ENERGIA POLSKA

Biznes czeka rewolucja w stylu eko

Biznes czeka rewolucja

Biznes czeka rewolucja w stylu eko W marcu Komisja Europejska ogłosiła kierunek zmian gospodarczych na najbliższe lata. Kluczowymi kwestiami będą zmniejszenie emisji CO2 oraz redukcja ilości odpadów. Urzędnicy chcą wymóc na firmach wykorzystywanie surowców z recyklingu. Pod szczególnym nadzorem znajdą się branże: odzieżowa, budowlana i elektroniczna.

Celem nowej strategii przemysłowej KE ma być m.in. zwiększenie innowacyjności firm. Analitycy oceniają natomiast, że główne zadanie planu to ochrona podmiotów funkcjonujących na rynku Wspólnoty przed konkurencją z Chin, czy Stanów Zjednoczonych, a także furtka, aby utrudnić podmiotom spoza UE przejmowanie firm ważnych ze strategicznego punktu widzenia danych krajów. Poza kwestiami związanymi z zabezpieczeniem interesów gospodarczych wiadomo, że bardzo ważną rolę odegrają tematy związane z neutralnością klimatyczną.

KE chce zobligować przedsiębiorstwa do prowadzenia gospodarki w obiegu zamkniętym oraz wytwarzania produktów o zamkniętym cyklu „życia” oraz niedegradujących środowiska. Komisja chce także ukrócić celowe postarzanie produktów. To zabieg stosowany przez niektóre koncerny, sprawiający, że po wygaśnięciu okresu gwarancji sprzęt szybko ulega awarii i nie nadaje się do naprawy. Zgodnie z zapisami Zielonego Ładu asortyment oferowany przez biznes powinien być wykonywany z trwałych tworzyw wielokrotnego użytku i nadawać się do naprawy.

Kolejne zjawisko, które unijni przedstawiciele biorą pod lupę, to tzw. greenwashing, czyli zielone kłamstwo. Chcą zapobiegać stosowaniu zielonego PR-u i reklamowaniu ofert korporacji jako ekologicznych, jeśli nie ma to pokrycia w rzeczywistości, a jedynie nakręca marketing. Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu jest stworzenie elektronicznych paszportów produktów, w których będą zapisane najważniejsze informacje dotyczące ich specyfikacji.

2020-03-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket