Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ROZWIĄZANIA W AGD

Wygoda użytkowania sprzętu gospodarstwa domowego

Duże AGD powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także wygodne w obsłudze. Połączenie tych dwóch cech w wypadku piekarników czy płyt grzejnych pozwala na komfortowe przygotowanie nawet najbardziej wykwintnych potraw. Na uwagę zasługują ponadto innowacyjne chłodziarkozamrażarki, które zapewniają dłuższe przechowywanie żywności w optymalnych warunkach. Na tym jednak nie koniec! Jakie jeszcze „inteligentne” AGD możemy mieć w domowej kuchni?

Na rynku AGD pojawia się coraz więcej modeli „inteligentnych”. Co to w praktyce oznacza? Tym mianem przyjęło się nazywać te urządzenia, które wyposażane są w moduły komunikacji bezprzewodowej i łączą się zdalnie z użytkownikiem, a dokładniej – jego urządzeniem mobilnym. Jakie funkcje i możliwości ma sprzęt w wersji „smart”? Współpraca domowego sprzętu AGD i RTV oraz pozostałych urządzeń bez wątpienia jest przyszłością gospodarstw domowych. Coraz większą popularnością cieszą się systemy, które pozwalają na zdalne sterowanie rozmaitymi urządzeniami. Wykorzystywana do tego specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS, niekiedy jest także możliwość sterowania za pomocą komputera (z poziomu przeglądarki internetowej). Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest wówczas łączność Wi-Fi. To właśnie dzięki tego typu urządzeniom użytkownik może uruchomić pranie, nie wstając z łóżka, n apić się k awy niemal t uż p o p rzebudzeniu, a także włączyć ogrzewanie w domu, zanim jeszcze wróci z pracy.

Wygoda użytkowania

Mobilna obsługa pralki i lodówki

Obsługa za pomocą smartfona jest przydatna zwłaszcza dla osób, k tóre ż yją w ciągłym biegu lub dla których standardowa regulacja urządzenia byłaby zbyt uciążliwa. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła komendy, a odpowiednie urządzenia je odbierają. W wypadku pralek można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii.

Oprócz funkcji zdalnego sterowania, pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach (m.in. za pomocą kodów usterek i stosowanych komentarzy). Takie rozwiązanie daje konsumentom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

W wypadku chłodziarkozamrażarek podstawowe funkcje, do których użytkownik ma dostęp, to np. możliwość zdalnego zarządzania pracą urządzenia, monitoring jego stanu pracy oraz poboru energii, system powiadomień, np. o niedomkniętych drzwiach lodówki czy przerwie w dostawie prądu, dostosowanie do preferencji użytkownika. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość diagnostyki urządzenia w razie problemów z działaniem.

Zdalne pieczenie

Rozwiązania i funkcje stosowane w produkowanych obecnie piekarnikach także pozwalają na zdalną obsługę tych urządzeń. Żeby obsłużyć niektóre modele nie trzeba być już blisko urządzenia. Dziś możemy to robić siedząc wygodnie przed telewizorem, czy w firmowym biurze – wiele kilometrów od domowej kuchni. Podłączenie urządzenia do Internetu może pozwolić producentowi monitorować stan techniczny sprzętu i wykryć niepożądane usterki. Nowoczesność wymusza na producentach ciągłe nadążanie za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami konsumentów. Producenci piekarników doskonale wpisali się w trend IoT, a więc tzw. Internet rzeczy.

Zdalne pieczenie

Wiele dostępnych na rynku modeli ma wbudowany moduł Wi-fii może być obsługiwanych za pomocą aplikacji mobilnej (najczęściej udostępnianej przez producenta bezpłatnie w Google Play i App Store).

Zdalne pieczenie
Zdalne pieczenie
Zdalne pieczenie

Automatyczne funkcje w piekarnikach

Mówiąc o automatyce mamy na myśli gotowe, zaprogramowane w pamięci programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych potraw czy dań – tak, by wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danego produktu najlepsze z możliwych. Użytkownik nie musi więc szukać w przepisach czy instrukcji obsługi, jak długo należy piec np. drób i jaką grzałkę do tego celu aktywować.

W tego typu piekarnikach tkwią ogromne możliwości i olbrzymi potencjał. Możemy dzięki nim piec ryby, mięso, rozmrażać, utrzymać potrawy w cieple, piec pizzę, chleb, podgrzewać talerze, suszyć, pasteryzować, wspomagać proces wyrastania ciasta, piec samo ciasto czy zapiekanki. W przypadku najbardziej wysublimowanych rozwiązań piekarniki dają użytkownikom możliwość wyboru precyzyjnego programu z listy nawet ponad 200 pozycji! Co więcej, listę tę możemy powiększyć, zapisując w menu własne ustawienia i preferencje.

Ciekawą funkcją, a raczej grupą funkcji, jest przyrządzanie kilku potraw jednocześnie w jednej komorze. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne, ale można je nazwać również ekonomicznym z racji minimalizowania poboru prądu na późniejsze przygotowanie następnych dań. Stosowane są tutaj specjalne systemy nadmuchu i przekazywania ciepła, tak, aby w jednej komorze można było piec zarówno słone i bardzo aromatyczne dania mięsne lub rybne, a z drugiej słodkie przekąski lub ciasta. Niektórzy producenci również proponują specjalne separatory w formie wyjmowanych płytek, które oddzielają poziomy piekarnika, tak aby zapachy nie wymieszały się.

Wygodne otwieranie drzwi

W piekarnikach praktycznym rozwiązaniem s ą systemy pozwalające na otwieranie drzwi nie tylko za pomocą uchwytu. Co więcej, producenci, którzy rezygnują z uchwytów na rzecz spójnej i bardzo jednolitej powierzchni drzwi urządzenia, muszą rozwiązać problem ich otwierania. Na rynku są modele z ciekawymi rozwiązaniami, które pozwalają otworzyć drzwi m.in. dzięki delikatnemu stuknięciu we front urządzenia. Podobnie ma się rzecz z zamykaniem ich.

Przykładem takiego rozwiązania w piekarnikach jest OpenUp! marki Amica. Trzymając w rękach ciężką blachę, marzymy, by znalazł się ktoś, kto pomoże otworzyć piekarnik. Dzięki specjalnej konstrukcji uchwytu wystarczy go delikatnie dotknąć, np. łokciem, a drzwi piekarnika otworzą się automatycznie.

Kontrola temperatury

W płytach grzewczych stosowane są rozmaite systemy kontroli temperatury grzania, utrzymujące ten parametr na stałym poziomie. Rozwiązanie to działa w oparciu o precyzyjne czujniki zainstalowane w urządzeniu, tuż przy powierzchni grzewczej. Stale monitorują one proces gotowania czy gotowania i pomagają korygować na bieżąco temperaturę. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie modyfikować ustawień mocy grzania.

Kontrola temperatury ułatwia wykonywanie kuchennych obowiązków i powoduje, że ryby i mięso zostaną odpowiednio ugotowane, a warzywa wciąż będą chrupiące. Obrazowo rzecz ujmując – pierwszy naleśnik przygotowany z wykorzystaniem funkcji kontroli temperatury będzie tak samo smaczny i doskonale wysmażony jak ten ostatni.

Funkcja utrzymywania temperatury na stałym poziomie (np. Miele Temp- Control) chroni ponadto wszelkie substancje odżywcze i witaminy zawarte w przyrządzanych potrawach. Co więcej, znacznie zmniejsza się także ryzyko przypalenia potrawy, a zatem wydłuża się czas eksploatacji wrażliwych powłok stosowanych w naczyniach stosowanych na takiej płycie indukcyjnej.

Kontrola temperatury

W najlepiej wyposażonych modelach płyt grzewczych elementy obsługowe „wędrują” razem z naczyniami, tzn. przesuwając naczynie, „przesuwamy” niejako również obszar grzania z odpowiednimi parametrami.

Strefy dobrze połączone

Popularnym rozwiązaniem w płytach indukcyjnych jest stosowanie pól łączonych, np. dwóch z czterech dostępnych, które można „scalić” w jedno większe i przygotowywać potrawy z użyciem brytfanny, którą trudno byłoby zmieścić na okrągłym polu o standardowych wymiarach.

Innowacyjne modele płyt pozwalają natomiast na elastyczne łączenie pól grzewczych. Mamy tu na myśli tzw. gotowanie pełnopowierzchniowe. Tego typu płyty nie mają wyznaczonych konkretnych pól grzewczych, a jedną dużą powierzchnię grzejną. Dzięki temu użytkownik może położyć naczynie praktycznie na dowolnym miejscu na płycie. Płyta może wykrywać garnek automatycznie lub selekcja obszaru grzewczego może odbywać się ręcznie – po aktywowaniu w panelu sterowania.

„Inteligentne” okapy

Produkowane obecnie okapy mogą być na tyle „inteligentne”, że same będą potrafiły dopasować tryb pracy do konkretnych potrzeb. Tego typu system stosuje m.in. marka Gorenje. AdaptTech, bo o nim mowa, wykorzystuje specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okap automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dzięki temu użytkownik może poświęcić swój czas na przygotowywanie posiłku, zamiast manipulować parametrami pracy okapu. Dodatkowo w okapach Gorenje może być dostępna technika AdaptAir (lub jej ulepszona wersja AdaptAir Pro). Zapewnia ona równomierne odsysanie powietrza na całej powierzchni ssącej, co gwarantuje wydajne usuwanie nieprzyjemnych zapachów bez konieczności częstego czyszczenia filtrów. Rozwiązania te sprawiają, że para, zapachy i zanieczyszczenia nie mieszają się z powietrzem w kuchni.

„Inteligentne” okapy

Dzięki sterowaniu za pomocą gestów, aby zmienić szybkość pochłaniania czy włączyć oświetlenie, nie musimy już nawet dotykać okapu. Tego typu rozwiązanie stosowane jest w najnowszych modelach firmy Ciarko z linii Ciarko Design, a także w niektórych urządzeniach marki Amica.

„Inteligentne” okapy
„Inteligentne” okapy

Współpraca okapu z płytą

Coraz częściej producenci płyt grzewczych i okapów oferują systemy umożliwiające komunikowanie się tych dwóch urządzeń. Okap może włączyć się automatycznie po uruchomieniu zasilania płyty grzewczej, a wyłączenie płyty spowoduje również wyłączenie okapu po odpowiednim czasie. Wraz ze wzrostem mocy grzania okap samoczynnie zwiększa moc pochłaniania, a kiedy zmniejszamy moc, automatycznie zmniejsza się również moc pochłaniania okapu. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Rozwiązanie to może wykorzystywać łączność bezprzewodową Wi-filub Bluetooth (zależnie od producenta i wykorzystywanych modeli). Ważne przy tym, aby zarówno płyta, jak i okap obsługiwały to rozwiązanie. W wypadku firmy Samsung okap można kontrolować również za pomocą aplikacji mobilnej SmartThings.

„Niewidzialne” pochłanianie

Designerskim i nowoczesnym rozwiązaniem, które może być zastosowane w sprzęcie marki Faber, w tym m.in. w okapach Odette, Celine i Belle, jest technika Airlane. Zapewnia ona efektywną ekstrakcję oparów bez konieczności zapewnienia bezpośredniego fizycznego połączenia między okapem a sufitem, a więc tradycyjnego duktu powietrznego. Airlane wykorzystuje „niewidzialny” kanał dostarczający powietrze przechwycone przez wbudowany silnik ssący okapu do drugiego wentylatora wyciągowego, który ukryty jest w podwieszanym suficie. Stąd powietrze wyrzucane jest na zewnątrz, aby zapobiec jego powrotowi do kuchni. Wspomniane modele występują także w wersji z systemem Up & Down, jako Odette Plus, Celine Plus i Belle Plus. Rozwiązanie Up & Down, opracowane przez Fabera, polega na tym, że okap delikatnie opuszcza się w dół, w kierunku płyty, dla zapewnienia dużej efektywności pochłaniania, jasno oświetlając użytkownikowi płytę kuchenną, a po zakończonej pracy unosi się w górę, uwalniając przestrzeń nad płytą i pełniąc funkcję oświetlenia sufitowego.

„Niewidzialne” pochłanianie

W wybranych modelach suszarek bębnowych marki Siemens dostępny jest system intelligentCleaning, który eliminuje potrzebę każdorazowego czyszczenia filtra po zakończeniu cyklu suszenia.

„Niewidzialne” pochłanianie

Wygoda i komfort użytkowania AGD wiąże się także z cichą pracą sprzętu, która dla wielu użytkowników jest równie ważna, jak zaawansowane funkcje i rozwiązania techniczne.

Automatyczne dozowanie

W pralce czy zmywarce standardową metodą aplikacji detergentów jest umieszczenie ich w specjalnej szufladzie lub przegródkach. Jednak skuteczniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem jest ich dozowanie za pomocą specjalnych rozwiązań automatycznych i aplikatorów. Na rynku dostępne są modele pralek wyposażonych w szuflady „inteligentne”. Znaczy to tyle, co zastosowanie specjalnych konstrukcji szuflad lub systemów pojemników, które uzupełnia się płynnymi środkami piorącymi, a pralka samoczynnie dobiera optymalną ich ilość. Innym rozwiązaniem jest możliwość dozowania środków piorących dzięki pojemnikom napełnionym skoncentrowanym środkiem czyszczącym oraz płynem zmiękczającym. Osobne, wyjmowane pojemniki są montowane na stałe w urządzeniu. W gestii użytkownika jest jedynie raz na jakiś czas uzupełnienie tych pojemników.

Na rynku są także modele, które wykorzystują detergenty w postaci gotowych elementów do zamontowania. Nie trzeba wówczas przelewać środków chemicznych do odpowiednich pojemników, wystarczy taki gotowy podzespół umieścić w specjalnym obszarze w urządzeniu. Kiedy detergent skończy się, wystarczy wymienić pojemnik na nowy.

Automatyczne dozowanie

Wygodnym rozwiązaniem, zarówno w pralkach, jak i zmywarkach jest automatyczne dozowanie. Dzięki temu detergenty uzupełnia znacznie rzadziej, co oszczędza nie tylko nasz czas, ale również pieniądze.

Automatyczne dozowanie
Automatyczne dozowanie

Przykłady „inteligentnych” systemów

Sprzęt gospodarstwa domowego może być elementem systemu „inteligentnego” domu, w którym komunikują się różnego typu urządzenia. Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (SmartThings) czy Miele (Miele@home).

Home Connect to platforma, dzięki której cały dom może stać się nowoczesny, bezpieczny i łatwy w zarządzaniu. Wykorzystuje aplikację z intuicyjnym interfejsem, dzięki któremu w łatwy sposób aktywujemy wybrane przez nas urządzenie. Oprócz zdalnego zarządzania interfejsem urządzenia, włączania i wyłączania go czy regulowania parametrów aplikacja ta to także potężna wirtualna baza przepisów kulinarnych. Pralki i suszarki marki Bosch kompatybilne z platformą Home Connect mogą obsługiwać Smart Dry. Dzięki temu suszarka automatycznie dobiera program suszenia do parametrów wykorzystywanych w ostatnim cyklu prania kompatybilnej pralki. Home Connect jest jednak kompatybilna nie tylko z pralkami czy suszarkami, ale m.in. również z piekarnikami i zmywarkami.

Podobnie z rozwiązaniem SmartThings firmy Samsung. Za pomocą jednej aplikacji jesteśmy w stanie nie tylko ustawić pożądany program w pralce, ale wręcz kontrolować rozmaite ustawienia i parametry pracy pralek, a także m.in. telewizorów, klimatyzatorów, robotów sprzątających, chłodziarkozamrażarek, aparatów fotograficznych czy nawet gniazdka elektrycznego. Dzięki SmartThings na ekranie telewizora mogą wyświetlać się powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania (w wypadku pralek) czy pieczenia potrawy (w wypadku piekarników).

Również wspomniane już Miele@home łączy w sieć „inteligentne” urządzenia domowe i rewolucjonizuje sposób ich obsługi, czyniąc go jeszcze bardziej wygodnym i komfortowym. Za pomocą aplikacji Miele@mobile będąc nawet w drodze możemy upewnić się, czy w domu wszystko jest w porządku. Jak długo pralka będzie jeszcze prać? Czy drzwiczki zamrażarki są naprawdę zamknięte? Kiedy można będzie wyjąć pieczeń z piekarnika? To wszystko możemy sprawdzić na smartfonie skomunikowanym z odpowiednim sprzętem firmy Miele.

Rozwiązania techniczne ułatwiające użytkowanie

Rozwiązania techniczne

Lodówka i pakowarka próżniowa w jednym

Na rynku dostępne są innowacyjne chłodziarkozamrażarki zintegrowane z systemami pakowania próżniowego. Tego typu rozwiązanie zastosował w swoich urządzeniach Sharp. Mowa tutaj o modelach z pakowarką Vac Pac Pro. Zostały one zaprojektowane m.in. z myślą o walce z rosnącym problemem marnowania żywności. Dzięki wprowadzeniu nowej chłodziarkozamrażarki w stylu amerykańskim, wyposażonej w technikę pakowania próżniowego, może-my nawet 8-krotnie wydłużyć okres przydatności przechowywanych artykułów spożywczych. Wystarczy umieścić produkt w specjalnej torebce, z której po naciśnięciu odpowiedniego przycisku automatyczna zgrzewarka próżniowa VacPac Pro usunie powietrze. Chroniące żywność przed zapachami torebki do pakowania próżniowego można wygodnie przechowywać w lodówce. Rozwiązanie to zastosowane zostało w modelu SJ-F2560EVI-EU. Ten model Sharpa pracuje w oparciu o Advanced Cooling System – unikalny system obiegu powietrza, który zwiększa efektywność chłodzenia, ale także utrzymuje optymalne warunki do przechowywania artykułów spożywczych.

Lodówka i pakowarka próżniowa
Lodówka i pakowarka próżniowa

Sterowanie gestami

W okapach, oprócz klasycznych paneli sensorowych czy pilota zdalnego sterowania, może być wykorzystywane sterowanie gestami. Ten innowacyjny system obsługi okapu wykorzystuje w swoim sprzęcie m.in. firma Ciarko.

Użytkownicy okapów, zwłaszcza tych podszafkowych, często zmagają się z utrudnionym dostępem do panelu sterowania, a także utrzymaniem tego typu modeli w czystości. Problemy te pomaga rozwiązać wspomniany system Gesture- Control, który opiera się na kontroli parametrów pracy okapu za pomocą różnego rodzaju gestów. Dzięki temu obsługa okapu podszafkowego jest wyjątkowo łatwa i wygodna, ponieważ nie wymaga od użytkownika bezpośredniego korzystania z przycisków sterujących, jak ma to miejsce w standardowych modelach. Aby włączyć urządzenie z systemem GestureControl w bazowej wersji, wystarczy przesunąć poziomo dłoń od lewej do prawej. W podobny sposób można zwiększyć szybkość pochłaniania. Jeżeli chcemy wyłączyć okap lub zmienić tryb prędkości na niższy, wystarczy poruszyć dłonią w odwrotnym kierunku – od prawej do lewej. Z kolei przytrzymanie dłoni pod okapem przez ok. 2 sekundy pozwala włączyć lub wyłączyć oświetlenie.

Obecnie system GestureControl stosowany jest w modelach z linii Ciarko Design sanockiego producenta.

Sterowanie gestami

Sterowanie smartfonem

Dziś mało kto potrafiwyobrazić sobie życie bez smartfonów. Dzięki nim mamy dostęp do rozrywki i pracy z prawie każdego miejsca na świecie. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do sterowania urządzeniami w domu? Doskonałym tego przykładem jest aplikacja mobilna SmartThings firmy Samsung. Za jej pośrednictwem możemy kontrolować i planować pracę sprzętów domowych praktycznie z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie. Może to być np. pralka, piekarnik, robot sprzątający, a także oczyszczacz powietrza czy termostat.

SmartThings umożliwia zdalną kontrolę pralek z techniką QuickDrive. Z poziomu aplikacji włączymy, wyłączymy i zatrzymamy pralkę oraz zaplanujemy jej uruchomienie na konkretną godzinę. Asystent prania w aplikacji SmartThings zasugeruje nam również, jaki tryb prania powinniśmy wybrać dla poszczególnych tkanin, i wyświetli kluczowe informacje o czasie prania oraz jego skuteczności.

Aplikacja SmartThings pozwala również na obsługę piekarników Dual Cook Flex Samsunga. Możliwe jest m.in. automatyczne wybieranie ustawień pod konkretny zapisany przepis oraz sterowanie i monitorowanie pracy piekarnika. Wskazując w aplikacji, jakie danie chcemy przyrządzić, uzyskamy informacje o tym, jakiego trybu oraz jakiej temperatury wymaga jego przygotowanie.

Smartfon może również posłużyć do obsługi „inteligentnego” robota sprzątającego Samsung Powerbot. Dzięki aplikacji możemy go uruchomić lub zatrzymać praktycznie jednym dotknięciem. SmartThings pozwala na ustalenie czasu sprzątania oraz sprawdzenie historii pracy robota podczas naszej nieobecności w domu. Co więcej, za pomocą aplikacji możemy wskazać konkretne miejsce w mieszkaniu, które wymaga dokładnego posprzątania, a Powerbot skupi się na nim szczególnie.

Dzięki SmartThings możemy też zdalnie kontrolować temperaturę w domu, a tym samym znacznie zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Nowoczesne termostaty nie tylko optymalizują temperaturę w domu, ale także zabezpieczają go przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Za pomocą aplikacji można sterować także najnowszymi urządzeniami z portfolio marki Samsung – oczyszczaczami powietrza. Urządzenia te usuwają aż do 99,97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń, gwarantując zdrowszy sen i lepsze samopoczucie. Bez względu na to, czy relaksujemy się na kanapie, czy spędzamy czas poza domem, możemy łatwo sprawdzić na smartfonie stan powietrza w mieszkaniu, a w razie potrzeby zdalnie uruchomić bądź wyłączyć oczyszczacz.

Sterowanie smartfonem
Sterowanie smartfonem

Innowacyjne systemy pieczenia

Innowacyjnych i praktycznych funkcji, systemów i rozwiązań technicznych nie brakuje w segmencie piekarników. Firma Amica w swoich najnowszych modelach wykorzystuje system Baking Pro – nową konstrukcję komory piekarnika, która poprawia jakość domowych wypieków. Dzięki takim funkcjom jak precyzyjna dystrybucja ciepła, stabilna temperatura w całej komorze, szybki nagrzew (150 °C w 3 minuty), 9 poziomów pieczenia czy duża pojemność można przygotować więcej, szybciej, lepiej i wygodniej.

Wspomniane rozwiązanie wykorzystuje m.in. model ED57638BA+ Q-type WiFi, który spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ma aż 77-litrową komorę, 11 funkcji grzania i 19 gotowych programów pieczenia. Wybór pożądanych programów ułatwia czytelny wyświetlacz LCD. Do obsługi można wykorzystać również specjalną aplikację mobilną.

Dzięki dużym blachom i ułatwiającym wysuwanie ich stabilnym prowadnicom pieczenie potraw nawet na kilku poziomach jest bardzo wygodne. Wnętrze komory nagrzewa się do 150 °C w czasie poniżej 3 min. O stopniu nagrzania informuje elegancki, podświetlany na czerwono uchwyt. Podświetlenie włącza się podczas pieczenia, a wyłącza dopiero po jego zakończeniu, kiedy temperatura w komorze spadnie poniżej 40 °C. Front piekarnika pozostaje chłodny dzięki trzem solidnym szybom. Środkowa jest szybą refleksyjną, która odbija ciepło i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się szyby zewnętrznej. System SoftClose, wykorzystujący zawiasy ze specjalnymi tłumikami, zapewnia łagodne domykanie drzwi.

Innowacyjne systemy pieczenia

Automatyczne dozowanie w zmywarkach

W innowacyjnych modelach zmywarek wykorzystuje się rozmaite systemy automatycznego dozowania detergentów. Przykładem tego typu rozwiązania jest system AutoDos firmy Miele. Dopasowuje on ilość detergentu do wybranego programu, a także – dzięki specjalnemu czujnikowi – do stopnia zabrudzenia naczyń. AutoDos może korzystać ze zintegrowanego PowerDisk, dzięki któremu o środku myjącym nie trzeba pamiętać przy każdym cyklu mycia, lecz dopiero po około miesiącu – innowacyjna technika dozowania z PowerDisk utrzymuje bowiem zapas detergentu na około 20 cykli mycia (dla programu normalnego 60 °C). Granulat jest dozowany automatycznie w zależności od wybranego programu – w dokładnie wymaganej ilości i w optymalnym czasie. Znacznie zwiększa to komfort korzystania ze zmywarki. W ten sposób możliwe jest również kilkukrotne dozowanie w jednym programie. To samo dotyczy funkcji AutoStart – wystarczy raz zaprogramować, a taka autonomiczna zmywarka będzie zmywać automatycznie o wybranej porze wybranego dnia.

Co więcej, nowe modele zmywarek Miele z systemem AutoDos można zdalnie programować za pomocą urządzeń mobilnych.

Automatyczne dozowanie w zmywarkach
2020-02-04

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket