Duże gabaryty, jeszcze większe możliwości

Duże gabaryty,

Z uwagi na duże gabaryty oraz funkcjonalność lodówki typu side by side, french door oraz door in door są urządzeniami, którym warto przyjrzeć się bliżej i dokładniej – nie tylko od strony wielu niezaprzeczalnych zalet, ale i z powodu faktu, że bardzo często są ze sobą mylone. (Fot. Siemens)

Z punktu widzenia użytkownika korzyści z tego posiadania typu lodówki to przede wszystkim ogromna pojemność, która może wynosić nawet 600 l! Bierze się to oczywiście z rozmiarów, a zwłaszcza szerokości, która może wynosić nawet 120 cm. Urządzenia tego typu wymagają więc nie tylko dużo miejsca, ale i odpowiedniej aranżacji wnętrza kuchni. Ale w zamian dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania.

Side by side a french door

Charakterystyczną cechą lodówek side by side jest pionowy słupek dzielący urządzenie na dwie połowy. W klasycznej konstrukcji side by side z jednej strony znajduje się zamrażarka, z drugiej zaś chłodziarka. Wynika to z uwarunkowań konstrukcyjnych, ponieważ lodówka side by side typu europejskiego to w praktyce zestawione ze sobą chłodziarka i zamrażarka o tych samych, pasujących do siebie gabarytach i podobnej stylistyce. Zespolone są specjalnym łącznikiem bądź maskownicą. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego przestawienia drzwi w jednym z urządzeń.

Oprócz tego na rynku są jeszcze side by side typu amerykańskiego, które zbudowane są na bazie jednej bryły z pionową ścianą, dzielącą komory i/lub przedział otwieranych drzwi. Z uwagi na duże gabaryty modele french door często są mylone z side by side. W praktyce jednak ich konstrukcja jest inna, co ma duże znaczenie dla funkcjonalności. Całą górną część lodówki stanowi chłodziarka, z kolei na dole znajduje się zamrażarka. Modele french door są wyposażone zwykle w dwoje drzwi na górze i dwoje drzwi na dole (tworzą bryłę four doors) lub zamiast nich specjalne szuflady. Drzwi, oczywiście, mają mniejszy rozmiar niż w modelach side by side – jest to duża zaleta, ponieważ gdy są otwarte, mniej wpływają na temperaturę wnętrza lodówki. Brakuje również pionowego słupka, który dzieli na pół przestrzeń w lodówce. Dzięki temu możliwe jest przechowywanie produktów o naprawdę dużych gabarytach, jak chociażby całe gotowe dania na blachach kuchennych.

Drzwi w drzwiach

Inną konstrukcją, jedną z najnowszych i coraz popularniejszych wśród współczesnych konsumentów, jest wykorzystanie dodatkowej pary drzwi, czyli door in door. Wówczas standardowy model chłodziarkozamrażarki side by side czy french door wyposaża się w cienką parę drzwi, za którymi znajdują się produkty postawione na półkach wewnętrznej części urządzenia. Zastosowanie podwójnych drzwi ułatwia dostęp do najczęściej wyciąganych z lodówki produktów, co zmniejsza dostawanie się do wnętrza ciepłego powietrza. To z kolei związane jest z mniejszym zużyciem energii elektrycznej przez urządzenie i większą izolacją temperatury w środku. Ma to również przedłużyć świeżość przechowywanych produktów. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla domowników, którzy po otwarciu urządzenia nie wiedzą, na jaki produkt mają ochotę. Coraz chętniej stosuje się ten system w tradycyjnych chłodziarkach.

Drzwi

Multimedialne chłodziarkozamrażarki marki Samsung z serii Family Hub mogą być swoistymi centrami zarządzania, przypieczętowującymi rolę kuchni jako najważniejszego pomieszczenia w domu i ułatwiającymi planowanie codziennych obowiązków. (Fot. Samsung (x2))

Drzwi

Korzyści z dużych gabarytów

Duże gabaryty urządzenia chłodniczego niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim mamy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu (wysokości, szerokości etc.). Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Oprócz tego modele te są zazwyczaj z wyższej półki (klasy premium), a więc siłą rzeczy wyposażone w wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwiają przechowywanie produktów. Większa jest także ich elastyczność – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast większej zamrażarki lodówka była wyposażona np. w dużą winiarkę czy kostkarkę. Częstym dodatkiem w urządzeniach french door i side by side jest wbudowany dozownik wody czy kostkarka. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmuje sporo miejsca i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach.

Dozownik wody może być uzupełniany ręcznie lub podłączany bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. To drugie rozwiązanie wymaga od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest oczywiście wygodniejsze.

Oczywiście, dozownik jest wyposażony w wymienny filtr do wody. Wbudowana w dozownik kostkarka będzie z kolei przydatnym dodatkiem w upalne dni i podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko przycisnąć przycisk kostkarki. Do wyboru są kruszony lód, kostki lodu lub schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce. Jest to zazwyczaj obracana kostkarka typu twist-off. Kolejnym z przydatnych rozwiązań może być wbudowany minibar. Jest to niewielkie okienko umieszczone w drzwiach lodówki. Po otwarciu daje ono dostęp do jednego z balkoników, w którym warto umieścić napoje, alkohol czy po prostu najpotrzebniejsze produkty. Minibar może także posłużyć jako półka na napoje podczas przyjęcia. Jeśli zależy nam na szybkim dostępie do większej liczby produktów, warto rozważyć model typu drzwi w drzwiach. Większość lodówek french door oraz side by side to urządzenia z wyższej półki, dlatego też wyposażone są one w elektroniczne panele sterowania z wyświetlaczem. Zwykle umieszczone są one na drzwiach lodówki, dzięki czemu nie ma potrzeby zbędnego otwierania drzwi urządzenia.

Duże modele w zabudowie

Pomimo dużych rozmiarów zarówno lodówki french door, jak i side by side dostępne są również w wersji do zabudowy. Choć należą one do urządzeń niszowych (częściej spotykane są chłodziarki i zamrażarki do zabudowy, które można osobno zestawić obok siebie, uzyskując efekt side by side), niejednokrotnie będą stanowić prawdziwą ozdobę kuchni, tym bardziej, że niektórzy użytkownicy dla zachowania spójności stylistycznej w pomieszczeniu zdecydują się na ich ukrycie. Do zabudowy szczególnie nadają się modele side by side typu europejskiego, co wynika oczywiście z ich konstrukcji. Zaletą takiego systemu jest również modułowość, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok chłodziarki i zamrażarki zabudować np. winiarkę, humidor czy witrynę. Pozwala to na stworzenie prawdziwej ściany chłodniczej, gdzie będą znajdować się wszystkie niezbędne w nowoczesnej kuchni urządzenia.

Duże modele

Oszczędność energii

Specyfiką lodówki, o czym już wspomnieliśmy, jest fakt, że urządzenie działa nieustannie. W rezultacie jest jednym z urządzeń w domowym budżecie, które zużywają najwięcej energii. Producenci prześcigają się więc w oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, które energię tę oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać.

Dzięki niemu, możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. W nowoczesnych lodówkach z funkcjami smart powiadomienie o niedomkniętych drzwiach może być nawet wysłane na urządzenie mobilne. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Oszczędność

Oświetlenie wnętrza

Na zużycie energii przez lodówkę wpływa też rodzaj zastosowanego w niej oświetlenia. Tradycyjne żarówki nie tylko pobierają więcej energii, ale część z niej oddają w postaci ciepła, które wpływa na temperaturę we wnętrzu lodówki. Dlatego coraz częściej jako źródło światła stosowane są diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o bardziej naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.

Funkcjonalność a pojemność

Oczywiście, wśród czynników decydujących o wyborze lodówki jednym z najważniejszych jest funkcjonalność urządzenia mierzona… pojemnością. Z drugiej strony ta jest różna w zależności od wymagań użytkownika. W końcu trudno, aby singiel mieszkający w kawalerce potrzebował takiej samej lodówki jak np. pięcioosobowa rodzina. Warto jednak dodać, że producenci coraz częściej oferują urządzenia tradycyjne, mimo iż gabarytowo niewielkie, z dużą pojemnością użytkową. Dzieje się to za sprawą pomniejszonych ścianek lodówki, które – co oczywiste – zwiększają przestrzeń w komorze chłodzenia i mrożenia.

Pojemne i praktyczne konstrukcje

Pojemne i praktyczne

Fot. Concept

Modele wielkogabarytowe, niezależnie od tego czy będzie to konstrukcja side by side czy french door, są bardzo pojemne i wygodne w użytkowaniu. Tę regułę potwierdza model LA8983ss z linii Sinfonia marki Concept. Całkowita pojemność użytkowa tego urządzenia wynosi 517 l (377 l dla chłodziarki i 140 l dla zamrażarki). Dzięki tej lodówce przechowanie dużych zakupów nie będzie już problemem. Powierzchnia urządzenia została stylowo wykończona stalą nierdzewną. Funkcja No Frost zapobiega osadzaniu się szronu nie tylko w zamrażarce, ale także w chłodziarce. Sterylizator plazmowy chroni przechowywaną żywność. Tylna ściana lodówki wykonana jest ze specjalnego materiału, który chłodzi znacznie skuteczniej niż konwencjonalne tworzywo sztuczne. Urządzenie jest w stanie zachować dobre parametry temperaturowe nawet do 15 godz. od wyłączenia zasilania. Zdolność zamrażania modelu LA8983ss wynosi 15 kg/dzień. Urządzenie wyposażone zostało w strefę o pojemności 70 l, która w zależności od potrzeb może być używana jako chłodziarka, zamrażarka lub strefa zerowa. Temperaturę w tej części lodówki można regulować w zakresie od –18 do 7 °C. Energooszczędne oświetlenie LED pozwala mieć kontrolę nad przechowywaną żywnością o każdej porze. Model LA8983ss pracuje w klasie efektywności energetycznej A+. Roczne zużycie energii to 361 kWh. Maksymalny poziom hałasu generowany podczas pracy chłodziarkozamrażarki nie powinien przekraczać 39 dB, a zatem jest to jeden z najcichszych tego typu modeli na rynku. Lodówka LA8983ss zaskakuje uniwersalnością. Dzięki swoim praktycznym wymiarom może być również zabudowana. Wysokość, szerokość i głębokość urządzenia to odpowiednio: 1935, 833 i 745 mm.

Stylowy szklany front

Stylowy szklany front

Fot. Sam Cook

W ofercie producentów chłodziarkozamrażarek dostępne są modele z eleganckim szklanym frontem. Tego typu urządzenia można znaleźć w ofercie marki Sam Cook, która należy do spółki MPM. Jest to np. model PSC-WG-1010/B –urządzenie typu multidoor, które dzięki wykorzystaniu rozmaitych rozwiązań technicznych, takich jak np. technika Smart Sensors i system chłodzenia Multi-Flow, zapewnia wygodne przechowywanie żywności. We wnętrzu chłodziarki znajduje się pojemnik z regulacją wilgotności, który doskonale sprawdzi się do przechowywania warzyw i owoców. Dostępna jest też komora z regulacją temperatury. Wnętrze chłodziarki podświetlane jest energooszczędnymi LED-ami. W wyposażeniu znajduje się również pojemnik na jajka. Zamrażarka urządzenia ma aż 6 pojemnych przedziałów, co pozwala na odpowiednie posegregowanie mrożonek. Wymiary urządzenia: szerokość, wysokość i głębokość wynoszą odpowiednio – 79, 180 i 70 cm. Przekłada się to na stosunkowo dużą pojemność użytkową. Chłodziarka ma 268 l, a zamrażarka 133 l pojemności. Model PSC- -WG-10101/B pracuje w klasie efektywności energetycznej A+. Roczne zużycie energii nie powinno przekraczać 365 kWh. Urządzenie dostępne jest w kolorze czarnym z eleganckim szklanym frontem, który nadaje mu wyjątkowy szyk i elegancję.

2020-04-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket