Strona domowa / / Artykuły / Wyszukiwanie głosowe i asystenci

TELEWIZORY 4K

Wyszukiwanie głosowe i asystenci

Wyszukiwanie głosowe i asystenci

Fot. TCL

Obsługa głosowa w telewizorach Ultra HD jest stosowana od kilku lat. Wyszukiwanie treści było ograniczone do wybranych serwisów internetowych, np. YouTube i Google Play lub poleceń do obsługi telewizora. Zastosowanie asystentów głosowych zwiększa możliwości telewizora. Telewizor staje się domowym centrum informacyjnym. 

Pierwszymi zastosowaniami sterowania głosowego była obsługa telewizora. Za pomocą komend, które trzeba było zapamiętać można było włączyć telewizor, zmienić kanał telewizyjny czy głośność. Najnowsze rozwiązania przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji powodują, że obsługiwać można telewizor przy pomocy naturalnych zwrotów.

Zastosowanie asystentów typu Asystent Google i Amazon Alexa powoduje że na zadanie pytanie asystent odpowiada na szeroki zakres zagadnień z wielu dziedzin pomocnych w codziennym życiu: biznes i finance, edukacja, gry i rozrywka, jedzenie i napoje, muzyka i dźwięk, podróże i transport, pogoda, zarządzanie czasem (kalendarzem, budzeniem), tworzenie listy zakupów, komunikacja (sms, maile), smart home, zdrowie fitness.

Wyszukiwanie głosowe jest bardzo popularnym rozwiązaniem w smartfonach. Dużą popularnością cieszy się Asystent Google. Teraz jest wprowadzany do telewizorów głównie 4K Ultra. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest łatwość korzystania. Wystarczy pilot z mikrofonem i można zadawać pytania lub komendy do obsługi telewizora.

W pierwszych rozwiązaniach wyszukiwania głosowego trzeba było nauczyć się podstawowych komend do obsługi telewizora. Zastosowanie mikrofonu w pilocie i sztucznej inteligencji AI (Artificial Intelligence) ułatwiło komunikację z telewizorem.

Wyszukiwanie głosowe może pomóc w: obsłudze podstawowych funkcji telewizora, wyszukiwaniu treści za pomocą przeglądarek internetowych, przeszukiwaniu serwisów streamingowych VoD, znalezieniu odpowiedzi na pytania wykorzystując zasoby wiedzy asystentów głosowych. Producenci sprzętu RTV, widząc potencjał systemów sterowania głosowego, postanowili wykorzystać ten sposób obsługi w swoim sprzęcie. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych urządzeń, które mogą współpracować ze wspomnianymi już asystentami głosowymi. Sterowanie za pomocą komunikatów głosowych jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem.

Obsługa systemu sterowania głosowego może wymagać wykorzystania dodatkowego głośnika bezprzewodowego, np. dla Alexy firmy Amazon dostępne są głośniki Amazon Echo i mniejszy Echo Dot. Główną różnicą między tymi modelami jest przede wszystkim średnica przetwornika elektroakustycznego – większy Amazon Echo oferuje lepszą jakość dźwięku. Niezależnie jednak od funkcjonalności i popularności sterowania głosowego w sprzęcie RTV problemem dla wielu polskich użytkowników wciąż pozostaje brak obsługi języka polskiego przez wielu spośród dostępnych asystentów.

Na razie asystenci, np. Google Assistant i Amazon Alexa, nie obsługują polskiego języka, ale można mówić po angielsku. 

Wyszukiwanie głosowe i asystenci

Ikony Google Assistant, które pojawiają się na ekranie telewizora, w czasie głosowego wyszukiwania. 

Wymagania w telewizorach

W telewizorze podstawowym urządzeniem jest pilot z wbudowanym mikrofonem. Trzeba sparować go z telewizorem i Internetem oraz podać konto. Po naciśnięciu ikony mikrofonu na pilocie można wypowiadać poszukiwane zwroty tematyczne, pytania czy komendy do obsługi telewizora. Zgodność telewizora z asystentem zależy od regionu i języka.

Rozwiązania asystentów głosowych wprowadzają najwięksi producenci telewizorów: JVC, LG, Samsung, Sony, TCL, TechniSat, Toshiba. Mają one ułatwić konfigurację telewizorów w domowej sieci, a także wyszukiwać treści z różnych dziedzin.

Producenci telewizorów wykorzystują własne opracowania wyszukiwania głosowego i stosują najpopularniejsze rozwiązania, takie jak Asystent Google i Amazon Alexa. Rozwiązania sztucznej inteligencji spowodowały, że asystent rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi i potrafiodpowiadać głosowo na zadane pytania. 

Bixby w QLED TV

Asystenta głosowego Bixby firmy Samsung wprowadzono m.in. w telewizorach premium, np. QLED TV. Wygodne jest wyszukiwanie zdjęć użytkownika, filmów i sterowanie urządzeniami IoT w całym domu. Można będzie głosowo obsługiwać proste funkcje w telewizorze, np. przełączać kanały lub ściszać dźwięk, odtwarzać filmy z serwisów VoD. Na razie do obsługi Bixby nie można korzystać z polskiego języka. 

LG ThinQ AI z asystentem Googla

Sterowanie głosowe jest standardem w telewizorach OLED i NanoCell zyskuje nowe możliwości. Nowe telewizory LG są w stanie zagwarantować wygodną obsługę opartą na „inteligentnym” sterowaniu głosowym oraz łatwiejsze podłączanie dodatkowych urządzeń. Znacznie uproszczony proces konfiguracji pozwala łatwo i szybko podłączać do telewizora konsole do gier czy zewnętrzny system soundbar. Ustalać parametry dźwięku oraz w ybierać urządzenia wideo na wejściu. Wypowiadając do mikrofonu pilota polecenia głosowe w języku polskim, takie jak „pokaż wszystkie filmy z udziałem tego aktora” lub „pokaż filmy o jodze”, użytkownicy mogą wyszukiwać informacje, zdjęcia lub materiały wideo o określonej tematyce. Do obsługi telewizora można wykorzystywać nie tylko proste komendy ścisz, głośniej, ale np. wyłącz telewizor po zakończeniu programu.

Dzięki wyższemu poziomowi AI poprawiła się komunikacja z telewizorem. Telewizor nie tylko analizuje proste zwroty ale „rozumie” kontekst wypowiedzi. Dzięki temu telewizory LG stają się jeszcze bardziej użyteczne i funkcjonalne. Można nim sterować wydając komendy w języku polskim. 

LG ThinQ AI z asystentem Googla

Telewizory LG OLED i LCD NanoCell mają własny system sztucznej inteligencji ThinQ, które współpracują z Asystentem Google. (Fot. LG)

Telewizory z Androidem TV

Zwiększa się liczba telewizorów z Android TV z funkcją Asystenta Google lub Amazon Alexa. Wzbogaciły o nią swoje telewizory marki Sharp, JVC, Hitachi i Toshiba. Mają one wersję Androida TV 9.0 Pie. Aby korzystać z atrakcyjnych funkcji rozrywki, wystarczy zalogować się przy użyciu konta Google i spersonalizować wygląd interfejsu użytkownika.

Zakres dziedzin ma być zgodny z tym, co obsługują smartfony. Zamiast żmudnego wpisywania tytułu filmu na ekranowej klawiaturze wystarczy wydać polecenie. 

JVC i Hitachi z Asystentem Google

W najnowszych telewizorach grupy Vestel – marek JVC (JVC VA6900) i Hitachi (HAK6150)– jest wykorzystywany Asystent Google. Wystarczy użyć dołączonego do telewizora JVC Android TV pilota z wbudowanym mikrofonem, za pomocą którego wydamy polecenia asystentowi. Telewizory otrzymają aktualizację do następcy Androida 9 – Androida 10 oraz kolejnej, wersji systemu firmowanego przez Google. Nie bez znaczenia jest także standardowo obsługiwana technika Chromecast do szybkiego pokazania na dużym ekranie telewizora prezentację z laptopa czy odtworzenie muzyczny klipu ze smartfona. Telewizory Hitachi UHD są oferowane rozmiarach 43, 50, 55, 58 i 65 cali. W sklepie Media Expert znajdziemy telewizory JVC VA6900 o przekątnych 43, 50, 58 cali. 

Sharp z Asystentem Google

W najnowszych telewizorach serii BL5, BL3, BL2 oraz BN3 i BN5 z Android TV marki Sharp zastosowano platformę telewizyjną z bezpośrednim dostępem do produktów i usług Google. Asystent Google jest aktywowany jednym dotknięciem odpowiedniego przycisku na pilocie. Dzięki Google Play Store można uzyskać dostęp do kolekcji ponad 6000 aplikacji oraz bibliotek multimedialnych obejmujących wideo, muzykę, gry, sport oraz wiadomości. Oprócz zwykłych programów telewizyjnych można oglądać filmy i seriale za pośrednictwem serwisów VoD, takich jak Netflix, Prime Video, HBO Go lub Rakuten TV. 

TCL i sztuczna inteligencja

Firma TCL inwestuje w sztuczną inteligencję (AI), uruchamiając platformę TCL AI-IN. Wraz z najnowszym systemem operacyjnym Google Android TV (9.0 Pie) kończą się prace nad głosową obsługą funkcji telewizora. Asystent głosowy Google lub Amazon Alexa zapewni także dostęp do rozrywki, umożliwi klientom uruchamianie podcastów, wyszukiwanie filmów na YouTube i programów telewizyjnych z ich ulubionymi usługami za pomocą prostego polecenia głosowego dostępnego za poziomu mikrofonu w pilocie, w drożnych modelach są instalowane mikrofony w telewizorze (EC78 czy X10). Funkcje Asystenta Google są instalowane w tym roku już w telewizorach ze średniej półki, np. serii EP64, EP66, EP68 i wyższej EC78, X81, X10. 

TCL i sztuczna inteligencja

Telewizory i dekodery DVB-S marki TechniSat można obsługiwać za pomocą głośników z asystentką Amazon Alexa. (Fot. TechniSat)

Toshiba z Amazon Alexa

Wykorzystując wcześniejsze sukcesy związane z serią obsługującą usługi oferowane przez Amazon Alexa, modele telewizorów Toshiba na rok 2019/2020, np. seria UL5A i UA3A, umożliwiają wygodną obsługę głosową przez specjalny daleko zasięgowy mikrofon. To innowacyjne wykorzystanie serwisu Alexa pozwala użytkownikom między innymi włączać i wyłączać telewizory marki Toshiba, zmieniać kanały i przełączać źródła sygnału, regulować głośność, otwierać aplikacje. Możliwe jest wyszukanie utworów muzycznych w sklepie Amazon Music. Najnowsze telewizory z Amazon Alexa to serie UL5A o przekątnych – 43, 49, 55 i 65 cali. Serie UA3A wyposażono dodatkowo o model 58 calowy. Mają one także Asystenta Google, który odpowie nam na pytania, a także ułatwi planowanie i wykonywanie codziennych zadań oraz zarządzanie domem.

Urządzenia TechniSata z asystentką Alexa

Firma TechniSat wprowadziła do swoich telewizorów i odbiorników DVB-S urządzeń sterowanie głosowe za pomocą głośnika Alexa, np. Echo Dot.

Do obsługi telewizora można wykorzystać ok. 25 poleceń. Można też sterować automatyką domową za pośrednictwem menu urządzenia marki TechniSat. System sterowania głosowego Alexa mają urządzenia smart home, np. odbiornik/ serwer DVB-T2 Digipal Smart Home, odbiorniki DVB-S: Digit ISIO STC, DVB-S Digit ISIO STC+, Digit UHD+ i Sonata, a także wszystkie nowe telewizory z serii TechniMedia UHD i TechniVista.

2020-02-20
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket