Strona domowa / / Artykuły / Wybrane czynniki wpływające

Wybrane czynniki wpływające na wybór systemu akumulatorowego

Wybrane czynniki wpływające

Napięcie zasilające

Elektronarzędzia akumulatorowe zasilane są akumulatorami o określonym napięciu. Popularne standardy to np. 10,8 V, 12 V, 18 V, 36 V, a nawet 80 V w wypadku dużych elektronarzędzi ogrodowych. Przede wszystkim napięcie zasilające wraz z natężeniem prądu wpływają na maksymalną moc i wydajność elektronarzędzi. Dlatego też wybór określonego standardu determinuje niejako zastosowanie narzędzia. Akumulatory o dużej pojemności i dużym napięciu wymagają większej liczby ogniw. Dlatego wyposażone w nie sprzęty mają faktycznie dużą moc i przeznaczone są do ciężkich prac, jednak cechują się również większymi rozmiarami. Do niektórych prac lepiej jednak wybrać narzędzia o mniejszym napięciu zasilającym, które okażą się lżejsze i bardziej poręczne. Do najcięższych prac, gdzie niezbędna jest największa wydajność, wybrać można elektronarzędzia zasilane napięciem np. 36 V lub większym.

Napięcie

Zaawansowanie systemu

Wybór systemu elektronarzędzi akumulatorowych to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Decyzję należy przemyśleć przede wszystkim pod względem tego, jak zaawansowanymi urządzeniami on dysponuje. Podstawowa kwestia to fakt, że akumulatory danego producenta współpracują tylko z jego elektronarzędziami. Jeśli więc zaczynamy budować bazę narzędziową i na początek wybieramy np. 3-4 urządzenia z akumulatorem, to również w przyszłości, gdy dokupywać będziemy dodatkowe narzędzia, rozsądne będzie wybranie modelu z tej samej linii wykorzystującego posiadane już akumulatory. Dzięki temu dysponujemy również większa bazą akumulatorów, co z pewnością pomoże w zapewnieniu ciągłości pracy. Jest to też istotne, ponieważ producenci często sprzedają narzędzia również w wersji „zerowej” – bez akumulatora i ładowarki w zestawie. To oferta dla tych klientów, którzy już dysponują rozbudowaną bazą akumulatorów. Kolejna kwestia to zaawansowanie oferowanych urządzeń. Liderzy rynku stale pracują nad poprawą jakości nie tylko akumulatorów, ale przede wszystkim elektronarzędzi. Rozwiązania takie jak silniki bezszczotkowe pozwalają na zwiększenie wydajności przy redukcji zużycia energii. Ofertę systemu trzeba oczywiście również sprawdzić pod kątem interesujących nas produktów – inny system wybierze osoba zainteresowana narzędziami ogrodniczymi, a inny profesjonalista z branży budowlanej.

Zaawansowanie

Typy akumulatorów

Choć producenci stosują obecnie akumulatory litowo-jonowe, nie oznacza to, że wszystkie są identyczne. Prym wiodą przede wszystkim rynkowi liderzy, którzy wykorzystują ogniwa uznanych producentów, cechujące się dużą trwałością oraz niezawodnością, a także przede wszystkim bezpieczeństwem. Technika akumulatorowa jest również stale rozwijana, m.in. pod kątem konkretnych zastosowań, np. do prac w niskich temperaturach.

Typy

Oferowane akcesoria

Kwestia ta jest związana bezpośrednio z rozbudowaniem systemu. Producent może oferować liczne akcesoria, które ułatwiają wykonywanie prac. Wśród najpopularniejszych wymienić można baterie plecakowe czy szybkie ładowarki. Te pierwsze są oferowane do narzędzi ogrodowych. Cechują się bardzo dużą pojemnością oraz wydajnością, dzięki czemu pozwolą nawet na cały dzień pracy. Komfortowe szelki sprawiają, że ciężar nie jest mocno odczuwalny dla operatora. Szybka ładowarka to z kolei przydatny dodatek do elektronarzędzi. Znacznie przyspiesza czas ładowania, można ją więc wykorzystać np. podczas pracy z akumulatorem zapasowym.

Oferowane

Dodatkowe usługi

Decydując się na wybór systemu narzędzi akumulatorowych, warto zwrócić również uwagę, czy producent oferuje jakieś dodatkowe usługi. Oczywiście, wiertarka powinna przede wszystkim wiercić, a piła ciąć, jednakże liczne dodatki mogą stanowić solidny punkt przetargowy przy wyborze urządzenia. Akumulatory lub narzędzia mogą być np. wyposażone w łączność bezprzewodową. Dzięki temu na ekranie smartfona można sprawdzić stan akumulatora, zablokować narzędzie, tak aby nie było używane przez innych użytkowników, czy zabezpieczyć je przed kradzieżą – gdy narzędzie opuści strefę łączności, włączy się alarm. Inne możliwości to kontrola pracy urządzenia i dostosowanie jej np. do materiału, na którym pracujemy.

2019-07-15
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket