Konkurencja między producentami telewizorów sprawia, że co roku wprowadzane są nowe modele telewizorów. Wyboru nie ułatwia fakt, że każdy duży producent wprowadza kilkanaście serii telewizorów o różnych przekątnych i funkcjach, w sumie kilkadziesiąt modeli.
Podstawowe kryterium klasyfikacji telewizorów jest związane z ich budową, czyli rodzajem zastosowanego wyświetlacza obrazu LCD czy OLED i jego rozdzielczością określoną liczbą punktów obrazowych (pikseli). Po raz pierwszy w klasyfikacji pojawiają się telewizory 8K (7680 × 4320 pikseli), które wprowadziły w ubiegłym roku firmy Samsung i Sharp. Ze względu na rodzaj i rozdzielczość matrycy telewizory można podzielić na:
Telewizor z logiem „HD ready” ma rozdzielczość matrycy 1366 × 768 pikseli i możliwość wyświetlania obrazu w formacie 720p lub 1080i, jednak wymagać będzie skalowania do rozdzielczości. Najlepiej wyposażone telewizory mają takie funkcje jak nagrywanie na pamięć USB, np. twardy dysk, czy odtwarzanie z pamięci USB plików multimedialnych i łączność bezprzewodową Wi-Fi ready, a ostatnio system Android TV. Zalecane są do małych mieszkań, ekrany mają przekątne od 19 do 32 cali.
Producenci telewizorów zmniejszają ich produkcję na rzecz Ultra HD. Rozdzielczość matrycy wynosi 1920 × 1080 pikseli, a podświetlenie LED jest krawędziowe. Duży zakres dostępnych typowych przekątnych (od 21 do 65 cali) stwarza możliwość oglądania TV w różnych warunkach. Telewizory mogą mieć bardzo zróżnicowane wyposażenie – od prostych funkcji związanych tylko z odbiorem telewizji DVB-T, po smart TV i system Android TV. Wybrane modele mogą mieć funkcję HDR.
Ich wyświetlacze mają czterokrotnie większą liczbę pikseli (3840 × 2160) niż Full HD. Dzięki temu zachowują dużą rozdzielczość obrazu przy dużych przekątnych od 40 do 105 cali. Telewizory klasy premium mają najlepszą jakość obrazu dzięki technikom Wide Color Gamut i High Dynamic Range. Wyświetlacze są produkowane w wersji płaskiej i zakrzywionej, w wersji smart TV, także z systemem Android TV.
To nowa kategoria telewizorów, która wiąże się z jakościowym skokiem jakości obrazu. Wyświetlacz QLED 8K odtwarza obraz w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli. To 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD) i cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD). Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza i zastosowanie sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu, powoduje wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. W sklepach są sprzedawane pierwsze telewizory marki Samsung i monitory marki Sharp.
Oferta telewizorów OLED Full HD jest znikoma, większość to telewizory Ultra HD, które mają wyświetlacz o rozdzielczości (3840 × 2160) pikseli, zawierający diody organiczne OLED, które są źródłem obrazu. Jego konstrukcja sprawia, że ekran jest bardzo cienki (w najcieńszym miejscu ma tylko 4 mm grubości). Ze względu na skomplikowany proces produkcyjny są bardzo drogie. To telewizory o najlepszym obrazie w tej klasie. Głównie są produkowane telewizory o tej rozdzielczości. Najlepsze w tej kategorii mają system HDR: HDR10+, Dolby Vision i HLG. Ich obraz jest uważany za najlepiej odwzorowujący szczegóły w ciemnych strefach obrazu. W Polsce telewizory OLED sprzedaje się głównie z wyświetlaczami marki LG Display Electronics. Oprócz firmy LG telewizory OLED Ultra HD sprzedają firmy Loewe, Panasonic, Philips, Sony i Toshiba. Są to telewizory smart TV i mogą mieć system Android TV. Firma LG wprowadza elementy sztucznej inteligencji, ułatwiające obsługę telewizorów. Głównie są to telewizory o przekątnych ekranu 55, 65 i 77 cali.
© 2023 InfoMarket