Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SHARP

Telewizory z Android TV serie BL i BN (artykuł promocyjny)

Telewizory z Android TV serie BL i BN

To pierwsze telewizory 4K Ultra HD marki Sharp z systemem Android TV z wyświetlaczem Aquos, szerokim zakresem przekątnych, które pojawiły się w sklepach. Wyszukiwanie głosowe z Asystentem Google i dostęp do 6000 aplikacji to rozrywka prawie nieograniczona. 

Firma Sharp oferuje dwie serie telewizorów z Android TV: BL oraz BN o przekątnych – 65, 55, 50 i 40 cali. Dodatkowym wyposażeniem serii BN w porównaniu z serią BL jest HDR Dolby Vision i dekoder dźwięku 3D – Dolby Atmos, czyli kino domowe na najwyższym poziomie.

Każda z tych serii oferowana jest w trzech designach różniących się wzorem czerwonego wskaźnika LED sygnalizującego włączenie telewizora. Różnice pomiędzy nimi prezentujemy na zdjęciu poniżej. Serie BL i BN różni dodatkowo inny stand telewizora, który w obydwu wypadkach wykonany jest z aluminium.

Dla użytkownika ważne jest, że zainstalowany system Android TV jest certyfikowany i ma pełne wsparcie firmy Google dotyczące bezpieczeństwa danych i aktualizacji. Jest już ponad 6000 aplikacji dostosowanych specjalnie dla wersji Android TV. Asystent Google w telewizorze umożliwia sterowanie innymi urządzeniami smart takimi jak oświetlenie czy ogrzewanie za pomocą komend wydawanych poprzez pilota z mikrofonem. Można korzystać także z aplikacji na urządzenia mobilne Android i OS do sterowania telewizorem. 

Wyświetlacz i układy poprawy jakości obrazu

Zastosowane wyświetlacze 4K Ultra HD Sharp Aquos mają rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli. Nad jakością obrazu czuwa kilka układów. Najważniejszy – ACE Pro Ultra obsługiwany przez czterordzeniowy procesor, analizuje i przetwarza wejściowe sygnały wideo tak, aby zapewnić dokładne odwzorowanie kolorów, większą szczegółowość i mniejsze szumy. 

HDR Dolby Vision, HDR10 i HDR HLG

Telewizory dekodują filmy realizowane w standardach Dolby Vision (seria BN), HDR10 i HLG, dzięki czemu zwiększa się dynamika obrazu w jasnych i ciemnych scenach oraz dynamicznie zwiększa się punktowo jasność np. przy wybuchach, czy jasnych światłach. Kontrast dynamiczny telewizorów wynosi 1 000 000:1. Filmy HDR np. serwisu Netflix po rozpoznaniu tego formatu będą automatycznie odtwarzane z użyciem tej technologii. 

HDR Dolby Vision,

Regulacje obrazu

W telewizorze jest szereg regulacji obrazu: fabryczne, użytkownika i zaawansowane. Dla tych którzy dążą do perfekcji obrazu najbardziej odpowiednie będą ustawienia zaawanasowane. W ustawieniach użytkownika można regulować: podświetleniem, jasnością, kontrastem nasyceniem, odcieniem i ostrością. W ustawieniach zawansowanych można korzystać z redukcji szumów, adaptacyjnej kontroli jakości obrazu, 11-punktowej korekcji balasu bieli, trybu DI Film Mode, Blue Stretch, trybów gra i komputer. Kontrolować można temperaturę barwową, wzmocnienie odcieni barw czerwieni, zieleni i niebieskiego. Tak duże możliwości korygowania jakości obrazu umożliwią profesjonalnym firmom kalibracyjnym uzyskanie wzorcowej jakości obrazu. 

Dźwięk Harman Kardon

W telewizorach zastosowano bardzo dobry system dźwiękowy, opracowany przy współpracy z firmą Harman Kardon. System dźwiękowy 2.1 zawiera po dwa głośniki pełnozakresowe i wysokotonowe (z tekstylną kopułką) oraz wbudowany subwoofer (w modelach 65 calowych z serii BL5, BL3 i BL2 oraz BN5 i BN3). Moc systemu głośników wynosi 2 × 10 W + 15 W. Dekodowane są najlepsze wielokanałowe ścieżki dźwiękowe Dolby Digital, DTS, DTS HD. Na uwagę zasługuje system dźwięku DTS Virtual:X, który oferuje trójwymiarowy dźwięk podobny do DTS:X, bez konieczności stosowania głośników górnych czy głośników surround. 

Dźwięk

Głośniki pełnozakresowe i wysokotonowe.

Telewizja z anten DVB-T DVB-S

Telewizory z serii BL i BN mają tunery telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej DVB-T/T2/C/S/S2. Telewizor jest już przygotowany na odbiór telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2, której nadawanie w Polsce rozpocznie się w 2022 r. Dzięki termu nie trzeba będzie kupować oddzielnego dekodera DVB-T2.

Można korzystać z płatnej telewizji kablowej lub satelitarnej bez konieczności dołączenia dodatkowego tunera. Złącze CI+ umożliwia zainstalowanie modułu CAM z kartą dekodującą kanały platform kablowych czy DVB-S, np. UPC, Cyfrowy Polsat, platforma Canal+. 

Łącza Wi-Fi, Bluetooth i Chromecast

Telewizor można podłączyć do Internetu przewodowo (Ethernet) lub bezprzewodowo (Wi-Fi). Pilot po sparowaniu wykorzystuje łącze Bluetooth, dzięki czemu jego zasięg jest większy i nie trzeba kierować go bezpośrednio w stronę telewizora.

Funkcja Chromecast to duża wygoda dla posiadaczy smartfonów z Androidem i czy iOS. W prosty sposób można dzięki niej przesyłać zdjęcia i filmy do telewizora, aby oglądać je na dużym ekranie. 

Złącza cyfrowe i analogowe

Duża liczba złączy umożliwia podłączenie odtwarzacza Blu-ray, kamery wideo 4K czy konsoli do gier. Telewizory są wyposażone w 4 (50 i 55 cali) lub 3 (40 i 65 cali) złącza HDMI 2.0, 2 USB, wejście komponentowe, wyjście audio optyczne, czytnik kart pamięci, złącze CI, wejście audio/wideo minikomponentowe/ YPbPr i minikompozytowe/ CVBS oraz wyjście słuchawkowe. Na uwagę zasługuje czytnik kart microSD, rzadko stosowany w innych telewizorach. Można dzięki niemu wygodnie odtwarzać zdjęcia lub filmy 4K z kamery wideo czy aparatu fotograficznego. Dodatkowo pamięci USB i karty microSD mogą służyć do zwiększania pojemności pamięci wewnętrznej w telewizorze lub do przechowywania aplikacji ze sklepu Google (najpierw aplikacje trzeba zainstalować w telewizorze, a potem przenosi się je do pamięci zewnętrznej). 

Android TV – 6000 aplikacji

Android TV to bardzo wygodny sposób dotarcia do serwisów VoD, muzyki, gier ze sklepu Google czy korzystania z własnych zbiorów filmów. Przyjazny interfejs użytkownika ułatwia korzystanie z bogactwa aplikacji. Fabrycznie zainstalowano aplikacje: Netflix, YouTube, Google Play&TV, Google Play Store, Prime Video. W sklepie Google dostępne są też polskie aplikacje VoD, takie jak Player, Ipla czy TVP VoD. 

Android TV

Pilot z Asystentem Google. 

Pilot z wyszukiwaniem głosowym i Asystentem Google

Na pilocie z mikrofonem przewidziano specjalny przycisk z ikoną Asystenta Google. Wystarczy go nacisnąć i powiedzieć wyszukiwaną frazę. Asystent przetworzy głos na tekst, który wyświetli na ekranie, albo odpowie na pytanie lub wyszuka informacje na zadany temat w Internecie. Do wyszukiwania informacji można także użyć klawiatury wirtualnej bądź USB/Bluetooth.

Do czterech fabrycznie zainstalowanych aplikacji VoD opisanych wyżej przewidziano oddzielne przyciski na pilocie zdalnego sterowania. To najszybszy sposób dotarcia do ulubionego filmu.

Przycisk Home umożliwia wyświetlenie menu dla głównego ekranu startowego Android TV. Na nim łatwo można zainstalować aplikacje, które mają być dla użytkownika widoczne na ekranie. Poniżej belki z aplikacjami są belki z aplikacjami wybranymi przez użytkownika, np. YouTube, z konkretnymi filmami, które można odtwarzać bezpośrednio z ekranu startowego. Funkcja Play Next sugeruje odtworzenie niedokończonych wcześniej filmów.

Dla tych, którzy chcą szybko przełączyć się na telewizje naziemną czy satelitarną, jest przycisk TV. Krótkie przyciśnięcie klawisza off na pilocie powoduje przejście w stan uśpienia, dłuższe przytrzymanie pełne wyłączenie telewizora. W stanie uśpienia telewizor może pobierać pliki aktualizacyjne lub inne dane potrzebne do funkcjonowania aplikacji.

Telewizory z serii BL i BN marki Sharp to atrakcyjne możliwości rozrywki dzięki platformie Android TV za rozsądną cenę. 

Telewizory serii BN dla kinomaniaków

Telewizory serii BN

Najlepiej wyposażona jest seria BN. Telewizory serii BN mają takie same funkcje jak w serii BL. Dekodują filmy realizowane w standardach HDR10 i HLG i dodatkowo Dolby Vision. W kinowym systemie HDR Dolby Vision stosowanym w telewizorach, w którym jest realizowanych coraz więcej hitów filmowych parametry poszczególnych fragmentów obrazu są ustalane dla każdej klatki oddzielnie zgodnie z wymaganiami reżysera. Dokładność odtwarzania kolorów R, G, B wynosi 12 bitów (HDR10 – 10 bitów), co przekłada się na jeszcze dokładniejsze odwzorowanie kolorów.

Doskonały obraz Dolby Vision jest wspierany przez system Dolby Atmos. To najlepszy z systemów dźwięku wielokanałowego, umożliwiający uzyskanie przestrzennych efektów dźwiękowych nad głowami widzów, takich jak deszcz, czy śpiew ptaków. Aby w pełni cieszyć się kinowym dźwiękiem Surround 3D warto sięgnąć po soundbar Sharp HT-SBW800, który odtwarza dźwięk w systemie 5.1.2. 

2020-02-24

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket