Strona domowa / / Artykuły / Rozwiązania w

E-POJAZDY

Rozwiązania w pojazdach elektrycznych

Rozwiązania w

Fot. Segway-Ninebot

Szybkie ładowarki

Szybkie ładowarki

Fot. Telestar

Zasięg pojazdu elektrycznego zależy przede wszystkim od zastosowanych akumulatorów. Rośnie on wraz ze zwiększeniem pojemności ogniw. Bateria o dużej pojemności wymaga jednak dłuższego ładowania, którego czas może wynosić nawet kilkanaście godzin. Dlatego coraz częściej w ofercie z pojazdami elektrycznymi dostępne są szybkie ładowarki. Dzięki większej mocy krócej uzupełniają energię baterii.

Szybkie ładowarki

Fot. Segway-Ninebot

Odzyskiwanie energii

Odzyskiwanie energii

Fot. Segway-Ninebot

To funkcja tzw. rekuperacji, która jest stosowana w najbardziej zaawansowanych pojazdach elektrycznych. Dzięki niej minimalizowane są straty energii. W trakcie hamowania pojazdu energia kinetyczna jest przekształcana w elektryczną i magazynowana w akumulatorze. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala zwiększyć zasięg pojazdu elektrycznego.

Odzyskiwanie energii

Fot. Xiaomi

Dodatkowe akumulatory

Dodatkowe akumulatory

Fot. Segway-Ninebot

Większość pojazdów elektrycznych ma wbudowane akumulatory, których wymiana jest zalecana w serwisie. Aby zwiększyć zasięg czy prędkość hulajnogi, niektórzy producenci oferują w sprzedaży dodatkowe baterie. Taki akumulator jest montowany na ramie hulajnogi do specjalnego złącza. Jeśli hulajnoga ma łatwo wymienną baterię, która może być zasilana bezpośrednio w ładowarce, to w razie potrzeby można dokupić dodatkowy akumulator. Można go zabierać ze sobą, gdy nie mamy pewności, że jeden cykl pracy akumulatora wystarczy na planowaną podróż.

Silnik bezszczotkowy

Silnik

Fot. Technibike

Wybierając pojazd elektryczny, możemy spotkać się określeniem „silnik bezszczotkowy”. Jest to typ zaawansowanych silników elektrycznych, które nie wykorzystują szczotek węglowych. Pozwoliło to na zmniejszenie ich rozmiarów, awaryjności oraz zużycia energii. Silniki bezszczotkowe są praktycznie bezobsługowe i wykorzystuje się je w nowoczesnych urządzeniach elektrycznych.

Aplikacja na smartfon

Aplikacja

Fot. Segway-Ninebot

Nowoczesne pojazdy elektryczne (dotyczy to także samochodów) są w pełni zintegrowane ze smartfonami. Najczęściej do komunikacji z nimi wykorzystywany jest Bluetooth. Na telefonie możemy zainstalować aplikację. Jej podstawowe funkcje to oczywiście możliwość sprawdzenia stanu pojazdu: prędkości, naładowania akumulatora czy zmiana trybu pracy, a nawet zdalna kontrola nad nim. Nie brakuje także funkcji społecznościowych, np. wyszukiwania innych użytkowników pojazdów elektrycznych, jak nasi znajomi, którzy znajdują się w pobliżu. Konkretna lista funkcji i możliwości zależna jest od modelu posiadanego pojazdu elektrycznego.

Aplikacja

Fot. Xiaomi

Oświetlenie

Oświetlenie

Fot. Segway-Ninebot

Większość pojazdów elektrycznych jest wyposażona w jakiś rodzaj oświetlenia. W podstawowych modelach urządzeń, np. deskach elektrycznych, pełni ono zazwyczaj funkcję dekoracyjną. W pojazdach bardziej zaawansowanych, wykorzystywanych do poruszania się po mieście, np. hulajnogach czy rowerach elektrycznych, dobre oświetlenie to niezbędny dodatek. Powinno być umieszczone zarówno z tyłu, jak i przodu, może także informować o hamowaniu pojazdu. Oświetlenie zapewni dobrą widoczność w trakcie jazdy po zmroku oraz pozwoli na dostrzeżenie przez innych uczestników ruchu.

Oświetlenie

Fot. Telestar

2020-04-27
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket