Strona domowa / / Artykuły / Sztuczna inteligencja

TELEWIZORY

Sztuczna inteligencja w telewizorach 4K i 8K

Sztuczna inteligencja

W ostatnich dwóch latach większy nacisk położono na zastosowanie sztucznej inteligencji w przetwarzania sygnału wideo, aby uzyskać najlepszy obraz z dowolnego źródła i do wyszukiwania treści za pomocą asystenta głosowego.

Wyszukiwanie głosowe jest już stosowane od kilku lat w telewizorach do wyszukiwania treści. W pilota wbudowano mikrofon do komunikacji z odbiornikiem TV. Po włączeniu przycisku aktywującego mikrofon można wypowiadać hasła do wyszukiwania treści w Internecie lub komendy do obsługi telewizora. Dotychczasowe wyszukiwanie było jednokierunkowe – wypowiadane słowa były widoczne na ekranie w postaci tekstu, a następnie uruchamiane było wyszukiwanie treści np. w serwisie YouTube. Za pomocą wypowiadanych komend można także zmieniać kanały czy regulować głośność telewizora. W najnowszych rozwiązaniach asystent odpowiada na pytania wykorzystując głośniki telewizora.

Asystenci głosowi - sztuczna inteligencja

Czym więc jest sztuczna inteligencja? Mówiąc prosto, sztuczna inteligencja naśladuje ludzkie funkcje poznawcze, zwłaszcza pod względem uczenia się i rozwiązywania problemów na podstawie wiedzy gromadzonej przez długi czas. Oznacza to, że urządzenia mogą teraz zapamiętywać, uczyć się oraz doskonalić swoje funkcje, aby lepiej dostosowywać się do potrzeb i upodobań użytkowników. Najnowszą tendencją jest zastosowanie w telewizorach sztucznej inteligencji w postaci asystentów głosowych. Telewizor rozpoznaje nasz język naturalny dostosowuje się do niego i uczy nawyków. Rozwiązania sztucznej inteligencji wprowadzają najwięksi producenci telewizorów: Samsung, LG, Sony, Philips, TCL, TechniSat. Producenci telewizorów wykorzystują własne rozwiązania techniczne lub znanych firm informatycznych, które są twórcami asystentów głosowych takich jak: Siri Apple, Google Assistant czy Amazon Alexa. Systemy te są wykorzystywane w smartfonach oraz popularnych głośnikach z wbudowanym asystentem głosowym. W domu mogą one kontrolować pracę wielu urządzeń, pomagając domownikom w ich obsłudze. Rozwiązania sztucznej inteligencji spowodowały, że asystent rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi i potrafi odpowiadać głosowo, lub wyświetlić stronę WWW.

Sztuczna inteligencja

Ikony Google Asistant, które pojawiają się na ekranie telewizora, w czasie głosowego wyszukiwania.

Samsung AI w telewizorach QLED 8K i 4K

Firma Samsung opracowała pionierską technikę sztucznej inteligencji 8K AI, która została zastosowana w telewizorach 8K QLED TV serii Q950R. Technika AI oparta na uczeniu maszynowym (tzw. machine learning) analizuje treści i automatycznie zwiększa rozdzielczość materiałów o gorszej jakości do 8K. Na rynku dostępnych jest coraz więcej ekranów, które radzą sobie z ultra wysokimi rozdzielczościami, takimi jak UHD czy 8K, ale ze względu na ograniczoną dostępność treści odpowiedniej jakości wielu widzów nie może w pełni wykorzystać ich potencjału. Technika Samsung AI znosi te ograniczenia, ponieważ umożliwia przekształcanie wszystkich obrazów do formatu 8K, czyli najwyższej rozdzielczości aktualnie dostępnej w telewizji i kinematografii cyfrowej. Dzięki temu widzowie mogą oglądać każdy film czy serial w 8K – niezależnie od rozdzielczości natywnej czy metody transmisji. Technika AI ma rozbudowane możliwości analizowania obrazu. Po pierwsze, telewizory 8K QLED TV z techniką sztucznej inteligencji mają bazę danych, która z wyprzedzeniem analizuje miliony obrazów. Ma to na celu zwiększenie rozdzielczości materiałów o małej rozdzielczości początkowej. Po pobraniu materiału w małej rozdzielczości jest wybierany optymalny filtr, który przekształca źródło w obraz dobrej jakości. Intensyfikując 64-krotnie proces obróbki, uzyskuje się jakość obrazu bez szkody dla jego gradacji. Na przykład obraz zorzy polarnej jest odbierany przez widza subtelnie, a przejścia między kolorami są płynne. Dodatkowo poszczególne elementy obrazu (czerń/rozjaśnienia/ jasność) w źródłach wejściowych są dzielone na kategorie według scen w celu wytworzenia obrazów o głębszym i bardziej szczegółowym kontraście. Dzięki tej funkcji wyświetlane krawędzie tekstu są ostre, a w scenie oświetlonej księżycem obramowanie srebrnego globu będzie wyraźne, a nie rozmyte. Za przetwarzanie obrazu z dowolnego źródła wideo są odpowiedzialne procesory Quantum 8K w telewizorach serii Q950R i Quantum 4K w telewizorach 4K serii Q90R, Q85R, Q80R, Q70R i Q60R.

Sztuczna inteligencja

W modelach marki LG z AI ThinQ sterowanie głosowe jest dostępne w języku polskim i umożliwia obsługę telewizora.

Sztuczna inteligencja

Aplikacja SmartThings Samsunga na smartfonie umożliwia obsługę wielu „inteligentnych” urządzeń.

Dźwięk także z AI

Zwykle telewizory mają szereg ustawień obrazu, takich jak np. tryb filmowy czy sportowy, dopasowanych do danej treści, również pod kątem ścieżki audio. Technika sztucznej inteligencji automatycznie analizuje treści i charakterystykę scen, a następnie generuje jak najlepszy dźwięk. Kiedy na przykład oglądamy film, w którym główny bohater gra koncert, podkreślone zostaną te parametry dźwięku, które sprawiają, że będzie słyszalny taki sam dźwięk, jaki słyszą postacie w filmie. Kiedy po koncercie widzowie biją brawo, będziemy je słyszeć tak, jakbyśmy siedzieli wśród nich. Jeżeli postacie w filmie mówią, AI dostosowuje dźwięk tak, żeby wypowiadane słowa były dobrze słyszalne. Dzięki dostosowaniu dźwięku w poszczególnych scenach możemy cieszyć się jego najlepszą jakością niezależnie od rodzaju treści. Dźwięk TV w czasie rzeczywistym jest analizowany niezależnie od tego, co się ogląda, będzie można się cieszyć większym poczuciem realizmu i klarowności dźwięku, aby przeżyć wrażenia bycia w centrum akcji.

Sztuczna inteligencja

Atrakcyjną ofertę serwisów VoD z filmami 4K można znaleźć w telewizorach Samsung Smart TV, w tym najnowszą iTunes Movies and TV Shows.

LG ThinQ – sztuczna inteligencja po polsku

Najnowsza linia telewizorów smart TV, obejmująca zarówno modele OLED i Super UHD, została wyposażona w funkcje sztucznej inteligencji LG ThinQ, które analizują ludzką mowę, zachowania, ruchomy obraz, sygnały z czujników, a także otaczającą przestrzeń. Zebrane w ten sposób dane są przetwarzane przez serwery pracujące w chmurze. Dzięki temu urządzenia mogą uczyć się potrzeb i upodobań użytkowników, a tym samym uwolnić ich od dogłębnego studiowania instrukcji obsługi. W ten sposób nowe telewizory LG są w stanie zagwarantować wygodną obsługę opartą na „inteligentnym” sterowaniu głosowym oraz łatwiejsze podłączanie dodatkowych urządzeń. Znacznie uproszczony proces konfiguracji pozwala także łatwo i szybko podłączać do telewizora konsole do gier oraz zewnętrzne systemy soundbar. Wypowiadając do mikrofonu pilota polecenia głosowe w języku polskim, takie jak „pokaż wszystkie filmy z udziałem tego aktora” lub „pokaż filmy o jodze”, użytkownicy mogą wyszukiwać informacje, zdjęcia lub materiały wideo o określonej tematyce. Do obsługi telewizora można wykorzystywać nie tylko proste komendy ścisz, głośniej, ale np. wyłącz telewizor po zakończeniu programu. Firma LG nawiązała współpracę z firmami Google i Amazon. Dlatego osoby korzystające już z asystenta Google lub asystentki Amazon Alexa mogą bez problemu zintegrować te platformy z urządzeniami LG ThinQ. Oznacza to, że można poprosić Alexę zarówno o odtworzenie ulubionej piosenki, jak i o włączenie oczyszczacza powietrza LG, gdy w domu zrobi się trochę duszno. W telewizorach 2019 roku wprowadzono procesor 9 drugiej generacji, który ma także wpływ na udoskonalenie jakości obrazu. Procesor 9 Gen 2, który znalazł zastosowanie w telewizorach LG OLED z serii Z9, W9, E9 i C9, podwyższa jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku. Dzięki algorytmowi uczenia się deep learning (opracowanego z wykorzystaniem ogromnej bazy danych zawierającej ponad milion obrazów), procesor rozpoznaje jakość materiału źródłowego i na tej podstawie dobiera metodę zapewniającą optymalne wrażenia wzrokowe. Ponadto, 88-calowy telewizor OLED Z9 OLED jest wyposażony w udoskonalone funkcje skalowania obrazu oraz redukcji szumów pozwalające na uzyskanie realistycznego obrazu 8K, który jest ostry, żywy i bogaty w detale. W celu podwyższenia jakości efektów audio zastosowano natomiast inteligentny algorytm, który przetwarza sygnał dwukanałowy na kilka oddzielnych kanałów dźwiękowych i odtwarza realistyczny dźwięk przestrzenny z 5.1 wirtualnymi kanałami. Procesor

Google Assistant w telewizorach z systemem Android TV

Firma TCL inwestuje w sztuczną inteligencję (AI), ponieważ uważa, że to właśnie AI będzie przyszłością branży TV. Wraz z najnowszym systemem operacyjnym Google Android TV (8.0 Oreo), TCL przenosi interakcję z „inteligentnym” telewizorem, usługi treściowe oraz dostępne aplikacje na nowy poziom. Asystent głosowy Google zapewni dostęp do rozrywki, umożliwi klientom uruchamianie podcastów, wyszukiwanie filmów na YouTube i programów telewizyjnych z ich ulubionymi usługami za pomocą prostego polecenia głosowego w języku polskim (asystent Google) dostępnego za pomocą mikrofonu w pilocie. Za pomocą aplikacji Google Home można kontrolować domowe urządzenia takie jak oświetlenie, termostaty, domofon komendami głosowymi.

Sztuczna inteligencja

W telewizorach TCL z Androidem 8.0 pilot z mikrofonem obsługuje asystenta Google.

Odbiornik DVB-S i telewizory marki TechniSat z asystentką głosową Alexa

Firma TechniSat wprowadza do swoich urządzeń smart home głosową obsługę Alexa. Integracja systemu sterowania głosem Alexa firmy Amazon to kolejny krok w kierunku całościowych rozwiązań sieciowych firmy TechniSat, które oferują klientowi więcej rozrywki, komfortu i bezpieczeństwa w życiu codziennym. Dzięki systemowi Techni-Sat Smart Home telewizor przejmuje funkcję „wyświetlacza głównego”. Można wtedy sterować automatyką domową za pośrednictwem menu urządzenia TechniSat. Połączenie funkcji TV, streamingu i Smart Home prowadzi do uproszczonej obsługi urządzeń. System sterowania głosowego Alexa najpierw otrzymają urządzenia Smart Home np. odbiornik/ serwer DVB-T2 Digipal Smart Home, a także wszystkie nowe telewizory serii Technimedia UHD + (SL) i odbiornik DVB-S Digit ISIO STC.

Sztuczna inteligencja

Odbiornik DVB-S Digipal i telewizor Technimedia UHD+ marki TechniSat współpracujące z głośnikiem asystentką Alexa.

2019-05-13
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket