Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

LODÓWKI TURYSTYCZNE

W podróży, na pikniku i w ogrodzie

W podróży, na pikniku

Chłodziarki turystyczne to ważna grupa urządzeń. Miejsc, do których możemy zabrać przenośnią lodówkę, jest wiele, a chłodzenie nie zawsze musi wiązać się z koniecznością podłączenia sprzętu do prądu.

Jednak podczas zakupu należy wiedzieć, że rynek oferuje dwa typy chłodziarek turystycznych: z wkładami chłodzącymi, czyli nieelektryczne, oraz zasilane energią elektryczną. Chłodziarki turystyczne i samochodowe (często także z możliwością zasilania z gniazdka sieciowego) sprawiają, że przechowywane produkty są dłużej świeże, a napoje mogą znacznie dłużej utrzymać swój chłód, jakże cenny latem. Temperatura lodówek turystycznych chłodzonych wkładami może utrzymać się nawet do 12–14 godzin.

W podróży, na pikniku

Lodówki turystyczne, oprócz funkcji grzania i uchwytów ułatwiających przenoszenie urządzenia, mogą mieć także kółka jezdne.

Nie tylko dla turystów

Lodówki turystyczne, w zależności od jakości produkcji, mają szczelną izolację wnętrza. Co ważne, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów są również bardzo lekkie. Innymi zaletami urządzeń tego typu są ich niewygórowana cena oraz stosunkowo duża energooszczędność. W lodówkach „samochodowych” użytkownik zazna nieco więcej komfortu. Oprócz wkładów chłodzących może użyć zasilania elektrycznego. Wtedy przewód należy włożyć do gniazda zapalniczki samochodowej (prąd stały – DC 12 lub 24 V), co pozwala chłodzić produkty podczas jazdy samochodem. Urządzenia te sprawdzają się szczególnie podczas długich podróży. Cześć lodówek „samochodowych” może być użytkowana na kempingu i zasilana napięciem sieciowym. Należy pamiętać o przełączeniu lodówki z trybu DC (prąd stały) w tryb AC (prąd przemienny).

W podróży, na pikniku

Niewielka chłodziarka może być doskonałym „towarzyszem” podczas imprez organizowanych na przydomowym tarasie lub w ogrodzie.

Ergonomiczna konstrukcja

W modelach turystycznych ważne są nie tylko parametry techniczne, ale również gabaryty, kształty i rozmaite dodatkowe elementy wyposażenia jak np. uchwyty ułatwiające przenoszenie. Mogą one być wyciągane – podobne do tych stosowanych w walizkach podróżnych (składany uchwyt z blokadą) lub przyjmować kształt przypominający pałąk (rozwiązanie podobne do stosowanego w niektórych radioodbiornikach czy radioodtwarzaczach). Przydatnym dodatkiem dostępnym w niektórych modelach są kółka transportowe, które powinny być solidne, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Również one, podobnie jak uchwyt przyczyniają się do łatwiejszego przemieszczania, zwłaszcza już wypełnionej lodówki. Pokrywa urządzenia może być zamocowana na zawiasach, co ułatwia jej otwieranie i korzystanie z niego. Lodówki turystyczne, przede wszystkim ze względu na swoją mobilność, zwykle nie są zbyt pojemne. Mogą mieć np. 24 l lub 32 l oraz możliwość schłodzenia do temperatury nawet o 20 °C w porównaniu z temperaturą otoczenia. Zwykle jednak takie parametry wystarczają i sprzyjają wykorzystaniu tego typu modeli w plenerze.

Lodówka, która podgrzewa

Producenci modeli turystycznych oferują ciekawe rozwiązania, które są nie tylko praktyczne, ale i bardzo wygodne. Przenośne „lodówki” nie tylko chłodzą, mrożą, ale mają także funkcję podgrzewania. Dzięki możliwości zasilania zarówno z domowej sieci elektrycznej, jak też z gniazdka samochodowej zapalniczki świetnie sprawdzą się w domku kempingowym i w trakcie rodzinnej podróży samochodem. Charakteryzują się niewielką masą, dlatego też bez problemu mogą być transportowane, niemal jak torebka na ramieniu lub jako bagaż podręczny. Integrują w sobie funkcje chłodzenia i ogrzewania przez zastosowanie elementów półprzewodnikowych, bez konieczności używania sprężarki i szkodliwych związków chemicznych stosowanych w tradycyjnych chłodziarkach. Nie emitują też szkodliwych substancji, a dzięki niewielkiemu poborowi mocy są przyjazne dla środowiska.

W podróży, na pikniku

Nawet niewielkiej pojemności chłodziarka może być prawdziwym wybawieniem w podróży, zwłaszcza w letnie, często upalne dni.

Wyjątkowe wzornictwo

Na uwagę zasługują także kształty lodówek turystycznych. Te równie bogato mienią się zarówno kolorami, jak i wzorami. Tradycyjne modele w kształcie prostopadłościanu mogą być stylizowane w różnoraki sposób. Lodówka wykonana w formie pojemnika na lunch czy walizki podróżnej to tylko propozycje. Ciekawym rozwiązaniem jest np. lodówka turystyczna z radiem. Swoją drogą, czego to ludzie nie wymyślą!

W podróży, na pikniku

Chłodziarki turystyczne oprócz tradycyjnego zasilania sieciowego mogą wykorzystywać zasilanie samochodowe (z gniazda zapalniczki), dzięki temu z urządzenia możemy korzystać również podczas podróży.

Wybrane modele lodówek turystycznych

Wybrane modele
2019-06-05

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket