TELEWIZJA DVB-S i OTT

Telewizja satelitarna czy internetowa?

Artykuł jest podsumowaniem zmian i trendów, jakie występują w tym roku w działalności platform cyfrowych DVB-S na polskim rynku.

Internet i telewizja to dwa źródła domowej rozrywki na dużym ekranie dostępne bez konieczności wychodzenia z domu. Platformy cyfrowe DVB-S, takie jak Canal+ i Cyfrowy Polsat, inwestują także w telewizję internetową IPTV i OTT z kanałami TV strumieniowanymi na żywo.

Telewizja satelitarna

Telewizja z anteny

Telewizja to rozrywka rodzinna – gromadząca rodziny przed ekranem w czasie oglądania ulubionego serialu czy meczu. Kanapa lub fotel to wygoda oglądania filmów w salonie. Najpopularniejszym źródłem telewizji jest odbiór za pomocą anteny naziemnej lub satelitarnej. Podstawową zaletą telewizji DVB-S i DVB-T jest praktycznie nieograniczony dostęp do sygnału telewizji naziemnej i satelitarnej z każdego miejsca w kraju, w mieście, w lesie, czy górach. Przekaz na żywo z dużych imprez masowych: sportowych, koncertów czy wydarzeń politycznych nadawany na żywo, łączy przed ekranami miliony ludzi. Funkcja multiroom sprawia, że można pogodzić gusta całej rodziny i oglądać telewizję DVB-S na kilku ekranach. Atrakcyjność przekazu zwiększają duży ekran telewizora i coraz lepszej jakości odbiorniki DVB-S i DVB-T. Telewizja stawia na jakość obrazu i przekazu dzięki nadawaniu w jakości HD i Ultra HD.

Wymagania techniki Ultra HD HDR spełnia dekoder platformy Canal+ UltraBOX+, będący źródłem najlepszego sygnału wideo 4K (2160p) z satelity. Będzie on najlepszym źródłem obrazu dla telewizorów Ultra HD HDR. Wybrane transmisje sportowe są realizowane na żywo w standardzie HDR HLG, a filmy kinowe w HDR10/10+. Jeżeli nie chcemy dołączać dekodera UltraBOX+ do Internetu, w usłudze Push VoD nc+ GO TV filmy 4K są magazynowane na wydzielonym fragmencie dysku dekodera UltraBOX+, co zapewnia najlepszą jakość obrazu (nie ma problemów z Wi-Fi), lecz ze względu na pojemność dysku 1 TB liczba ich jest ograniczona do ok. 12 (dane platformy Canal+). Mogą być także nagrywane bezpośrednio z anteny DVB-S z kanału Canal+ 4K Ultra HD. Jednak największa liczba filmów i treści 4K Ultra jest dostępna z serwera internetowego – ok. 150.

Platformy DVB-S oferują nie tylko stacjonarne odbiorniki DVB-S z dostępem do Internetu, dzięki czemu mogą dostarczyć tą drogą atrakcyjną ofertę VoD, ale także usługi z aplikacjami na urządzenia mobilne, na których można oglądać kanały TV na żywo i filmy z serwisów VoD.

Moduł1

Dekoder 4K Canal+ UltraBOX+.

Moduł1
Moduł1

Usługi na urządzenia mobilne

Platforma Canal+ realizuje, oprócz nadawania linearnego kanałów DVB-S, także szereg usług mobilnych, czyli możliwości odbioru dowolnej treści wideo, np. kanału telewizyjnego, na żywo w dowolnym miejscu i czasie na urządzeniach mobilnych przez dowolną sieć operatora internetowego. W usłudze nc+ GO są dostępne wybrane kanały telewizyjne na żywo, w sumie ponad 90 (np. wszystkie kanały Canal+ nadawane w HD), do których nc+ ma prawa licencyjne do emisji w Internecie, oraz filmy, seriale i programy na życzenie w różnych płatnych kolekcjach. Liczba dostępnych kanałów na żywo jest zależna od pakietu.

Z aplikacji nc+ GO można korzystać na smartfonach z systemem Android, iOS, Windows Phone oraz komputerach i laptopach przez przeglądarki. Maksymalnie można zarejestrować 4 urządzenia, w tym przeglądarki komputerowe. Jednocześnie można odtwarzać materiały wideo na 2 urządzeniach.

Serwis Cyfrowy Polsat Go jest dostępny dla posiadaczy abonamentu Cyfrowego Polsatu za pośrednictwem dekodera podłączonego do Internetu oraz urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS. Aby móc oglądać telewizję na urządzeniach mobilnych, wystarczy zainstalować aplikację Cyfrowy Polsat Go ze sklepu Google Play lub App Store. Mając aktywną opcję On The Go, można korzystać z usługi na trzech urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie i smartfonie. W mobilnej odsłonie serwisu Cyfrowy Polsat Go abonenci platformy otrzymają dostęp nawet do ponad 100 kanałów online, tysięcy programów, wydarzeń sportowych, seriali i bajek w opcji VoD bez dodatkowych opłat i bogatej biblioteki dodatkowo płatnych treści VoD. Liczba kanałów TV jest zależna od posiadanego pakietu w Cyfrowym Polsacie. Jest też biblioteka HBO oraz sportowe stacje premium: Eleven Sports i Polsat Sport Premium. Zaletą aplikacji Cyfrowego Polsatu jest możliwość pobrania filmów na dysk urządzenia mobilnego korzystając z domowego Wi-fi późniejszego oglądania tam, gdzie nie ma zasięgu Internetu.

Telewizja na żądanie OTT i IP

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, dzięki czemu zastępuje on tradycyjną antenę DVB-T lub DVB-S.

Popularność zyskuje telewizja internetowa, która wykorzystuje internet szerokopasmowy jako źródło kanałów TV streamowanych na żywo i usług VoD. Takie odbiorniki mają Cyfrowy Polsat i Canal+ (w ramach oferowania płatnego dostępu do player+). W przyszłości wyeliminują one odbiorniki telewizji satelitarnej. Ich przewagą są mniejsze koszty transmisji kanałów TV na żywo i brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji. W telewizji internetowej wystarczy dołączyć kabel ethernetowy lub wybrać łącze Wi-fi w odbiorniku, aby odbierać kanały na żywo.

Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol TV) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Sygnały TV kanałów satelitarnych są dostarczane do stacji czołowej operatora i przetwarzane na strumienie danych IPTV. Operator sieci internetowej dodaje strumień danych TV do strumienia ogólnego danych dostarczanego do domowego modemu. Specjalny odbiornik połączony z modemem internetowym dekoduje strumień danych telewizyjnych i przesyła je łączem HDMI do telewizora. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Telewizja może być oglądana także na różnych urządzeniach po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę www.

Usługa mobilna Cyfrowy Polsat GO.

Moduł3

Rodzina odbiorników Evobox Cyfrowego Polsatu

Przykładem telewizji internetowej są dwa odbiorniki Cyfrowego Polsatu: Evobox IP – telewizja kablowa IPTV i Evobox Stream – telewizja OTT. Wyglądają tak samo, lecz różnią się ofertą i sposobem płatności. Oba wymagają minimalnej przepustowość łącza 8 Mbit/s dla jednego dekodera. Evobox IP działa tylko w sieciach Orange, Plusa i Netii, a Evobox Stream w dowolnej. Evobox IP oferuje 150, a Evobox Stream ok. 100 kanałów TV na żywo oraz po dołączeniu anteny naziemnej dostęp do kanałów w DVB-T.

W telewizji kablowej wybiera się pakiety różniące się liczbą kanałów i ich rodzajem, np. sportowe, rozrywka. W telewizji OTT po 3 miesiącach korzystania z pełnej oferty ponad 100 kanałów TV wybiera się i płaci za konkretny pakiet, który można oglądać przez 30 dni. Do wyboru są trzy pakiety podstawowe: „Wygodny”, „Komfortowy”, „Bogaty”, do których można dobierać pakiety dodatkowe: „HBO” i „HBO Go”, „Polsat Sport Premium”, „Eleven Sports” lub „Sport”, „Filmy i seriale” bądź „Dzieci”. Ponosi się koszt użytkowania dekodera 10 zł miesięcznie.

W obu odbiornikach dostępne są atrakcyjne funkcje zwiększające komfort obsługi. Na uwagę zasługują funkcje: reStart, która pozwala na oglądanie wybranych programów z kanałów linearnych od początku, Time Shift, dzięki której można zatrzymywać i przewijać wybrane programy do 3 godzin, i Catchup, która umożliwia oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni od ich emisji bez dodatkowych opłat, i to bez konieczności nagrywania.

Dostępne są też serwisy Cyfrowy Polsat GO i serwis HBO Go.

Moduł2

Odbiorniki Cyfrowego Polsatu telewizji internetowej kablowej IPTV – Evobox IP i OTT – Evobox Stream.

Moduł2

Player+ BOX z DVB-T

Platforma Canal+ jest dystrybutorem odbiornika OTT player+ BOX (DTI744NCP), przeznaczonego dla tych, którzy lubią oglądać filmy i seriale o dowolnej porze, czyli z serwisu VoD, ale mogą także skorzystać z 37 kanałów na żywo, w tym 8 Canal+ TV, streamowanych przez Internet oraz z programów telewizji naziemnej DVB-T. Urządzenie współpracuje z siecią internetową dowolnego operatora przewodowo i bezprzewodowo (Wi-Fi). Dekoder jest zasilany z zewnętrznego zasilacza 12 V. Funkcja Backward EPG umożliwia obejrzenie programów, które były nadawane 24 godziny wstecz. Player+ BOX pozwala również na korzystanie z funkcji Time Shift, więc oglądając program na żywo, można cofać się z odtwarzaniem do 2 godzin, nawet w razie rozpoczęcia odtwarzania w trakcie emisji. Jest też możliwość oglądania wideo na jednym urządzeniu, np. telewizorze, i kontynuowanie na drugim, np. komputerze, od miejsca zatrzymania.

Odbiornik OTT player+ BOX.

Moduł4

myCANAL

Patforma Canal+ potwierdziła kilka miesięcy temu, że wprowadzi na polski rynek platformę OTT myCANAL, z której na całym świecie korzysta 14 mln użytkowników miesięcznie. Canal+ potwierdził również, że planuje wprowadzenie dekodera OTT opartego o system Android, co jest bezpośrednio związane właśnie z wprowadzeniem myCANAL. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące daty premiery usługi w Polsce, ale będą to zapewne najbliższe miesiące. Usługa otrzymuje bardzo dobre opinie użytkowników i wysokie oceny w sklepach Google Play i App Store, co pozwala pozytywnie myśleć na temat jakości, którą zaoferuje.

Obciążenie sieci internetowej ograniczeniem dla OTT i IPTV

Mimo że praktycznie cały kraj jest pokryty siecią internetową, są problemy z odbiorem w dobrej jakości materiału wideo, szczególnie przez Wi-fi (zakłócenia od sąsiadów i tłumienie ścian). Drugim zagrożeniem jest obciążenie sieci. Szczególnie jest to widoczne przy dużych imprezach masowych, np. sportowych, gdzie jednoczesny odbiór tego samego programu powoduje „zapchanie” serwerów, spadek szybkości transmisji i pikselizację lub zanik obrazu, co nie występuje praktycznie w telewizji DVB-S i DVB-T.

Usługa mobilna nc+ GO.

Moduł5

NC+ zmienia nazwę na Canal+

We wrześniu abonenci platformy nc+ zostali poinformowani, że zmienia ona nazwę na Canal+. Ma to być zmiana czysto wizerunkowa, a warunki umowy z klientami nie ulegają zmianie. Jednak należy się spodziewać nowej strategii w działalności platformy.

Platforma Canal+ – poszerzenie oferty programowej

Zdaniem kierownictwa platformy zmiana nazwy platformy na Canal+ jest umocnieniem wizerunku marki i przekazem, że nowa platforma zaoferuje najlepszą rozrywkę z doskonałą ofertę filmowa, sportową, z której Canal+ jest znany na polskim rynku. W dorobku Canal+ jest ponad 150 koprodukcji, wśród nich nagrodzone na festiwalach „Zimna wojna”, „Ida” czy „Pianista”.

Planowane zmiany wiążą się także z nową strategią Canal+ na rynku francuskim. Parę lat temu zmieniono nazwę platformy Canalsat na Canal+. W tym roku we Francji uruchomiono usługę sVoD z serialami (Canal+ Series) w ramach serwisu OTT myCANAL Canal+ Series jest dostępny nie tylko dla abonentów francuskiej platformy, ale wszystkich użytkowników we Francji. Aplikacja działa na urządzeniach mobilnych, laptopach i komputerach. Abonenci Canal+ od 15 października mogą korzystać także serwisu VoD Netflix. Ta strategia ma być wdrożona także w Polsce. Na rynku polskim Canal+ także pozyskuje atrakcyjną ofertę filmową. Podpisał umowy z wytwórniami 20th Century Fox i NBUniversal. Ostatnio firma ITI Neovision (operator Canal+) zakupiła 70 proc. udziałów Kino Świat – czołowego dystrybutora filmów w Polsce, zyskując w ten sposób prawa do dystrybucji i katalogu ponad 1200 i (ok. 2000 godzin) filmów kinowych i telewizyjnych.

Co ważne, dostęp do atrakcyjnej oferty programowej będzie możliwy na różnorodnych urządzeniach w najlepszej jakości na telewizorach 4K HDR i dekoderze UltraBOX+. Ważny będzie także dostęp do atrakcyjnych treści nie tylko drogą satelitarną, ale także w modelu OTT na laptopach, tabletach i smartfonach.

25 lecie Canal+ w Polsce

25 lecie Canal+

Zmiana nazwy platformy nc+ i zbliżające się na początku przyszłego roku 25-lecie działalności Canal+ w Polsce to dobry moment na podsumowanie działalności Canal+ i platformy nc+.

Przyjmuje się, że Canal+ rozpoczął działalność w Polsce 21 marca 1995 r. Na początku realizował pierwsze produkcje i seriale oraz filmy np.: „Tato”, „13 posterunek” czy „Kiler”. Wydarzeniem były pierwsze telewizyjne transmisje polskiej ligi piłkarskiej dla TVP.

W listopadzie 1998 r. Canal+ uruchomił platformę cyfrową Cyfra+, nadającą z satelity Eutelsat Hot Bird. Była to czołowa platforma cyfrowa na polskim rynku, dająca abonentom dostęp do wielu kanałów telewizyjnych w cyfrowej jakości, w tym po raz pierwszy w Europie do kanałów premium Canal+ i HBO. Cyfra+ oferowała ponad 100 programów telewizyjnych i radiowych, w tym ponad 80 po polsku, oraz dostęp do kilkuset innych cyfrowych kanałów. Programy platformy docierały do ponad 1,5 miliona abonentów. Cyfra+ oferowała wiele widowisk sportowych: Ekstraklasę i mecze koszykówki ligi NBA. Jako pierwsza realizowała transmisje sportowe i f ilmy w 3D.

W 2006 r. Canal+ zaczął nadawać w jakości HD, a w 2009 r. umożliwił odbiór na swoich dekoderach telewizji naziemnej DVB-T i wprowadził usługę multiroom. W tym roku debiutuje także platforma n, uruchomiona przez firmę ITI Neovision, będącą członkiem grupy TVN. Jako pierwsza razem z polską firmą ADB wprowadza najnowsze rozwiązania techniczne w dekoderach. Tworzą telewizję nowej generacji z dekoderem nbox HDTV recorder, z twardym dyskiem, funkcją Time Shift i usługą VoD (filmy przechowywane na twardym dysku). W kolejnej wersji oprogramowania umożliwiono dostęp do bogatej kolekcji usług VoD dzięki łączu internetowemu. Dekoder, obecnie nazywany TurboBOX+, w wielu domach działa do dziś.

Uruchomiono usługę pre-paid „Telewizja na kartę”, dzięki której klient nie był zobowiązany do podpisywania umowy i wnoszenia opłat abonamentowych. Można było korzystać z niewielkiego odbiornika DVB-S lub modułu CAM dekodującego kanały TV w specjalnym gnieździe w telewizorze. Wprowadzono usługę multiroom i pierwszą aplikację – nGO, umożliwiającą dostęp do kanałów telewizyjnych i VoD w zasięgu działania sieci internetowej.

25 lecie Canal+

NC+ w czołówce rozwiązań technicznych 4K Utra HD

NC+ w czołówce rozwiązań technicznych

W listopadzie 2012 r. nastąpiła fuzja platformy n i Cyfry+, wskutek czego powstała nc+. Platforma nc+ działała 7 lat na rynku polskim. Oferowała najbardziej zawansowane dekodery DVB-S klasy premium, możliwość odbioru kanałów HD, usługę multiroom. Wprowadziła pierwsze odbiorniki DVB-S z Wi-fi– Premium- Box+ i WifiBox+. Rozwijała usługi mobilne VoD nc+ GO TV i nc+ GO.

Ostatnie dwa lata inwestowała w technikę 4K i wprowadziła dekoder DVB-S Ultra- BOX 4K – pierwszy mogący odtwarzać filmy z najlepszą jakością, dzięki takim rozwiązaniom technicznym jak 4K HDR (High Dynamic Range), HFR (High Frame Rate). Zastosowanie dysku o pojemności 1 TB i możliwość jednoczesnego nagrywania programów z 3 kanałów TV wyróżniały ten odbiornik DVB-S. Współpraca z Canal+ owocuje bardzo dobrą ofertą filmów VoD 4K pobieranych przez Internet i kanałem Canal+ 4K Ultra HD. W 2018 r. Canal+ pokazał w 4K Mundial w Rosji, a obecnie realizuje regularne transmisje 4K HDR z Premier League, La Liga, Bundesligi i PKO Ekstraklasy oraz polskie i międzynarodowe produkcje filmowe i seriale 4K.

Po raz pierwszy w ofercie platformy nc+ znalazł się dekoder player+ BOX, który nie wymaga anteny satelitarnej, a kanały nadawane na żywo i VoD docierają do niego kablem ethernetowym lub przez wifi. Można zainstalować antenę do telewizji naziemnej DVB-T/ T2. Oferta programowa to produkcje TVN i Canal+. Dla użytkowników tego dekodera realizowane są nawet produkcje filmowe, jak seriale „Chyłka”, a ostatnio „Szadź” i wiele innych. Niebawem na rynku zadebiutuje również usługa OTT myCANAL, dzięki której Canal+ stanie się w pełni platformą satelitarno-internetową.

2019-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket