Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SHARP

Radio Internetowe DR-I470

Radio Internetowe DR-I470

W redakcji testowaliśmy stacjonarne radio internetowe o znacznie większych możliwościach niż zwykły odbiornik radiowy. Obudowę radia, która może być w wersji kolorystycznej czarnej lub szarej, wykonano z drewna a przedni panel ma postać okręgu ze stali nierdzewnej.

Na jego powierzchni znajdują się przyciski funkcyjne. Niestety, opis funkcji na pierścieniu otaczającym wyświetlacz jest mało czytelny, szczególne przy słabym oświetleniu, lepiej korzystać z pilota. W części centralnej panelu umieszczono kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala. Na górnej kątnej części obudowy znajduje się pokrętło do płynnej regulacji głośności, które także umożliwia wybór funkcji z menu odbiornika wyświetlanego na wyświetlaczu, wprowadzanie liter i liczb (np. hasła do sieci Wi-Fi) lub dodawanie stacji radiowych do pamięci stacji ulubionych. Z tyłu znajdują się antena do odbioru radia FM i DAB+ oraz dwa gniazda minijack (3,5 mm), słuchawkowe i Aux oraz otwór bass-reflex.

Radio Internetowe DR-I470
Radio Internetowe DR-I470
Radio Internetowe DR-I470

Dwa głośniki mocy 2 × 7 W RMS mogą pracować w trybie mono i stereo. Urządzenie jest zasilane z zewnętrznego zasilacza 12 V. Odbiornik ma dwa łącza bezprzewodowe: Wi-Fi, umożliwiające wyszukiwanie stacji radiowych internetowych, oraz Bluetooth do odtwarzania muzyki ze smartfona lub tabletu. Dzięki kolorowemu wyświetlaczowi i dostępowi do Internetu radio zyskało kilka dodatkowych funkcji. Centrum informacyjne to możliwość wyświetlania aplikacji pogodowej, informującej o temperaturze i wilgotności oraz prezentującej grafiki pogodowe z prognozą do 5 dni w miastach. Są też informacje finansowe (indeksy 13 największych giełd). Funkcje te są dostępne, gdy radio jest w trybie czuwania. Wyświetlane są także grafiki towarzyszące stacjom radiowym. Funkcją Dimmer ustawia się jasność wyświetlacza.

Radio Internetowe DR-I470
Radio Internetowe DR-I470

Ekran może być kolorowy lub jednobarwny. Może wyświetlać zegar z cyferblatem analogowym lub cyfrowym. Budzik ma dwa alarmy i może nas budzić melodią z wybranej stacji radiowej FM/DAB/ DAB+ lub sygnałem dźwiękowym z pamięci radia. Jest funkcja equalizera do wyboru: Normalna, Flat, Jazz, Rock, Muzyka filmowa, Muzyka klasyczna, Pop, Wiadomości, My EQ. Ulubione stacje można zapisać w pamięci (funkcja Ulubione). Są funkcje Drzemka i Sleep, która wyłącza radio po 15, 30, 60, 90, 120, 150 lub 180 minutach, oraz minutnik, który można wykorzystać np. do gotowania potraw. Szereg funkcji jest dostępnych z pilota. Za pomocą przycisków można uruchomić stacje radiowe DAB/DAB+, FM, radio internetowe (Source) oraz funkcje: Ulubione, Equalizer, Sleep, Alarm.

Wrażenia z korzystania z radia są następujące. Szkoda, że radio stacjonarne ma tylko łącze Wi-Fi, brak jest łącza stałego LAN, co zapewniłoby pewny transfer danych z Internetu w dowolnym miejscu w domu. W czasie testów w miejscu o słabszym sygnale Wi-fidźwięk był buforowany, co oznaczało przerwy w odbiorze. Po wyszukaniu miejsca o lepszym sygnale Wi-fidźwięk był odtwarzany prawidłowo. Przy ogromnej liczbie internetowych stacji radiowych pomocne są funkcje do ich wyszukiwania dostępne w menu radia internetowego. Odbiornik jest automatycznie skonfigurowany, aby wybrać 10 najlepszych stacji w kraju. Dowolną stację radiową wyszukuje się w kategoriach: global top 20, genre (gatunek muzyczny), kraj, high light (najciekawsze). Dobrym pomysłem było wydzielenie kategorii „muzyka do snu” z muzyką relaksacyjną, np. śpiewem ptaków czy szumem morza.

Szybki dostęp do przeszukiwanych stacji umożliwia funkcja Ostatnio słuchane stacje. Można dodawać wybrane stacje do ulubionych i przyporządkować numerom, aby je wybierać klawiaturą numeryczną pilota. Zastosowany otwór bass-reflflex z tyłu obudowy powoduje znaczne lepsze odtwarzanie basów. Jakość dźwięku zależy od rodzaju stacji. System głośnikowy jest na tyle dobry, że słychać różnice w jakości nadawanej muzyki. Najlepsza jest ze stacji radiowych DAB+ i internetowych dla bit rate 128 kbit/s i większych. Sprawdzono możliwość współpracy głośników z radia, wykorzystując wejście Aux i dołączając sygnały audio z wyjść audio kanałów L i R telewizora przy wykorzystaniu przejściówki 2 × cinch minijack. Jest to dodatkowa możliwość wykorzystania głośników radia, jeżeli dźwięk z telewizora jest marnej jakości. Bardzo dobrze głośniki radia sprawdzały się przy odtwarzaniu muzyki ze smartfona przy wykorzystaniu łącza Bluetooth.

Radio Internetowe DR-I470

Warto korzystać z equalizera szczególnie przy ustawieniu Rock – słychać wtedy zwiększenie basów i wysokich tonów, ale także przy odtwarzaniu muzyki klasycznej. Wybranie odpowiedniej charakterystyki poprawia dźwięk. Moc głośników jest wystarczająca, aby muzyka towarzyszyła spotkaniom towarzyskim.

2019-10-30

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket