Strona domowa / / Artykuły / Rodzaje

Rodzaje oczyszczaczy i nawilżaczy

Rodzaje

Na rynku jest wiele rodzajów oczyszczaczy i nawilżaczy, różniących się konstrukcją, zastosowaniem, parametrami i funkcjami. Ich zadaniem jest poprawa jakości powietrza, którym oddychamy w biurze i w domu. Szczególnie jest to istotne dla alergików i astmatyków, którym znacznie mogą poprawić komfort życia.

Oczyszczacze powietrza działają w oparciu o pasywny lub aktywny system filtracji albo wykorzystują obydwa jej rodzaje. System pasywny wykorzystuje filtry mechaniczne, a aktywny różne zjawiska fizyczne, takie jak procesy spalania czy jonizacji. Nawilżacze mogą różnić się sposobem wytwarzania pary wodnej, zwiększającej wilgotność w pomieszczeniu. Główny podział nawilżaczy dotyczy ich zasad działania. Urządzenia te w różny sposób zwiększają wilgotność powietrza.

Oczyszczacze z lampą UV

W walce z mikroorganizmami pomoce może być same promieniowanie ultrafioletowe (ultra violet), o właściwościach zależnych od długości fali. W oczyszczaczach są stosowane wtedy lampy, które wytwarzają krótkofalowe promieniowanie o długości fali 280-100 nm (UV-C). Promieniowanie krótkofalowe ma najsilniejsze właściwości bakteriobójcze i nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje. Lampa UV-C działa skutecznie na powierzchni do 20 m2.

Oczyszczacze

Oczyszczacze temperaturowe TSS

Proces oczyszczania powietrza odbywa się w procesie spalania. Powietrze zasysane jest konwekcyjnie przez specjalne otwory w obudowie urządzenia i kierowane do specjalnej komory sterylizacji termodynamicznej (TSS). Ceramiczny rdzeń sterylizujący rozgrzewa się do temperatury 200 °C, a w jego wnętrzu jest spalane 99,99 proc. szkodliwych mikroorganizmów. Takie rozwiązanie pozwala pozbyć się z otoczenia wszystkich roztoczy, zarodników grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Gorące oczyszczone powietrze jest następnie chłodzone i oddawane do otoczenia. Zaletą takich urządzeń jest stosunkowo tania eksploatacja, z którą nie wiąże się wymiana żadnych, często kosztownych filtrów. Warto nadmienić, że w procesie oczyszczenia poziom ozonu jest obniżany aż o 26 proc. i nie są produkowane żadne szkodliwe jony.

Oczyszczacze

Oczyszczacze z jonizacją

Oczyszczacze pasywne mogą być wzbogacone o generator jonów. Ich działanie opiera się na pochłanianiu powietrza i nasycaniu go jonami ujemnymi, które „przyczepiając się” do zanieczyszczeń, obciążają je i powodują ich opadanie. Generator jonów może wytwarzać jony ujemne lub jony ujemne i dodatnie. Szczególnym typem oczyszczaczy jonowych są urządzenia wykorzystujące jony ujemne i dodatnie. Takie rozwiązanie powoduje nie tylko opadanie cząsteczek zanieczyszczeń, ale przede wszystkim ich unieszkodliwienie przez rozkład związku chemicznego przez jony Plasmcluster (Sharp) i wodę.

Oczyszczacze

Oczyszczacze pasywne

Najprostsze modele, wykorzystują filtrację wieloetapową z zestawem filtrów suchych (nazywanymi też zaporowymi lub warstwowymi), filtry węglowe oraz filtry HEPA, takie jak w odkurzaczach. Pierwsza grupa na ogół służy do pochłaniania największych cząstek znajdujących się w powietrzu, a także pyłków, włosów lub sierści. W większości filtry te nadają się do mycia i powtórnego wykorzystania. Filtry węglowe usuwają zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy. Filtry HEPA zatrzymują przeszło 99,97 proc. pyłów zawieszonych PM2,5, a nawet mniejszych (0,01 – 0,3 µm) znajdujących się w powietrzu w zależności od klasy filtra. Są w stanie zneutralizować mikroorganizmy.

Oczyszczacze

Oczyszczacze katalistyczne

Dodatkowo oczyszczacz może zawierać filtr z fotokatalityczny lub filtr zimno katalityczny. Filtr fotokatalityczny zawiera cząsteczki, dzięki którym w obecności światła zachodzą reakcje chemiczne, polegające na rozłożeniu substancji np. dwutlenek tytanu (TiO2), która jest elementem filtra, na substancje silnie utleniające: nadtlenek wodoru i rodnik wodorotlenowy. Substancje te utleniają zanieczyszczenia, które rozkładane są na substancje nieszkodliwe – dwutlenek węgla i wodę. Filtry fotokatalityczne mają zastosowanie także jako biofiltry – przeznaczone są również do neutralizacji mikroorganizmów. Związki te przez wzajemne oddziaływanie powodują rozpad substancji zapachowych oraz neutralizację bakterii i wirusów. Niektóre z tych urządzeń już po minucie są w stanie usunąć 85 proc. cząsteczek zapachów. Filtr zimno katalityczny usuwa związki szkodliwe związki chemiczne gazy VOC.

Oczyszczacze

Oczyszczacze z nawilżaniem

Suche powietrze szczególnie w sezonie jesienno - zimowym w naszych mieszkań jest przyczyną wielu dolegliwości dróg oddechowych. Oczyszczacze powietrza powinien mieć funkcję nawilżania. To urządzenia 2 w 1 wyposażone w zestaw filtrów i zbiornik na wodę. Zazwyczaj ma filtr dyskowy wodny, którego nasączona wkładka filtracyjna (parowanie ewaporacyjne) oczyszcza wstępnie i nawilża powietrze.

Oczyszczacze

Nawilżacze parowe z ciepłą mgiełką

To jedne z popularniejszych urządzeń na rynku. Ich działanie przypomina czajnik. Wbudowana grzałka doprowadza wodę do stanu wrzenia, a więc parowania. Do wrzenia doprowadzane są małe porcje wody (tzw. gotowanie błonkowe). Ich zaletą jest sterylizacja wody, dzięki czemu niszczone są drobnoustroje, a wadami możliwość osadzania się kamienia i większe koszty eksploatacji, wynikające ze zużywania większej ilości energii do podgrzania wody. Zalecane są do pomieszczeń, w których znajdują się małe dzieci.

Nawilżacze parowe

Nawilżacze ewaporacyjne z chłodną mgiełką

Modele ewaporacyjne są odmianą parowych, ale do wytwarzania pary nie wykorzystują grzałki. Suche powietrze przy pomocy wentylatora jest zasysane do obudowy, a przechodząc przez nawilżoną matę (filtr wodny), powoduje częściowe odparowanie wilgoci, która jest wydmuchiwana pod postacią chłodnej mgiełki. Różnego typu filtry sprawiają dodatkowo, że powietrze jest oczyszczone i lepsze dla domowników. Urządzenia te doskonale sprawdzają się także jako sposób na schładzanie powietrza i element aromaterapii. Ich wadami są szum powodowany pracą wentylatora, konieczność okresowej wymiany maty ewaporacyjnej i czyszczenia. Zaletą jest mniejsze zużycie prądu.

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze z funkcją oczyszczania

To urządzenia, których zadaniem jest nawilżanie powietrza jak i oczyszczanie. Dodatkowo mogą mieć funkcję jonizacji, która neutralizuje szkodliwe substancje oraz dodawane są także filtry mechaniczne do oczyszczania powietrza o znacznie mniejszej powierzchni niż w oczyszczaczach. Przy wyborze konsument powinien zwrócić uwagę na różnicę wydajności nawilżania i oczyszczania.

Nawilżacze

Nawilżacze ultradźwiękowe

Najważniejszymi elementami budowy modeli ultradźwiękowych są membrana i generator ultradźwiękowy, który ma za zadanie wytwarzać ultradźwięki powodujące drgania. W trakcie działania woda wydostaje się ze zbiornika i trafia do komory rozpylania, gdzie jest rozbijana na drobne cząsteczki, które w postaci chłodnej mgiełki wydostają się z urządzenia dzięki w entylatorowi. W niektórych urządzeniach można spotkać się z zasobnikiem na olejki eteryczne (dyspenser zapachów), funkcją inhalatora lub ciepłej mgiełki, podświetlanym zbiornikiem LED, dotykowym sterowaniem czy wyświetlaczem LED. Większość urządzeń ma wyjmowany zbiornik na wodę, ułatwiający jej uzupełnianie, uchwyt do przenoszenia, kontrolki pracy oraz regulację stopnia nawilżania czy programator długości pracy urządzenia.

Nawilżacze
2019-09-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket