W branży AGD i RTV pojawia się coraz więcej nowych modeli kompatybilnych z asystentami głosowymi, a tym samym dających możliwość bezdotykowej obsługi niektórych funkcji sprzętu. Do najpopularniejszych tego typu rozwiązań możemy zaliczyć Asystenta Google, Amazon Alexę oraz Apple Siri. Autorski system Bixby oferuje ponadto firma Samsung.
Producenci sprzętu RTV i AGD, widząc potencjał systemów sterowania głosowego, postanowili wykorzystać ten sposób obsługi w swoim sprzęcie. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych urządzeń, które mogą współpracować ze wspomnianymi już asystentami głosowymi – od niewielkich głośników bezprzewodowych, przez systemy multiroom, po telewizory oraz AGD, a przede wszystkim roboty sprzątające, ekspresy do kawy, piekarniki, pralki czy lodówki.
Kompatybilność z różnorodnym sprzętem, a do tego intuicyjna i wygodna obsługa sprawiają, że sterowanie za pomocą komunikatów głosowych jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem. Zdalna kontrola głosowa pozwala wydawać polecenia urządzeniom znajdującym się w tej samej lokalnej sieci internetowej, ale wykorzystywanym w zupełnie innym miejscu niż znajduje się użytkownik, np. na innym piętrze domu.
Obsługa systemu sterowania głosowego może wymagać wykorzystania dodatkowego głośnika bezprzewodowego, np. dla Alexy firmy Amazon dostępne są głośniki Amazon Echo i mniejszy Echo Dot. Główną różnicą między tymi modelami jest przede wszystkim średnica przetwornika elektroakustycznego – większy Amazon Echo oferuje lepszą jakość dźwięku.
Niezależnie jednak od funkcjonalności i popularności sterowania głosowego w sprzęcie RTV i AGD problemem dla wielu polskich użytkowników wciąż pozostaje brak obsługi języka polskiego przez wielu spośród dostępnych asystentów.
Z asystentami głosowymi mogą współpracować zarówno lodówki, jak i piekarniki. W wypadku urządzeń obsługujących Alexę Amazona, aby sprawdzić postępy pracy sprzętu, wystarczy wydać polecenie, np. „Alexa, zapytaj piekarnik z Home Connect, kiedy mój obiad będzie gotowy”.
W dobie rozwoju sztucznej inteligencji to właśnie nowoczesne rozwiązania techniczne stają się kluczowe przy wyborze sprzętu do gospodarstwa domowego. Dobrze wyposażone urządzenia kuchenne pozwalają zmaksymalizować komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników, a przy tym zminimalizować koszty eksploatacji.
Tego typu „inteligentne” produkty ma w ofercie m.in. firma Sharp. Mamy tu na myśli chociażby piekarnik Love2Cook tej marki, zintegrowany z kulinarną platformą Innit. Została ona stworzona po to, żeby dostosowywać i personalizować przepisy kulinarne w czasie rzeczywistym. Zastępuje ona składniki na podstawie listy preferowanych i nielubianych produktów oraz wymagań dietetycznych. Narzędzie to nie tylko automatycznie ustawia wymaganą temperaturę, tryb i czas gotowania, ale również zmienia ustawienia tak, by pasowały do modelu Love2Cook. Po połączeniu konta Innit z „inteligentnymi” wyświetlaczami, na przykład Google Nest Hub, użytkownicy zyskują możliwość zdalnego sterowania głosem. Dla większego wsparcia podczas gotowania mogą poprosić Asystenta Google o wybór posiłków Innit, odczytanie na głos przepisu, wyświetlenie tysięcy filmików „krok po kroku”, czy wybór ustawień piekarnika.
iRobot Roomba s9
Z asystentem głosowym firmy Amazon kompatybilna jest platforma Home Connect, którą obsługują niektóre modele marek Bosch, Siemens i Gaggenau. Wśród nich znajdują się m.in. piekarniki, pralki, suszarki bębnowe, zmywarki lodówki, jak i ekspresy do kawy, a więc do wyboru, do koloru. Rozwiązanie to jest stale rozwijane przez inżynierów pracujących dla BSH, a dzięki temu sukcesywnie wzbogacane o nowe rozwiązania techniczne i funkcje.
Za pośrednictwem Home Connect i obsługującego Alexę urządzenia – Amazon Echo lub Amazon Dot – można w prosty sposób kontrolować kompatybilny sprzęt gospodarstwa domowego i np. używać komend głosowych do uruchamiania programów, konfigurowania urządzeń lub kontrolowania na bieżąco parametrów pracy. Mając odpowiednio skonfigurowany ekspres do kawy, możemy wydać polecenie, np. „Alexa, powiedz ekspresowi do kawy z Home Connect, żeby zrobił cappuccino”. Podobnie jest z piekarnikiem – możemy zakomunikować np. „Alexa, zapytaj piekarnik z Home Connect, kiedy mój obiad będzie gotowy”, a w wypadku pralki „Alexa, zapytaj pralkę z Home Connect, kiedy pranie będzie gotowe”.
Autorski system sterowania głosowego – Bixby – wykorzystują „inteligentne” urządzenia firmy Samsung. Bixby ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Przygotowując śniadanie, użytkownik może poprosić tego asystenta o prognozę pogody, podsumowanie najnowszych wiadomości ze świata czy podanie kursu walut. Wszystko to może wyświetlić się także na ekranie kompatybilnej chłodziarkozamrażarki Samsunga z linii Family Hub.
Na podstawie identyfikacji głosowej Bixby jest w stanie rozpoznać domownika i dopasować wyświetlane informacje do jego preferencji. Dzięki rozmowie z lodówką można też zamówić Ubera, wyszukać wakacyjne loty czy zaprogramować parametry pracy piekarnika. Obecnie asystent głosowy Bixby dostępny jest w języku angielskim, koreańskim i chińskim.
TechniSat Technimax SR1
Roboty sprzątające to jeden z podstawowych elementów współczesnego „inteligentnego” domu. Nic więc dziwnego, że już od kilku lat na rynku dostępne są modele szeroko zintegrowane z asystentami głosowymi. Prym tu wiodą oczywiście Alexa oraz Asystent Google. Funkcja taka dostępna jest m.in. w robotach Roomba marki iRobot, Powerbot firmy Samsung, Scout RX2 marki Miele czy Technimax SR1 marki TechniSat. Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie? Oczywiście, jest to sterowanie głosem – robotowi można nadać „imię”, a następnie przy pomocy asystenta zlecić mu posprzątanie mieszkania. Bardziej zaawansowane modele robotów, jak Roomba i7 lub s9, wykonują mapy sprzątanych pomieszczeń, które następnie można opisać. Dzięki temu możemy wydać polecenie sprzątania konkretnej lokalizacji, np. kuchni. Oczywiście, w trakcie pracy przy pomocy asystenta polecimy również zakończenie sprzątania lub powrót do stacji dokującej.
Roboty sprzątające jako jedne z pierwszych domowych sprzętów zyskały kompatybilność z asystentami głosowymi. Wystarczy krótka komenda i urządzenie rozpocznie sprzątanie.
Sterowanie za pomocą komend głosowych może być dostępne także w bezprzewodowych systemach multiroom. Urządzenia wchodzące w skład takiego systemu mogą współpracować np. z Amazon Alexą. Alexę obsługują m.in. modele marki Sonos, która nie ma opracowanego własnego, autorskiego asystenta głosowego, a także niektóre modele Yamahy, funkcjonujące w systemie multiroom MusicCast tego producenta. Sprzęt Sonosa kompatybilny z systemem sterowania Amazon Alexa może obsługiwać także Apple Siri. Tym samym użytkownik systemu multiroom opartego na niektórych urządzeniach Sonosa będzie miał możliwość wyboru, z jakiego asystenta głosowego chce skorzystać. Oprogramowanie Siri zadebiutowało na rynku w 2011 r. Od tego czasu jest nieustannie rozwijane i usprawniane. Rozpoznaje mowę użytkownika, odpowiada na jego pytania i wykonuje powierzone zadania. Asystent głosowy z czasem analizuje osobiste preferencje użytkownika w celu zapewnienia bardziej dopasowanych wyników i rekomendacji. Obsługa asystenta głosowego Siri, a także funkcji AirPlay 2 możliwa jest na urządzeniach takich jak Sonos One, Play:5 i Playbase, a także na nowo wprowadzanych na rynek modelach firmy Sonos, w tym soundbarze Sonos Beam. Niestety, Siri nie jest dostępna w języku polskim.
Polk Audio MagniFi Max SR
Z pomocy asystentów głosowych możemy korzystać także, wykorzystując sprzęt kompatybilny z BluOS. Jest to niezależna od marki bezprzewodowa platforma multiroom audio. Obsługują ją niektóre urządzenia takich marek jak Bluesound, NAD czy Dali.
Umożliwia przetwarzanie sygnału audio z częstotliwością próbkowania do 192 kHz i rozdzielczością 24 bitów. System BluOS obsługuje ponadto pliki w standardzie MQA (Master Quality Authenticated), oferujące certyfikowaną, studyjną jakość dźwięku.
Pierwszym wprowadzonym w całej platformie BluOS systemem kontroli głosowej była Amazon Alexa. Lista poleceń obsługiwanych przez tego asystenta głosowego jest stale rozwijana, aby zapewnić użytkownikom większą wygodę i funkcjonalność podczas korzystania z tego rozwiązania.
Platforma BluOS jest ponadto kompatybilna z Siri firmy Apple. Sterując systemem multiroom z wykorzystaniem Siri, możemy więc powiedzieć np. „Hey Siri, turn up the volume in the bedroom” (Hej Siri, zwiększ głośność w sypialni”) albo „Hey Siri, play Foo Fighters Greatest Hits in the living room and kitchen” (Hej Siri, odtwórz Foo Fighters Greatest Hits w salonie i w kuchni”.
Użytkownicy najnowszej wersji platformy BluOS, którzy preferują system Android, mogą też sterować głosowo swoimi odtwarzaczami, używając Asystenta Google. Wsparcie dla Alexy czy Asystenta Google jest powiązane z interfejsem kontroli głosowej BluVoice, który funkcjonuje jako pośrednik między systemem Blu- OS i wybranym przez użytkownika asystentem głosowym. Korzystając z zastrzeżonego przez Google, opartego na umiejętnościach systemu zwanego Działania w Google użytkownicy BluOS mogą używać poleceń takich jak: „Hej Google, powiedz Blue Voice, żeby odtworzył Preset 3 w kuchni” lub „Hej Google, powiedz Blue Voice, aby ustawił odtwarzacz domyślny w sypialni”. Dostępne są także inne komendy, m.in. wybór ścieżki, regulacja głośności i powtarzanie. Pełną listę poleceń odtwarzania przy użyciu Asystenta Google można znaleźć na stronie wsparcia platformy BluOS.
Cambridge Audio Yoyo S
Z asystentami głosowymi mogą być również kompatybilne amplitunery kina domowego, czego przykładem są m.in. modele marki Marantz. Obsługują one asystenta Amazon Alexa. Pozwala to na kontrolę głównych funkcji zestawu audio przy pomocy systemu Heos.
Dodając Heos do dowolnego urządzenia z Alexą, włącznie z podstawowym modelem Echo Dot, można używać poleceń głosowych do bezdotykowego sterowania amplitunerami (w celu włączania i wyłączania, wyboru wejść, dostosowania głośności itp.).
Z Alexą firmy Amazon kompatybilne są urządzenia obsługujące system multiroom Denon Heos.
Wyszukiwanie głosowe jest już stosowane w telewizorach od kilku lat. Wyszukiwanie treści było ograniczone do wybranych serwisów internetowych, np. YouTube i Google Play, lub poleceń do obsługi telewizora. Za pomocą komend można było włączyć telewizor, zmienić kanał telewizyjny czy głośność. Najnowsze rozwiązania przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji powodują, że na zadanie pytanie asystent odpowiada na szeroki zakres zagadnień.
TechniSat Multyradio 4.0
W telewizorze podstawowym urządzeniem jest pilot z wbudowanym mikrofonem. Trzeba sparować go z telewizorem i Internetem oraz podać konto. Po naciśnięciu ikony mikrofonu na pilocie można wypowiadać poszukiwane zwroty tematyczne, pytania czy komendy do obsługi telewizora. Zgodność telewizora z asystentem zależy od regionu i języka. Na razie asystenci, np. Google Assistant i Amazon Alexa, nie obsługują polskiego języka, ale można mówić po angielsku.
Rozwiązania asystentów głosowych wprowadzają najwięksi producenci telewizorów: Samsung, LG, Sony, Philips, TCL, TechniSat. Mają one ułatwić konfigurację telewizorów w domowej sieci, a także wyszukiwać treści z różnych dziedzin.
Producenci telewizorów wykorzystują własne opracowania wyszukiwania głosowego i stosują najpopularniejsze rozwiązania, takie jak Asystent Google i Amazon Alexa. Rozwiązania sztucznej inteligencji spowodowały, że asystent rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi i potrafi odpowiadać głosowo na zadane pytania.
Paradigm PW 800
Wspomnianego już asystenta głosowego Bixby firmy Samsung wprowadzono m.in. w telewizorach premium, np. QLED TV. Wygodne jest wyszukiwanie zdjęć użytkownika, filmów i sterowanie urządzeniami IoT w całym domu. Można będzie głosowo obsługiwać proste funkcje w telewizorze, np. przełączać kanały lub ściszać dźwięk, odtwarzać filmy z serwisów VoD. Na razie do obsługi Bixby nie można korzystać z polskiego języka.
Najnowsza linia telewizorów smart TV, obejmująca zarówno modele OLED i Super UHD, została wyposażona w funkcje sztucznej inteligencji LG ThinQ, które analizują ludzką mowę, zachowania, ruchomy obraz, sygnały z czujników, a także otaczającą przestrzeń. Zebrane w ten sposób dane są przetwarzane przez serwery pracujące w chmurze. Dzięki temu urządzenia mogą uczyć się potrzeb i upodobań użytkowników, a tym samym uwolnić ich od dogłębnego studiowania instrukcji obsługi.
W ten sposób nowe telewizory LG są w stanie zagwarantować wygodną obsługę opartą na „inteligentnym” sterowaniu głosowym oraz łatwiejsze podłączanie dodatkowych urządzeń. Znacznie uproszczony proces konfiguracji pozwala także łatwo i szybko podłączać do telewizora konsole do gier oraz zewnętrzne systemy soundbar. Wypowiadając do mikrofonu pilota polecenia głosowe w języku polskim, takie jak „pokaż wszystkie filmy z udziałem tego aktora” lub „pokaż filmy o jodze”, użytkownicy mogą wyszukiwać informacje, zdjęcia lub materiały wideo o określonej tematyce. Do obsługi telewizora można wykorzystywać nie tylko proste komendy ścisz, głośniej, ale np. wyłącz telewizor po zakończeniu programu.
W telewizorach OLED i Super UHD LG Electronics z AI systemu ThinQ sterowanie głosowe w języku polskim umożliwia obsługę telewizora.
Firma LG nawiązała współpracę z firmami Google i Amazon. Dlatego osoby korzystające już z asystenta Google lub asystentki Amazon Alexa mogą bez problemu zintegrować te platformy z urządzeniami LG ThinQ. Oznacza to, że można poprosić Alexę zarówno o odtworzenie ulubionej piosenki, jak i o włączenie oczyszczacza powietrza LG, gdy w domu zrobi się trochę duszno.
W telewizorach 2019 roku wprowadzono procesor α9 drugiej generacji , który ma także ma wpływ na udoskonalenie jakości obrazu. Procesor α9 Gen 2, który znalazł zastosowanie w telewizorach LG OLED z serii Z9, W9, E9 i C9, podwyższa jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku. Dzięki algorytmowi uczenia się deep learning (opracowanego z wykorzystaniem ogromnej bazy danych zawierającej ponad milion obrazów), procesor rozpoznaje jakość materiału źródłowego i na tej podstawie dobiera metodę zapewniającą optymalne wrażenia wzrokowe. Ponadto, 88-calowy telewizor OLED Z9 OLED jest wyposażony w udoskonalone funkcje skalowania obrazu oraz redukcji szumów pozwalające na uzyskanie realistycznego obrazu 8K, który jest ostry, żywy i bogaty w detale.
Telewizory marki LG obsługują asystentów Google i Amazon Alexa i mogą bez problemu zintegrować te platformy z urządzeniami LG ThinQ.
W celu podwyższenia jakości efektów audio zastosowano natomiast inteligentny algorytm, który przetwarza sygnał dwukanałowy na kilka oddzielnych kanałów dźwiękowych i odtwarza realistyczny dźwięk przestrzenny z 5.1 wirtualnymi kanałami. Procesor α9 Gen 2 optymalizuje parametry dźwięku uwzględniając rodzaj odtwarzanych treści, dzięki czemu umożliwia wyraźne odtwarzanie ludzkiej mowy, np. w dialogach filmowych lub programach informacyjnych.
Ze względu na rozpoznawanie poleceń głosowych przypominających zwykłą konwersację, telewizory LG ze sztuczną inteligencją ThinQ pozwalają na łatwe wyszukiwanie informacji. Teraz zamiast całej sekwencji komend wystarczy powiedzieć jedno polecenie, ponieważ telewizor rozpoznaje kontekst wypowiedzi użytkownika.
Zwiększa się liczba telewizorów z Android TV z funkcją Asystenta Google lub Amazon Alexa. W tym roku wzbogaciły o nią swoje telewizory marki Sharp, JVC, Hitachi i Toshiba. Mają one wersję Androida TV 9.0 Pie. Aby korzystać z atrakcyjnych funkcji rozrywki, wystarczy zalogować się przy użyciu konta Google i spersonalizować wygląd interfejsu użytkownika.
Zakres dziedzin ma być zgodny z tym, co obsługują smartfony. Zamiast żmudnego wpisywania tytułu filmu na ekranowej klawiaturze wystarczy wydać polecenie.
Firma TCL inwestuje w sztuczną inteligencję (AI), uruchamiając platformę TCL AI-IN. Wraz z najnowszym systemem operacyjnym Google Android TV (9.0 Pie) kończą się prace nad głosową obsługą funkcji telewizora. Asystent głosowy Google lub Amazon Alexa zapewni także dostęp do rozrywki, umożliwi klientom uruchamianie podcastów, wyszukiwanie filmów na YouTube i programów telewizyjnych z ich ulubionymi usługami za pomocą prostego polecenia głosowego dostępnego z poziomu mikrofonu w pilocie, w droższych modelach są instalowane mikrofony w telewizorze (EC78 czy X10). Funkcje Asystenta Google są instalowane w tym roku już w telewizorach ze średniej półki, np. serii EP64, EP66, EP68 i wyższej EC78.
Firma TCL inwestuje w sztuczną inteligencję (AI), uruchamiając platformę TCL AI-IN. Telewizory wyposażono w asystentów Google i Amazon.
Wykorzystując wcześniejsze sukcesy związane z serią obsługującą usługi oferowane przez Amazon Alexa, modele telewizorów Toshiba na rok 2019, np. seria UL7A, umożliwiają wygodną obsługę głosową przez specjalny dalekozasięgowy mikrofon. To innowacyjne wykorzystanie serwisu Alexa pozwala użytkownikom między innymi włączać i wyłączać telewizory marki Toshiba, zmieniać kanały i przełączać źródła sygnału, regulować głośność, otwierać aplikacje. Możliwe jest wyszukanie utworów muzycznych w sklepie Amazon Music. Jest też Asystent Google. Najnowsze telewizory z Amazon Alexa to serie UL7A o przekątnych 49 i 55 cali. W serii UL5A wybór przekątnych będzie większy – 43, 49, 55 i 65 cali.
Telewizory marki Toshiba z serii UL7A mają asystenta Amazon Alexa i Asystenta Google.
W najnowszych telewizorach grupy Vestel – marek JVC i Hitachi – jest wykorzystywany Asystent Google. Wystarczy użyć dołączonego do telewizora Android TV pilota z wbudowanym mikrofonem, za pomocą którego wydamy polecenia dla Asystenta Google.
Na tegorocznych targach IFA nowe modele Aquos Android TV marki Sharp mają platformę telewizyjną z bezpośrednim dostępem do produktów i usług Google. Asystent Google jest aktywowany jednym dotknięciem odpowiedniego przycisku na pilocie. Dzięki Google Play Store można uzyskać dostęp do kolekcji ponad 5000 aplikacji oraz bibliotek multimedialnych obejmujących wideo, muzykę, gry, sport oraz wiadomości. Oprócz zwykłych programów telewizyjnych można oglądać filmy i seriale za pośrednictwem serwisów VoD, takich jak Netflix, Prime Video, HBO Go lub Rakuten TV.
Sharp 65BL5EA
Firma TechniSat wprowadziła do swoich telewizorów i odbiorników DVB-S urządzeń sterowanie głosowe za pomocą głośnika Alexa, np. Echo Dot. Do obsługi telewizora można wykorzystać ok. 25 poleceń. Można też sterować automatyką domową za pośrednictwem menu urządzenia marki TechniSat. System sterowania głosowego Alexa mają urządzenia smart home, np. odbiornik/serwer DVB-T2 Digipal Smart Home, odbiorniki DVB-S: Digit ISIO STC, DVB-S Digit ISIO STC+, Digit UHD+ i Sonata, a także wszystkie nowe telewizory z serii TechniMedia UHD i TechniVista.
Telewizory, dekodery DVB-S i robot sprzątający marki TechniSat można obsługiwać za pomocą asystenta Amazon Alexa.
© 2023 InfoMarket