Strona domowa / / Artykuły / Przenośne pamięci flash

KARTY PAMIĘCI

Przenośne pamięci flash – karty pamięci i pendrive’y

Choć dane coraz częściej gromadzimy w chmurze, to mimo wszystko wciąż często korzystamy z fizycznych nośników pamięci. Dobry pendrive czy wydajna karta pamięci to akcesoria, bez których trudno się obyć w codziennym użytkowaniu wielu urządzeń. 

Wideorejestratory czy kamery sportowe nie obejdą się bez karty pamięci. Warto w nie wyposażyć także smartfony. Obecnie wśród konsumentów największą popularnością cieszą się karty SD wraz z pomniejszoną odmianą – microSD. Wśród profesjonalistów zajmujących się filmem i fotografią rośnie popularność formatu CFexpress.

Zarówno w wypadku kart pamięci, jak i pendrive’ów apelujemy o kupowanie produktów z oficjalnej dystrybucji. Rynek jest zalany podróbkami, w których stosuje się komponenty wątpliwej jakości, znacząco ograniczające ich trwałość, a nawet pojemność. Biorąc zaś pod uwagę zagrożenie złośliwym oprogramowaniem, są to najmniej dotkliwe konsekwencje, które mogą nas spotkać po zakupie nośnika z nieautoryzowanego źródła.

Fot. Silicon Power

Przenośne pamięci flash

Karty SD – popularne i pojemne

Podstawowe typy kart Secure Digital to: SD, SDHC i SDXC. SD i SDHC są także dostępne w dwóch pomniejszonych wariantach: miniSD i microSD. Te ostatnie są często wykorzystywane np. w kamerkach sportowych, wideorejestratorach czy smartfonach. Pomniejszone wersje kart przy pomocy adapterów mogą być stosowane w innych urządzeniach, np. adapter microSD do SD pozwala na korzystanie z karty w aparacie cyfrowym. Zalecamy jednak zawsze zakup karty dokładnie takiej, jakiej wymaga urządzenie. Adapter zawsze może ulec uszkodzeniu. Poszczególne rodzaje kart różnią się pojemnością. Karty SD mają pojemność do 2 GB, SDHC – od 4 GB do 32 GB, a SDXC – 64 GB i więcej, nawet do 2 TB. Warto zaznaczyć, że urządzenia z czytnikami SDXC i SDHC są zgodne wstecz i obsługują poprzednie wersje nośników. Dla kart o pojemności większej niż 2 TB przygotowano oznaczenie SDUC.

Karty SD

Wodoodporne karty pamięci to dobry wybór na nośnik do kamer sportowych czy aparatów, które będą użytkowane w trudnych warunkach. 
Fot. Silicon Power

Wydajność kart SD

Szybkość zapisu jest określana w klasach wydajności, gdzie jedna klasa to 1 MB/s. Klient spotka się z kartami klasy 2, 4, 6 i 10. Oznaczenie to jest stosowane w starszych, mniej zaawansowanych kartach. Jeśli potrzebujemy większej szybkości, należy zwrócić uwagę na typ magistrali oraz jej klasę. Występują trzy rodzaje magistrali Ultra High Speed – UHS-I, UHS-II oraz UHS- -III. Ich maksymalna przepustowość to odpowiednio: 104, 312 oraz 624 MB/s. Obok magistrali występują oznaczenia U1 oraz U3, które gwarantują szybkość zapisu karty wynoszącą przynajmniej 10 lub 30 MB/s.

Aby łatwo dobrać kartę pamięci do kamery wideo, SD Associaton wprowadziło specjalną klasyfikację. Jest ona pięciostopniowa – V6, V10, V30, V60 oraz V90. Liczba przy literze V oznacza minimalną szybkość zapisu wyrażaną w MB/s. Do zapisu wideo w 4K zalecana jest przynajmniej prędkość V30. Należy jednak pamiętać, że np. zapis wideo z większą liczbą klatek będzie wymagał większej przepustowości. Karty z oznaczeniem V90 pozwalają na nagrywanie nawet w rozdzielczości 8K.

Na rynku pojawiły się również specjalne karty pamięci rekomendowane do smartfonów i instalowania na nich aplikacji mobilnych i ich danych. Są one oznaczone symbolem App Performance Class 1 (A1) lub App Performance Class 2 (A2). Minimalne wymagania dla karty pamięci sklasyfikowanej w tej pierwszej kategorii to szybkość na poziomie przynajmniej 10 MB/s oraz minimalna liczba operacji wejścia-wyjścia (IOPS) na poziomie 1500 na sekundę dla odczytu i 500 na sekundę dla zapisu danych. Nośniki standardu A2 muszą mieć minimalny odczyt wynoszący 4000 IOPS na sekundę oraz zapis na poziomie 2000 IOPS na sekundę.

Obecnie najnowszym typem interfejsu jest SD Express, wykorzystujący magistralę PCIe Gen3. Ma oferować wydajność do 985 MB/s. Typy interfejsów komunikacyjnych oraz rodzaj zgodnych z nimi kart prezentujemy w tabeli. 

Wydajność kart SD

Dobór karty do zastosowań

Producenci kart na opakowaniach podają dane dotyczące szybkości zapisu i odczytu sekwencyjnego. Dodatkowo często stosowane są oznaczenia informujące do jakich celów zalecana jest karta, np. nagrywanie wideo 4K czy stosowanie w wideorejestratorach. Przepustowość szyny oznacza jedynie maksymalną teoretyczną wydajność, która w praktyce zależy od zastosowanych pamięci. Urządzenie w którym karta będzie wykorzystywana również musi być kompatybilne z określonymi standardami, w innym wypadku nie wykorzysta całego potencjału karty. Jeśli więc mamy sprzęt wykorzystujący magistralę UHS-I nie ma sensu kupować do niego karty UHS-III.

Znaczenie też mają dodatkowe cechy karty, np. wodoodporność. Nośniki tego typu warto wybierać do aparatów cyfrowych czy sportowych kamer. W tym wypadku należy także zwrócić uwagę także na zakres temperatury, w jakiej sprzęt może pracować. Na rynku znajdziemy również specjalne karty opracowane z myślą o wideorejestratorach czy kamerach IP. Są one przystosowane do ciągłego nagrywania, a komórki ich pamięci mają zwiększoną trwałość. 

Karty Nano Memory

Nowym standardem kart pamięci są nośniki Nano Memory – NM, określane czasem błędnie jako nanoSD. W praktyce nie mają jednak nic wspólnego ze standardem SD i są inicjatywą firmy Huawei. Rozmiarom odpowiadają karcie nano-SIM. Obecnie współprpacują tylko z telefonami Huawei. Oferowane są w wariantach o pojemności 128 i 256 GB, a przepustowość pamięci to do 90 MB/s. Ich użycie jest zasadne, tylko jeśli urządzenie nie obsługuje kart innych standardów. 

Karty CFexpress – bezkompromisowa wydajność

Pracujący ze zdjęciami i wideo profesjonaliści mogą potrzebować wydajności, której interfejs SD nie jest w stanie zapewnić. Z myślą o nich opracowano standard CFexpress 2.0. Znajdziemy w nim trzy typy kart – A, B oraz C, które różnią się wydajnością oraz rozmiarami. Wszystkie wykorzystują interfejs PCIe Gen3 i oferują teoretyczną przepustowość odpowiednio do: 1000, 2000 oraz 4000 MB/s. O konkretnych wartościach zapisu i odczytu sekwencyjnego informuje specyfikacja karty pamięci. Nośniki te znajdują zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnych kamerach i aparatach cyfrowych. 

Czytniki kart pamięci

Do odtwarzania treści z kart pamięci na komputerze niezbędny jest odpowiedni czytnik. W notebookach jest on zazwyczaj wbudowany, jednak w komputerach stacjonarnych, gdy użytkownik wybrał obudowę z niższej półki, nie jest to już tak oczywisty dodatek. Występują one w kilku rodzajach. Często spotykane są czytniki w formie przypominającej pamięć typu pendrive. Karta jest wtedy wkładana od tyłu. Ich zaletami są łatwość obsługi oraz możliwość wykorzystywania karty jako pendrive’a, natomiast wadą jest ograniczona liczba obsługiwanych nośników, najczęściej są to karty SD i microSD.

Druga grupa czytników również wykorzystuje złącze USB, jednak większa obudowa pozwala na umieszczenie gniazd wszystkich typów kart pamięci. Często tego typu czytnik ma również dodatkowe wejścia USB.

Innym rozwiązaniem są czytniki do komputerów stacjonarnych, które umieszcza się w zatoce 3,5 lub 5,25 cala. Zaletą tego rozwiązania jest to, że czytnik podłącza się bezpośrednio do płyty głównej. Tego typu czytnik zazwyczaj jest kompatybilny ze wszystkimi najnowszymi standardami kart pamięci oraz może oferować dodatkowe złącza, np. eSATA czy FireWire. Warto zwrócić uwagę, aby czytnik był podłączany bezpośrednio do złącza USB 3.0 na płycie głównej, co pozwoli uzyskać większe szybkości przesyłania danych. Najwydajniejsze karty pamięci, np. CFexpress czy SD UHS-II, wymagać będą również użycia szybkich czytników, aby można było wykorzystać ich pełną szybkość. 

Czytniki kart pamięci

Pendrive z dwoma złączami to bardzo wszechstronne rozwiązanie. Pozwala na szybką wymianę plików między urządzeniami. 
Fot. Silicon Power

Pendrive – kompaktowy i wszechstronny

Segment pendrive’ów chyba najbardziej ucierpiał w wyniku popularyzacji usług chmurowych, dzięki którym niewielkie pliki można w końcu łatwo przechowywać w jednym miejscu i mieć do nich dostęp z wielu urządzeń. W praktyce jednak niewielki pendrive może znacząco ułatwić wymianę dużych ilości danych między urządzeniami. Wynika to z zastosowania szybkich interfejsów wymiany danych. Pojemność nośnika zależy oczywiście od naszych wymagań. W praktyce jednak polecamy inwestować w modele z przynajmniej 16 GB pamięci. W dobie wideo o dużej rozdzielczości czy nawet matryc 108 Mpx w smartfonach to naprawdę niezbędne minimum. Często w nowych modelach z szybkimi interfejsami USB jest to zresztą pojemność minimalna. Jeśli mamy większe wymagania, na rynku bez trudu znajdziemy pendrive’y o pojemności nawet 512 GB. Pojemniejsze nośniki również są dostępne, jednak w wyższych cenach. 

Dostępne złącza

W pendrive’ach powszechnie stosuje się złącze USB w jego różnych wariantach. Jego typ powinien być dobrany do posiadanego urządzenia. Port USB-A to standardowy wtyk USB o dużych wymiarach, wykorzystywany nie tylko w komputerach, ale i telewizorach, dekoderach czy odtwarzaczach multimedialnych.

Jest jednak coraz częściej zastępowany przez USB-C, który ma obustronną konstrukcję, kompaktowe wymiary i wykorzystuje się go powszechnie w smartfonach, nowych komputerach stacjonarnych czy laptopach. Z pewnością może być uznany za port przyszłości, który będzie wypierał m.in. USB-A. Jeśli mamy sprzęt Apple, warto zdecydować się na pendrive ze złączem Lightning, wykorzystanym przez iPady i iPhone’y. Na rynku zajdziemy również pamięci z portem mikro-USB, które można wykorzystać ze starszymi smartfonami lub tabletami.

Porty USB-C, Lightning i mikro-USB są stosowane powszechnie w pendrive’ach z dwoma interfejsami. Oznacza to, że występują obok złącza USB-A. To właśnie takie pamięci polecamy w szczególności. Ich największym atutem jest wielofunkcyjność. Jeden nośnik podłączymy i do smartfona, i np. telewizora. Wystarczy więc chwila, by zgrać na niego z telefonu np. partię wakacyjnych zdjęć, które następnie obejrzymy na dużym ekranie. W wielu wypadkach będzie to jedyny sposób na udostępnienie danych, dodatkowo znacznie szybszy. Na rynku znajdziemy również pamięci z trzema typami interfejsów. 

Dostępne złącza

Komórki pamięci mają określoną trwałość. Dlatego urządzenia pracujące w trybie ciągłym, jak kamery IP i sportowe czy wideorejestratory, trzeba wyposażać w nośniki dobrej jakości.
Fot. Silicon Power

Konstrukcje pendrive’ów

Pod względem konstrukcyjnym na rynku pendrive’ów trudno o innowację. Modele z dwoma złączami zazwyczaj wyposażone są w wysuwaną obudowę, która umożliwia łatwe ukrycie portów. To zaleta, ponieważ nie zgubimy zatyczki zabezpieczającej. Wykonywane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych. Jednak jeśli mamy ochotę np. na odrobinę elegancji, na rynku dostępne są modele z wykończeniem ze skóry lub metalu. Co do rozmiarów i rodzaju konstrukcji trzeba polegać na użyteczności i własnych preferencjach. Jeśli np. poszukujemy pendrive’a do radia samochodowego, warto wybrać mniejszy gabarytowo nośnik, który nie będzie nam zawadzał.

W ekstremalnych warunkach lub do przechowywania wyjątkowo ważnych danych można zastosować pamięć w obudowie pyło- i wodoodpornej.

W kwestii wydajności zalecamy wybór pendrive’ów ze złączem w standardzie USB 3.0, które zapewnia transfer do 5 Gbit/s. Obecnie przyjęto jednak nowe nazewnictwo standardów. Na rynku można więc spotkać urządzenia z następującymi oznaczeniami:

  • 3.2 gen. 1 – maksymalna przepustowość dla urządzeń z nim zgodnych to 5 GBit/s. Jest w pełni zgodny ze standardami 2.0 oraz 1.1. Zdobywa coraz większą popularność, jednak ciągle nie jest dostępny chociażby w budżetowych notebookach czy płytach głównych. Wcześniej standard ten określano jako USB 3.0, zwany jest również SuperSpeed USB;
  • 3.2 gen 2 – maksymalna szybkość transferu to 10 Gbit/s. Wcześniej nazywany był USB 3.1 lub USB 3.1 gen 2. Marketingowo określa się go również jako SuperSpeed USB 10 Gbps;
  • USB 3.2 Gen 2x2 – to nowy standard, dostępny tylko na wtyku USB-C. Pozwala na osiągnięcie przepustowości nawet 20 Gbit/s. Zwany jest również SuperSpeed USB 20Gbps.

Docelowo – wydajność i tak zależy od zastosowanych kości pamięci. Dlatego producenci w specyfikacji określają deklarowane wartości zapisu i odczytu sekwencyjnego. Im są one większe, tym lepiej. Zazwyczaj podawane są w MB/s lub Mbit/s. 

Bezpieczne dane

Jeśli na pendrive przechowujemy ważne dane, warto je zabezpieczyć szyfrowaniem. W tym celu można wykorzystać oprogramowanie, takie jak funkcja Bitlocker w systemie Windows 10 Professional. Po zaszyfrowaniu i włożeniu nośnika wymagane będzie podanie hasła. Jeśli potrzebujemy uniwersalnego rozwiązania, na rynku dostępne są pendrive’y z czytnikiem linii papilarnych lub niewielką klawiaturą do wprowadzenia kodu PIN. Przy pomocy oprogramowania należy ustalić typ autoryzacji. Po włożeniu urządzenia wystarczy przyłożyć palec lub wpisać odpowiedni ciąg cyfr. 

Karty microSD Silicon Power Superior – stworzone z myślą o smartfonach

Karty microSD Silicon Power Superior

Fot. Silicon Power

Seria kart pamięci Superior marki Silicon Power rekomendowana jest do użytku w smartfonach. Oznaczenie indeksem A2 gwarantuje minimalny losowy odczyt 4000 IOPS i losowy zapis 2000 IOPS, a więc płynne działanie aplikacji i przechowywanych plików, co znacznie zwiększa komfort użytkowania urządzeń z systemem Android. Dostępna jest w wersjach od 64 do 256 GB. Maksymalny zapis danych to 80 MB/s, więc świetnie sprawdzi się także w zapisie wideo w 4K. Karta jest wodoodporna, a jej trwałość obliczono na minimum 10 tys. wysunięć. 

2020-02-25
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket