Strona domowa / Artykuły / Zielona energia

ENERGIA POLSKA

Zielona energia opanowuje świat

Zielona energia

Szkocja w tym roku osiągnie miks energetyczny w całości oparty na OZE (odnawialne źródła energii). Chiny i Indie inwestują ogromne sumy w rozwój tego sektora, a Google i Facebook razem z innymi technicznymi gigantami już teraz nabyli zasoby zielonej energii przewyższające moc takich krajów jak Wietnam czy Polska.

Rozwój odnawialnych źródeł energii i redukcja CO2 nie są już tylko przedmiotem dyskusji, ale czynnikiem determinującym politykę krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Z niedawno opublikowanego raportu autorstwa think-tanków Agora Energiewende i Sandbag wynika, że w 2019 r. we Wspólnocie po raz pierwszy wyprodukowano więcej energii elektrycznej z wiatru i słońca (18 proc.) niż z węgla (15 proc.). Autorzy opracowania wskazali m.in. nasz kraj jako ten, który w niewystarczającym stopniu rozwija odnawialne źródła. Polska, Republika Czeska, Rumunia i Bułgaria są nadal silnie uzależnione od energii z węgla brunatnego i nie opracowały jeszcze planu, jak to zmienić. Jest to konieczne nie tylko po to, aby uwolnić Europę od tego surowca, ale też dlatego, że wyższe ceny emisji dwutlenku węgla w 2019 r. miażdżyły ich ekonomię.

Przykładem kraju, który od lat skutecznie inwestuje w zieloną energię, jest Szkocja, której miks energetyczny w 2020 r. będzie w całości oparty na OZE. W pełni na ekologiczne źródła stawiają także takie pozaeuropejskie kraje jak Paragwaj czy Kongo. Odnawialne źródła energii to temat, do którego coraz większą wagę przywiązują także najbardziej zaludnione kraje. W Chinach w latach 2005–2018 wykorzystanie OZE wzrosło o 10,6 p.p. (z 16,1 do 26,7 proc.). W stronę OZE coraz częściej zwracają się nie tylko państwa, ale też ponadnarodowe korporacje. Tacy giganci jak Google, Facebook, Amazon i Microsoft w ciągu zaledwie dwudziestu czterech miesięcy potroili zakup zielonej energii, zasilającej ich siedziby oraz centra danych.

2020-05-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket