Strona domowa / / Artykuły / Najciekawsze rozwiązania techniczne

JAK TO DZIAŁA?

Najciekawsze rozwiązania techniczne w nawilżaczach

Najciekawsze rozwiązania techniczne

Wilgotność a domowe sprzęty

Ilość mgiełki wodnej w danej przestrzeni o danej temperaturze powietrza nazywamy wilgotnością względną, zwykle oznaczaną za pomocą „%”. Powietrze może zawierać mniej lub więcej mgiełki wodnej. Udział mgły wodnej w powietrzu zmienia się w zależności od temperatury powietrza. Zimą zimne powietrze z zewnątrz dostaje się do pomieszczeń i ogrzewa się dzięki wyższej temperaturze w pomieszczeniu. W rezultacie wilgotność względna maleje. Jeśli chce się zachować odpowiedni dla zdrowia poziom wilgotności w otoczeniu, należy zwiększyć objętość mgiełki wodnej w powietrzu. Do tego celu służy nawilżacz powietrza. Według danych firmy Stadler Form przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej około 0 °C metr sześcienny powietrza może wiązać tylko 4 gramy wody. Jednak przy temperaturze zbliżonej do 20 °C powietrze może zawierać jej 20 gramów na metr sześcienny. Nawet gdy wilgotność względna na zewnątrz wynosi 69 proc., to odpowiada to 18 proc. wilgotności względnej we wnętrzu. Ten niedobór wilgoci można najlepiej uzupełnić przy pomocy nawilżacza powietrza. Poziom wilgotności powietrza powinien mieścić się w zakresie 40–60 proc. przy temperaturze 19–22 °C – w sezonie grzewczym zostaje on obniżony nawet do 35 proc.

Względna wilgotność w różnych środowiskach odpowiednich dla ludzi wynosi:

  • sypialnia, salon: 45–64 proc.,
  • pokój z komputerem, sprzęt specjalistyczny: 45–60 proc.,
  • pokój z fortepianem: 40–60 proc.,
  • muzeum, sala wystawiennicza i biblioteka: 40–50 proc.

Zbyt suche powietrze źle wpływa także na nasze drewniane meble, podłogi, boazerie. Wyraźnie widać to na przykładzie klepki dębowej, w której zwiększają się szczeliny. Zwłaszcza zimą dochodzi do wysuszenia mebli czy wykładzin, co dodatkowo powoduje unoszenie się pyłu na elementach grzejnych i emitowanie substancji, które drażnią nasze drogi oddechowe. Wrażliwe są także instrumenty muzyczne, takie jak pianina, gitary czy skrzypce, które mogą ulec rozstrojeniu. Co więcej, przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego ładują się elektrostatycznie, przez co gromadzą cząstki kurzu i pyłu, co sprawia, że w momencie ich dotknięcia odczuwamy „porażenie prądem”. Jak uzyskuje się optymalny poziom wilgotności? Uzyskanie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach o powierzchni od 20 do 50 m2 umożliwią nawilżacze, które są źródłem pary wodnej w postaci ciepłej lub zimnej mgiełki wytwarzanej na różne sposoby.

Wilgotność

W nawilżaczach ewaporacyjnych

Wykorzystywane jest zjawisko naturalnego parowania w trakcie zasysania przez wentylator suchego powietrza, które przechodzi przez nasączone wodą specjalne porowate wkłady.

W nawilżaczach

W nawilżaczach parowych

Para jest wytwarzana przez płytę grzewczą, jak w czajniku, doprowadzona nawet do wrzenia, aby usunąć mikroorganizmy, np. wirusy, i alergeny. Nawilżacze parowe są bardzo wydajne, dlatego ilość pary należy kontrolować higrostatem. Ze względu na grzałkę pobierają najwięcej energii z nawilżaczy.

W nawilżaczach

W nawilżaczach ultradźwiękowych

Membrany piezoelektryczne o częstotliwości 1,6 – 1,7 MHz rozbijają cząsteczki wody do postaci zimnej mgiełki, która jest rozprowadzana przez wentylator.

W nawilżaczach

NanoCloud mgiełka wodna

Doskonałe właściwości mgiełki wodnej uzyskano w technice NanoCloud firmy Philips. Zastosowano w niej 12-warstwową matę o grubości 30 mm o strukturze plastra miodu i powierzchni aż 68 200 cm2!, zapewniającą dużą absorpcję wody i wydajność parowania. Do wytworzenia mgiełki NanoCloud zużywa się znacznie mniej wody niż w technice ultradźwiękowej, także mniejsze jest zużycie energii. jak udowodniono w badaniu, aby osiągnąć i utrzymać względną wilgotność 50 proc.

NanoCloud

Aromatyzery – przyjemne zapachy

Muzyka, zapach to sprawdzone sposoby na poprawę samopoczucia i relaks. Zwłaszcza zapach potrafi przywołać wspomnienia i przenieść w inny świat, a także leczyć lub wyzwolić energię. Odmianą nawilżaczy są aromatyzery, znane również jako odświeżacze, będące źródłem świeżego powietrza wzbogaconego o przyjemny aromat w domu dla poprawy zdrowia lub zapachowych wrażeń. Aromatyzery zapobiegają brzydkim zapachom i tworzą nastrój i atmosferę w pomieszczeniu. Olejki eteryczne mają różne działanie i mogą sprawić, że użytkownik poczuje się zrelaksowany i ożywiony lub poprawi się jego stan zdrowia. Do rozprowadzania olejków zapachowych wykorzystuje się najczęściej technikę ultradźwiękową, Pod wpływem działania ultradźwiękowej membrany cząsteczki wodnej mieszaniny są rozbijane i tworzą delikatną zapachową mgiełkę, która unosi się w powietrzu. Są też urządzenia wykorzystujące parowanie naturalne i podgrzewanie. Mogą działać nawet do 21 godzin przy jednym napełnieniu. Na przykład w aromatyzerze Julia Stadler Form w trybie oscylacyjnym zapach jest rozpraszany w kącie 160°, aby zwiększyć jego zasięg. Przez cały dzień, w np. w 10-minutowych cyklach z przerwami 20-minutowymi, aromatyzer uwalnia zapach, który rozprowadza w otoczeniu. Pojemność zbiornika (200 ml) wystarcza wtedy na 54 godzin pracy, w trybie ciągłym 18 godzin. Pracy odświeżacza ultradźwiękowego towarzyszy niewielki szum o głośności poniżej 26 dB. Intensywność i rozproszenie aromatu są zależne od rodzaju zapachu (substancje syntetyczne, naturalne, skład itp.) i temperatury otoczenia oraz wilgotności względnej. Nastrój w pokoju możne tworzyć podświetlenie LED wbudowane w obudowę, a jej kształt może być ozdobą w pokoju.

Aromatyzery
2019-09-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket