Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

TCL

Strategia rozwoju, nowości CES, innowacyjna technika

Strategia rozwoju, nowości CES, innowacyjna technika

Rozmowa z Markiem Maciejewskim dyrektorem ds. rozwoju produktu w Europie w firmie TCL Electronics. 

Redakcja: TCL osiąga bardzo dobre wyniki sprzedaży. Czy może Pan przybliżyć nową strategię rozwoju AI x IoT?

Marek Maciejewski: Zmiany w strategii działania firmy rozpoczęły się od zmiany nazwy firmy z TCL Multimedia na TCL Electronics w celu odzwierciedlenia poszerzającej się oferty produktowej z zakresu elektroniki użytkowej i stworzenia systemu obejmującego różne kategorie odpowiadające rozwiązaniom „inteligentnego” domu, stylowi życia, elektronice konsumenckiej i sprzętowi AGD. Tworzenie nowych urządzeń będzie się odbywać przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych, czyli zastosowania sztucznej inteligencji (AI), a łączyć je będzie Internet Rzeczy (IoT). Pierwsze zastosowania AI już są w telewizorach, które mogą obsługiwać asystentów Google Home i Alexa.

Jakie są przyczyny wzrostu sprzedaży telewizorów?

Jednym z sukcesów sprzedaży (TCL jest w końcu 2. producentem telewizorów na świecie) jest produkcja kolejnej generacji paneli LCD o większych przekątnych. TCL w 2019 r. uruchomił produkcje paneli LCD w fabryce określanej jako Generacja 11: tworzymy blok o rozmiarach 3 × 3,3 m w wypadku linii T6, panele w rozmiarach 6 × 75 cali lub 8 × 65 cali w wypadku linii T7 (otwarcie w roku 2020) oraz istniejąca już fabryka Generacji 8.5 – czyli panele o rozmiarach 6 × 55 cali lub 8 × 49 cali. Wydajność produkcyjna obu linii to w wypadku Gen 11 – 100 000 sztuk i dla Gen 8.5 – 140 000 sztuk substratów szkła miesięcznie. W zależności od klasy telewizora wykorzystujemy różne technologie umożliwiające dostarczenie obrazu najwyższej jakości: diody R, G LED w telewizorach z WCG, diody niebieskie i klisze QD (kropki kwantowe) w telewizorach QLED. W telewizorach z najwyższej półki zastosujemy podświetlenie Mini-LED, a w niedalekiej przyszłości będziemy drukowali ekrany QD OLED.

Firma TCL znana jest ze sprzedaży telewizorów budżetowych. Wizytówką możliwości technicznych są produkty premium. Czym się charakteryzują?

Tak, stale doskonalimy i rozwijamy produkty premium. W tym roku są to telewizory z serii X10 – 65X10. Jakość obrazu jest na najwyższym poziomie dzięki znanym już kropkom kwantowym (pokrycie zakresu i objętości barw 100 proc. normy DCI-P3) i nowemu podświetleniu Mini-LED, które pojawi się w tym roku po raz pierwszy w telewizorach, oraz większym kątom oglądania bez pogorszenia jakości obrazu. Mini-LED w telewizorze 65-calowym UHD to podświetlenie backlight zawierające 768 stref (15 360 LED), wytwarzające światło o luminancji 1500 nt, z możliwością dynamicznego sterowania światłem każdej strefy, co zwiększy kontrast i efekty HDR. Dużą wagę przywiązujemy do nowoczesnego wzornictwa, aby obudowy wyróżniały się na tle konkurencji. Każdy telewizor grupy premium ma system dźwiękowy typu soundbar, w tym roku opracowany razem z firmą Onkyo, kompatybilny z systemem Dolby Atmos.

Strategia rozwoju, nowości CES, innowacyjna technika

W telewizorze TCL X10 zastosowano najnowszej generacji wyświetlacz QLED z podświetleniem Mini-LED. 

Na targach CES zaprezentowano najnowszą wersję techniki Mini-LED Vidrian. Co oznacza nazwa i co się zmienia w porównaniu z pierwszą wersją?

Pierwsze rozwiązanie, stosowane w klasycznym podświetleniu FALD w technologii pasywnej na płycie PCB, umożliwiało wykonanie do 1000 stref. Przy przekątnych ekranów powyżej 75 cali konieczna jest większa liczba stref podświetlania. Zastosowanie szklanej pyty wykonanej w technice oksydozowej oxide (IGZO) (Vidrian oznacza szkło – z języka hiszpańskiego) produkowanej w Chinach w fabryce CSOT umożliwia wykonanie większej liczby stref podświetlenia, nawet do ok. 5000. Do sterowania poszczególnymi strefami użyto aktywnej techniki umożliwiającej dostarczenie większej mocy do LED i uzyskania luminancji nawet 4000 nt, co jest ważne w HDR, oraz jednorodności podświetlenia. Telewizory będą bardzo oszczędne, pobór mocy dla dużych przekątnych to ok. 200 W. To rozwiązanie zastosujemy w przyszłości także w telewizorach 8K.

Czy tak duża liczba LED nie spowoduje, że wyświetlacze będą bardzo drogie?

Diody niebieskie i warstwa kropek kwantowych koniecznych do wytworzenia światła białego o szerokim spektrum barw są ważnym składnikiem jakości obrazu w telewizorach premium. Ponieważ rynek bardzo dużych przekątnych stanowi ok. 1 proc., to w całości produkcji nie są to duże koszty, więc ceny telewizorów nie są tak wysokie. 

Na CES podano informacje o nowych telewizorach popularnych z serii City line C81 i C71 z wyświetlaczami QLED. Czy oznacza to, że modeli z wyświetlaczem QLED będzie więcej?

W tym roku pojawią się telewizory QLED nie tylko w serii X, ale i w serii C z niższej półki. Chcemy, aby więcej naszych klientów mogło korzystać z bardzo dobrej jakości obrazu HDR 4K, stosowanego w filmach popularnych serwisów VoD: Netflix, Amazon Prime. Osoby, które porównują obrazy bez i z HDR, są zaskoczone ich dobrą jakością, naturalnością kolorów i dynamiką obrazu. Telewizor C715 to „best value” dla użytkownika, co oznacza, oprócz wyświetlacza QLED, ma HDR Dolby Vision i Dolby Atmos i dodatkowo regulację podstawy – wybieramy sami co wolimy i co nam pasuje: szeroka lub wąska. Droższy C815 jest bardzo cienki, dodatkowo zostanie wyposażony w soundbar Onkyo. Będą to telewizory 100 Hz. Nowością będzie sterowanie głosowe na odległość dzięki systemowi mikrofonów zamontowanych w obudowie telewizora. 

Strategia rozwoju, nowości CES, innowacyjna technika

W fabryce CSOT (China Star Optoelectronics Technology) w Shenzen w Chinach są produkowane najnowszej generacji wyświetlacze do telewizorów i smartfonów. 

Modnym tematem jest sztuczna inteligencja w telewizorach. Czy takie rozwiązania są stosowane do przetwarzania obrazu i dźwięku w telewizorach TCL?

W naszych najnowszych telewizorach algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystujące ogromne bazy informacji o obrazie stosujemy np. do przetwarzania obrazu SDR do HDR. Przy dużych powierzchniach ekranów Ultra HD uzyskujemy wtedy naturalne odcienie skóry i bardzo dobre zróżnicowane odcienie na dużych obszarach, np. niebie. Telewizory z AI rozpoznają także rodzaje dźwięku (muzyka, mowa) i dostosowują się do optymalnego ich odtwarzania.

Z telewizorów coraz częściej korzystają gracze. Które modele można im polecić i dlaczego?

Nasze telewizory mają bardzo mały czas opóźnienia input lag – 8 ms! Cała oferta telewizorów z 2019/2020 r. ma tak szybkie wyświetlacze. Szczególnie polecam telewizory z serii EC78 i X10, ponieważ ze względu na HDR mają dodatkowo jasny obraz.

W ubiegłym roku nie pojawiło się wiele nowych modeli telewizorów 8K. W tym roku na CES było znacznie więcej premier. Jak rozwój wyświetlaczy 8K widzi firma TCL?

Jesteśmy na początku telewizji 8K. Jej rozwój odbywa się według dwóch koncepcji: „sense of being there” i „sense of looking thru the window”. Obraz ma być taki, że nie zobaczymy struktury pikseli, nawet jeśli podejdziemy blisko ekranu, jakbyśmy patrzyli przez okno, a obiekty, np. drzewa, będą się poruszały bardzo płynnie. Niestety, proces przygotowywania filmów 8K jest znacznie trudniejszy niż 4K. Duże wyzwanie technologiczne stanowi produkcja obiektywów do kamer 8K. Okres wyczekiwania na materiały wideo 8K będzie znacznie dłuższy niż na 4K. W naszych zakładach CSOT w Chinach rozpoczęliśmy już produkcję wyświetlaczy 8K 75-calowych, w przyszłości będą to przekątne 55, 65, 85, 98 cali. Na CES pokazaliśmy pierwszy telewizor 75-calowy 8K QLED TV 915 z Dolby Vision i Dolby Atmos z certyfikatem IMAX Enhanced. Został on wyróżniony przez International Data Group (IDG) na targach CES 2020 nagrodą „8K QLED TV Gold Award 2019–2020”. 

Strategia rozwoju, nowości CES, innowacyjna technika

Montowania w Żyrardowie zaopatruje całą Europę w najnowszej generacji telewizory marki TCL.

Strategia rozwoju, nowości CES, innowacyjna technika

Ten rok obfituje w duże wydarzenia sportowe: Euro 2020 i olimpiadę w Tokio. Czy z tej okazji planowane są premiery telewizorów?

Generalnie wprowadzamy naszą ofertę telewizorów na 2020 r. w okresie marzec – kwiecień. Szczególnie polecam serie telewizorów C71 i C81 z wyświetlaczem QLED od 55 do 75 cali. W wypadku tańszych telewizorów warto zwrócić uwagę na modele do streamingu filmów 4K z serwisów VoD.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Jerzy Justat 

O firmie

TCL Electronics to dynamicznie rozwijający się producent elektroniki użytkowej oraz lider globalnej branży TV. Firma powstała w 1981 r. w Chinach a dziś jest obecna na ponad 160 rynkach na całym świecie. Według firmy badawczej Sigmaintell w okresie od 1. do 3. kwartału 2019 r. TCL uplasowało się na globalnym rynku telewizorów na 2. miejscu pod względem sprzedaży ilościowej. Firma specjalizuje się w działalności badawczo-rozwojowej oraz wytwarzaniu produktów elektroniki użytkowej – od odbiorników telewizyjnych i produktów audio po „inteligentny” sprzęt gospodarstwa domowego. TCL wprowadza innowacyjne rozwiązania w wielu technikach związanych z obrazem (OLED, HDR, Quantum Dot, 8K itd.) oraz w zakresie interaktywności (OS Smart TV, rozpoznawanie obrazu, sterowanie głosowe itd.).

O firmie
2020-02-20

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket