Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

WYSTAWA CES 2020

Telewizory na CES 2020

Telewizory na CES 2020

Na targach CES można było zobaczyć najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w wyświetlaczach oraz zapoznać się z seriami telewizorów, które pojawią się w tym roku w sklepach. (Fot. CES).

Trwa rywalizacja we wprowadzaniu udoskonaleń w wyświetlaczach LCD i OLED 4K i 8K. Najwięcej nowinek technicznych pokazano w wyświetlaczach LCD. Standardem staje się zastosowanie sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu i dźwięku w telewizorach premium. Tańsze telewizory stają się bardziej funkcjonalne dzięki stosowaniu asystentów głosowych do obsługi telewizora i wyszukiwania treści. 

TCL inwestuje w Mini-LED

W ubiegłym roku we flagowym modelu TCL X10 w wyświetlaczu QLED zastosowano po raz pierwszy na świecie warstwę podświetlenia direct Mini-LED. Mini-LED to innowacyjna technika podświetlania stworzona przez TCL, oparta na koncepcji FALD (Full Array Local Dimming). Użycie ponad 15 tysięcy diod LED, które tworzą 768 stref wygaszania, oznacza, że wyświetlacz poradzi sobie lepiej z obrazami o zróżnicowanej jasności, zwiększając kontrast i dokładność podświetlenia obrazu w miejscach, gdzie jest to wymagane. Telewizor X10 lepiej wyświetla jasne biele i ciemne czernie bez efektu „halo”, a detale odda w żywych barwach standardu HDR.

W tym roku na CES pokazano drugą generację techniki Mini-LED Vidrian. Zwiększono liczbę stref do 5184 i zastosowano 25000 Mini-LED. Zmieniono sposób sterowania LED-ami z pasywnego na aktywny, co umożliwiło wytworzenie większej ilości równomiernego światła. Telewizory TCL z podświetleniem Vidrian Mini-LED są cieńsze, mają dłuższy okres eksploatacji, a wyświetlane przez nie obrazy mają ostrzejszy kontrast, głębsze, żywe kolory i większą jasność. W ten sposób będą wytwarzane wyświetlacze o przekątnych 65 i 75 cali. Takie telewizory LCD QLED pojawią się pod koniec 2020 r. 

TCL inwestuje w Mini-LED

Firma TCL inwestuje w wyświetlacze QLED z podświetleniem mini-LED Vidrian. 

Fot. TCL (x2)

TCL inwestuje w Mini-LED

Micro-LED, czyli nowy wymiar rozrywki domowej

Firma Samsung inwestuje od trzech lat w modułowe wyświetlacze Micro-LED, które łączą zalety techniczne ekranów nowej generacji z możliwościami personalizacji niedostępnymi dla innych wyświetlaczy. Inżynierowie odpowiedzialni za innowacje w firmie Samsung przedefiniowali pojęcie i rolę telewizora w domu. Ekran składa się z wielu modułów, które można łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach, dostosowując go do swojej przestrzeni. Telewizory Micro-LED są dostępne w rozmiarach 75, 88, 93 i 110 cali, pasują do różnych typów wnętrz i stylów życia. W nowych modelach Micro-LED o wielkości 88 i 150 cali zastosowano ultracienki wyświetlacz – design Infinity – praktycznie usuwając ramki z wszystkich czterech stron, aby uzyskać wykończenie, które idealnie stapia się z każdą ścianą. Ekrany Micro-LED zapewniają większą głębię, wyrazistość i szczytową jasność, która wynosi 5000 nt. Wykorzystują również oparte na głębokim uczeniu się możliwości skalowania obrazu, aby dostarczyć najlepszej jakości treści niezależnie od ich źródła. 

Więcej telewizorów 8K i 4K

Ubiegły rok zawierał niewiele premier telewizorów 8K LCD i OLED. W tym roku będzie ich znacznie więcej. Są one wizytówką możliwości technicznych największych producentów telewizorów. 

TCL 8K z QLED

Firma LG pokazała aż 8 telewizorów 8K Ultra HD OLED i NanoCell. 

Fot. LG (x2)

TCL 8K z QLED

LG zwiększa ofertę telewizorów 8K

Atrakcyjnie zapowiada się oferta ośmiu telewizorów nazwanych LG Real 8K TV. Zaliczają się do nich modele premium LG Signature OLED 8K – 88- i 77-calowe oznaczone OLED ZX oraz zaawansowane telewizory LG NanoCell: Nano99, Nano97 i Nano95 – o przekątnych 75 i 65 cali. Wszystkie spełniają wymagania nowej specyfikacji 8K Ultra HD stowarzyszenia CTA (Consumer Technology Association). Nowe modele są przystosowane do współpracy z różnymi urządzeniami będącymi źródłami sygnału wideo 8K podłączonymi do wejść HDMI i USB. Odtwarzanie różnych materiałów 8K umożliwiło zastosowanie różnorodnych kodeków, takich jak HEVC, VP9 czy AV1, stosowanych przez głównych dostawców treści przesyłanych strumieniowo, w tym przez YouTube. Telewizory LG Real 8K będą obsługiwać streaming treści 8K z prędkością 60 kl./s i uzyskały certyfikat potwierdzający możliwość wyświetlania treści 8K 60P z urządzeń podłączonych do wejścia HDMI. 

TCL 8K z QLED

Premierę miał pierwszy telewizor TCL 8K X915 z 75-calowym wyświetlaczem QLED i techniką lokalnego przyciemniania, umożliwiającą precyzyjne sterowanie podświetleniem w celu zapewnienia lepszego kontrastu i kolorystki przy odtwarzaniu filmów HDR Dolby Vision. Wysokiej klasy system dźwiękowy marki Onkyo z Dolby Atmos gwarantuje efekty jak w kinie. X915 jest certyfikowany przez IMAX Enhanced, co potwierdza, że telewizor ma najlepsze parametry obrazu i dźwięku. Na uwagę zasługuje sterowanie głosowe dalekiego pola, co oznacza zestaw mikrofonów wbudowanych w obudowę telewizora, a nie pilota. Nowinką w X915 jest wbudowana kamera, która automatycznie się wysuwa. Telewizor 8K będzie dostępny najpierw w Australii i Europie w drugim kwartale 2020 r., a później w innych krajach i regionach. 

Sharp 8K i 5G

W tym roku zobaczymy w sklepach pierwszy telewizor TCL 8K QLED X915. 

Fot. TCL (x2)

Sharp 8K i 5G

Najnowsze modele TCL 4K Ultra HD Android TV z serii C81 oraz C71 będą miały wyświetlacze QLED i funkcję zdalnego sterowania głosem. 

UHD Alliance

Modele TCL C815 i C715 4K Ultra HD, także z wyświetlaczami QLED

Firma TCL rozwija także serię telewizorów z wyświetlaczami QLED. Mają one system operacyjny Android TV. Platforma AI-IN z elementami sztucznej inteligencji integruje domowe urządzenia i jest kompatybilna z Asystentem Google. Funkcja HDR z Dolby Vision zapewnia bardzo dobrą jakość obrazów 4K z dużym kontrastem, jasnością, szczegółowością i kolorem. Dźwięk Dolby Atmos zapewnia bogaty, precyzyjny dźwięk. Dzięki sterowaniu głosowemu dalekiego pola użytkownicy będą mogli komunikować się z telewizorami za pomocą głosu. Telewizory QLED C815 i C715 będą dostępne najpierw w Europie w drugim kwartale 2020 r. później w innych krajach i regionach. Seria C815 będzie miała przekątne 75, 65 i 55 cali, a C715 – 65, 55 i 50 cali. 

Infinity Screen 8K Samsung Q950TS

Flagowy model Samsung Q950TS to pierwszy w branży telewizor 8K QLED, który łączy ultracienką konstrukcję, jakość obrazu 8K oraz imponujący dźwięk przestrzenny. Na razie brak jest informacji o przekątnych. Wrażenia podczas oglądania spotęguje Infinity Screen, czyli wyświetlacz, który zajmuje 99 proc. ekranu i ma tylko 15 mm grubości mimo podświetlenia FALD. Bardzo dobrze będzie wyglądał powieszony na ścianie lub umieszczony na stojaku. 

Infinity Screen 8K

Na stoisku firmy Sharp można było zobaczyć największe na targach, 120-calowe monitory 8K i 4K. 

Fot. Sharp (x2)

Infinity Screen 8K

Sharp 8K i 5G

Na stoisku marki Sharp przyciągały uwagę 120-calowe wyświetlacze 8K 120 Hz i 4K. Stoisko marki Sharp na CES 2020 było odzwierciedleniem realizowanej przez firmę wizji „Ekosystem 8K+5G”. Ten projekt obejmuje kompleksowe rozwiązania do nagrywania, edycji, przechowywania i dostarczania treści 8K, z potencjalnymi korzyściami wykraczającymi daleko poza rozrywkę, w tak różnych dziedzinach, jak przemysł, bezpieczeństwo, zdrowie, edukacja, motoryzacja, „inteligentne” biura i „inteligentne” domy.

Jednym z przykładów powiększającego się portfolio produktów i usług 8K jest nowy system komputerowy do edycji wideo 8K Dynabook, który z 15,6-calowym ekranem zapewni kompaktową, wygodną platformę do przeglądania i przetwarzania materiałów wideo 8K. Praktycznym przykładem rozwiązań 8K 5G jest kamera 8K zamontowana na dronie, który może przekazywać materiał 8K wideo bezprzewodowo w postaci transmisji strumieniowej w czasie rzeczywistym. 

Sony z telewizorami pod PlayStation 5 i Xbox seria X

Nowe telewizory są dostosowane do współpracy z konsolami PlayStation 5 i Xbox seria X, które pojawią się tym roku. Będą wykorzystywać HDR w obrazach o rozdzielczości 8K, a przy 4K odtwarzać obraz z szybkością 120 kl./s. Standard HDMI 2.1 zapewni wykorzystanie możliwości nowych konsol.

Telewizory 8K marki Sony z serii ZH8 o przekątnych 75 cali i 85 cali z systemem Android TV mają procesor X Ultimate, dwukrotnie szybszy od X1 Extreme, Procesor analizuje i przetwarza dane, by zapewnić bogate faktury, szczegółowość i dużą głębię obrazów o rozdzielczości 8K, czterokrotnie większej niż 4K. Do jakości zbliżonej do 8K interpolowane są filmy 4K i 2K przy pomocy techniki 8K X-Reality PRO ze specjalną bazą danych 8K. Dalszą optymalizację rozdzielczości zapewnia technika Object-based Super Resolution. Dzięki niej reprodukowane faktury wyglądają niemal tak samo jak w rzeczywistości. Dzięki głośnikom wbudowanym w ramkę (Frame Tweeter) dźwięk jest bardziej powiązany z miejscem na ekranie, szczególnie jest to odczuwalne przy dużych przekątnych. Pilot ma podświetlaną klawiaturę.

Pokazano także telewizory OLED 4K A8 (55 i 65 cali) i A9 (48 cali) oraz dwie serie Full Array LED 4K: XH95 i XH90.

Nowe telewizory Sony są wyposażone w tryb Netflix Calibrated Mode, gwarantujący studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix. Z kolei dzięki trybowi IMAX Enhanced (w wybranych modelach) rozrywka we własnych czterech ścianach zyska dodatkową intensywność i realizm. 

Sony z telewizorami pod PlayStation 5

Samsung Q950TS z wyświetlaczem Infinity Screen, prawie bez ramek – o grubości tylko 15 mm. 

Fot. Samsung

Sztuczna inteligencja i nowe funkcje

Sztuczna inteligencja w telewizorach staje się powoli standardem w telewizorach 8K i 4K. W jej zastosowaniu przodują firmy LG i Samsung.

Telewizory LG z linii na rok 2020 z procesorem α9 Gen 3 (trzeciej generacji) są wyposażone w funkcję skalowania obrazu do rozdzielczości 8K i optymalizowania jakość obrazu i dźwięku oraz wyszukiwania głosowego. Wykorzystywane są sieci neuronowe i algorytmy głębokiego uczenia (Deep learning).

Funkcja AI Picture Pro zyskała nowe możliwości – rozpoznaje twarze oraz tekst i precyzyjnie dostosowuje parametry obrazu, tak aby zapewnić zarówno naturalne odcienie skóry, wyraźne rysy twarzy, jak i lepszą widoczność oraz czytelność liter. Ponadto funkcja Auto Genre Selection analizuje rodzaj wyświetlanych materiałów i na tej podstawie automatycznie dobiera ustawienia gwarantujące najlepszą jakość obrazu dla filmów, transmisji sportowych, treści standardowych oraz animacji.

Dźwięk także podlega analizie sztucznej inteligencji. Funkcja AI Sound Pro rozpoznaje ścieżkę dźwiękową i przyporządkowuje ją do jednej z pięciu kategorii: muzyka, film, sport, dramat lub wiadomości, a następnie dostosowuje ustawienia tak, aby poprawić zrozumiałość głosów ludzkich oraz uzyskać bogatsze dźwięki tła. Dzięki wyodrębnieniu i zwiększeniu głośności dialogi stają się łatwiejsze do zrozumienia, natomiast odgłosy tła są skalowane do wirtualnego 5.1-kanałowego dźwięku przestrzennego, gwarantującego wyższy poziom realizmu.

W nowych telewizorach LG ThinQ pojawi się funkcja umożliwiająca wygodne sterowanie różnymi urządzeniami przy użyciu poleceń głosowych bez konieczności użycia pilota – nawet z drugiego końca salonu (Hands-Free Voice Control). Nowe telewizory LG są też wyposażone w cieszący się popularnością system webOS, który pozwala na korzystanie z funkcji Smart TV Apple AirPlay 2, HomeKit, asystentów Google i Amazon Alexa. Będą udostępniać serwisy VOD: Disney+, Netflix czy CBS All Access oraz Apple TV i biblioteki wideo iTunes.

Firma Samsung, pionier telewizorów 8K, doskonali linię telewizorów 8K z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Ulepszony procesor w Q950 TS z funkcją Adaptive Picture uwzględnia rozkład światła w określonej scenie i pomieszczeniu, dobierając dynamiczne najlepszą jasność i kontrast. Zastosowany kodek AV1 umożliwi oglądanie i przesyłanie strumieniowo materiałów wideo oraz rejestrowane w rozdzielczości 8K. Zastosowano również wysokiej klasy funkcje dźwiękowe wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy dźwięku – Object Tracking Sound+, Q-Symphony, oraz Active Voice Amplifier. System OTS+ dopasowuje dźwięk do ruchu obiektów na ekranie. Q-Symphony analizuje dźwięk z głośników telewizora i soundbara, aby dostarczyć optymalny dźwięk, a system Active Voice Amplifier analizuje dźwięk otoczenia, aby dialogi były zawsze zrozumiałe. Q950TS ma głośniki po każdej stronie wyświetlacza, a także subwoofery z tyłu oraz może współpracować z soundbarem. Wszystkie zastosowane systemy powodują, że osiągnięto brzmienie gwarantujące wielowymiarowy i dynamiczny dźwięk, który potęguje wrażenia towarzyszące oglądaniu treści na dużym ekranie.

Po raz pierwszy w telewizorze Q950TS pojawi się mechanizm AI ScaleNet do optymalizacji przesyłania strumieniowego treści 8K lub 4K, zmniejszający wymaganą przepustowość o połowę dla danej rozdzielczości. Wprowadzeniem mechanizmu w usłudze Prime Video jest zainteresowana firma Amazon. W 2020 r. Bixby, asystent AI, będzie współpracował z asystentami Amazon Alexa i Google Assistant w linii Samsung QLED 8K 2020. 

Sztuczna inteligencja

W 12 najnowszych telewizorach OLED marki LG znajdą się funkcje przydatne dla graczy: Nvidia G-Sync i HGiG Mode. 

Fot. LG

UHD Alliance – Filmmaker mode

W telewizorach pojawi się nowy tryb: Filmmaker mode, określony przez UHD Alliance, którego pomysłodawcami byli znani filmowcy i aktorzy: Tom Cruse, Christopher Nolan, James Cameron, Martin Scorsese. Ma on umożliwiać ogadanie filmu jak najbardziej zgodnego z wizją reżysera. Są już standardy HDR Dolby Vision i HDR10+, w których przestrzeń barw i kolory w każdej scenie kontrolowane są przez reżysera. Teraz wyświetlacz powinien być zgodny ze standardem D65, określającym barwę bieli (tzw. temperaturę barwową), stosowanym w telewizji (PAL) oraz w standardzie przestrzeni barwnej monitorów sRGB. D65 odpowiada w przybliżeniu średniej barwie światła dziennego w Europie Zachodniej i Północnej, obejmującej zarówno bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jak i światła rozproszonego przez jasne niebo. W trybie Filmmaker ma być wyłączany także upłynniacz obrazu. Zachowane mają być jego proporcje. Szybkość zapisu klatek ma być taka jak w kamerze filmowej. Wyeliminowane będą wyostrzanie konturów i redukcja szumów. Funkcja Filmmaker będzie uruchomiana za pomocą przycisku na pilocie lub jeżeli w filmie znajdą się metadane, telewizor automatycznie przejdzie w ten tryb. Funkcja ta pojawi się na początek w telewizorach marek: LG, Philips, Vizio, Panasonic. 

Telewizor The Sero – obraz w pionie i w poziomie

Samsung rozwija również linię telewizorów lifestyle’owych, wprowadzając w tym roku telewizor „The Sero” o przekątnej 43 cale, wyposażony w system dźwięku 4.1. Nazwa Sero wywodzi się od koreańskiego słowa „pionowy”. Specjalny stojak obróci ekran do pionu przy wyświetlaniu treści ze smartfona, przez co zachowane zostaną oryginalne proporcje obrazu. W trybie pionowym można podzielić ekran na dwa i podglądać dwa różne materiały. Użytkownicy mogą cieszyć się różnorodnymi treściami – w tym pochodzącymi z mediów społecznościowych i YouTube, a także osobistymi filmami wideo – w orientacji wyświetlacza analogicznej do ich urządzenia mobilnego. 

Więcej telewizorów 8K i 4K

The Sero marki Samung to pierwszy na świecie 43-calowy telewizor ze stojakiem, który obróci ekran do pionu przy wyświetlaniu treści ze smartfona.

Fot. Samsung (x2)

Więcej telewizorów 8K i 4K

Telewizory gamingowe OLED LG

W 2020 r. firma LG zaoferuje 12 modeli telewizorów OLED z funkcjami ważnymi dla graczy. Oprócz bardzo krótkiego czasu opóźnienia (input lag) funkcja Nvidia G-Sync, znana z monitorów, zapewni płynność obrazu oraz brak niekorzystnych artefaktów. W trybie HGiG Mode (opracowanym przez HDR Gaming Interest Group) wyświetlany obraz HDR będzie zgodny wymaganiami twórców gier. Telewizory LG OLED uzyskały certyfikat Eye Comfort, potwierdzający mniejsze zmęczenie wzroku. Możliwa jest w nich regulacja natężenia niebieskiego światła, nie migoczą (częstotliwość odtwarzania 120 Hz) i mają poszerzony zakres kolorów. 

Telewizory gamingowe

Zdaniem firmy LG rolowane wyświetlacze o dużych przekątnych zastąpią w przyszłości projektory. 

Fot. LG (x2)

Telewizory gamingowe

Philips telewizory do gier

Prezentowana na CES była seria Philips 5905 z Android TV o przekątnych od 43 do 75 cali. Nowy tryb odtwarzania gier skraca czas opóźnia input lag o połowę w porównaniu z modelami z 2019 r. Granie na konsolach oraz platformie Google Stadia jest coraz bardziej atrakcyjne. Google Stadia to usługa oparta na chmurze, dzięki której realizowane jest strumieniowanie gier. 

Panasonic z Dolby Vision IQ i funkcją Filmmaker Mode

Na wystawie CES firma Panasonic zaprezentowała rodzinę telewizorów zastępujących serię G serią H. Najlepszy – HZ2000 (65- lub 75–calowy) z nowym wyświetlaczem Master HDR OLED Professional Edition ma o 20 proc. jaśniejszy obraz. Będzie zgodny systemem Dolby Vision IQ, HDR10+, HLG Photo i trybem Filmmaker Mode. Dolby Vision IQ uwzględnia informacje z czujnika natężenia światła z telewizora, aby zapewnić najlepszą jakość obrazu. 

Telewizory OLED z przekątną 48 cali.

W tym roku pojawią się pierwsze telewizory z wyświetlaczami OLED z mniejszymi przekątnymi niż 55 cali – o przekątnej 48 cali. W ofercie znajdą się telewizory LG OLED48CX z platformą LG AI ThinQ oraz Sony z serii A9 z systemem Android TV. Na razie ceny nie są znane. 

Telewizory OLED

W rolowane wyświetlacze OLED inwestuje także Sharp pokazując prototyp 32-calowego telewizora 30V4K.

Fot. Sharp (x2)

Telewizory OLED

Telewizory OLED rolowane

Czy rolowane telewizory OLED zastąpią projektory? O tym przekonuje nas firma LG. W ubiegłym roku pokazano telewizor, którego ekran rozwijał się i chował do kasety umieszczonej na podłodze. W tym roku zaprezentowano w Vegas Convention Center najnowszą koncepcję telewizora rolowanego LG Rollable TV. Ekran telewizora (65 cali), sterowany pilotem, rozwija się z kasety umieszczonej pod sufitem i chowa, gdy nie jest używany. Nie zajmuje dużo miejsca i nie rzuca się w oczy. Regulując wysunięcie ekranu, można dostosować jego proporcje do formatu wyświetlanych treści. Ponadto przy lekko wysuniętym ekranie może służyć do wyświetlania informacji o pogodzie lub najnowszych wiadomości.

Także na stoisku firmy Sharp można było zobaczyć zwijany 30-calowy elastyczny wyświetlacz OLED 4K, który można postawić na stoliku. Zastosowano w nim wyświetlacz OLED wyprodukowany przez markę Sharp, a nie marki LG. 

2020-02-24

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket