Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

VESTFROST

Duńska marka wraca do Polski

Duńska marka

Rozmowa z Rafałem Dereckim, key account managerem w Vestel Poland.

Redakcja: Mimo bogatej historii Vestfrost to na rynku polskim stosunkowo młoda marka i wielu posiadaczy sprzętu AGD i Waszych potencjalnych klientów wciąż może jej nie kojarzyć. Proszę zatem powiedzieć o niej coś więcej nam i naszym czytelnikom.

Rafał Derecki: Vestfrost to duńska marka, znana konsumentom głównie jako producent najwyższej klasy systemów chłodniczych, które produkuje od 1963 r. w miejscowości Esbjerg. Od początku marce Vestfrost przyświecała jedna wizja: tworzyć najlepsze na świecie chłodziarki i zamrażarki. W Polsce po raz pierwszy urządzenia marki Vestrost pojawiły się jeszcze w latach 90. XX w. Potem na kilkanaście lat marka zniknęła z naszego rynku, żeby teraz wrócić do Polski z nową, znacznie bogatszą i ciekawszą ofertą. Po przejęciu w 2008 r. przez Vestel skandynawska marka uzyskała dostęp do pełnej oferty sprzętowej – od zmywarek i pralek przez chłodziarko-zamrażarki po płyty grzewcze, okapy kuchenne czy piekarniki.

Czy duńskie korzenie marki znajdują odzwierciedlenie również we wzornictwie sprzętu marki Vestfrost? W branży można spotkać się z określeniem „duński design”, który zwykle kojarzy się z prostymi formami, podkreślającymi użyteczność urządzenia. Czy taki właśnie jest sprzęt Vestfrosta?

Obecnie w marce Vestfrost dostępnych jest kilka linii produktowych. Wszystkie urządzenia zaprojektowane są z myślą o maksymalnej wygodzie użytkowania, mają proste formy i charakteryzują się wysokiej jakości materiałami. Oczywiście, różnice miedzy nimi widać od razu. Seria produktów retro odznacza się wyrazistymi kolorami, stylizowanymi chromowanymi uchwytami czy opływowymi kształtami. Winiarki z kolei różnią się między sobą przeznaczeniem, rozwiązaniami technicznymi czy sposobem wykończenia. W produktach do zabudowy natomiast kluczowe znaczenie mają układ półek i udogodnienia wewnątrz. W pracy koncepcyjnej skupiamy się zawsze na idei praktycznej prostoty, która wpisuje się również w znaną na całym świecie skandynawską koncepcję hygge, według której prostota pomaga w zachowaniu równowagi i znalezieniu szczęścia w codzienności. Wierzymy, że możliwe jest to również w przypadku urządzeń AGD.

Produkty marki Vestfrost powstają obecnie przy współpracy z Vestelem. Co daje duńskiej marce współpraca z jednym z czołowych producentów sprzętu RTV i AGD na świecie?

Połączenie sił w 2008 r. otworzyło Vestfrostowi drogę do dynamicznego rozwoju oferty produktowej o kolejne kategorie: kuchenki, piekarniki, płyty grzewcze, pralki i zmywarki. Wsparcie ze strony Vestela w postaci dostępu do zasobów produkcyjnych i zaplecza technologicznego pozwala marce rozszerzać swoje możliwości, a klientom gwarantuje dostęp do większej liczby urządzeń sygnowanych marką Vestfrost. Efekty współpracy z marką Vestel doskonale widać w historii rozwoju firmy. Już w 2009 r. na duński rynek trafia pierwsza pralka automatyczna marki Vestfrost – przygotowana, zaprojektowana i wyprodukowana z dbałością o najlepsze parametry techniczne, dobrą jakość oraz prostotę obsługi. Pięć lat później firma wprowadziła na rynek chłodziarkę do wina w klasie A+, wyznaczając nowe standardy zużycia energii, a następnie pralkę automatyczną z systemem PyroJet o rekordowej klasie energetycznej A+++ – 70%. Zróżnicowana oferta produktowa przyniosła korzyści w postaci ekspansji na nowe rynki. Od 2016 r. produkty marki Vestfrost są dostępne nie tylko w Danii, ale także w Norwegii, Szwecji i Finlandii, a od 2017 ponownie w Polsce.

Duńska marka Vestfrost

Vestfrost to jeden z najbardziej uznanych specjalistów w segmencie chłodnictwa. Oferta tej duńskiej marki jest jednak stale rozbudowywana o nowe kategorie produktów, o czym mogliśmy się przekonać chociażby podczas tegorocznych targów Warsaw Home.

Obecnie w segmencie AGD firma Vestel ma również licencje do tak uznanych marek jak Sharp czy Finlux. Czy ma to wpływ na portfolio produktowe Vestfrosta i stosowane w sprzęcie tej marki rozwiązania techniczne i funkcje?

Będąc częścią takiego światowego giganta jak firma Vestel, szkoda byłoby nie wykorzystać potencjału, jaki oferuje. Vestel dysponuje obecnie jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technicznie i technologicznie zakładów na świecie. Powstają tu jedne z najlepszych produktów, które nie tylko wyznaczają nowe standardy, ale i biją wyśrubowane rekordy, choćby oszczędności wody czy energii. W ofercie Vestel Poland na polskim rynku znajduje się aż siedem brandów: Sharp, Vestfrost, Finlux, JVC, Hitachi, Toshiba i Telefunken. Pracując nad portfolio Vestfrosta, bazujemy na rozwiązaniach czy innowacjach opracowanych centralnie, zachowując jednak specyfikę naszej marki, jej doświadczenie oraz profil klienta. Trudno mówić tutaj więc o bezpośredniej wymianie sprawdzonych technologii między poszczególnymi firmami, ale przyglądając się temu całościowo, możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że każda z marek oferowanych przez Vestel odpowiada potrzebom trochę innego segmentu klientów, wykorzystując w swojej ofercie sprawdzone technologie.

Wróćmy jednak do marki Vestfrost, która słynie przede wszystkim z bardzo dobrych jakościowo winiarek. W Polsce kultura picia wina i świadomość jego poprawnego przechowywania stopniowo zwiększa się wśród konsumentów. Z pewnością rośnie również zapotrzebowanie na winiarki. Do jakiego klienta skierowane są chłodziarki do wina marki Vestfrost?

Winiarki to produkty premium, skierowane do bardziej wymagającego klienta, który gotowy jest zainwestować w tego typu sprzęt, interesuje się kulturą picia wina lub po prostu lubi posiadać różnego rodzaju nowinki czy udogodnienia. Znaczenie mają przede wszystkim niezawodność urządzenia oraz innowacyjne rozwiązania, ale też design. Vestfrost oferuje wysokiej klasy urządzenia nie tylko do restauracji lub hoteli, ale także do mieszkań czy nawet ogrodów. Klienci mogą wybierać między chłodziarkami jedno-, dwui wielostrefowymi, w których jednocześnie można przechowywać różne gatunki wina. W jego przechowywaniu kluczowe znaczenie mają takie czynniki jak stała temperatura oraz brak drgań i promieni słonecznych, które mogą negatywnie wpływać na kolor wina. Dlatego urządzenia naszej marki wyposażone są w przyciemnione szklane drzwi i filtry UV, efektywny system chłodzenia kompresorowego oraz technologię tłumienia wibracji.

Duńska marka Vestfrost

Dział konsumencki Vestfrosta, w tym chłodziarki do wina, został przejęty przez firmę Vestel. Warto dodać, że ekskluzywne modele winiarek oferowane na polskim rynku pochodzą z fabryk działu profesjonalnego, który nadal należy do duńskich właścicieli marki.

W ofercie marki znajdziemy również chłodziarko-zamrażarki czy kuchnie wolnostojące w stylu retro. Duży sprzęt AGD utrzymany w tej stylistyce ma również wielu innych producentów. Czym jednak wyróżnia na tle konkurencji ten oferowany przez Vestfrosta?

Trend otwarcia kuchni i połączenia z salonem spowodował, że stała się ona najbardziej reprezentacyjną częścią mieszkania. Uwaga designerów została skierowana w stronę projektowania wyposażenia podkreślającego tę przestrzeń, a linie retro AGD są odpowiedzią na te potrzeby. W przypadku propozycji marki Vestfrost urządzenia stanowią połączenie oryginalnej linii projektowej, kojarzącej się z USA lat 50. ubiegłego wieku, z technologiami pochodzącymi zdecydowanie z XXI wieku. Cechy rozpoznawcze całej linii to ciekawe kształty, odważna kolorysty- ka i wyszukane detale. Bogactwo kryje się we wnętrzu urządzeń. Chłodziarko-zamrażarki otrzymały funkcję No Frost Multi, która nie tylko zapobiega osadzaniu się szronu i lodu, ale gwarantuje również równomierne chłodzenie oraz mrożenie żywności. Produkty nie wysychają, są dłużej świeże, zachowują swoje właściwości i kolorystykę. Oprócz tego urządzenia wyposażone są w opcję Ion Tech, która usuwa nieprzyjemne zapachy oraz unieszkodliwia cząsteczki kurzu we wnętrzu chłodziarki, a także specjalny filtr wydłużający świeżość warzyw i owoców. Kuchnie wolnostojące, obok zabezpieczenia przeciwwypływowego gazu czy specjalistycznego palnika z koroną typu wok, mają również multifunkcyjny piekarnik z potrójną szybą, która nie oddaje ciepła na zewnątrz, i panelami katalitycznymi, czyli specjalnymi wkładami chłonącymi tłuszcz i brud. Z kolei okap retro marki Vestfrost to jedno z cichszych urządzeń na rynku, wyposażone w silnik bezszczotkowy, który charakteryzują wysoka wydajność i niskie zużycie energii.

Czy w planach Vestfrosta jest także poszerzenie oferty urządzeń dużego AGD w nowych dla tej marki segmentach rynku, jak chociażby płyty grzewcze, okapy czy piekarniki?

Te segmenty nie są obce marce Vestfrost, ponieważ od 2017 r. sukcesywnie wprowadzamy te produkty na rynek polski. W naszej ofercie dostępna jest linia chłodziarko- zamrażarek, okapów i kuchni gazowo-elektrycznych w stylistyce retro, a także inne urządzenia chłodnicze do zabudowy. W przyszłym roku planujemy natomiast wprowadzenie kolejnych modeli chłodziarek do wina i domowych oczyszczaczy powietrza, piekarników do zabudowy, zmywarek i płyt indukcyjnych. Technologie i możliwości produkcyjne dostarczone przez firmę Vestel otworzyły przed nami perspektywę reagowania na potrzeby rynku. Po analizie oczekiwań konsumentów, a także szeregu innych czynników biznesowych możemy od razu zaczynać prace projektowe nad urządzeniami. Oczywiście, jest to dość długi i żmudny proces, ale dzięki nowoczesnej infrastrukturze oraz zasobom technologicznym Vestela mamy możliwość wprowadzenia na rynek rocznie nawet kilkunastu nowych urządzeń.

Co ważne, zwłaszcza z punktu widzenia klienta, pracujecie też nad nową stroną internetową marki. Proszę nam zdradzić nieco szczegółów dotyczących tego cyfrowego projektu przygotowywanego właśnie dla Vestfrosta.

Właśnie kończymy prace nad nową witryną www.vestfrosthome.eu, która w naszym rozumieniu ma spełniać swój podstawowy cel – dostarczać klientom w czytelny i intuicyjny sposób wszystkich niezbędnych informacji. Ogromną wagę przywiązaliśmy do tego, aby wiedza na temat produktów, marki czy naszych technologii była uporządkowana i podana czytelnikowi w wygodnej formie. Zgodnie z obowiązującymi trendami całość zamknęliśmy w atrakcyjnej, ale prostej szacie graficznej. Dodatkowym elementem witryny jest blog, który daje nam szansę na inną, bardziej lifestyle'ową komunikację z czytelnikiem. W postach opowiadamy o korzeniach marki, stylu życia Duńczyków, różnych aspektach kultury picia i przechowywania wina. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.vestfrosthome.eu i mamy nadzieję, że spełniamy oczekiwania gości.

O marce Vestfrost

Duńska marka Vestfrost to synonim najlepszego na rynku sprzętu chłodniczego. Oferuje produkty w segmencie premium, które kierowane są do bardzo wymagających, zorientowanych na najlepszą jakość klientów. W tym roku obchodzi swoje 56. urodziny – ma więc szacowny wiek i ugruntowaną pozycję na świecie. W naszym kraju Vestrost pojawił się już w latach 90. XX w. z ofertą chłodziarek i chłodziarkozamrażarek, które w tamtych czasach stanowiły podstawę produkcji duńskiej marki. Firma na krótko wycofała się z poszczególnych europejskich rynków, by w 2016 r. powrócić z zupełnie nową, znacznie większą ofertą – w dużej mierze zawdzięcza to Vestelowi, z którym współpracuje od ponad 12 lat. Obecnie pod marką Vestfrost dostępne są nie tylko chłodziarki do wina, z których jest ona szczególnie znana, ale również lodówki retro, kuchnie wolnostojące i okapy.

O marce
Duńska marka Vestfrost
2019-10-28

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2021 InfoMarket