AB

Przekazuje najnowocześniejszy w Polsce respirator do walki z COVID-19

Przekazuje najnowocześniejszy w Polsce respirator

Grupa AB, notowany na GPW największy dystrybutor IT oraz elektroniki użytkowej w regionie CEE, ponownie wspiera walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, która wywołuje zbierającą śmiertelne żniwo chorobę COVID-19. W sytuacji, gdy na całym świecie szczególnie deficytowym towarem stały się respiratory, ratujące życie najciężej chorym, Grupie AB udaje się je zdobywać dla polskich szpitali.

- Widzimy konieczność dokonywania drastycznie trudnych wyborów przez zagranicznych lekarzy, którego pacjenta podłączyć do respiratora, a któremu niestety trzeba odmówić pomocy w krytycznym momencie. Walczymy więc z deficytem respiratorów, aby w Polsce przy wzbierającej obecnie pandemii było jak najmniej takich sytuacji. Korzystamy z wieloletnich międzynarodowych kontaktów, zaangażowaliśmy wiele osób. W efekcie zamówiliśmy respiratory dla szpitala jednoimiennego we Wrocławiu, a dzisiaj przekazujemy kolejnej placówce urządzenie ratujące życie pacjentów. Pracujemy nad tym, aby respiratorów było jak najwięcej – powiedział Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu AB S.A.

Respirator inwazyjny wraz z obszernym pakietem akcesoriów (zapewnią możliwość pomocy wielu pacjentom) trafił właśnie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, zlokalizowanego przy ul. Borowskiej.

- To bardzo zaawansowany respirator, jeden z najlepszych w Polsce, do diagnostyki i obrazowania procesu wentylacji mechanicznej pacjenta. Dzięki darowi Grupy AB jesteśmy lepiej przygotowani do działania w tym szczególnym czasie pandemii – powiedział prof. Waldemar Goździk, Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego.

- Z uwagi na to, że epidemia ma już wymiar globalny, zakup respiratorów jest obecnie niezwykle trudny. Tym bardziej doceniamy działania Grupy AB, która systematycznie wspiera szpitale w walce z COVID-19. Przy zachorowaniach przebiegających z ostrą niewydolnością oddechową respirator to jedyna szansa na uratowanie ludzkiego życia, a liczba takich zachorowań niestety się zwiększa – dodał Piotr Pobrotyn, Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Placówka ta wzbogaciła się dzięki Grupie AB o respirator stacjonarny GE Carescape R860 z akcesoriami i 5-letnią ochroną gwarancyjną. To najnowocześniejsze urządzenie, które jako jedyne na rynku posiada m.in.: grupowanie parametrów, tryb wentylacji dwupoziomowej z gwarancją objętości, niezużywalny czujnik tlenu (najdokładniejsze i najszybsze pomiary bez konieczności wymiany), moduł służący do pomiaru metabolizmu i wyznaczania zapotrzebowania energetycznego pacjenta (dobór zbilansowanej diety, niezbędnej do powrotu do zdrowia), pomiary wielu dodatkowych parametrów (obrazowanie stanu płuc pacjenta i najbezpieczniejszy dobór nietraumatyzujących parametrów wentylacji).

- Apelujemy do innych firm oraz indywidualnych osób o połączenie z nami sił w zdobywaniu respiratorów, a także lamp dezynfekujących dla polskich szpitali. Mamy uruchomione kontakty w Europie i w Chinach, gdzie jesteśmy w stanie, dzięki determinacji i zabiegom negocjacyjnym, zdobywać te urządzenia w bardzo efektywny sposób. Razem będziemy mogli ocalić więcej osób – wskazuje Prezes Andrzej Przybyło.

Grupa AB poinformowała na początku kwietnia o zamówieniu respiratorów dla szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego). Z kolei w marcu Grupa AB przekazała temu szpitalowi - przy wsparciu firm Lenovo i Motorola - laptopy dla lekarzy z pierwszej linii i smartfony dla pacjentów-seniorów, będących w pełnej izolacji od bliskich osób. Kolejnymi darowiznami AB - w odpowiedzi na dalsze pilne potrzeby zgłaszane przez lekarzy – były transporty wody butelkowanej i artykułów spożywczych.

- Zachęcamy innych odpowiedzialnych przedsiębiorców, aby włączyli się we wspieranie walki z koronawirusem nawet w sytuacji, gdy nie posiadają na magazynie maseczek, kombinezonów czy rękawiczek. Rozpoznane przez nas potrzeby w tym wyjątkowym czasie są bardzo szerokie – dodał Prezes AB S.A.

Grupa AB pracuje obecnie nad zdobyciem dla polskich szpitali kolejnych respiratorów i lamp dezynfekujących pomieszczenia, a także nad odpowiedzią w skali ogólnopolskiej na pilne potrzeby służby zdrowia w zakresie sprzętu AGD.

Film z wydarzenia:  https://youtu.be/4qxGR2j60Fs

Źródło: materiały prsowe AB S.A.

2020-04-10