NARZĘDZIA RĘCZNE

Szczypce i nożyce do przewodów oraz drutów

Szczypce i nożyce

Jednymi z najpopularniejszych narzędzi używanych przez elektryków, elektroników i mechaników są szczypce i nożyce o różnych funkcjach: cięcia, przytrzymywania, profilowania kabli i drutów.

Liczba rodzajów szczypiec jest bardzo duża, wyróżnia się ok 100 typów szczypiec (dane firmy Knipex). Cięcie drutu o różnej grubości i z różnych materiałów wymaga odpowiedniej ich konstrukcji. Do najpopularniejszych należą szczypce:

  • tnące – boczne, czołowe, obcęgi;
  • zaciskające, płaskie;
  • uniwersalne.

Używane zarówno do cięcia, jak i zaciskania. Szczypce składają się z głowicy ze szczękami i krawędziami tnącymi oraz rękojeści, między którymi może znajdować się sprężyna zwrotna otwierająca szczęki. Stosowane są różne sprężyny: śrubowe, płaskie i wymienne. Kształt głowicy, krawędzi tnących i sposób połączenia szczęk decydują o rodzaju prac, jakie można nimi wykonywać. Elektrykom i elektronikom najczęściej są potrzebne szczypce tnące z głowicami owalnymi, ostrołukowymi, wydłużonymi. Kształt ostrzy może zapewniać cięcie czołowe, kątowe, skośne i środkowe. Mechanikom potrzebne będą szczypce o dużej sile cięcia. Szczęki szczypiec mogą być łączone ze sobą nakładkowo, z podcięciem lub wsuwane. Do połączeń szczęk są stosowane wkręty lub nity. Precyzyjny mechanizm połączenia szczęk minimalizuje tarcie i decyduje o dokładności ustawienia ostrzy względem siebie. Od proporcji między wymiarami głowicy a długością rękojeści zależy wielkość momentu tnącego. Im dłuższe rękojeści, tym większa jest siła tnąca. Szczypce tnące czołowe i kątowe są używane, kiedy dostęp do przecinanego drutu jest ograniczony i gdy zależy nam, aby drut został przycięty blisko powierzchni, z której wystaje.

2019-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket