Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ODŚNIEŻARKI

Szybkie i łatwe usuwanie śniegu

Szybkie

Dobrym pomysłem, szczególnie dla właścicieli większych posesji, jest zakup odpowiedniej odśnieżarki, która nie tylko usprawni pracę, ale spowoduje też, że przy minimalnym wysiłku fi zycznym wykonają wszystkie swoje obowiązki w maksymalnie krótkim czasie.

W ofercie producentów sprzętu ogrodowego można znaleźć niezliczoną ilość prostych i bardziej skomplikowanych odśnieżarek. Jakie kryteria powinna spełniać maszyna i czym należy się kierować się przy wyborze odpowiedniej odśnieżarki? Najprościej będzie proces zakupu odśnieżarki porównać do zakupu powszechnie używanych w Polsce kosiarek do trawy. Właściciele małych przydomowych trawników zazwyczaj wybierają kablowe kosiarki elektryczne o niezbyt dużej mocy. Inaczej sprawa ma się z dużymi posesjami – tu zdecydowanie sensowniejszym rozwiązaniem jest kosiarka z silnikiem spalinowym, a właściciele naprawdę rozległych ogrodów coraz częściej sięgają po małe koszące traktory. Analogicznie sprawa ma się w wypadku odśnieżarek. Podstawowymi kryteriami są powierzchnia odśnieżania oraz zasady pracy urządzenia. Drugim ważnym czynnikiem jest wysokość pokrywy śnieżnej, ale nie jest ona możliwa do przewidzenia, chyba że mieszka się na Alasce, gdzie zima to nie przelewki. W polskim klimacie trudno przewidzieć, kiedy i jak duży śnieg spadnie.

Szybkie

Co wybrać?

Jaką maszynę wybrać? Taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania. Wybierając odśnieżarkę, należy wziąć pod uwagę wielkość terenu, który chcemy oczyszczać ze śniegu, oraz typowe warunki panujące w danym rejonie kraju zimą. Pług wirnikowy z potężnym silnikiem i dużą szerokością roboczą sprawdzi się na dużych terenach pokrytych grubą warstwą śniegu. Mniejsze tereny pokryte „suchym” śniegiem nie wymagają tak dużej mocy. Do dyspozycji możemy mieć pługi jednostopniowe i dwustopniowe. Dwustopniowość oznacza, że śnieg przechodzi przez maszynę w dwóch etapach: najpierw poruszany przez podajnik ślimakowy, a następnie wyrzucany przez wyrzutnik wirnikowy. Maszyny jednostopniowe nie mają wyrzutnika wirnikowego. Inną cechą różniąca modele jedno- i dwustopniowe jest napęd kół w tych drugich – pługi jednostopniowe napędzane są przez podajnik ślimakowy. Urządzenia z odłączaniem napędu kół pozwalają łatwiej manewrować. Pług taki przyda się tam, gdzie trzeba często zakręcać: podczas oczyszczania dużych, otwartych przestrzeni, tam, gdzie trzeba wielokrotnie zawracać, lub podczas odgarniania śniegu z krętych alejek. Do pracy w bardzo trudnych warunkach, na dużych przestrzeniach i w nierównym terenie przeznaczone są samobieżne odśnieżarki gąsiennicowe. Są rekomendowane do nieregularnego, ale szybkiego usuwania grubej, nawet zlodowaciałej pokrywy śniegu na średnich i dużych powierzchniach – z terenu wokół domu i posesji, ogrodu, podjazdu do domu, biura i sklepu, osiedlowych ciągów pieszych, a także dróg, alei parkowych, parkingów. Polecane są użytkownikom, którzy nie mogą poświęcić na odśnieżanie zbyt wiele czasu: właścicielom posesji, zarządcom i administratorom nieruchomości oraz osobom i firmom zajmującym się odśnieżaniem profesjonalnie.

Szybkie

Na bardzo dużych posesjach warto wyposażyć się w traktorek z odśnieżarką lub pługiem śnieżnym.

Odśnieżarki bez napędu

To idealne rozwiązanie dla osób posiadających domy w mieście, których podjazdy zazwyczaj nie są duże. Ponadto dzięki temu, że pracują cicho, nie wywołują niepotrzebnych zgrzytów z sąsiadami, kiedy rano trzeba odśnieżyć podjazd. Obsługa takiego urządzenia jest wyjątkowo prosta. Popychając je przed sobą, wprawiamy w ruch koła, które za pomocą przekładni zaczynają poruszać wirnik. Ten zaś z łatwością rozdrabnia świeży śnieg i wyrzuca go na bok – dokładnie tak samo jak kosiarki bez napędu wyrzucają trawę. Tego typu odśnieżarki są bardzo lekkie, łatwe w konserwacji i stosunkowo tanie. Należy jednak pamiętać, że radzą sobie najlepiej z pokrywą śnieżną nieprzekraczającą 15–20 cm i nadają się jedynie do pracy na twardym podłożu – kostce brukowej, asfalcie czy też betonie.

Szybkie

Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarka z napędem elektrycznym może okazać się wyjątkowo przydatna dla posiadaczy większego podwórka i dłuższego podjazdu. Producenci tego sprzętu reklamują je, mówiąc, że potrafią szybko odśnieżyć od mniej więcej 25 do 45 m2 powierzchni pokrytej warstwą śniegu o wysokości do 30 cm. Dzięki stałemu dostępowi do prądu ich silniki są bardzo wytrzymałe i mogą przerzucić nawet do 350 kg śniegu w ciągu jednej minuty. Gdybyśmy tę wydajność porównali do wydajności, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą zwykłej łopaty do śniegu, to zapewne oszczędzone w ten sposób czas i energia szybko zrekompensują zakup takiego sprzętu. Niestety, największym i nieuniknionym ograniczeniem modeli elektrycznych jest kabel. Podobnie jak odśnieżarki bez napędu modele elektryczne są łatwe w obsłudze i bardzo funkcjonalne. Praktycznie nie wymagają konserwacji – ich elektryczne silniki nie potrzebują wymiany oleju ani innych czynności, które przypisane są do odśnieżarek spalinowych. Ponadto bardzo ważnymi zaletami takiego urządzenia są jego niewielkie gabaryty i nieduża masa. Co również powinno być dla nas istotne, zwłaszcza podczas ośnieżania w godzinach porannych, odśnieżarki elektryczne pracują trochę głośniej od tych bez napędu, ale za to dużo ciszej od swoich spalinowych odpowiedniczek. Większość tego typu urządzeń ma również rynnę albo komin, którym odprowadzany jest na bok śnieg.

Skuteczne odśnieżanie z zamiatarką Handy ZHZ60-196L

Zamiatarka spalinowa Handy wyróżnia się silnikiem renomowanej marki Loncin, o pojemności 196 cm3 z żeliwną tuleją cylindra zwiększającą jego trwałość. Maszyna ma szczotkę o średnicy 35 cm i szerokości roboczej 62 cm. Warto podkreślić uniwersalność urządzenia, do którego istnieje możliwość przyłączenia m.in. modułu odśnieżarki wirnikowej. Urządzenie sprawdza się w oczyszczaniu chodników, podjazdów, parkingów czy ciągów komunikacyjnych. Wykorzystując szczotkę, łatwo usuniemy z utwardzonej powierzchni piasek, liście oraz trawę. Zamiatarka Handy ZHZ60-196L bardzo dobrze radzi sobie z cienką warstwą śniegu, usuwając ją w szybkim tempie. Jeśli śniegu jest więcej, możemy skorzystać z opcjonalnego pługa do odśnieżania. Zamiatarka bardzo przydaje się jesienią, zimą oraz w trakcie całego roku w pracach porządkowych.

Skuteczne odśnieżanie

Odśnieżarki akumulatorowe

Rozwój rynku urządzeń akumulatorowych sprawił, że coraz większą popularnością cieszą się odśnieżarki akumulatorowe. Duże napięcie zasilające sprawia, że wydajnością mogą dorównać modelom zasilanym sieciowo. W praktyce mają najlepsze cechy odśnieżarek sieciowych oraz spalinowych. Swoboda pracy jest bowiem niczym nieograniczona, a samo urządzenie jest niemal bezobsługowe. Wystarczy włożyć akumulator i można rozpocząć pracę. Odśnieżarki akumulatorowe to w większości maszyny systemowe. Oznacza to, że ten sam akumulator, który je zasila, można stosować w innych urządzeniach, np. pilarkach czy kosiarkach. To znacznie zmniejsza koszty eksploatacji.

Odśnieżarki spalinowe jednostopniowe

Zaczynamy omawiać odśnieżarki spalinowe, które są dużo większe od tych elektrycznych. Ich cechą są duże, szerokie koła, a w niektórych wypadkach gąsienice, które rewelacyjnie sprawdzają się na pochyłym terenie, pagórkach i wszelkiego rodzaju nierównościach. W wypadku odśnieżarek jednostopniowych główną cechą, jak sama nazwa wskazuje, jest jeden mechanizm podstawowy, zwany świdrem, który zarówno zbiera, jak i wyrzuca śnieg. Śnieg jest niezwykle sprawnie rozdrabniany przez szybko obracające się ramiona świdra, a następnie odrzucany na bok kominem. Odśnieżarki jednostopniowe bez problemu usuwają warstwę śniegu o wysokości do 30 cm, ale ich największą zaletą jest fakt, że mają większy zasięg pracy od modeli elektrycznych – ich szerokość robocza wynosi mniej więcej od 35 do 55 cm. Oczywiście, najłatwiej będzie im pracować na utwardzonych powierzchniach. Nie mają natomiast ograniczeń co do wielkości posesji, ponieważ nie potrzebują do pracy kabla. Jednak świdry zagarniające pokrywę śnieżną na nieutwardzonej nawierzchni mogą przypadkowo zagarnąć do środka maszyny kamyki lub żwir, co może doprowadzić do uszkodzenia odśnieżarki. Warto zatem zwracać szczególną uwagę na to, jaki teren będziemy odśnieżać. A tak naprawdę najlepiej unikać odśnieżania obszarów, które nie muszą być odśnieżane, powinniśmy się skupiać głównie na podjeździe i głównych ścieżkach posesji.

Szybkie

Nowoczesne odśnieżarki są wyposażone w rozwiązania ułatwiające obsługę, takie jak elektroniczny rozruch, oświetlenie czy podgrzewane uchwyty.

Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe

Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe to zarazem najdroższe, ale również największe maszyny do odśnieżania. Można je z czystym sumieniem polecić właścicielom dużych podmiejskich działek z długą aleją podjazdową. Idealnie sprawdzają się przy komercyjnej działalności, podczas prac w parkach i na parkingach. Właściwie właściciele dużych posesji z dużą powierzchnią do odśnieżenia powinni od razu sięgać właśnie po tego rodzaju sprzęt. Odśnieżarki dwustopniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają dwa mechanizmy – świder, który podobnie jak w wypadku modeli jednostopniowych zbiera śnieg, a także dodatkowo wirnik, który go wyrzuca. Zawsze wyposażone są w komin, który w wypadku najdroższych urządzeń sterowany jest elektronicznie i wyrzuca śnieg nawet do 6 m w bok. Odśnieżarki spalinowe dwustopniowe bez problemów radzą sobie nawet z 70-centymetrową pokrywą, świetnie sprawdzają się w wypadku mokrego i zlodowaciałego śniegu. Wszystko to związane jest z dodatkowym wirnikiem i silnikiem dużej mocy, w który są wyposażone. Należy jednak pamiętać, że są to urządzenia o znacznie większych gabarytach i masie, która nierzadko przekracza 120 kg, ale może sięgać nawet 150 kg. Z uwagi na to są zdecydowanie mniej zwrotne, a do ich obsługi potrzeba pewnych umiejętności i użycia większej siły fizycznej niż w wypadku mniejszych odśnieżarek.

Szybkie

Wielofunkcyjnie z traktorkiem

Użytkownicy, którzy nie są zainteresowani nadmiernym gromadzeniem różnego typu maszyn w swoim warsztacie, mogą rozważyć jeszcze jedno rozwiązanie. Na rynku coraz większa liczba producentów oferuje wielofunkcyjne traktorki, niekiedy nazywane również riderami. Maszyny te są bardzo wszechstronne, a w zależności od zastosowanego w nich osprzętu można wykorzystywać je do wielu zadań przez cały rok. Wiosną i latem po zamontowaniu urządzenia tnącego pełnią funkcję kosiarki, jesienią możemy zainstalować do nich przystawkę wertykulującą lub brony, zimą pług wirnikowy lub lemiesz do odśnieżania. Urządzenia tego typu współpracują również z obrotową szczotką, rozsiewaczem, areatorem, skaryfikatorem, kolektorem trawy, a nawet walcem.

Zamiatarka zamiast odśnieżarki

Spalinowe zamiatarki bardzo efektywnie radzą sobie z usuwaniem nagromadzonego śniegu. Obracająca się z dużą szybkością szczotka skutecznie usuwana puch i cienkie warstwy śniegu, dodatkowo dokładnie radzą sobie np. z czyszczeniem kostki. Oczywiście, nie są wyposażone w komin odprowadzający śnieg, dlatego podczas pracy ważny jest odpowiedni kąt natarcia. Zamiatarka będzie miała trudności ze zmarzniętym śniegiem. Na rynku znajdziemy jednak urządzenia wielofunkcyjne, są to zamiatarki z możliwością wymiany osprzętu roboczego na np. właśnie odśnieżarkę czy pług śnieżny. To znakomite rozwiązanie, jeśli zależy nam na urządzeniu wielofunkcyjnym. Z zamiatarki możemy bowiem korzystać cały rok, np. jesienią do usuwania liści.

Szybkie

Z wielofunkcyjnej zamiatarki skorzystamy nie tylko zimą, ale przez cały rok.

Przydatne funkcje

Coraz częściej producenci odśnieżarek wyposażają sprzęt w koła, które są na tyle szerokie, że bez problemu można na nie założyć łańcuchy śniegowe. Dzięki temu maszyna będzie dobrze przylegała do powierzchni. Najdroższe modele mogą być wyposażone w pasy lub gąsienice. Jeśli teren, na którym ma pracować odśnieżarka, jest słabo oświetlony, można wybrać model z wbudowanym jasno święcącym reflektorem. Gdy mamy do czynienia z wyjątkowo mroźnymi dniami, podobnie jak w wypadku samochodów, może wystąpić duży problem z uruchomieniem silnika. Mróz wyjątkowo źle działa na akumulator, dlatego niektórzy producenci zastosowali ciekawe rozwiązanie rozruchu. Ich odśnieżarki wyposażone są w elektryczny rozrusznik i akumulator. Aby uruchomić maszynę, podłącza się ją do prądu. Silnik, mając dostęp do źródła energii, bardzo szybko się uruchamia i nagrzewa. Gdyby okazało się, że urządzenie zgasło i trzeba ponownie je odpalić, zazwyczaj wystarczy lekko pociągnąć za linkę rozrusznika. Modele najdroższe mają panel kontrolny usytuowany obok kierownicy, na którym elektronicznie ustawia się wysokość wyrzutu śniegu, jego kierunek, a także wiele innych parametrów. Zdarzają się też modele z podgrzewanymi uchwytami.

2019-12-09

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket