Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SAMSUNG

QLED TV QE55Q70RATXXH

QLED TV

To telewizor z serii QLED TV marki Samsung o przekątnej 55 cali, dla osób ceniących bardzo dobrą jakość obrazu i najnowsze rozwiązania techniczne ze sztuczną inteligencją.

Jak przystało na wysoka klasę, model ten prezentuje się bardzo dobrze. Ekran jest prawie bezbramkowy, ponieważ obraz praktycznie wypełnia go w całości. Ograniczony jest kilkumilimetrową ramką, dzięki czemu wzrok skupia się na obrazie. Sam wyświetlacz nie należy do cienkich, ponieważ ma tylne bezpośrednie podświetlenie strefowe (local dimming), zwiększające kontrast obrazu i poziom czerni.

Z tyłu telewizora jest klasyczny zestaw gniazd (zdj. 1) (w lepszych modelach jest one connect box). Przy dołączaniu kabli można skorzystać z systemu prowadzenia ich w specjalnych rowkach w obudowie, co zapewnia estetyczny wygląd instalacji. Jedynie kable HDMI z filtrami trudniej się „upycha”.

Testowany 55-calowy telewizor QE55Q70R ma szereg najnowszych rozwiązań technicznych związanych z jakością obrazu i funkcjami. Wyświetlacz Ultra HD z kropkami kwantowymi ma poszerzony zakres kolorów, co poprawia odtwarzanie czerwieni i zieleni. Jest też system HDR1000, który zwiększa dynamicznie ilość szczegółów w ciemnych i jasnych scenach.

Telewizor charakteryzują bardzo dobre parametry: matryca z kropkami kwantowymi QLED, odświeżanie 120 Hz, przestrzeń kolorów DCI P3 94 proc. Mimo matrycy 120 Hz ma dodatkowo bardzo skuteczny system ustawiania płynności ruchu Auto Motion Plus (zdj. 2). Zaletą jest możliwość ustawiania parametrów przez użytkownika, korygowania redukcji rozmycia (smużenia konturów obiektów), redukcji drgań (skoki obrazu powodowane panoramowaniem kamerą) oraz uzyskania wyraźnego ruchu (LED).

QLED TV

Zdjęcie 1

QLED TV

Zdjęcie 2

To telewizor dla graczy – parametr input lag wynosi 14 ms. W razie problemów z płynnością ruchu można zastosować tryb Motion Plus, poprawiający ostrość i płynność obrazu przy dynamicznych grach.

Dla użytkowników, którzy dążą do perfekcyjnej jakości obrazu, jest wiele regulacji eksperckich. Ich stosowanie wymaga wprawy, aby nie rozregulować obrazu. Nastawy można przypisywać do konkretnych źródeł sygnału. Bardzo jasny wyświetlacz sprawia, że przy zachowaniu nasycenia kolorów daje możliwość uzyskania bardzo dobrej jakości obrazu nawet w jasnym pokoju, co nie jest możliwe w wypadku wyświetlaczy OLED.

Osobom, które chcą uzyskać bardzo dobrą jakość obrazu bez zagłębiania się w szczegółowe regulacje konkretnych parametrów obrazu, można polecić tryb Intelligent Mode. Zastosowany najnowszy procesor Quantum 4K wykorzystuje elementy sztucznej inteligencji, które są stosowane w telewizorze 8K. Po wybraniu funkcji Intelligent mode, w oparciu o natężenie światła w pomieszczeniu i rodzaj oglądanych treści wideo, automatycznie jest ustawiana optymalna jasność obrazu. Przy pomocy mikrofonu pilota badana jest akustyka pomieszczenia, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku, jego przestrzenność, zrozumiałość dialogów.

Skalowanie obrazu z dowolnego źródła SD i HD przy wykorzystaniu algorytmów AI to nowy sposób. W teście filmów i kanałów TV SD i HD odtwarzanych z dekodera Cyfrowy Polsat Evobox IP obraz zyskiwał na jakości. Szczególnie obiekty na pierwszym planie były ostre. Najlepszą jakość miały programy realizowane na żywo, transmisje sportowe czy ze studia telewizyjnego. W dynamicznych scenach sportowych ruch piłki nożnej, golfowej lub samochodów był pozbawiony smużenia.

Obraz znacznie zyskiwał przy odtwarzaniu filmów 4K HDR z YouTube czy innych serwisów VoD oraz odtwarzaniu programów TV 4K z satelity Eutelsat HotBird 13° E. Obraz z materiałów 4K jest zdecydowanie bardziej szczegółowy, ostrość konturów jest nienaganna, a kolory są bardziej naturalne, z większa ilością odcieni bieli (zdj. 3) czy czerni, szczególnie przy filmach HDR. Przy odtwarzaniu filmów można zauważyć bardziej naturalne kolory czerwieni i zieleni (zdj. 4) niż na zwykłym telewizorze LCD. Dla zwolenników HDR mankamentem będzie brak Dolby Vision (są formaty HLG i HDR10/10+). Po dołączeniu soundbara można skorzystać z dekodera Dolby Atmos, który jest nowością.

QLED TV

Zdjęcie 3

QLED TV

Zdjęcie 4

Pochwały wymagają codzienna obsługa i zarządzanie aplikacjami. Obraz na telewizorze pojawia się prawie natychmiast po włączeniu urządzenia. System Tizen (smart hub) to optymalne zarządzanie aplikacjami i urządzeniami dołączonymi do telewizora. Na belkach można w intuicyjny sposób porządkować ikony aplikacji i urządzeń zewnętrznych. Bez problemu rozpoznawane są urządzenia zewnętrze, nadawane są im ikony marki (np. dekoder Cyfrowy Polsat) (zdj. 5). Co ważne, dużo jest aplikacji z filmami 4K.

QLED TV

Zdjęcie 5

Telewizor zarządza systemem tak jak jest to w komputerze, sugerując usunięcie z pamięci zbędnych plików, aplikacji, co ma wpływ na szybkie działanie procesora Quantum 4K.

Na początku wprawy wymaga obsługa telewizora niewielkim pilotem tylko z kilkoma przyciskami. Do najważniejszych należą przycisk z ikoną „dom” – wejście do menu pozwalającego na dostęp do belki z kafelkami funkcji zawierającymi szereg ikon do ustawiania parametrów telewizora. Są też oddzielne przyciski do serwisów VoD: Netfix, Amazon Prime, Rakuten.

Na uwagę zasługuje wyszukiwanie głosowe (Bixby) – wystarczy nacisnąć przycisk mikrofonu i wypowiedzieć poszukiwane treści. Niestety, na razie nie w języku polskim, można przełączyć się na angielski. Jest przeglądarka z wyszukiwarką Google. Strony otwierają się szybko, a ich grafika jest bardzo czytelna.

Ekran telewizora po wyłączeniu nie musi być czarną plamą, może „wtopić” się w ścianę za pomocą funkcji Ambient Mode (zdj. 6), dobierając obraz (wykonując zdjęcie, które analizuje telewizor), lub można skorzystać z różnych propozycji obrazów czy tapet z biblioteki. Jeżeli telewizor jest dołączony do Internetu, może wyświetlać aplikację związaną z pogodą. Zużycie prądu jest znacznie mniejsze niż przy włączonym telewizorze.

QLED TV

Zdjęcie 6

Podsumowując, obsługa telewizora jest intuicyjna i szybka. Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu i dźwięku z różnych źródeł z możliwością dopasowania do oświetlenia i akustyki pomieszczenia to duża wygoda dla osób, które nie pasjonują się techniką, a chcą otrzymać obraz i dźwięk dobrej jakości.

2020-02-28

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket