Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

NARZĘDZIA BEZPRZEWODOWE

Eksploatacja

Eksploatacja

Stosowane w elektronarzędziach akumulatory mają swoją określoną trwałość. Aby była ona jak najdłuższa, należy przede wszystkim właściwe użytkować baterię.

Z uwagi na brak w akumulatorach litowo-jonowych takich zjawisk jak efekt pamięci czy leniwej baterii nie wymagają one od użytkownika tak starannej eksploatacji jak inne akumulatory. Mimo wszystko warto wiedzieć o kilku kwestiach mogących wpłynąć nie tylko na ich trwałość, ale i bezpieczeństwo pracy.

Jak użytkować akumulatory litowojonowe?

Akumulator jest elementem eksploatacyjnym, który ulega zużyciu. Dlatego też producenci w specyfikacji często podają, przez ile cykli ładowania powinien zapewnić odpowiednią wydajność. W wypadku ogniw wysokiej klasy może to być nawet 1500 cykli pełnego ładowania. Warto jednak dodać, że utrzymanie takiej trwałości wymaga zastosowania rozwiązań zapobiegających nadmiernemu obciążeniu, rozładowaniu i przeładowaniu. Dodatkowo na liczbę cykli wpływają również warunki, w jakich używany jest sprzęt. Główne czynniki, jakie mogą wpłynąć na trwałość akumulatora litowo-jonowego, to nadmierne rozładowanie oraz przegrzanie. Zastosowana w akumulatorach elektronika ma nie doprowadzać do całkowitego rozładowania. Gdy podczas pracy z urządzeniem zauważymy znaczny spadek jego wydajności, należy je wyłączyć oraz wymienić akumulator. Akumulator w stanie rozładowanym nie powinien być przechowywany, dlatego też należy go naładować. Akumulatory litowo-jonowe powinny być przechowywane naładowane. W rozładowanym akumulatorze może wystąpić odwrócenie polaryzacji, przez co nie będzie już możliwości użytkowania go. Dlatego też ok. 10 proc. pojemności baterii powinno być niewykorzystane, co ma chronić przed nadmiernym rozładowaniem. Baterię należy również chronić przed przegrzaniem. Zostawienie jej np. w pogodny dzień w zamkniętym samochodzie narażonej na działanie promieni słonecznych zdecydowanie nie wpłynie dobrze na jej trwałość. Najlepszy zakres pracy dla baterii to temperatura od 10 do 30 °C. Za sprawą wysokiej temperatury obudowa baterii może się zdeformować. Oprócz wspomnianych promieni słonecznych do wzrostu temperatury mogą doprowadzić procesy chemiczne zachodzące podczas rozładowania baterii lub kontakt z obudową elektronarzędzia. Obie te sytuacje mają miejsce wtedy, gdy temperatura płytek wzrasta do kilkuset stopni z powodu płynącego do silnika prądu. Dlatego też nie można przeciążać akumulatora, gdy silnik urządzenia jest zablokowany. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, by temperatura baterii nie spadła w chłodnym otoczeniu. Nie można oczywiście zapominać o zgubnym działaniu wody na akumulatory. Rzadko kiedy współgra ona z urządzeniami elektrycznymi. Dlatego też gdy woda dostanie się do wnętrza akumulatora, może być przyczyną korozji, co też doprowadzi do jego uszkodzenia. Do wewnętrznych i zewnętrznych uszkodzeń akumulatora doprowadzić mogą także uderzenia. Akumulator może również czasem potrzebować „odpoczynku”. Zdarza się, że bezpośrednio po ładowaniu akumulator wyjęty z ładowarki i umieszczony w elektronarzędziu zapewnia niewielką wydajność. Przyczyną najczęściej jest zbyt wysoka temperatura we wnętrzu baterii – należy jej pozwolić „odpocząć” kilka minut przed ładowaniem i doładować ją w pełni.

Eksploatacja

Sprzęt akumulatorowy warto uzupełnić o dodatkowe akcesoria – dużą popularnością cieszą się szybkie ładowarki.

Ładowanie baterii

Proces ładowania polega na wysyłaniu przez ładowarkę do akumulatora energii elektrycznej. To powoduje zmiany chemiczne w jego materiale. Wśród ładowarek możemy wyróżnić: długoładujące, ładujące w sposób przejściowy oraz szybkie ładowarki. Czas to pieniądz, jak zwykliśmy mawiać, stąd duża popularność szybkich ładowarek. Ile trwa naładowanie baterii? Ogniwo o pojemności 2 Ah będzie ładowane przez 1 godzinę prądem o natężeniu 2 A. Do utrzymania źródła zasilania w dobrej „kondycji” niezbędne jest zachowanie w odpowiednim stanie znajdujących się w jego wnętrzu elektrod. Przyczyną ich uszkodzenia może być wzrost temperatury oraz zwiększenie ciśnienia, które występuje wskutek kontynuacji procesu ładowania baterii, mimo że akumulator jest już naładowany. Dlatego w ładowarkach stosuje się specjalną elektronikę, która wykrywa, że proces ładowania dobiegł końca, oraz wyłącza ją. W ładowarkach do baterii litowo-jonowych stosuje się następujące rozwiązania mające zapobiec przeładowaniu. Metoda detekcji prądu końcowego polega na przerwaniu ładowania, gdy nastąpi wykrycie prądu końcowego ładowania. Kolejna metoda detekcji przeciążenia przerywa ładowanie przy jego wykryciu. Ostatnim z zabezpieczeń jest czujnik temperatury. Jeśli nie zadziała żadna ze wspomnianych wcześniej metod, to przy osiągnięciu określonej temperatury przez baterię, np. 55 °C, zadziałają wbudowany czujnik temperatury oraz rezystor, a ładowanie zostanie przerwane.

O urządzeniach akumulatorowych w skrócie

Czy urządzenie akumulatorowe dorówna zasilanemu z sieci lub spalinowemu?

  • Wydajność sprzętu akumulatorowego wciąż rośnie. Zarówno wśród elektronarzędzi jak i w branży ogrodowej. Najwydajniejsze urządzenia zasilane są akumulatorami o dużym napięciu, dzięki czemu powinny zaspokoić oczekiwania nawet wymagających użytkowników. Jeśli chodzi o sprzęt taki jak kosiarki, podkaszarki czy nożyce do żywopłotu trudno znaleźć zadania domowe, w których najwydajniejsze modele akumulatorowe znacząco odstawałyby od modeli spalinowych. Z kolei w wypadku elektronarzędzi sprzęt do prac ciężkich, np. młoty wyburzeniowe, wciąż musi być zasilany przewodowo. Mimo wszystko na rynku dostępna jest cała gama sprzętu akumulatorowego, który okaże się wydajny i praktyczny w wielu innych pracach. Moc elektornarzędzia wynika oczywiście z napięcia oraz natężenia prądu – w praktyce na rynku dostępne są elektronarzędzia bezprzewodowe, które pozwalają na uzyskanie mocy ponad 1000 W, a to już daje możliwość konkurowania z wieloma sprzętami sieciowymi.

Czy można ładować akumulator generatorem prądu?

  • Jeżeli taki generator jest pozbawiony układu stabilizacji napięcia, to może on uszkodzić ładowarkę. Nie zaleca się więc używania generatorów prądu jako źródła ładowania.

Czy dwie takie same baterie zapewniają identyczną wydajność?

  • Pomimo skrupulatnej kontroli parametrów oferowanych przez producentów akumulatorów trudno jest zapewnić 100-procentową powtarzalność oferowanych produktów. Stąd też możliwość różnicy w pojemność baterii wynoszącej ok. 10 proc. dla baterii tego samego typu. Warto również wspomnieć, że na wydajność i długość pracy akumulatora wpłynąć mogą warunki, w jakich jest on użytkowany. Oprócz tego tempo zużywania się baterii może być inne.

Czy akumulator można naprawić?

  • Wymiana ogniw w akumulatorze jest możliwa. Nie zaleca tego jednak żaden producent elektronarzędzi. Naprawiony akumulator nie gwarantuje poprawnego działania sprzętu z tymi samymi parametrami co nowe oryginalne ogniwo oraz w skrajnych sytuacjach może być niebezpieczny dla użytkownika.

Jak dużą trwałość ma akumulator?

  • Trwałość akumulatora szacuje producent. W wypadku baterii litowo-jonowych najlepsze marki podają nawet 1500 cykli ładowania. Mimo wszystko należy pamiętać, że są to dane szacunkowe i zależą od wielu czynników. Wśród nich można wymienić temperaturę pracy oraz przechowywania akumulatora.

O urządzeniach akumulatorowych

Jak najlepiej ładować baterię oraz jakie są częste problemy?

Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednie warunki. Ładować powinno się ogniwa, w których pozostało ok. 10–20 proc. mocy, w temperaturze pokojowej – 15–25 °C. Należy się wystrzegać niższych i większych temperatur. Jeśli akumulator długo nie był ładowany, może nie ładować się w pełni. Oznacza to, że nie jest on w pełni aktywowany. Pełna aktywacja nastąpi dopiero po przeprowadzeniu kilku ładowań i rozładowań. Warto w takiej sytuacji skorzystać z ładowarki z funkcją ładowania podtrzymującego przez 8 do 12 godzin. Bateria podczas ładowania może się również nagrzewać. Jeśli jej obudowa będzie na tyle gorąca, że jej dotknięcie gołą ręką nie będzie możliwe, to uległa ona uszkodzeniu. W akumulatorze mogło dojść do wycieku elektrolitu, dlatego też należy pamiętać o tym, aby nie przeciążać elektronarzędzia podczas pracy. Akumulator można również ładować nawet cały dzień, ponieważ ładowarka po wykryciu, że bateria jest naładowana, wyłączy się. Oczywiście, nie można wykluczyć awarii ładowarki oraz zastosowanych w niej zabezpieczeń, takich jak termostat, mikrokomputer czy licznik czasu. Może to doprowadzić do nadmiernego nagrzania baterii, wzrostu ciśnienia i wycieku elektrolitu. Dlatego też, jeśli jest taka możliwość, warto odłączyć ładowarkę od prądu po naładowaniu. Jeśli w ładowarce umieścimy naładowany akumulator, zastosowana elektronika sprawdzi jego stan i zapobiegnie przeładowaniu. Z pewnością na wielu budowach pojawi się pytanie, czy do ładowania można wykorzystać generator prądu? Jeżeli taki generator jest pozbawiony układu stabilizacji napięcia, to może on uszkodzić ładowarkę. Nie zaleca się więc używania generatorów prądu jako źródła ładowania.

Eksploatacja

Posiadanie kilku wymiennych akumulatorów pozwoli na zniwelowanie przerw w pracy.

Szybkie ładowarki

Jak wspomnieliśmy, dużą popularnością cieszą się szybkie ładowarki. Dostarczają one prąd o większym natężeniu, dzięki czemu ładowanie akumulatora trwa krócej. Oprócz tego w ładowarkach możemy znaleźć jeszcze kilka innych rozwiązań. Wbudowany aktywny układ chłodzenia, czyli wentylatory, wymusza obieg powietrza na ładowanych akumulatorach, a co za tym idzie, obniża ich temperaturę podczas ładowania. Pośrednio chłodzenie przyspiesza również ładowanie, ponieważ zapobiega sytuacji, gdy ładowarka przerwałaby ładowanie ze względu na zbyt dużą temperaturę. O naładowaniu akumulatorów użytkownik może być powiadomiony sygnałem dźwiękowym. Oprócz tego na obudowie ładowarki mogą znajdować się wskaźniki informujące o aktualnym stanie akumulatora. Coraz popularniejszym dodatkiem jest także port USB, którym można doładować telefon lub inne gadżety. Na rynku znajdziemy zarówno ładowarki przeznaczone do zasilania akumulatorów konkretnego typu, np. Li-Ion, jak i takie, które można wykorzystać z akumulatorami Li-Ion, ale również Ni-Mh. Oczywiście, jeśli dysponujemy bogatą bazą ogniw, chcielibyśmy na pewno zasilić więcej niż jeden akumulator jednocześnie. Dlatego też na rynku są dostępne ładowarki umożliwiające jednoczesne ładowanie nawet sześciu akumulatorów o różnym napięciu zasilającym. Może to oczywiście doprowadzić do wzrostu temperatury, dlatego czujnik może przerwać ładowanie przed pełnym naładowaniem ogniw.

Naprawa baterii

Podobnie jak w telefonach komórkowych oraz komputerach przenośnych do elektronarzędzi bezprzewodowych również dostępne są zamienniki baterii oraz ładowarek. Na wstępie należy zaznaczyć, że żaden producent nie gwarantuje poprawnego działania z tego typu akcesoriami i zaleca użytkowanie jedynie oryginalnego osprzętu, który jako jedyny gwarantuje sprawne, w pełni wydajne oraz, co najważniejsze, bezpieczne użytkowanie elektronarzędzi. W wypadku zużytych akumulatorów możliwa jest wymiana ogniw na nowe, jednak nie zalecamy tego rozwiązania, ponieważ nikt nie gwarantuje pełnej sprawności tego sprzętu. Idąc dalej za przykładem laptopów i telefonów komórkowych, na rynku zdarzało się, że umieszczone w nich baterie po prostu zapalały się lub wybuchały, a mówimy tu o sprzęcie pochodzącym od renomowanych dostawców i firm. Rozpatrując więc kwestie zamiennego akumulatora do narzędzi, warto zastanowić się, czy bezpieczeństwo swoje lub pracowników można powierzyć anonimowej firmie zajmującej się dystrybucją baterii niewiadomego pochodzenia.

Eksploatacja

Nowoczesne akumulatory wyposażone są w liczne zabezpieczenia, które chronią przed ich przeciążeniem i uszkodzeniem w trakcie pracy.

Co zrobić ze zużytą baterią?

Oczywiście, nie zalecamy jej naprawiać. Zużyta bateria podlega pod ustawę dotyczącą elektroodpadów. Dlatego też nie można jej po prostu wyrzucić z innymi odpadami. Grożą za to wysokie kary pieniężne. Kupując nowy sprzęt, stary możemy zostawić w sklepie, gdzie dokonujemy zakupu. Obowiązkiem sprzedawcy jest przyjąć nieodpłatnie stary sprzęt w dokładnie takiej ilości i takiego samego typu jak nowy sprzęt, który kupujemy. Zużyty sprzęt można również dostarczyć do odpowiedniego punktu zbierania lub do punktu serwisowego producenta, który dalej zajmie się recyklingiem. Producenci często na swoich stronach internetowych informują, z jakimi organizacjami zbierającymi odpady współpracują i jak dostarczyć do nich sprzęt. Zużyty sprzęt trafia do zakładów przetwarzania, gdzie usuwane są z niego składniki niebezpieczne, a pozostałe elementy trafiają do odzysku i recyklingu, aby można było je wykorzystać powtórnie.

Przykładowe modele akumulatorowych dmuchaw ogrodowych

Przykładowe modele

Przykładowe modele wiertarkowkrętarek akumulatorowych

Przykładowe modele
2019-07-15

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket