Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SAMSUNG

Innowacyjne rozwiązania w chłodnictwie i nie tylko

Innowacyjne rozwiązania

Rozmowa z Krystianem Chojnackim, product marketing managerem kategorii chłodnictwo w Samsung Electronics Polska.

Redakcja: Firma Samsung od lat wyznacza trendy w AGD, m.in. w chłodnictwie. Jakie rozwiązania czy urządzenia są obecnie na topie w tym segmencie rynku?

Krystian Chojnacki: Lodówki Samsunga od lat cieszą się uznaniem konsumentów. Kolejny rok z rzędu jesteśmy liderem sprzedaży w tej kategorii w Polsce. Świadczy to o zaufaniu użytkowników, którzy doceniają nasze innowacyjne technologie, niezawodność i design. Wśród najpopularniejszych modeli lodówek są combi, dwudrzwiowe typu side by side – charakteryzujące się dużą pojemnością, do pełnej zabudowy oraz nasze unikatowe rozwiązanie – do obudowy. Lodówki Kitchen Fit, bo o nich mowa, mają elegancki, stalowy front, a ich specjalna konstrukcja pozwala na dokładne spasowanie z zabudową kuchenną, bez konieczności zachowania przestrzeni między urządzeniem a meblami.

Lodówki marki Samsung wykorzystują technologie, które zapewniają optymalne warunki przechowywania żywności. Na przykład Twin Cooling Plus – dwa niezależne obiegi powietrza w zamrażarce i chłodziarce regulują temperaturę oraz wilgotność powietrza. Dzięki temu jedzenie pozostaje świeże nawet dwa razy dłużej i zachowuje naturalny aromat. Aby dać użytkownikom więcej powierzchni użytkowej, wyposażyliśmy nasze lodówki w cieńsze ścianki oraz specjalny system izolacji. Dzięki rozwiązaniu Space Max zyskujemy nawet do 50 l więcej pojemności, co można zobrazować 71 puszkami o pojemności 700 ml. Dodatkowe miejsce na przechowywanie świeżych produktów zapewnia również unikalne na rynku rozwiązanie Cool Select+, które pozwala zmienić zamrażalnik w lodówkę. W zależności od tego, czy potrzebujemy więcej przestrzeni na mrożonki, czy na bieżące produkty, w strefie Cool Select+ można ustawiać temperaturę od -23 °C do +2 °C.

Wśród modeli wielkogabarytowych Samsung oferuje innowacyjną linię Family Hub. Jakie korzyści z punktu widzenia użytkownika daje taka multimedialna lodówka?

Jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek multimedialną lodówkę Family Hub, której piąte wcielenie zostało zaprezentowane na tegorocznych targach CES w Las Vegas. To swoiste centrum dowodzenia domem, prywatny concierge z interaktywnym ekranem ułatwiającym komunikację między członkami rodziny i pozwalającym na łatwiejsze wypełnianie codziennych obowiązków. Family Hub to niezwykle innowacyjny sprzęt, który nie tylko świetnie wygląda, ale także staje się czymś w rodzaju domowego asystenta. Dostęp do Internetu i dotykowy ekran umożliwiają prowadzenie rodzinnego kalendarza zintegrowanego z kalendarzami domowników w Outlooku. Z łatwością stworzymy też listy zakupów czy interaktywne notatki, które będą dostępne na smartfonach wszystkich domowników. Co więcej, za pośrednictwem Family Hub posłuchamy muzyki, zamówimy jedzenie i znajdziemy inspirujące przepisy kulinarne. Model Family Hub z głośnikiem klasy premium zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników muzyki. Ważna funkcja kryje się we wnętrzu urządzenia. Zostały tam umieszczone aparaty, które pozwalają w każdej chwili sprawdzić stan domowych zapasów przez aplikację SmartThings w smartfonie. To ogromna wygoda – jesteśmy w sklepie, nie pamiętamy, czy mamy mleko, i w każdej chwili możemy zdalnie zajrzeć do środka lodówki, aby upewnić się, czego na pewno nam brakuje. Lodówka pozwala nam już nawet zrezygnować z wychodzenia po zakupy. Nawiązaliśmy współpracę z siecią internetowych supermarketów Frisco.pl – użytkownicy mogą przez aplikację dostępną na ekranie lodówki zamawiać zakupy z dostawą do domu.

Innowacyjne rozwiązania

W pralkach marki Samsung stosowane jest rozwiązanie AddWash, czyli dodatkowe drzwi, dzięki którym na dowolnym etapie cyklu dodamy ubrania. (Fot. Samsung)

Coraz większa liczba sprzętów gospodarstwa domowego, w tym także chłodziarkozamrażarki, współpracuje ze smartfonami i tabletami. Co w wypadku lodówek Samsunga możemy kontrolować za pomocą aplikacji mobilnej?

Nasze urządzenia działają w ekosystemie Samsung Smart Home, którym możemy sterować za pomocą wspomnianej już przeze mnie aplikacji SmartThings, dostępnej na Android i iOS. Z poziomu smartfona możemy kontrolować działanie lodówki Family Hub, ale też pozostałych urządzeń AGD Samsunga w domu. Aplikacja obsługuje wybrane modele z naszej oferty, m.in. piekarnik Dual Cook Flex, pralkę i suszarkę z serii Quick Drive, okap, płytę indukcyjną, robota sprzątającego POWERbot i oczyszczacze powietrza. Wyobraźmy sobie taką sytuację – w drodze z pracy do domu uruchamiamy aplikację SmartThings. Następnie ustawiamy program w pralce, który skończy się po naszym powrocie, wysyłamy domownikom wiadomość, o której będziemy w domu, na ekran lodówki i uruchamiamy oczyszczacz powietrza, aby wrócić do mieszkania bez szkodliwych zanieczyszczeń. W tym czasie POWERbot sprząta pomieszczenia na podstawie ustalonej przez nas trasy. Duża część obowiązków domowych dzieje się więc praktycznie sama, w dodatku kiedy nie ma nas w domu. Właśnie po to tworzymy innowacyjne urządzenia, aby ułatwiały nam codzienne życie.

Samsung to również zaawansowana technicznie seria Chef Collection. Czym charakteryzują się chłodziarkozamrażarki do niej należące?

Linia Chef Collection powstała we współpracy z najlepszymi szefami kuchni na świecie. Wielu z nich podkreśla, że precyzyjna i stabilna kontrola temperatury stanowi klucz do utrzymania najwyższej świeżości produktów spożywczych.

Naszym celem jest zagwarantowanie w domach amatorów gotowania rozwiązań wzorowanych na profesjonalnych restauracyjnych kuchniach. Dlatego lodówki z linii Chef Collection wyposażone są w technikę precyzyjnego chłodzenia Precise Chef Cooling, która pozwala dokładnie kontrolować temperaturę i minimalizuje jej wahania. Składniki zachowują swoją oryginalną teksturę i smak, dzięki czemu dania, które trafiają na talerze, są niczym z najlepszej restauracji. Ponadto w lodówkach z tej linii znajdziemy takie rozwiązania, jak tryb Chef Mode, który pomaga przedłużyć świeżość produktów przez zapewnienie właściwej temperatury ich przechowywania, czy strefę Chef Zone – idealne miejsce do przechowywania mięsa i ryb. Jeżeli chcemy poczuć się jak prawdziwi profesjonaliści, możemy wykorzystać naczynie Chef Pan. Wykonane z higienicznej stali nierdzewnej naczynie nadaje się do przygotowywania (np. marynowania), przechowywania i przyrządzania potraw, które można następnie umieścić bezpośrednio w piekarniku. Lodówki z serii Chef Collection cechują również wyjątkowe wykończenie i design premium. Gładka bryła ze szlachetnej stali w dedykowanych kolorach i uchwyty z niebieskim podświetleniem dodadzą elegancji każdej kuchni.

Innowacyjne rozwiązania

Premiera lodówek z linii BESPOKE w Polsce zaplanowana została na ostatni kwartał 2020 r. (Fot. Samsung (x2))

Innowacyjne rozwiązania

Porozmawiajmy zatem chwilę o wzornictwie urządzeń chłodniczych, które dla wielu użytkowników jest bardzo ważne, często nie mniej niż funkcje i parametry sprzętu. Co jest obecnie najpopularniejsze wśród konsumentów, jeśli chodzi o design lodówek?

Użytkownicy na równi z rozwiązaniami technicznymi cenią sobie design naszych urządzeń. Samsung dba o to, aby wszystkie sprzęty – zarówno te wolnostojące, jak i te do zabudowy – były dopracowane w każdym szczególe. Wśród lodówek ogromną popularnością cieszy się dwudrzwiowy model typu side by side w unikalnym wykończeniu panelem z czarnego szkła. Nic dziwnego – czerń to kwintesencja elegancji i kolor pasujący w wielu aranżacjach wnętrz. W tych modelach mamy też ukryte uchwyty i dyskretnie wkomponowane w drzwiach kostkarki. Wszystko to sprawia, że prosta bryła wykończona czarnym, połyskującym materiałem pasuje zarówno do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, jak i urządzonych w stylu glamour. Wśród lodówek typu combi popularne są modele ze stalowym frontem do pełnej obudowy – to seria Kitchen Fit, o której już zresztą wspominałem.

Rokrocznie Samsung zdobywa wiele nagród w dziedzinie wzornictwa, również za sprzęt z sektora AGD. Ostatnio iF Design Award otrzymały lodówki z linii BESPOKE. Co wyróżnia je na rynku i do kogo przede wszystkim ten produkt jest skierowany?

Wraz z pojawieniem się lodówek BESPOKE, Samsung wyznaczył nowy kierunek w projektowaniu tego typu urządzeń. To zupełnie nowa kategoria na rynku. Projektowanie swojej lodówki BESPOKE można porównać do wizyty u dobrego krawca – wybieramy wśród kolorów, faktur i wzorów, ale także specyfikacji modelu i jego parametrów technicznych. Personalizować można także wnętrze lodówki. Dzięki temu lodówka będzie dopasowana do indywidualnych gustów i potrzeb użytkowników, a także może się zmieniać wraz z etapami naszego życia. Możemy kupować kolejne moduły, kiedy zmieniają się nasze potrzeby i chcemy mieć więcej miejsca. Możemy zacząć od pojedynczej lodówki z dolnym zamrażalnikiem z ciekawym frontem, a po jakimś czasie mieć lodówkę multidoor, idealną dla rodziny. Lodówki BESPOKE oferowane są w różnych wersjach, od urządzeń jedno- do czterodrzwiowych. W przypadku frontu lodówki użytkownicy mogą wybierać spośród różnych materiałów – metalu, szkła satynowego i szkła w połysku – oraz różnych opcji kolorystycznych (m.in. szarej, granatowej czy różowej). Urządzenia skierowane są do wszystkich, którzy cenią design na najwyższym poziomie i chcą wyrazić swoją osobowość. To także doskonałe rozwiązanie dla właścicieli mieszkań z kuchnią otwartą na salon. Lodówki BESPOKE świetnie uzupełnią nowoczesny wystrój wnętrza, tworząc ciekawe kompozycje z meblami kuchennymi i wystrojem salonu.

Innowacyjne rozwiązania

Podczas tegorocznych targów CES Samsung zaprezentował już piątą generację multimedialnych lodówek z linii Family Hub, które mogą być swoistym centrum dowodzenia domem. (Fot. Samsung)

Modele BESPOKE po raz pierwszy zostały zaprezentowane na targach IFA w Berlinie w ubiegłym roku. Jak zostały przyjęte na rynkach zagranicznych? Czy są już dostępne dla polskich konsumentów, a jeśli nie, to kiedy można spodziewać się polskiej premiery tych lodówek?

Od czasu swojej berlińskiej premiery linia BESPOKE wzbudza duże zainteresowanie użytkowników i mediów. Przede wszystkim dlatego, że żadna firma nie oferowała do tej pory personalizacji urządzeń chłodniczych na takim poziomie. Nie możemy się doczekać, kiedy polscy konsumenci będą mogli poznać linię BESPOKE. Premiera w Polsce planowana jest w ostatnim kwartale 2020 r.

A jeśli klienci decydują się na lodówkę do zabudowy, gdzie design odgrywa już mniejszą rolę, to na co wówczas powinni zwrócić największą uwagę przy wyborze najlepszego dla siebie modelu?

Projektując urządzenia do zabudowy, nie pomijamy kwestii designu. Dobre wzornictwo to także wygląd urządzenia wewnątrz, a przede wszystkim połączenie walorów estetycznych i użytkowych. Świetnym przykładem jest Metal Cooling w lodówkach Samsunga. To metalowe wykończenie tylnej ściany urządzenia, które minimalizuje wahania temperatury po otwarciu lodówki, dzięki czemu produkty zachowują dłużej świeżość i soczystość. Dodatkowo nadaje wnętrzu urządzenia elegancki wyglądu – na to także zwracają uwagę użytkownicy.

Nasze modele do zabudowy wyposażone są we wspomniane już przeze mnie rozwiązania Space Max, Twin Cooling Plus i Cool Select+, które znacznie podnoszą komfort korzystania z lodówek Samsunga. Przy modelach do zabudowy warto zwrócić również uwagę na klasę energetyczną, najlepiej wybierać modele z obecnie najwyższą klasą A+++ lub A++.

Samsung to jednak nie tylko innowacyjne lodówki, ale także pralki i suszarki bębnowe. Warto podkreślić, że to właśnie pralki Samsunga były najczęściej kupowane przez polskich konsumentów w 2019 r. Co sprawia, że to właśnie one trafiają najczęściej do polskich domów?

Konsumenci doceniają unikalne technologie, które wyróżniają pralki Samsunga na rynku. Wśród ulubionych rozwiązań Polaków jest AddWash, czyli dodatkowe drzwi, dzięki którym na dowolnym etapie cyklu dodamy ubrania – od spodni przez bluzki i koszule po skarpetki. Z kolei technika Eco Bubble umożliwia skuteczne pranie tkanin w niskich temperaturach, dbając jednocześnie o ich strukturę. Flagowy produkt Samsunga – pralki z linii QuickDrive dzięki zastosowanym technologiom pozwalają skrócić czas prania nawet o połowę. Samsung dostarcza zatem konsumentom urządzenia dopasowane do różnych potrzeb i stylów życia, a to dla użytkowników jest najważniejsze.

Rozmawiał Łukasz Sowiński


AddWash, Chef Mode, Chef Pan, Chef Zone, Dual Cook Flex, Eco Bubble, Family Hub, Kitchen Fit, POWERbot, Precise Chef Cooling, Quick Drive, Space Max, Twin Cooling Plus to zastrzeżone znaki towarowe firmy Samsung.

2020-04-01

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket