Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ODTWARZACZE SIECIOWE

Muzyka prosto z Internetu i nie tylko

Muzyka prosto z Internetu

Odtwarzacz sieciowy to doskonałe źródło muzyki w nowoczesnym domowym systemie multimedialnym. Podłączony do lokalnej sieci internetowej pozwala na odtwarzanie audio z wielu różnorodnych źródeł, w tym m.in. dysków NAS i komputerów. Dzięki niemu możemy mieć także dostęp do internetowych programów radiowych i serwisów muzycznych.

Odtwarzanie audio prosto z sieci, zamiast np. z płyt CD, to bardzo wygodne rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników decyduje się właśnie na ten sposób korzystania z cyfrowej muzyki. Ogromną bazę nagrań, które możemy odtwarzać dzięki łączności z Internetem, skrywają serwisy streamingowe.

W systemach audio jednymi z najpopularniejszych urządzeń pozwalających na streaming cyfrowej muzyki prosto z Internetu są odtwarzacze sieciowe. Oprócz obsługi rozmaitych serwisów streamingowych mogą mieć również wbudowany dysk twardy, co pozwoli na przechowywanie cyfrowej kolekcji nagrań. Odtwarzacz sieciowy może być wyposażony w złącze USB. Niektóre modele mają wbudowane złącza USB typu A, umożliwiające np. podłączenie pendrive’a lub przenośnego dysku twardego, a niektóre mają też złącze USB typu B, co umożliwia wykorzystanie odtwarzacza jako zewnętrznego przetwornika DAC (cyfrowo-analogowego) we współpracy z komputerem. Multimedialnymi odtwarzaczami sieciowymi możemy sterować nie tylko przy użyciu pilota zdalnego sterowania, który znajdziemy w zestawie, ale też z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji na smartfony i tablety.

Cyfrowa bibilioteka muzyczna

Na dyskach NAS (Network Attached Storage) lub w pamięci wewnętrznej rozmaitych urządzeń sieciowych możemy przechowywać pliki, np. te zakupione w sklepach z cyfrową muzyką. Nośniki danych takie jak dyski NAS są wyjątkowe przede wszystkim ze względu na ogromną pojemność. Dzięki nim w domowym systemie multimedialnym możemy stworzyć pokaźnych rozmiarów bibliotekę, włączając w to nie tylko pliki muzyczne bardzo dobrej jakości w formatach takich jak WAV, FLAC czy ALAC, ale również pliki wideo. Zmagazynowane dane multimedialne możemy później udostępnić w lokalnej sieci internetowej i odtwarzać je strumieniowo na podłączonym do niej systemie audio czy audio-wideo.

Popularne serwisy streamingowe

Dostępność muzyki w Internecie, dzięki rozmaitym źródłom cyfrowym, spowodowała, że dziś nie ma już konieczności kupowania fizycznych nośników, aby posłuchać nagrań ulubionych artystów. Można z powodzeniem korzystać z internetowych serwisów streamingowych. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Spotify, Tidal i Deezer. Swoje oprogramowanie mają też twórcy dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne, a więc Google i Apple. Są to odpowiednio Google Play Music i Apple Music.

Jednym z najnowszych serwisów do strumieniowego odtwarzania muzyki, jaki pojawił się w Polsce, jest YouTube Music. Jak nie trudno się domyślić, jest to specjalna wersja tego świetnie znanego i bardzo popularnego serwisu internetowego, opracowana głównie z myślą o odtwarzaniu muzyki.

Na co zwrócić uwagę?

Wybór odtwarzacza sieciowego to jedno, ale równie istotny jest wybór najlepszego dla siebie serwisu do streamingu muzyki. Warto tutaj przyjrzeć się, jakie systemy operacyjne obsługują poszczególne serwisy streamingowe. Determinuje to, na jakich urządzeniach mogą być one wykorzystywane. Istotne jest też, jakie utwory czy albumy i jakich artystów udostępniają. Baza utworów poszczególnych serwisów streamingowych nie jest taka sama. Jeżeli zależy nam na dostępie do albumów jakiegoś artysty, warto sprawdzić, który z serwisów pozwala na dostęp do jego twórczości. Popularni wykonawcy będą dostępni w wielu różnych serwisach, ale ci mniej znani już niekoniecznie. Są również i tacy, których nagrań nie znajdziemy w żadnym z internetowych serwisów streamingowych lub których utwory dostępne są online jedynie przez pewien czas.

Jakość dźwięku w strumieniu audio

Jednym z najistotniejszych czynników decydujących o wyborze serwisu streamingowego jest jakość odtwarzanego dźwięku. Stosunkowo najlepszą jakość spośród wspomnianych przed chwilą serwisów internetowych oferują Tidal i Deezer, a dokładniej ich płatne wersje Hi-Fi. Obsługują one bezstratne kodowanie audio. Co więcej, Tidal udostępnił użytkownikom wersji Hi-fitryb Masters. Pozwala on na odtwarzanie muzyki w jakości studyjnej. Możemy liczyć wówczas na odtwarzanie muzyki z częstotliwością próbkowania do 96 kHz i rozdzielczością 24 bity na pojedynczą próbkę. Tidal Masters korzysta z bezstratnego kodowania MQA, czyli Master Quality Autenticated (z ang. potwierdzona jakość studyjna). Zawiera metadane (szczegóły dotyczące nagrania), a także instrukcje dla dekodera dźwięku, konwerterów cyfrowo-analogowych, w jaki sposób ma się odbyć rekonstrukcja oryginalnego sygnału. Aktualnie w trybie Masters dostępnych jest już ponad 170 tys. utworów. Należy się jednak spodziewać, że ich liczba będzie się regularnie zwiększać.

Jakość dźwięku

Funkcjonalnymi urządzeniami w domowym multimedialnym systemie audio są amplitunery stereofoniczne z funkcjami sieciowymi, takie jak np. model NR1200 marki Marantz. (Fot. Marantz)

Koszty streamingu

W wypadku najpopularniejszych serwisów streamingowych miesięczny koszt indywidualnej, podstawowej subskrypcji w Polsce to 19,99 zł. Droższy jest nieco dostęp do wersji serwisów oferujących bezstratne formaty audio. Za Deezer czy Tidal w wersji Hi-fizapłacimy miesięcznie 39,99 zł. Mogą być dostępne również pakiety „familijne”, które pozwalają na korzystanie z płatnego dostępu więcej niż jednemu użytkownikowi, ale w ramach jednego abonamentu (nawet do 5 czy 6 osób, zależnie od serwisu). Tego typu opcja to zwykle koszt 29,99 zł miesięcznie.

Z reguły dostępne są też bezpłatne wersje aplikacji do streamingu muzyki (wyjątkiem jest np. Tidal, który jest dostępny wyłącznie za opłatą lub w ramach pakietu u operatora telefonii komórkowej). Zwykle zawierają one reklamy odtwarzane między utworami i są ograniczone pod względem dostępnych funkcji. Darmowe wersje serwisów streamingowych mogą oferować gorszą jakość dźwięku, np. odtwarzanie plików MP3 w jakości 128 kbit/s. Po wykupieniu płatnej subskrypcji dostępne są zwykle pliki audio w formacie MP3 w jakości 320 kbit/ s (lub w formacie AAC, jak wypadku serwisu Tidal w wersji Premium). W darmowych wersjach nie ma też możliwości tworzenia indywidualnej playlisty. Użytkownik może mieć też ograniczoną swobodę przełączania się między odtwarzanymi utworami, np. darmowe Spotify pozwala tylko na 6 pominięć odtwarzanego utworu na godzinę.

Zanim zdecydujemy się na wybór jednej z dostępnych aplikacji czy też jej płatnej wersji, warto sprawdzić jej działanie, chociażby w darmowej wersji. Pozwoli to przetestować m.in. komfort obsługi oprogramowania. Niekiedy oferowany jest również darmowy okres testowy z dostępem do pełnej zawartości i funkcjonalności danego serwisu streamingowego. W zależności od serwisu może on mieć różną długość. Najczęściej jest to 30 dni.

Radio online

Oprócz odsłuchiwania całych albumów czy pojedynczych utworów dostępnych w serwisach streamingowych wiele urządzeń pozwala na odtwarzanie internetowych programów radiowych, a tych w sieci są tysiące. Jedną z takich aplikacji, dostępnych na różnorodnych urządzeniach, jest np. TuneIn. Większość tego typu oprogramowania jest darmowa, choć niektóre mogą oferować również płatne wersje, np. pozbawione reklam i umożliwiające nagrywanie audycji oraz ich późniejsze odtwarzanie offline. Aplikacje do odtwarzania internetowych programów radiowych pozwalają na wyszukiwanie ich, np. według kraju, gatunku muzyki, który nam najbardziej odpowiada, jak również według tematyki, jakiej dotyczy dany program radiowy. Zwykle można również tworzyć listę ulubionych programów radiowych, co ułatwia późniejsze znalezienie tych najczęściej i najchętniej odtwarzanych.

Swoje mobilne odpowiedniki w postaci aplikacji mają również najpopularniejsze polskie rozgłośnie radiowe, które nadają analogowo na falach ultrakrótkich.

Odtwarzacze sieciowe współpracują z urządzeniami mobilnymi. Do sterowania może być dostępna aplikacja mobilna, która znacznie ułatwia obsługę odtwarzania muzyki w systemie audio.

Radio

Fot. Cambridge Audio (x3)

Radio
Radio

Streaming przez Bluetooth

Muzykę z wykorzystaniem wielu urządzeń audio wygodnie i bezprzewodowo możemy odtwarzać również z wykorzystaniem standardu Bluetooth. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się smartfony lub tablety (dzięki którym mamy dostęp do serwisów streamingowych), z których przesyła się muzykę na kompatybilny z Bluetooth sprzęt audio. Nie muszą to być nawet klasyczne odtwarzacze sieciowe, ale również np. głośniki przenośne, kolumny aktywne, zestawy wieżowe, soundbary czy rozbudowane systemy kina domowego.

Jedną z zalet standardu Bluetooth jest z pewnością duża popularność tego sposobu transmisji sygnału i coraz większa liczba urządzeń go obsługujących. Do wad możemy natomiast zaliczyć stosunkowo niewielki zasięg. Jest on zależny jednak od wersji tego standardu (nowsze charakteryzują się większym zasięgiem). Transmisja przez Bluetooth jest ponadto mniej stabilna niż połączenie przewodowe i ze względu na wykorzystywane pasmo (2,4 GHz) wrażliwa na różnego rodzaju zakłócenia od innych urządzeń pracujących w tym zakresie częstotliwości.

Receptą na wspomniane bolączki ma być jednak nowa wersja, czyli Bluetooth 5.0. Powstała ona jako rozwinięcie standardu mającego zapewnić mniejsze zużycie energii przez urządzenie ją obsługujące. Podobnie jak dotychczasowe wersje Bluetooth jest ona kompatybilna wstecznie, a więc może współpracować z urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje, niejako na ich „warunkach”. Bluetooth 5.0 oferuje jeszcze większy (nawet 4-krotnie) zasięg transmisji. W porównaniu z wersją 4.2 większa jest również – i to dwukrotnie – szybkość transmisji danych, a „pojemność” transmitowanych danych wzrosła aż 8-krotnie. Bluetooth 5.0 w porównaniu z poprzednią wersją nie wprowadza jednak obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX i aptX HD.

Standard aptX HD umożliwia przesyłanie sygnału audio z rozdzielczością 24 bit i częstotliwością próbkowania do 96 kHz, a więc w znacznie lepszej jakości niż podstawowa wersja, czyli aptX. Wersja „HD” wyróżnia się bardziej zaawansowaną kompresją, w której poszczególne parametry transmitowanego sygnału mogą być dynamicznie modyfikowane. Nie bez powodu zatem standard ten określany jest mianem bezstratnego.

W niektórych urządzeniach wykorzystywany jest kodek Qualcomm aptX Low Latency, który eliminuje opóźnienia w transmisji audio, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa, mimo strumieniowego przesyłania sygnału, może być idealnie zgrana z obrazem. Jest to niezwykle ważne w trakcie oglądania filmów czy programów telewizyjnych z wykorzystaniem słuchawek.

Roon i kompatybilność

Roon

Fot. Marantz

Kolejni producenci urządzeń do systemów audio wprowadza kompatybilność z oprogramowaniem Roon. Sound United LLC, firma zrzeszająca marki Denon, Polk Audio, Marantz, Definitive Technology, Classé i Boston Acoustics ogłosiła, że wybrane produkty Denona i Marantza otrzymają certyfikację Roon Tested. Certyfikat ten umożliwia miłośnikom muzyki płynny streaming treści z serwera Roon lub urządzeń Roon Core do produktów Denon i Marantz (łącznie aż 59 modeli). Wykorzystując opisy, relacje artystów, gatunki, teksty piosenek, daty koncertów i tras koncertowych, grafiki albumów oraz wiele innych, Roon dodaje nowy wymiar odkrywania muzyki w bibliotekach użytkowników. Dzięki połączeniu urządzeń certyfikowanych Roon Tested marek Denon i Marantz z lokalnymi cyfrowymi bibliotekami plików muzycznych i serwisami streamingowymi takimi jak Tidal czy Qobuz, słuchacze otrzymują uniwersalny sieciowy ekosystem muzyczny z aplikacjami serwerowymi dla Roon Nucleus, Mac, Windows i Linux. Kontrola prowadzona jest za pomocą aplikacji dostępnej dla urządzeń z systemem Mac, Windows, iOS i Android, z możliwością przesyłania sygnału audio przez sieć do dowolnego urządzenia Roon Ready, Roon Tested, Air- Play, Chromecast, Mac, Windows, iOS lub Android podłączonego do Internetu.

Kolejną zaletą platformy Roon jest unikalne podejście do integracji serwisów streamingowych Tidal i Qobuz. Teraz użytkownicy wybranych urządzeń marek Denon i Marantz mogą cieszyć się osobistymi bibliotekami plików muzycznych płynnie połączonymi z ulubionymi serwisami online w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu wyniki wyszukiwania i listy odtwarzania będą zawierać treści z obu źródeł. Roon oferuje bezpłatny 14-dniowy okres próbny umożliwiający przetestowanie usługi. Więcej na roonlabs.com. Pełna lista kompatybilnych produktów jest dostępna na stronach internetowych Denon & Marantz.

Wsparcie dla platformy Roon ogłosiła również firma Cambridge Audio.

Nowe generacje odtwarzaczy sieciowych

Nowe generacje

Fot. Cambridge Audio (x3)

Producenci sprzętu audio usprawniają swoje urządzenia, opracowując ich kolejne wersje. W ten sposób dostosowują sprzęt przede wszystkim do zmieniającego się rynku i potrzeb użytkowników. W nowej odsłonie serii CX firmy Cambridge Audio dostępny jest odtwarzacz sieciowy CXN (V2).

Na przednim panelu urządzenia znajdziemy kolorowy wyświetlacz, na którym prezentowana jest m.in. okładka odtwarzanego albumu oraz komendy, które przesyłamy do urządzenia. Aby kontrola nad odtwarzaczem była możliwie najprostsza, producent zaprojektował dla niego własną aplikację – Cambridge Connect. Zarówno kiedy przeskakujemy między albumami, budujemy własną listę odtwarzania lub przyporządkowujemy ustawienia, aplikacja umożliwia proste, a co najważniejsze zdalne przełączanie między dostępnymi źródłami dźwięku. Dzięki modelowi CXN (V2) możemy kontrolować muzykę odtwarzaną m.in. z laptopa, dysku NAS, pamięci przenośnej podłączonej przez USB, a także z serwisów streamingowych takich jak np. Tidal lub Spotify. Urządzenie obsługuje ponadto funkcję AirPlay 2 i ma wbudowany Chromecast. Jest też kompatybilne z Bluetooth (dzięki adapterowi BT100, brak w zestawie).

Przetwarzany przez odtwarzacz CXN (V2) sygnał audio jest przesyłany do unikatowego układu ATF2, odpowiedzialnego za tzw. upsampling, a następnie do dwóch układów cyfrowo-analogowych Wolfson WM8740.

Wszystkie sygnały audio są konwertowane do postaci 24 bity/384 kHz przy użyciu układów interpolacyjnych. Sprawia to, że odtwarzane utwory wydają się bogatsze w detale, a użytkownik jest w stanie wychwycić jeszcze więcej niuansów muzycznych, o których istnieniu nie miał dotąd pojęcia, nawet w utworach, których wcześniej słuchał wiele razy.

Wraz ze zmianami w modelu CXN, gruntownej modyfikacji została poddana aplikacja Stream Magic na smartfony i tablety, kompatybilna z nową wersją odtwarzacz sieciowego Cambridge Audio i innymi odtwarzaczami sieciowymi tego brytyjskiego producenta.

Nowe generacje
Nowe generacje

Odtwarzacz sieciowy w systemie stereo

Odtwarzacz sieciowy

Fot. Moon

Odtwarzacze sieciowe świetnie sprawdzają się zwłaszcza w systemach stereo. Pozwalają na odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł, ale przede wszystkim na streaming materiału audio bezpośrednio z Internetu. Muzyka może być odtwarzana z serwisów streamingowych (również w bezstratnych formatach audio), a także nośników danych dostępnych w lokalnej sieci internetowej. Innowacyjnym odtwarzaczem sieciowym pozwalającym na dostęp do rozmaitych internetowych serwisów muzycznych jest model 390 marki Moon. Jest to urządzenie typu „wszystko w jednym”, ale pozbawione sekcji wzmacniacza mocy. W domowym systemie audio może ono pełnić funkcje m.in. odtwarzacza sieciowego, przetwornika cyfrowo- analogowego, wzmacniacza słuchawkowego i przedwzmacniacza gramofonowego.

Co warte podkreślenia, model 390 jest pierwszym urządzeniem marki Moon, w którym zastosowana została nowa technika streamingu MiND 2 (Moon intelligent Network Device). Został wyposażony w analogowe wejścia i wyjścia XLR i RCA (w tym wejście gramofonowe MM/MC). Na tylnym panelu ma również 2 wejścia Ethernet, 4 wejścia i 1 wyjście HDMI. Dostępne są również złącze USB Host oraz cyfrowe wejścia audio – optyczne, koaksjalne i AES-EBU oraz wejście USB typu B. Na przednim panelu znajduje się wyjście słuchawkowe. Model 390 pozwala na odtwarzanie muzyki z wielu różnorodnych źródeł w bardzo dobrej jakości, w tym m.in. z aplikacji streamingowych, takich jak Deezer, Tidal czy Qobuz. Umożliwia dekodowanie formatów MQA i DSD. Oprócz modułu Wi-fima wbudowany Bluetooth (z obsługą aptX). Dzięki temu możliwe jest strumieniowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych.

2020-04-28

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket