Strona domowa / / Artykuły / Rodzaje

Rodzaje telewizorów

Rodzaje

Konkurencja między producentami telewizorów sprawia, że co roku wprowadzane są nowe modele telewizorów. Wyboru nie ułatwia fakt, że każdy duży producent wprowadza kilkanaście serii telewizorów o różnych przekątnych i funkcjach, w sumie kilkadziesiąt modeli.

Podstawowe kryterium klasyfikacji telewizorów jest związane z ich budową, czyli rodzajem zastosowanego wyświetlacza obrazu LCD czy OLED i jego rozdzielczością określoną liczbą punktów obrazowych (pikseli). Po raz pierwszy w klasyfikacji pojawiają się telewizory 8K (7680 × 4320 pikseli), które wprowadziły w ubiegłym roku firmy Samsung i Sharp. Ze względu na rodzaj i rozdzielczość matrycy telewizory można podzielić na:

LCD LED HD Ready

Telewizor z logiem „HD ready” ma rozdzielczość matrycy 1366 × 768 pikseli i możliwość wyświetlania obrazu w formacie 720p lub 1080i, jednak wymagać będzie skalowania do rozdzielczości. Najlepiej wyposażone telewizory mają takie funkcje jak nagrywanie na pamięć USB, np. twardy dysk, czy odtwarzanie z pamięci USB plików multimedialnych i łączność bezprzewodową Wi-Fi ready, a ostatnio system Android TV. Zalecane są do małych mieszkań, ekrany mają przekątne od 19 do 32 cali.

LCD LED

LCD LED Full HD

Producenci telewizorów zmniejszają ich produkcję na rzecz Ultra HD. Rozdzielczość matrycy wynosi 1920 × 1080 pikseli, a podświetlenie LED jest krawędziowe. Duży zakres dostępnych typowych przekątnych (od 21 do 65 cali) stwarza możliwość oglądania TV w różnych warunkach. Telewizory mogą mieć bardzo zróżnicowane wyposażenie – od prostych funkcji związanych tylko z odbiorem telewizji DVB-T, po smart TV i system Android TV. Wybrane modele mogą mieć funkcję HDR.

LCD LED

LCD LED Ultra HD

Ich wyświetlacze mają czterokrotnie większą liczbę pikseli (3840 × 2160) niż Full HD. Dzięki temu zachowują dużą rozdzielczość obrazu przy dużych przekątnych od 40 do 105 cali. Telewizory klasy premium mają najlepszą jakość obrazu dzięki technikom Wide Color Gamut i High Dynamic Range. Wyświetlacze są produkowane w wersji płaskiej i zakrzywionej, w wersji smart TV, także z systemem Android TV.

LCD LED

LCD LED I OLED 8K

To nowa kategoria telewizorów, która wiąże się z jakościowym skokiem jakości obrazu. Wyświetlacz QLED 8K odtwarza obraz w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli. To 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD) i cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD). Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza i zastosowanie sztucznej inteligencji do przetwarzania obrazu, powoduje wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. W sklepach są sprzedawane pierwsze telewizory marki Samsung i monitory marki Sharp.

LCD LED

OLED Ultra HD

Oferta telewizorów OLED Full HD jest znikoma, większość to telewizory Ultra HD, które mają wyświetlacz o rozdzielczości (3840 × 2160) pikseli, zawierający diody organiczne OLED, które są źródłem obrazu. Jego konstrukcja sprawia, że ekran jest bardzo cienki (w najcieńszym miejscu ma tylko 4 mm grubości). Ze względu na skomplikowany proces produkcyjny są bardzo drogie. To telewizory o najlepszym obrazie w tej klasie. Głównie są produkowane telewizory o tej rozdzielczości. Najlepsze w tej kategorii mają system HDR: HDR10+, Dolby Vision i HLG. Ich obraz jest uważany za najlepiej odwzorowujący szczegóły w ciemnych strefach obrazu. W Polsce telewizory OLED sprzedaje się głównie z wyświetlaczami marki LG Display Electronics. Oprócz firmy LG telewizory OLED Ultra HD sprzedają firmy Loewe, Panasonic, Philips, Sony i Toshiba. Są to telewizory smart TV i mogą mieć system Android TV. Firma LG wprowadza elementy sztucznej inteligencji, ułatwiające obsługę telewizorów. Głównie są to telewizory o przekątnych ekranu 55, 65 i 77 cali.

OLED
2019-05-13
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket