Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

IFA

IFA 2019 w ujęciu multimedialnym

IFA 2019 w ujęciu multimedialnym

Dla branży elektroniki użytkowej targi IFA niezmiennie pozostają jedną z najważniejszych imprez w skali światowej. Prezentowane trendy wyznaczają przyszłość i pokazują, co już niedługo będzie gościć w naszych domach. Szczególnie dużo uwagi poświęcono mariażowi systemów 8K i 5G.

Jak dowiedzieliśmy się z konferencji otwierającej targi IFA, w 2019 r. rynek telewizorów ma być warty 87,8 mld euro, liczba sprzedanych odbiorników to 208 mln, a średnia cena wyniesie 423 euro. Tym, co należy odnotować, są oczywiście rosnące przekątne wyświetlaczy. W tym roku ekrany o rozmiarze od 50 do 59 cali osiągną na rynku 35 proc. udziału, od 60 do 69 cali – 17 proc., a 70-calowe i większe 6 proc. Jeszcze w 2016 r. udziały te wynosiły odpowiednio 29, 10 oraz 2 proc. Duże ekrany chętniej kupujemy nie tylko ze względu na coraz przystępniejsze ceny, ale także dlatego, że nowe standardy wyświetlania wymuszają ich stosowanie.

8K i 5G – zgrany duet

Na dobre już oswoiliśmy się z telewizorami Ultra HD. Modele z ekranami Full HD lub HD dostępne są już tylko w niskim segmencie cenowym. Dlatego najwyższy czas na wprowadzenie kolejnego standardu, którym jest oczywiście 8K. Już na kilku poprzednich edycjach targów mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się tego typu produktom. Telewizory z tą rozdzielczością są już dostępne na rynku. Jednak ostatnia edycja targów IFA zdecydowanie pokazuje, że nie jest to jedynie moda i chwilowa ciekawostka, ale naturalna ewolucja standardów wyświetlania obrazu. Oczywiście, niezbędne jest dostarczenie odpowiednich treści, aby wykorzystać pełnię możliwości nowych ekranów. Te zapewnić może streaming, stąd coraz częstszy mariaż 8K i 5G. 5G, jako system nowoczesnego i szybkiego dostępu do Internetu, ma zapewnić najlepszą jakość treści w rozdzielczości 8K. W trakcie targów firmy takie jak Samsung, TCL czy Sharp prezentowały prototypowe wyświetlacze wyposażone w modemy 5G. Mamy tu więc do czynienia z nową sytuacją. w której modem funkcjonuje w zasadzie jako tuner telewizyjny, odpowiadając bezpośrednio za streaming w 8K. Przy aż czterokrotnie większej rozdzielczości niż w 4K niezbędne jest zastosowanie nowej generacji łączności. Dostarczanie w treści w 8K potwierdziły takie firmy jak Chili TV, Megogo, Eutelsat, Rakuten czy The Explorers.

Przy okazji targów firma TCL zaprezentowała dwie nowe rodziny telewizorów 8K. QLED X10 z obsługą Dolby Vision obejmuje ekrany o przekątnej 65, 75 i 85 cali. Telewizory z serii 8K QLED mają również unikalną funkcję dwuekranową: oprócz głównego ekranu odbiornika, widzowie zyskują miniekran autonomicznego urządzenia audio, na którym pojawiają się przydatne informacje, np. prognozy pogody czy status wybranego filmu.

Kolejną ważna nowością była seria TCL X8, czyli telewizory 8K wykorzystujące technikę mini-LED. 75-calowy odbiornik ma 25 tys. wydajnych lampek LED, dzięki którym poziom luminacji sięga 1200 nt. Przy 900 lokalnych strefach przyciemniania możliwe jest precyzyjne sterowanie podświetleniem oraz uzyskanie bardzo dużego kontrastu. Seria z mini-LED dostępna będzie również w wersji z wyświetlaczami 4K. Firma Sharp zaprezentowała także największy na rynku wyświetlacz LCD 8K – o przekątnej 120 cali. Japońska marka stale rozwija system produktów 8K również o urządzenia produkcyjne, np. kamery czy aparaty.

8K i 5G – zgrany duet

Standard 8K to przyszłość telewizji. Jednak żeby dostarczyć odpowiednie treści, niezbędne staje się wykorzystanie infrastruktury sieci 5G.

8K i 5G – zgrany duet
8K i 5G – zgrany duet

Android TV okiełznany

Początki platformy Android TV były dosyć burzliwe. Konsumentom doskwierał najbardziej brak stabilności w działaniu, dlatego też Google zaprezentowało minimalne wymagania sprzętowe zalecane dla urządzeń z systemem Android TV. Na obecnej edycji IFA zaobserwowaliśmy dzięki temu znaczny wzrost znaczenia platformy. Do dotychczasowych producentów telewizorów z Android TV dołączyły takie marki jak Hitachi, JVC, Toshiba czy Sharp. System oraz aplikacje na prezentowanych telewizorach działają płynnie oraz szybko reagują na polecenia.

Toshiba zaprezentowała całkiem nowe linie telewizorów z systemem Android. Są to Toshiba UL7 z szeroką paletą barw, seria UL5 z eleganckim wzornictwem oraz pierwszy model Toshiba Android TV z serii UA3. Nowością jest procesor przetwarzania obrazu TRU Picture Engine. Dzięki niemu funkcja TRU Resolution skaluje materiały o mniejszej rozdzielczości do standardu 4K. TRU Micro Dimming analizuje obszary obrazu i dostosowuje na nich kontrast, natężenie podświetlenia i kolorów dla uzyskania jak najlepszej jakości obrazu. Z kolei system TRU Flow zwiększa płynność w dynamicznych scenach i minimalizuje efekt juddera. Telewizory wyposażono w obsługę standardu Dolby Vision oraz są kompatybilne z asystentem głosowym Alexa.

Na stoisku TCL jeszcze jedną z prezentowanych nowości była linia EC78. Znalazły się w niej odbiorniki bez ramy, o cienkiej metalowej obudowie, wyświetlające obraz w jakości 4K HDR Pro, z systemami Wide Color Gamut, Dolby Vision, HDR10+, Android TV oraz wbudowaną funkcją Google Assistant. Emocje podczas oglądania zwiększa zastosowanie nagłośnienia Onkyo.

Android TV okiełznany

Rozbudowany system smart TV jest niezbędny do zapewnienia treści posiadaczom telewizorów Ultra HD. Dlatego na popularności zyskują takie platformy jak Android TV.

Android TV okiełznany
Android TV okiełznany
Android TV okiełznany

Sprzęt audio na IFA 2019

IFA 2019 to również innowacyjny i wyjątkowy pod względem wzornictwa sprzęt audio. Targi potwierdziły panujące na rynku trendy i to, że odtwarzanie muzyki zmierza w stronę bezprzewodowości – nie tylko w plenerze, ale również w domu. Coraz większą popularnością cieszą się słuchawki czy głośniki Bluetooth, a także urządzenia do przesyłania sygnału audio wykorzystujące standard Wi-Fi. W moduły bezprzewodowe wyposażane są coraz częściej również soundbary, a nawet radioodbiorniki.

Mobilny dźwięk – słuchawki

Wśród słuchawek pojawiło się wiele innowacyjnych konstrukcji, zwłaszcza bezprzewodowych. Wielu odwiedzających targi mogło czuć się nieco zaskoczonych, gdy na stoisku marki DALI, zamiast kolumn głośnikowych, zobaczyli właśnie słuchawki. Duński producent swoje wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu świetnie brzmiących kolumn głośnikowych postanowił przełożyć na sprzęt mobilny, w dodatku bezprzewodowy. Rezultatem prac duńskich inżynierów są słuchawki iO-4 i iO-6. Obydwa modele zostały wyposażone w pojemną baterię, zapewniającą wielogodzinne korzystanie ze słuchawek (nawet do 60 godz.). Wersja iO-6 ma dodatkowo funkcję aktywnej redukcji hałasu. O jej skuteczności można było przekonać się już podczas targów. Z włączoną funkcją ANC (od ang. Active Noise Cancelling) słuchawki mogą pracować nawet do 30 godz.

Model z ANC prezentowała również marka Fresh ’n Rebel. Mamy tu na myśli najnowszy bezprzewodowy CLAM ANC DGTL, czyli następcę słuchawek CLAM ANC. Oferuje on jeszcze lepszą izolację od zewnętrznych hałasów. Wyposażony został ponadto w funkcję Ambient Sound, która – w przeciwieństwie do ANC – zapewnia wyostrzoną słyszalność dźwięków otoczenia. Na stoisku marki Fresh ’n Rebel można było zobaczyć ponadto dokanałowy, całkowicie pozbawiony okablowania model Twins True Wireless. Ma on baterię pozwalającą na ok. 24 godz. odtwarzania audio. Do słuchawek dołączone jest dopasowane kolorystycznie etui, umożliwiające doładowanie ich baterii.

Wyjątkowe pod względem funkcjonalności i brzmienia modele zaprezentowała firma Creative. Na stoisku tego producenta mogliśmy przetestować m.in. bezprzewodowy nauszny model SXfiTheater. Słuchawki te oferują realistyczne, przestrzenne brzmienie i obsługują system holograficznego dźwięku Super X-Fi, który nawet z monofonicznej ścieżki audio jest w stanie wytworzyć wrażenie wielokanałowego nagrania. Wbudowany akumulator zapewnia ok. 30 godz. pracy na baterii. Model SXfiTheater ma też mikrofon. Może być więc wykorzystywany do odtwarzania dźwięku z gier we współpracy z komputerem, konsolą PS4 lub Nintendo Switch.

Firma Creative znana jest m.in. z kart dźwiękowych Sound Blaster. Na IFA 2019 zaprezentowała pierwszy model z tej linii wyposażony we wspomnianą już technikę Super X-Fi. Mowa tutaj o zewnętrznej karcie Sound Blaster X3 z 7.1-kanałowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Wzmacniacz słuchawkowy, w który został wyposażony ten model, obsłuży nawet najbardziej wymagające słuchawki studyjne.

Kompaktowe słuchawki bezprzewodowe prezentował również TCL. Wśród sprzętu audio, jaki można było zobaczyć na stoisku tego producenta, wyeksponowano model SOCL300BT. Został on wyposażony w kompaktowy, elastyczny pałąk na szyję i moduł Bluetooth w wersji 5.0 oraz funkcję szybkiego ładowania. Firma TCL pokazała również linię całkowicie bezprzewodowych słuchawek dokanałowych. Należą do niej modele SOCL500TWS i ACTV500TWS. Obydwa mają w zestawie kompaktowe etui z funkcją ładowania akumulatorów słuchawek. Przy ich opracowywaniu priorytetami były komfort użytkowania i długi czas pracy na baterii: do 26 godz. w modelu SOCL500TWS i 33 godz. w wypadku ACTV500TWS.

Mobilny dźwięk – słuchawki

Wśród słuchawek największą popularnością cieszyły się konstrukcje bezprzewodowe wykorzystujące standard Bluetooth, zarówno te nauszne, jak i dokanałowe.

Mobilny dźwięk – słuchawki
Mobilny dźwięk – słuchawki
Mobilny dźwięk – słuchawki

Komponenty i systemy stereo

Podczas IFA 2019 prezentowano również zaawansowane komponenty i zestawy stereofoniczne. Naszą uwagę przyciągnęły zwłaszcza modele wyróżnione nagrodą EISA. Jednym z nich był Marantz Melody X (M-CR612). Na targach został wyeksponowany w zestawie z parą kolumn podstawkowych Definitive Technology Demand 9 wraz z przeznaczonymi specjalnie dla nich standami Demand ST1.

Kolejnym funkcjonalnym i świetnie brzmiącym zestawem stereo był Ceol N10, czyli najnowszy system z linii Ceol marki Denon. Jest on kompatybilny m.in. z systemem sterowania głosowego Amazon Alexa i systemem multiroom Heos. Ceol N10 ma też wbudowany moduł Bluetooth, a ponadto obsługuje funkcję AirPlay 2, czyli najnowsze rozwiązanie firmy Apple.

Na IFA 2019 nie brakowało różnorodnych, zarówno pod względem kształtów, gabarytów, jak i wzornictwa, modeli z segmentu głośników przenośnych i radioodbiorników. Były to zarówno kompaktowe, wręcz kieszonkowe konstrukcje, jak i pokaźnych rozmiarów zestawy głośnikowe zintegrowane ze wzmacniaczem, określane mianem systemów power audio. Stylowe i funkcjonalne radioodbiorniki prezentował m.in. TechniSat (na jednej z ekspozycji firmy Euronics) oraz Sharp, na stoisku którego nie brakowało również kompaktowych zestawów wieżowych.

Komponenty i systemy stereo

Targi IFA stworzone są z myślą o wielu odbiorcach. Stąd nie mogło zabraknąć zaawansowanych systemów stereo, jak również drobnego sprzętu audio, chociażby radioodbiorników czy głośników Bluetooth.

Komponenty i systemy stereo
Komponenty i systemy stereo

W domowym zaciszu – soundbary

Popularność soundbarów nie słabnie, co pokazały również tegoroczne targi IFA. Producenci starają się „upakować” w stosunkowo niewielkich listwach głośnikowych rozmaite przetworniki i systemy kompatybilne z takimi rozwiązaniami wielokanałowymi jak chociażby Dolby Atmos. Obsługę tego systemu surround umożliwia model RAY DANZ, zaprezentowany przez firmę TCL. Wykorzystuje on odpowiednio rozstawione głośniki, które bez jakichkolwiek zabiegów cyfrowych generują szerokie i przestrzenne brzmienie.

Stylowe modele wyposażone w obsługę Dolby Atmos zaprezentowała firma Sharp. Wśród nowości tego producenta można było zobaczyć m.in. soundbar HT-SBW310, którego design został opracowany we współpracy z włoską pracownią Pininfarina, znaną przede wszystkim z projektowania luksusowych samochodów. Model ten może współpracować z zewnętrznym subwooferem aktywnym. Jest kompatybilny z Amazon Alexa, a ponadto ma wbudowany tuner DVB-T2.

Kolejną nowością Sharpa był model HT-SBW800, również kompatybilny z Dolby Atmos. Przetwarza on dźwięk 5.1.2-kanałowy. W planach Sharpa na 2020 r. jest wprowadzenie do oferty kolejnego modelu nie tylko kompatybilnego z Dolby Atmos, ale obsługującego również standard DTS Play-Fi, co pozwoli na wykorzystanie soundbara w domowym systemie multiroom.

Stylowe modele soundbarów można było sprawdzić w praktyce na stoisku firmy Sound United. Dzięki specjalnemu panelowi sterującemu odwiedzający mogli testować sprzęt, przełączając się między poszczególnymi modelami zaprezentowanymi na ekspozycji, i na bieżąco porównywać brzmienie soundbarów Denona: DHT-S316, DHT-S516H i DHT-S716H, Polk Audio: Signa S2, MagnifiMini, MagnifiMax, Command Bar oraz Definitive Technology Studio Slim.

Na stoiskach firmy Euronics można było zobaczyć innowacyjny soundbar Sonata 1 marki TechniSat, który może zastąpić kilka urządzeń w domowym systemie audio-wideo. Sonata 1 odbiera telewizję z satelity, kablówki lub anteny naziemnej. Nie zabrakło również obsługi źródeł internetowych i strumieniowych – w sieci domowej lub przez Bluetooth. Wszystko to można zdalnie obsługiwać za pośrednictwem aplikacji.

W domowym zaciszu – soundbary

Na targach nie brakowało również innowacyjnych soundbarów, które są świetną alternatywą dla systemów kina domowego. Wśród nich były również modele kompatybilne z Dolby Atmos.

W domowym zaciszu – soundbary
W domowym zaciszu – soundbary
W domowym zaciszu – soundbary

Multiroom i „inteligentny” dom

Z roku na rok przybywa producentów, którzy w ofercie mają różnorodne urządzenia do systemów multiroom i domu „inteligentnego”. Na targach tego typu sprzęt prezentowali m.in. tacy producenci jak Denon czy Yamaha. Na stoisku Euronicsu można było również zobaczyć najnowszy model głośnika marki Sonos. Mowa tutaj o Move, który może być wykorzystany w systemie multiroom tego producenta, ale również jako samodzielny głośnik Bluetooth (więcej o tym urządzeniu pisaliśmy w poprzednim wydaniu magazynu „InfoMarket”).

Denon zaprezentował całą linię urządzeń, które mogą wchodzić w skład systemu multiroom Heos tego producenta. Mogą to być zarówno zestawy wieżowe, soundbary, amplitunery kina domowego (np. AVR-X2600H DAB), jak i głośniki bezprzewodowe stworzone specjalnie z myślą o wykorzystaniu ich w domowym systemie wielostrefowym. Innowacyjne rozwiązania do wykorzystania w „inteligentnym” domu demonstrowała firma Netatmo. Wśród nowości tego producenta nie zabrakło urządzeń z linii Security, a wśród nich „inteligentnej” syreny alarmowej. W połączeniu z kamerą Netatmo Welcome tworzy ona system bezpieczeństwa, który pozwala lepiej chronić dom. Na swoim stoisku Netatmo prezentowało wiele innych modeli do „inteligentnego” domu, a wśród nich rozmaite czujniki do obserwacji warunków atmosferycznych, a także termostat i głowice termostatyczne oraz miernik jakości powietrza. Wszystko to, odpowiednio zainstalowane i połączone we wspólny system zarządzany za pomocą urządzenia mobilnego, ma zwiększać komfort życia domowników.

Smartfony – składane i nie tylko

Składane smartfony budzą coraz większe zainteresowanie. Potwierdziły to zwłaszcza kolejki, w które ustawiali się odwiedzający chcący przyjrzeć się nowemu smartfonowi Galaxy Fold. Choć urządzenie jest już na rynku, to z pewnością dla większości konsumentów stanowi ono bardziej ciekawostkę. Tegoroczne targi wyraźnie pokazały, że producenci poszukują drogi, jaki typ składanych smartfonów jest najrozsądniejszy i najlepszy dla klientów.

W dziedzinie elastycznych i składanych ekranów nie próżnuje również TCL, który zaprezentował kilka różnych koncepcji składanego smartfona. Choć marka na europejskim rynku nie jest mocno znana z produkcji urządzeń mobilnych, to w najbliższym czasie z pewnością to się zmieni. Pierwszym dobrym krokiem do tego jest zaprezentowany na IFA model Plex. Wyposażono go w opracowany przez firmę wyświetlacz FHD o rozmiarze 6,53 cala, wypełniający 90 proc. frontu. Ma on różne tryby wyświetlania, np. w „tonacji adaptacyjnej” lub „komfortu wizualnego”, aby sposób zapewnić optymalną jasność obrazu i nie obciążać nadmiernie oczu. Ciekawostką jest kamera do rejestrowania obrazu w słabym oświetleniu, którą można wieczorem kręcić szczegółowe filmy i rejestrować materiały wideo HD w zwolnionym tempie.

Marka Alcatel zaprezentowała nowy smartfon 3X. Rozwija w ten sposób ofertę popularnych i jednocześnie przystępnych cenowo urządzeń mobilnych dla każdego. Na froncie urządzenia główną rolę odgrywa ekran Super Full View 20:9 o przekątnej 6,52 cala i rozdzielczości HD+. Telefon wyposażono w potrójny, wszechstronny zespół aparatów głównych 16 + 8 + 5 Mpx, których podstawowymi funkcjami są efekt bokeh w czasie rzeczywistym, ultraszeroki kąt, nocne wideo oraz wykrywanie scen z użyciem algorytmów SI. Alcatel 3X (2019) ma przycisk Asystenta Google.

Ofertę na rynku smartfonów rozwija również firma Sharp. Jak przystało na producenta jednych z najlepszych wyświetlaczy, zaprezentowała model Aquos R3 z wyjątkowym ekranem o odświeżaniu 120 Hz i rozdzielczości QHD+. Dzięki niemu obraz jest idealnie płynny i ostry. Oprócz tego producent zastosował topowy procesor Snapdragon 855.

Smartfony – składane i nie tylko

Targi IFA jak zwykle prezentowały najnowsze rozwiązania techniczne, począwszy do smartfonów, kończąc na takich segmentach rynku jak pojazdy elektryczne.

Smartfony – składane i nie tylko
Smartfony – składane i nie tylko
Smartfony – składane i nie tylko

Elektryczna mobilność

Pojazdy elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mowa tu nie tylko o samochodach, ale również o urządzeniach miejskich, np. hulajnogach. Firma Segway-Ninebot zaprezentowała nowe pojazdy elektryczne podczas konferencji prasowej. Oprócz największego zasięgu wśród akumulatorów w swojej klasie (ok. 65 km) nowy Ninebot Max G30 może pochwalić się innowacyjnymi bezdętkowymi oponami pneumatycznymi z wewnętrzną powłoką zapobiegającą przebiciu, systemem podwójnego hamowania, zapewniającym większą stabilność, szybkim ładowaniem z wygodnie wbudowanym adapterem oraz wieloma innymi funkcjami, które sprawiają, że jazda stanie się bardziej komfortowa niż kiedykolwiek wcześniej.

2019-10-29

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket