru w magazynie, upływają tylko 2–3 miesiące. Bez takiej infrastruktury cykl ten może trwać nawet 6 miesięcy. W ten sposób na bieżąco reagujemy na obowiązujące trendy czy potrzeby konsumentów.

Oprócz ogromnych możliwości produkcyjnych Vestel jest także znany z ciągłego rozwoju. Czy w ramach grupy istnieją jednostki odpowiedzialne za technologie? Czy efekty ich prac są tak samo dostępne dla wszystkich firm do niej należących?

Nie tylko kreujemy innowacje, ale też są one regularnie doceniane na świecie. W ciągu ostatnich lat firma otrzymała kilkadziesiąt międzynarodowych nagród w kategorii wzornictwa oraz technologii, w tym wiele z nich za innowacje. W tym kontekście Vestel skupia się również na rozwiązaniach proekologicznych oraz takich, które odpowiadają na globalne problemy, jak marnotrawienie wody czy żywności. Dostępność potencjału technologicznego w ramach grupy, w tym praca zespołu ponad 900 inżynierów, buduje przewagę konkurencyjną naszych marek i możliwość ciągłego rozwoju. Dowodem skuteczności tej koncepcji jest zaufanie, jakim darzą Vestela inne firmy. Warto podkreślić, że wielu innych producentów korzysta z naszych zasobów technologicznych, produkując w fabrykach Vestela urządzenia własnych marek. Takie zainteresowanie wśród konkurencji to wystarczający dowód jakości.

Innowacyjny sprzęt chłodniczy

Założone w 1984 r. przedsiębiorstwo jest obecnie jednym z największych producentów sprzętu elektronicznego i AGD w regionie EMEA.

Polski oddział Vestela to aż 7 różnych brandów, nie tylko z sektora AGD, ale również RTV, systemów oświetleniowych oraz ładowarek elektrycznych. Które z nich przeznaczone są dla produktów chłodniczych? Czy i jak można je scharakteryzować?

Systemy chłodnicze oferujemy pod trzema brandami: Sharp, Vestfrost i Finlux. Każda marka pozwala dotrzeć nam do trochę innej grupy odbiorców. Sharp to najbardziej rozbudowana oferta i marka doskonale znana Polakom, m.in. z powodu wysokiej jakości produktów. Tym, co wyróżnia ją na tle innych, jest na pewno design, bogate wyposażenie czy możliwość dopasowania wnętrza urządzenia do własnych potrzeb. Konsumenci cenią także efektywność energetyczną i zaawansowane technicznie systemy obiegu powietrza. Innowacyjne rozwiązania, takie jak komora fermentacyjna czy zgrzewarka próżniowa w chłodziarkozamrażarkach Sharpa, zostały wyróżnione nagrodą „CES Innovation Awards” 2019. Przełomowe znaczenie w przechowywaniu produktów miało również wprowadzenie do wybranych modeli Sharpa opatentowanej przez firmę techniki Plasmacluster, która eliminuje 99 proc. przenoszonych w powietrzu bakterii i 97 proc. zarodników pleśni w chłodziarce. Vestfrost to z kolei marka, której oferta wzbogaca rynek o produkty w stylu retro, a także profesjonalne chłodziarki do wina czy chłodnictwo do zabudowy. Każda z tych propozycji skierowana jest do innej grupy klientów, ale wszystkie łączy niezawodność, wygoda użytkowania oraz praktyczne, a zarazem nowoczesne rozwiązania – cechy, z których ta duńska marka jest znana od ponad pół wieku. Finlux to natomiast propozycja z niższej półki cenowej, która w swojej kategorii oferuje klientom produkt dobrej jakości i prosty w obsłudze. Niemniej design urządzeń Finluxa jest nowoczesny, o czym świadczą choćby wprowadzone jakiś czas temu lodówki side by side.

W kontekście rozwoju oferty chłodniczej ważnym krokiem dla Vestela było niewątpliwie przejęcie części konsumenckiej wspomnianego przez Pana Vestfrosta – skandynawskiej marki, której systemy chłodnicze cieszą się renomą od kilkudziesięciu lat. Jak wpłynęło to na ofertę firmy?

Marka Vestfrost kojarzona jest przede wszystkim z najwyższą jakością i ponad 60-letnim doświadczeniem. Pojawienie się jej w naszym portfolio wzbogaciło segment chłodniczy, również o produkty, które nie były wcześniej dostępne w Vestelu, jak profesjonalne chłodziarki do wina. Oferujemy klientom kilka modeli tych urządzeń. Są one wyposażone w rozwiązania takie jak technika tłumienia drgań, filtr pochłaniający zapachy, oświetlenie LED czy przyciemniane szyby z filtrem UV. Wszystko po to, by chłodziarka tworzyła warunki podobne do tych, jakie panują w piwnicach winiarni. Vestfrost to również urządzenia chłodnicze do zabudowy oraz linia chłodziarkozamrażarek w stylu retro, dostępna w pięciu intensywnych kolorach. Ostatnio w ramach współpracy z malarką Urszula Clarise stworzyliśmy edycję specjalną o nazwie Vestfrost Art Collection, gdzie klienci mogą customizować lodówkę, wybierając reprodukcję jednego z trzech obrazów artystki. W ten sposób można zaprosić do swojej kuchni Davida Bowiego, Salvadora Dalego lub Anthonego Bourdaina. W projektowaniu systemów chłodniczych Vestfrost ogromną uwagę przywiązujemy do zachowania standardów – zapewnienia zaawansowanych rozwiązań technicznych przy jednoczesnym wysokim stopniu intuicyjności oraz dowolności w dopasowaniu wnętrza do własnych potrzeb.

Innowacyjny sprzęt chłodniczy

„Kosmiczna” lodówka marki Vestfrost przygotowana na 28. finał WOŚP. (Fot. Joanna Sikora)

Warto wspomnieć, że Vestel, a więc również Sharp, chętnie wspomaga też rozmaite akcje społeczne i instytucje. W ostatnich latach firma podpisała m.in. umowę sponsorską m.in. z Litewskim Związkiem Piłki Nożnej czy Żalgirisem Kowno. Jakie jeszcze działania wspiera?

Polski oddział Vestela angażuje się nie tylko w sponsoring sportowy, ale również działania charytatywne. Na Litwie wspieramy piłkę nożną i koszykówkę i jesteśmy zadowoleni z tej współpracy. Jako firma, która oferuje urządzenia codziennego użytku, staramy się reagować na potrzeby instytucji, które często borykają się z brakiem środków na ten sprzęt. Jesteśmy w stałym kontakcie ze Związkiem Powstańców Warszawskich, do siedziby którego dostarczyliśmy m.in. oczyszczacze powietrza. W zeszłym roku podarowaliśmy również sprzęt Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu w Warszawie, a w tym roku pomogliśmy w urządzaniu nowego oddziału psychiatrii dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka. W ramach 28. finału WOŚP zorganizowaliśmy z kolei aukcję „kosmicznej” lodówki retro marki Vestfrost, pomalowanej specjalnie na tę okazję. Cały dochód z licytacji został przeznaczony na Fundację.

Rozmawiał Łukasz Sowiński

2020-05-01

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket