Strona domowa / Artykuły / Bezprzewodowa muzyka na kilka sposobów

STREAMING AUDIO

Bezprzewodowa muzyka na kilka sposobów

Bezprzewodowa muzyka na kilka sposobów

Bezprzewodowe odtwarzanie muzyki umożliwiają obecnie różnorodne urządzenia audio i audio-wideo – od radioodbiorników, przez głośniki bezprzewodowe, komponenty do systemów stereo i kina domowego, po smartfony, tablety, a nawet telewizory. Zależnie od producenta sprzętu lub też wykorzystywanego oprogramowania opcje streamingu są bardzo zróżnicowane.

Odtwarzanie audio prosto z sieci, zamiast np. z płyt CD, to bardzo wygodne rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników decyduje się właśnie na ten sposób korzystania z cyfrowej muzyki. Ogromną bazę nagrań, które możemy odtwarzać dzięki łączności z Internetem, skrywają serwisy streamingowe.

W systemach audio jednymi z najpopularniejszych urządzeń pozwalających na streaming cyfrowej muzyki prosto z Internetu są odtwarzacze sieciowe. Oprócz obsługi rozmaitych serwisów streamingowych mogą mieć również wbudowany dysk twardy, co pozwoli na przechowywanie cyfrowej kolekcji nagrań. Odtwarzacz sieciowy może być wyposażony w złącze USB. Niektóre modele mają wbudowane złącza USB typu A, umożliwiające np. podłączenie pendrive’a lub przenośnego dysku twardego, a niektóre mają też złącze USB typu B, co umożliwia wykorzystanie odtwarzacza jako zewnętrznego przetwornika DAC (cyfrowo-analogowego) we współpracy z komputerem. Multimedialnymi odtwarzaczami sieciowymi możemy sterować nie tylko przy użyciu pilota zdalnego sterowania, który znajdziemy w zestawie, ale też z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji na smartfony i tablety. Dostęp do serwisów streamingowych mogą umożliwiać również amplitunery, a nawet telewizory „smart”. We współpracy z urządzeniami mobilnymi strumieniowe odtwarzanie audio umożliwiają głośniki bezprzewodowe z wbudowanym modułem Wi-Fi. Tego typu urządzenia mogą być również elementem domowego systemu multiroom. Daje to użytkownikom swobodę odtwarzania cyfrowej muzyki w różnych pomieszczeniach domu.

Na odtwarzanie audio z sieci pozwalają również radioodbiorniki internetowe. Są to kompaktowe urządzenia, dzięki którym możemy odtwarzać programy radiowe nadawane w Internecie. Niektóre modele, obsługujące protokół UPnP, umożliwiają również strumieniowe odtwarzanie muzyki zgromadzonej na innych urządzeniach znajdujących się w lokalnej sieci internetowej.

Bezprzewodowa muzyka na kilka sposobów

Paradigm PW Link

Streaming z cyfrowej biblioteki muzycznej

Na dyskach NAS (Network Attached Storage) lub w pamięci wewnętrznej rozmaitych urządzeń sieciowych możemy przechowywać pliki, np. te zakupione w sklepach z cyfrową muzyką. Nośniki danych takie jak dyski NAS są wyjątkowe przede wszystkim ze względu na ogromną pojemność. Dzięki nim w domowym systemie multimedialnym możemy stworzyć pokaźnych rozmiarów bibliotekę, włączając w to nie tylko pliki muzyczne bardzo dobrej jakości w formatach takich jak WAV, FLAC czy ALAC, ale również pliki wideo. Zmagazynowane dane multimedialne możemy później udostępnić w lokalnej sieci internetowej i odtwarzać je strumieniowo na podłączonym do niej systemie audio czy audio-wideo.

Streaming z cyfrowej biblioteki muzycznej

Cambridge Audio CXN V2

Popularne serwisy streamingowe

Dostępność muzyki w Internecie, dzięki rozmaitym źródłom cyfrowym, spowodowała, że dziś nie ma już konieczności kupowania fizycznych nośników, aby posłuchać nagrań ulubionych artystów. Można z powodzeniem korzystać z internetowych serwisów streamingowych. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć Spotify, Tidal i Deezer. Swoje oprogramowanie mają też twórcy dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne, a więc Google i Apple. Są to odpowiednio Google Play Music i Apple Music. Jednym z najnowszych serwisów do strumieniowego odtwarzania muzyki, jaki pojawił się w Polsce, jest YouTube Music. Jak nie trudno się domyślić, jest to specjalna wersja tego świetnie znanego i bardzo popularnego serwisu internetowego, opracowana głównie z myślą o odtwarzaniu muzyki.

Popularne serwisy streamingowe

Marantz ND8006

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając najlepszy dla siebie serwis do streamingu muzyki, warto przyjrzeć się, jakie systemy operacyjne obsługują poszczególne serwisy streamingowe. Determinuje to, na jakich urządzeniach mogą być one wykorzystywane. Istotne jest też, jakie utwory czy albumy i jakich artystów udostępniają. Baza utworów poszczególnych serwisów streamingowych nie jest taka sama. Jeżeli zależy nam na dostępie do albumów jakiegoś artysty, warto sprawdzić, który z serwisów pozwala na dostęp do jego twórczości. Popularni wykonawcy będą dostępni w wielu różnych serwisach, ale ci mniej znani już niekoniecznie. Są również i tacy, których nagrań nie znajdziemy w żadnym z internetowych serwisów streamingowych lub których utwory dostępne są online jedynie przez pewien czas.

Na co zwrócić uwagę?

Moon 390

Streaming Bluetooth

Streaming Bluetooth

Fot. TAGA Harmony

Wiele urządzeń audio wyposażanych jest w moduł Bluetooth, który umożliwia strumieniowe odtwarzanie muzyki m.in. ze smartfonów i tabletów. Tego typu funkcję oferuje stereofoniczny wzmacniacz hybrydowy HTA-2000B v.2 marki TAGA Harmony. Jest on wyposażony w moduł Bluetooth w wersji 4.0. Urządzenie ma moc 150 W na każdy z kanałów (poprzednia wersja wzmacniacza charakteryzowała się mocą 100 W na kanał). Hybrydowa konstrukcja wykorzystuje dwie lampy 12AX7 w sekcji przedwzmacniacza z katodowym obwodem wzmocnienia oraz układ SRPP zbudowany w oparciu o dwie lampy 12AU7 w drugim stopniu wzmocnienia. Dużej mocy tranzystory pozwalają wysterować nawet bardzo wymagające kolumny głośnikowe. Obwód lampowy połączony jest krzyżowo z audiofilskiej klasy kondensatorami MKP. Zapewnia to stabilność odtwarzania, jednocześnie poprawiając tonalność oraz głębię brzmienia. W urządzeniu zastosowano bardzo dobrej jakości potencjometr głośności, co ma wpływ na minimalizację szumów i przesłuchów międzykanałowych i zapewnia precyzyjną obsługę wzmacniacza. Powiększony aluminiowy system radiatorów pomaga rozpraszać ciepło wytwarzane wewnątrz urządzenia, a ponadto pozwala na długotrwałą pracę wzmacniacza przy dużych poziomach głośności z ograniczonymi zniekształceniami. Dobrej jakości transmisję sygnału do kolumn zapewniają pozłacane terminale głośnikowe. Oprócz nich na tylnym panelu dostępne są trzy analogowe wejścia audio 2 × RCA (w tym wejście gramofonowe), cyfrowe optyczne wejście audio oraz analogowe wyjście (również 2 × RCA), które można wykorzystać np. do podłączenia subwoofera aktywnego. Asynchroniczne złącze USB-B umożliwia wykorzystanie modelu HTA-2000B v.2 jako przetwornika cyfrowo- analogowego we współpracy z komputerem. W urządzeniu zastosowano układ Texas Instruments PCM-5100 (32 bit/384 kHz). Na przednim panelu, tuż pod selektorem źródła dźwięku, dostępne jest wyjście słuchawkowe. W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania.

Jakość dźwięku w muzycznym strumieniu

Jednym z najistotniejszych czynników decydujących o wyborze serwisu streamingowego jest jakość odtwarzanego dźwięku. Stosunkowo najlepszą jakość spośród wspomnianych przed chwilą serwisów internetowych oferują Tidal i Deezer, a dokładniej ich płatne wersje Hi-Fi. Obsługują one bezstratne kodowanie audio. Co więcej, Tidal udostępnił użytkownikom wersji Hi-fitryb Masters. Pozwala on na odtwarzanie muzyki w jakości studyjnej. Możemy liczyć wówczas na odtwarzanie muzyki z częstotliwością próbkowania do 96 kHz i rozdzielczością 24 bity na pojedynczą próbkę. Tidal Masters korzysta z bezstratnego kodowania MQA, czyli Master Quality Autenticated (z ang. potwierdzona jakość studyjna). Zawiera metadane (szczegóły dotyczące nagrania), a także instrukcje dla dekodera dźwięku, konwerterów cyfrowo-analogowych, w jaki sposób ma się odbyć rekonstrukcja oryginalnego sygnału. Aktualnie w trybie Masters dostępnych jest już ponad 170 tys. utworów. Należy się jednak spodziewać, że ich liczba będzie się regularnie zwiększać.

Przykłady serwisów do strumieniowego odtwarzania muzyki

Przykłady serwisów do strumieniowego odtwarzania muzyki
Przykłady serwisów do strumieniowego odtwarzania muzyki

Arcam SA30

Ile to kosztuje?

W wypadku najpopularniejszych serwisów streamingowych miesięczny koszt indywidualnej, podstawowej subskrypcji w Polsce to 19,99 zł. Droższy jest nieco dostęp do wersji serwisów oferujących bezstratne formaty audio. Za Deezer czy Tidal w wersji Hi-fizapłacimy miesięcznie 39,99 zł. Mogą być dostępne również pakiety „familijne”, które pozwalają na korzystanie z płatnego dostępu więcej niż jednemu użytkownikowi, ale w ramach jednego abonamentu (nawet do 5 czy 6 osób, zależnie od serwisu). Tego typu opcja to zwykle koszt 29,99 zł miesięcznie.

Z reguły dostępne są też bezpłatne wersje aplikacji do streamingu muzyki (wyjątkiem jest np. Tidal, który jest dostępny wyłącznie za opłatą lub w ramach pakietu u operatora telefonii komórkowej). Zwykle zawierają one reklamy odtwarzane między utworami i są ograniczone pod względem dostępnych funkcji. Darmowe wersje serwisów streamingowych mogą oferować gorszą jakość dźwięku, np. odtwarzanie plików MP3 w jakości 128 kbit/s. Po wykupieniu płatnej subskrypcji dostępne są zwykle pliki audio w formacie MP3 w jakości 320 kbit/s (lub w formacie AAC, jak wypadku serwisu Tidal w wersji Premium). W darmowych wersjach nie ma też możliwości tworzenia indywidualnej playlisty. Użytkownik może mieć też ograniczoną swobodę przełączania się między odtwarzanymi utworami, np. darmowe Spotify pozwala tylko na 6 pominięć odtwarzanego utworu na godzinę.

Zanim zdecydujemy się na wybór jednej z dostępnych aplikacji czy też jej płatnej wersji, warto sprawdzić jej działanie, chociażby w darmowej wersji. Pozwoli to przetestować m.in. komfort obsługi oprogramowania. Niekiedy oferowany jest również darmowy okres testowy z dostępem do pełnej zawartości i funkcjonalności danego serwisu streamingowego. W zależności od serwisu może on mieć różną długość. Najczęściej jest to 30 dni.

Ile to kosztuje?

Denon DRA-800H

Zaawansowany odtwarzacz sieciowy

Zaawansowany odtwarzacz sieciowy

Fot. Cambridge Audio

Różnorodne funkcje i rozwiązania techniczne związane ze streamingiem audio zapewniają odtwarzacze sieciowe. Przykładem świetnie wyposażonego modelu jest Edge NQ firmy Cambridge Audio, który został wprowadzony na rynek z okazji 50-lecia istnienia tego brytyjskiego producenta.

Seria Edge, nazwana na cześć profesora Gordona Edge’a, jednego z założycieli firmy Cambridge Audio i konstruktora jej pierwszego produktu – wzmacniacza zintegrowanego P40, powstała po trzech latach badań na podstawie etosu, który można streścić w zdaniu: „Najpierw słuchaj, potem mierz”. Jakość dźwięku była w tym wypadku ważniejsza niż cena, specyfikacja techniczna i pomiary. W przypadku modelu Edge NQ inżynierowie firmy przeprojektowali platformę streamingową StreamMagic, podstawę odtwarzaczy plików CXN, oraz Azur 851N, która oferuje teraz wbudowaną łączność AirPlay, Spotify Connect, jak również łączność Bluetooth (włącznie z obsługą kodeka aptX HD). Zastosowano w niej nowy, szybszy układ DSP (Digital Signal Processing).

Edge NQ odtwarza muzykę również przez Chromecast. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk w aplikacji, aby rozpocząć streamowanie muzyki ze smartfona, tabletu lub laptopa w dużej rozdzielczości 24/96. Za pośrednictwem modelu Edge NQ możemy również odtwarzać internetowe programy radiowe z całego świata.

Sekcja przedwzmacniacza została wyposażona w wiele różnorodnych złączy, w tym S/PDIF, HDMI ARC (Audio Return Channel) i USB. Dzięki temu użytkownik może odtwarzać praktycznie każdy rodzaj sygnału, począwszy od cyfrowego PCM (do 32 bitów i 384 kHz), a na DSD256 kończąc.

Co warte podkreślenia, inżynierowie Cambridge Audio wyeliminowali ze ścieżki sygnałowej wszystkie kondensatory, zastępując je zaawansowanym układem elektronicznym. Półprzewodnikowy układ regulacji głośności daje pewność, że balans między kanałami zostanie zachowany niezależnie od jej poziomu.

Jeśli będziemy chcieli podłączyć odtwarzacz Edge NQ do wzmacniacza zintegrowanego, a nie do końcówki mocy, funkcja strumieniowania może być wykorzystywana niezależnie od przedwzmacniacza. Przedwzmacniacz można wyłączyć za pomocą aplikacji Cambridge Audio Edge Remote, dostępnej dla systemów iOS i Android.

Zaawansowany odtwarzacz sieciowy

Wygodnym rozwiązaniem jest strumieniowanie muzyki z urządzenia mobilnego za pośrednictwem standardu Bluetooth, który jest stale usprawniany. Taką opcję oferują obecnie nie tylko wzmacniacze czy amplitunery, ale także soundbary.

Zaawansowany odtwarzacz sieciowy
Zaawansowany odtwarzacz sieciowy

Strumień radiowy z Internetu

Oprócz odsłuchiwania całych albumów czy pojedynczych utworów dostępnych w serwisach streamingowych wiele urządzeń pozwala na odtwarzanie internetowych programów radiowych, a tych w sieci są tysiące. Jedną z takich aplikacji, dostępnych na różnorodnych urządzeniach, jest np. TuneIn. Większość tego typu oprogramowania jest darmowa, choć niektóre mogą oferować również płatne wersje, np. pozbawione reklam i umożliwiające nagrywanie audycji oraz ich późniejsze odtwarzanie offline.

Aplikacje do odtwarzania internetowych programów radiowych pozwalają na wyszukiwanie ich, np. według kraju, gatunku muzyki, który nam najbardziej odpowiada, jak również według tematyki, jakiej dotyczy dany program radiowy. Zwykle można również tworzyć listę ulubionych programów radiowych, co ułatwia późniejsze znalezienie tych najczęściej i najchętniej odtwarzanych.

Swoje mobilne odpowiedniki w postaci aplikacji mają również najpopularniejsze polskie rozgłośnie radiowe, które nadają analogowo na falach ultrakrótkich.

Strumień radiowy z Internetu

Sonos One SL

Niebieski strumień w jakości HD

Muzykę wygodnie i bezprzewodowo możemy odtwarzać również z wykorzystaniem standardu Bluetooth. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się smartfony lub tablety (dzięki którym mamy dostęp do serwisów streamingowych), z których przesyła się muzykę na kompatybilne z Bluetooth urządzenia audio, np. głośniki przenośne, kolumny aktywne, zestawy wieżowe, soundbary czy rozbudowane systemy kina domowego.

Jedną z zalet standardu Bluetooth jest z pewnością duża popularność tego sposobu transmisji sygnału i coraz większa liczba urządzeń go obsługujących. Do wad możemy natomiast zaliczyć stosunkowo niewielki zasięg. Jest on zależny jednak od wersji tego standardu (nowsze charakteryzują się większym zasięgiem). Transmisja przez Bluetooth jest ponadto mniej stabilna niż połączenie przewodowe i ze względu na wykorzystywane pasmo (2,4 GHz) wrażliwa na różnego rodzaju zakłócenia od innych urządzeń pracujących w tym zakresie częstotliwości.

Bluetooth w wersji 5.0

Receptą na wspomniane bolączki ma być jednak nowa wersja, czyli Bluetooth 5.0. Powstała ona jako rozwinięcie standardu mającego zapewnić mniejsze zużycie energii przez urządzenie ją obsługujące. Podobnie jak dotychczasowe wersje Bluetooth jest ona kompatybilna wstecznie, a więc może współpracować z urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje, niejako na ich „warunkach”. Bluetooth 5.0 oferuje jeszcze większy (nawet 4-krotnie) zasięg transmisji. W porównaniu z wersją 4.2 większa jest również – i to dwukrotnie – szybkość transmisji danych, a „pojemność” transmitowanych danych wzrosła aż 8-krotnie. Bluetooth 5.0 w porównaniu z poprzednią wersją nie wprowadza jednak obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX i aptX HD.

Standard aptX HD umożliwia przesyłanie sygnału audio z rozdzielczością 24 bit i częstotliwością próbkowania do 96 kHz, a więc w znacznie lepszej jakości niż podstawowa wersja, czyli aptX. Wersja „HD” wyróżnia się bardziej zaawansowaną kompresją, w której poszczególne parametry transmitowanego sygnału mogą być dynamicznie modyfikowane. Nie bez powodu zatem standard ten określany jest mianem bezstratnego.

W niektórych urządzeniach wykorzystywany jest kodek Qualcomm aptX Low Latency, który eliminuje opóźnienia w transmisji audio, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa, mimo strumieniowego przesyłania sygnału, może być idealnie zgrana z obrazem.

Strumieniowanie w stereo

Strumieniowanie w stereo

Fot. Denon

Streaming audio umożliwiają rozmaite urządzenia. Mogą to być również amplitunery stereofoniczne, czego przykładem jest model DRA-800H marki Denon, kompatybilny z systemem multiroom Heos. Dzięki modułowi Wi-Fi, a także tunerom radiowym FM/ DAB+, wejściu gramofonowemu i wielu wejściom cyfrowym (5 wejść HDMI, w tym jedno z ARC) otrzymujemy bardzo dobrej jakości dźwięk stereofoniczny oraz funkcjonalność, której nie powstydziłoby się kino domowe. Nowo zaprojektowana sekcja wzmacniacza mocy ma symetryczną konstrukcję obu kanałów i wykorzystuje niestandardowe, opatentowane kondensatory Denona. Dzięki zastosowaniu transformatora z uzwojeniem z miedzi beztlenowej, który zapewnia lepszą jakość dźwięku, model DRA-800H zapewnia moc 100 W na kanał (przy impedancji 8 Ω, w paśmie częstotliwości 20 Hz do 20 kHz, przy zniekształceniach THD na poziomie 0,08 proc. i 2 kanałach wysterowanych). Dzięki podwójnemu układowi DAC i wyselekcjonowanym komponentom sekcja przedwzmacniacza skutecznie redukuje niepożądane zakłócenia sygnału, a tym samym pozwala osiągać lepszą jakość dźwięku. Obsługa systemu Heos umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki w wielu pomieszczeniach do komponentów systemu multiroom. Model DRA-800H jest kompatybilny z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple Siri (dostępność w wybranych krajach i językach).

2019-10-08
x

Kontakt z redakcją

© 2021 InfoMarket