ALLIANZ

Ryzyko cybernetyczne na czele globalnych zagrożeń

Ryzyko cybernetyczne

Po raz pierwszy incydenty cybernetyczne (39 proc.) wskazywane są jako najważniejsze ryzyko biznesowe na świecie – tak wynika z dziewiątej edycji „Barometru Ryzyk Allianz” (2020).

Cyberprzestępczość wyprzedza tym samym do tej pory najczęściej wskazywane ryzyko, jakim są przerwy w działalności gospodarczej (BI) – 37 proc. W Polsce przerwy w działalności nadal znajdują się na pierwszym miejscu zestawienia (54 proc.).

W ostatnich latach świadomość zagrożenia cybernetycznego gwałtownie wzrosła, co wynika z rosnącego uzależnienia firm od danych i systemów informatycznych oraz szeregu dużych incydentów. Jeszcze siedem lat temu ryzyko cyber znajdowało się na 15. miejscu z zaledwie 6 proc. odpowiedzi. Z kolei zmiany w przepisach i regulacjach (3 miejsce z 27 proc.) oraz zmiany klimatu (7. miejsce z 17 proc.) dynamicznie pną się w rankingu ryzyk biznesowych. Wynikać to może m.in. z wojny handlowej USA – Chiny, Brexitu, a także postępującego globalnego ocieplenia.

Wszystkie te czynniki mają swoje odzwierciedlenie w rosnących obawach firm i narodów z tym związanych. Ankieta na temat globalnego ryzyka biznesowego przeprowadzona przez Allianz Global Corporate & Speciality (AGCS) obejmuje opinie 2718 ekspertów z ponad 100 krajów. Udział w badaniu wzięli m.in. prezesi, dyrektorzy generalni, menedżerowie ryzyka, brokerzy i eksperci ubezpieczeniowi.

– Wyniki „Barometru Ryzyk Allianz” 2020 wskazują, że ryzyko cybernetyczne i zmiany klimatu to dwa istotne wyzwania, które firmy muszą uważnie obserwować w nowej dekadzie. Oczywiście, istnieje wiele innych scenariuszy szkód i zakłóceń, ale jeśli zarządy i menedżerowie ds. ryzyka nie poradzą sobie z zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością i zmianami klimatu, prawdopodobnie będzie to miało decydujący wpływ na wyniki operacyjne, wyniki finansowe i reputację ich firm – mówi Joachim Müller, dyrektor generalny AGCS.

2020-03-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket