Strona domowa / / Artykuły / Telewizory LG OLED

LG

Telewizory LG OLED i NanoCell 2019

Telewizory LG OLED

Na kwietniowej konferencji prasowej dziennikarze poznali tegoroczną ofertę telewizorów LG OLED i NanoCell 2019 ze sztuczną inteligencją, dzięki której telewizory mają lepszy obraz i dźwięk oraz są bardziej funkcjonalne. Pokazano także soundbary i głośniki mobilne.

Już od maja pojawią się w sklepach telewizory LG OLED ThinQ AI – modele W9, E9, C9, B9 oraz LG NanoCell TV oparte na platformie sztucznej inteligencji. Jakie mają najnowsze rozwiązania techniczne i funkcje opowiadał Wiesław Kowalczyk trener LG.

Telewizory LG OLED i NanoCell 2019 2

Najnowsze rozwiązania techniczne i funkcje w telewizorach przedstawił Wiesław Kowalczyk – trener LG.

W telewizorach zostały wprowadzone najnowsze rozwiązania sztucznej inteligencji Machine Learning i wyższego poziomu Deep Learning wykorzystywane nie tylko do obsługi telewizora i wyszukiwania treści w internecie ale także do przetwarzania obrazu i dźwięku.

Telewizory LG OLED i NanoCell 2019 3

W telewizorach zostały wprowadzone najnowsze rozwiązania sztucznej inteligencji wyższego poziomu (Deep Learning): AI Picture i AI Sound.

Co w praktyce dają najnowsze rozwiązania sztucznej inteligencji

W telewizorach OLED zastosowano najnowsze procesory α9 i α7 (II gen.) wykorzystujące algorytmy Deep Learning, które rozpoznają w czasie rzeczywistym obrazy o rozdzielczość SD, HD, Ultra HD.

Funkcja AI Picture wykorzystując proces głębokiego uczenia analizuje ogromną bazę o obrazach (ponad 1 mln) tak aby poprawić ich jakość i zapewnić realistyczny obraz. Uwzględniany jest też wpływ zewnętrznego oświetlenia.

Co w praktyce dają najnowsze rozwiązania sztucznej inteligencji

Funkcja AI Brightness, mierzy natężenie światła w otoczeniu, dzięki czemu obraz jest automatycznie dostosowany do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Ale nie jest to proste liniowe rozjaśnianie i ściemnianie całego obrazu jak to było dotychczas, lecz obraz jest dynamicznie analizowany tak, aby były widoczne szczegóły w ciemnych i jasnych fragmentach obrazu, w każdych warunkach oświetleniowych.

Prezentowano najnowsze telewizory LG OLED i NanoCell ze sztuczną inteligencją (zdjęcie poniżej).

Co w praktyce dają najnowsze rozwiązania sztucznej inteligencji 2

Telewizory LCD NanoCell TV

W tym roku telewizory LCD Super UHD 4K z technologią NanoCell zmieniły nazwę na NanoCell podkreślając znaczenie zastosowanej technologii. Główną zaletą wyświetlacza jest filtr NanoCell składający się z nano cząstek (średnica 1 nm) mających zdolność pochłaniania niepożądanych fal świetlnych, dzięki czemu jest poszerzona paleta barw, lepiej jest odtwarzana czerwień i zieleń.

Telewizory LCD NanoCell TV

Panel LCD IPS nie powoduje pogorszenia kolorów nawet pod dużymi kątami jak jest to w wyświetlaczach LCD VA. Lepiej jest odtwarza czerń (Nano black) w porównaniu z ubiegłorocznymi wyświetlaczami. Uzyskanie większych poziomów czerni jest możliwe dzięki podświetleniu tylnemu ze strefowym wygaszaniem. Takie podświetlenie mają telewizory serii SM98 i SM90. Tegoroczne telewizory NanoCell wyróżniają bardzo wąskie ramki, które zabierają tylko 0,05 proc. powierzchni wyświetlacza.

Telewizory LCD NanoCell TV 2

Czy można poprawić dźwięk za pomocą sztucznej inteligencji?

W ubiegłym roku dostępny był adaptacyjny system regulacji dźwięku ASC który rozpoznawał rodzaj materiału dźwiękowego np.: mowa, muzyka i dobierał ustawienia dźwięku do rodzaju dźwięku. Przetwarzany był dźwięk dwukanałowy. W najnowszym systemie Deep Learning Sound zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji głębokiego uczenia, które zwiększają dokładność przetwarzania dźwięku, a odtwarzany za pomocą stereofonicznych głośników telewizora wirtualny dźwięk 5.1 kanałowy znacznie poprawia przestrzenność dźwięku.

Czy można poprawić dźwięk za pomocą sztucznej inteligencji?

Dodatkowo analizowana jest akustyka pomieszczenia AI Acoustic Tuning dzięki mikrofonowi wbudowanemu w pilota Magic Remote. Procesory α9 lub α7 analizują zebrane dane i optymalizują ustawienia dźwięku dla danej przestrzeni i miejsca odsłuchowego.

Dzięki AI jest możliwe przetwarzanie dźwięku w czasie rzeczywistym w zależności od rodzaju treści, co ułatwia m.in. odbieranie dialogów w filmach oraz programach telewizyjnych, a także zapewnia kinowe wrażenia dźwiękowe. Co więcej w 2019 roku wszystkie telewizory OLED i NanoCell odtwarzają dźwięk w standardzie Dolby Atmos, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie najlepszego dźwięku przestrzennego.

Czy można poprawić dźwięk za pomocą sztucznej inteligencji? 2

Łącze WiSA

Telewizory mają możliwość bezstratnego przesyłania dźwięku WiSA do zestawu audio np. kina domowego. WiSA (Wireless Speaker and Audio) to standard bezprzewodowej transmisji sygnału audio opracowany i rozpowszechniany przez WiSA Association. WiSA opracowano z myślą o podniesieniu jakości sygnału, poprawie niezawodności transmisji oraz zwiększeniu możliwości funkcjonalnych w porównaniu ze starszymi systemami bezprzewodowego audio. Standard WiSA obsługuje zestawy audio: Anthem, Bang & Olufsen, Dali, Definitive Technology, Gibson, Klipsch, Martin Logan, Onkyo, Paradigm, Pioneer, Polk Audio, Sharp, Silicon Image, Teac i inne. Wystarczy dołączyć do wejścia USB moduł transmittera, aby przesyłać dźwięk z telewizora do zestawu audio w tym standardzie.

Najważniejsze cechy standardu WiSA to:

  • przesyłanie sygnałów od 2 do 8 kanałów (surround 7.1) oraz danych konfiguracyjnych i kalibracyjnych,
  • obsługa 24-bitowego nieskompresowanego sygnału audio,
  • obsługa częstotliwości próbkowania 32kHz, 44.1kHz, 48kHz i 96kHz.

Łącze WiSA

LG ThinQ AI z asystentem Googla

Dzięki wyższemu poziomowi AI poprawiła się komunikacja z telewizorem Telewizor nie tylko analizuje proste zwroty ale „rozumie” polecenia odpowiadające zwykłej rozmowie oraz kontekst wypowiedzi. Dzięki temu telewizory LG stają się jeszcze bardziej użyteczne i funkcjonalne.

LG ma otwartą platformę, która daje możliwość kompleksowego integrowania technologii sztucznej inteligencji LG, asystentów głosowych w tym Asystenta Google w języku polskim (planowanego w IV kwartale).

LG ThinQ AI z asystentem Googla

Panel Home Dashboard w telewizorze integruje wszystkie podłączone urządzenia IoT przewodowo lub bezprzewodowo. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie sterować produktami LG ThinQ – pralkami, lodówkami, klimatyzatorami, oczyszczaczami powietrza.Home Dashboard pozwala również na sterowanie urządzeniami innych producentów skupionymi w organizacji Open Conectivity Foundation.

Soundbary

W tańszych telewizorach warto korzystać z soundbarów, które znacznie poprawią jakość odtwarzanego dźwięku. Ofertę uzupełniono głośnikami mobilnymi.  Najlpsze systemy głośnikowe powstały przy współpracy z firmą Meridian.

Soundbary

W ofercie będą soundbary SL10, SL9 i SL8, których zadaniem będzie poprawa odtwarzania basów i wytworzenie dookólnej przestrzeni dźwiękowej.  Wszystkie soundbary LG Premium wyposażone w system DTS:X. Sześć modeli różni się mocą liczbą kanałów i współpracują z bezprzewodowymi tylnymi głośnikami.

 

Soundbary 2

W ofercie pojawiły się przenośne i bezprzewodowe głośniki do różnych zastosowań nowej marki LG XBOOM. Będą dwie serie LG XBOOM Go PK7, PK5 I PK3 i XBOOM AI ThinQ WK7 I WK9. LG XBOOM Go mają możliwość włączenia wielokanałowych efektów świetlnych i nastrojowego podświetlenia a seria głośników XBOOM AI ThinQ może obsługiwać asystenta Google (wprowadzone zostaną gdy w Polsce będzie asystent w polskim języku.

Soundbary 3

Interfejs HDMI 2.1

W 2019 roku wybrane modele telewizorów OLED i NanoCell zostały wyposażone w interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a także zapewniający obsługę technologii 4K HFR (High Frame Rate), trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode), czyli małego opóźnienia sygnału zmniejszającego input lag.

Dodatkowo HDMI 2.1 zapewnia funkcjonalność VRR (Variable Refresh Rate). Zmienna częstotliwość odświeżania synchronizuje źródło i wyświetlacz z ciągłą zmieniającą się częstotliwością odświeżania, aż do podstawowej klatki po klatce.

HDMI 2.1 zawiera również eARC (enhanced Audio Return Channel) wzmocniony zwrotny kanał audio, dający możliwość przesyłania najbardziej zaawansowanych formatów dźwiękowych do zewnętrznego amplitunera.

Ceniony twórca zdjęć filmowych Marian Prokop omawiał zalety obrazu w telewizorach OLED (zdjęcie poniżej).

Interfejs HDMI 2.1

W polskiej premierze telewizorów OLED 2019 udział wziął ceniony twórca zdjęć filmowych Marian Prokop, który wprowadził gości w wyzwania oraz tajniki produkcji filmowych. Operator przyrównał telewizory LG OLED do referencyjnych monitorów wykorzystywanych w profesjonalnych produkcjach filmowych w najlepszych studiach produkcyjnych.

2019-05-20
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket