Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

AKADEMIA VESTEL

Eliminowanie zagrożeń biologicznych

Eliminowanie

Początek wiosny to koniec sezonu chorób wirusowych i bakteryjnych, a okres rozwoju alergii powodowanych pyłkami kwitnących roślin, na które narażone są dzieci i dorośli. Pomocne będą wtedy oczyszczacze powietrza z technologią Plasmacluster marki Sharp.

Według danych Ministerstwa Zdrowia i organizacji EACP European Academy of Allergy and Clinical Immunology na przewlekłe choroby dróg oddechowych cierpi ponad miliard osób na świecie, ponad 30 milionów mieszkańców Europy choruje na astmę. Na dolegliwości związane alergią cierpi 4 razy więcej dzieci mieszkających w miastach niż na wsi. Szacuje się też, że na całym świecie 300–400 milionów osób cierpi na katar alergiczny.

Co to są alergeny?

Alergeny to czynniki bądź substancje, które powodują reakcję uczuleniową. W zależności od drogi, jaką alergen dostaje się do organizmu, wyróżnia się alergię wziewną, alergię pokarmową i alergię kontaktową. Dawniej alergie nie były tak poważnym problemem jak obecnie. U osób z predyspozycją do alergii układ immunologiczny reaguje nadmiernie, wytwarzając przeciwciała przeciwko pyłkom, roztoczom i pleśniom. Najczęściej występującym rodzajem alergii jest alergia wziewna, czyli ostra reakcja na dostawanie się do organizmu przez układ oddechowy alergenów, np. pyłków roślin, roztoczy, sierści zwierząt, pleśni. Wiosna to czas pylenia, kwitnących roślin – zaczynają leszczyny, olchy, wierzby już w marcu, potem drzewa i krzewy owocowe, a na koniec zboża. Zanieczyszczające powietrze związki, takie jak tlenek węgla, tlenki azotu czy dwutlenek siarki, drażnią błony śluzowe dróg oddechowych oraz uszkadzają otoczki ziaren pyłku, przez co te łatwiej i silniej alergizują. Domowe środowisko w pomieszczeniach słabo wentylowanych to idealne warunki do rozwoju pleśni i domowych roztoczy w tapicerowanych meblach i pościeli, będące źródłem całorocznych alergenów. Zarodniki pleśni mogą wywoływać objawy alergiczne, takie jak katar, swędzenie nosa, swędzenie oczu, i – co najgroźniejsze – powodować astmę. Jednym ze sposobów na uniknięcie rozwoju pleśni jest wentylacja, aby zmniejszyć ilość wilgoci. Alergia na roztocza, a dokładniej na ich odchody znajdujące się w kurzu, powoduje astmę, egzemę i alergiczne nieżyty nosa. Kolejnymi całorocznymi źródłami alergenów są zwierzęta domowe: koty, psy, króliki, chomiki i inne owłosione. Źródłami alergenów są ich sierść i naskórek.

Eliminowanie

Parametry powietrza pokazywane są za pomocą wskaźników na pulpicie.

Jednym ze źródeł alergii jest formaldehyd – substancja alergenna, która w formie rozcieńczonej ma szerokie zastosowanie w przemyśle, a więc znaleźć ją można w wielu przedmiotach codziennego użytku. Źródłem formaldehydu są nie tylko materiały budowlane, lecz także meble wykonane z płyt wiórowych, sklejki czy MDF, panele podłogowe bądź dywany i wykładziny. Mogą one stanowić źródło emisji tego związku nawet przez wiele lat. W dużym stężeniu może powodować on kaszel, ucisk w klatce piersiowej, podrażnienie spojówek, nosa i gardła, chrypkę, nudności czy też wymioty. Osoby cierpiące na alergie, zwłaszcza wziewne, są szczególnie wrażliwe na tego typu zanieczyszczenia. Częste przebywanie w miejscach o dużym stężeniu alergenów oraz wysokim poziomie zanieczyszczenia (spaliny, dym papierosowy, smog) zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. Ponieważ większość czasu spędzamy w pracy lub domu, powinniśmy nasze mieszkania uwolnić od zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych. Stosowanie oczyszczaczy marki Sharp ogranicza skutki alergii pyłkowej, powodującej kichanie, łzawienie, zapalenie spojówek, katar i wiele innych dolegliwości.

Eliminowanie

Główne zagrożenia to alergeny: pyłków, zarodniki pleśni, odchodów roztoczy, sierść zwierząt domowych.

Jak zanieczyszczenia biologiczne są eliminowane w oczyszczaczach marki Sharp?

Są one eliminowane na dwa sposoby: przez filtrację mechaniczną i jonizację powietrza (Plasmacluster). Zanieczyszczenia biologiczne (pyłki, pleśnie i alergeny) są skuteczne zatrzymywane przez filtry mechaniczne. Powietrze zasysane przez wentylator przechodzi przez trzy filtry: wstępny, węglowy i HEPA. Nowy filtr wstępny eliminuje cząsteczki zanieczyszczeń większe od 240 μm (np. sierść zwierząt), węglowy filtruje zapachy. Najważniejszy jest filtr HEPA, który pochłania cząstki mniejsze niż 0,3 μm, jakimi są alergeny, bakterie i wirusy. Drugą funkcją w oczyszczaczu skutecznie eliminującą pyłki, pleśnie, wirusy i bakterie jest jonizator Plasmacluster, który usuwa zanieczyszczenia w powietrzu, zanim dotrą do oczyszczacza. Generuje on jony dodatnie i ujemne, które przywierają do powierzchni komórek pleśni, alergenów, wirusów i bakterii unoszących się w powietrzu. Tam dochodzi do reakcji chemicznej z rodnikami hydroksylowymi, w wyniku której białka na ich powierzchni ulegają rozpadowi, a nieszkodliwe produkty rozpadu opadają na podłogę. System filtrów w połączeniu z technologią Plasmacluster zapewnia skuteczność w redukcji pyłków na poziomie 99,97 proc. Dzięki funkcji jonizacji możemy pozbyć się nawet bardzo drobnych cząstek – o wielkości 0,01μm. Badania i testy prowadzone przez firmę Sharp we współpracy z 13 ośrodkami badawczymi potwierdzają, że jony Plasmacluster działają na 23 patogeny i czynniki chorobotwórcze (wirusy, alergeny, pleśnie, zapachy). Mowa o 23 udowodnionych przypadkach, choć należy przypuszczać, że zdolność neutralizacji dotyczy praktycznie wszystkich bakterii, wirusów i alergenów wziewnych. Technologia Plasmacluster ma udowodnione działanie m.in. przeciwko wirusowi ptasiej grypy H5N1. Oczyszczacze powietrza marki Sharp otrzymały atest Państwowego Zakładu Higieny i certyfikat BAF (Brytyjskiej Fundacji Antyalergicznej). Mogą być z powodzeniem stosowne w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, placówkach oświatowych oraz obiektach służby zdrowia

Eliminowanie

Oczyszczacze marki Sharp usuwają zanieczyszczenia biologiczne za pomocą filtra HEPA i generatora jonów Plasmacluster.

Czujniki w oczyszczaczach marki Sharp

Decydując się na zakup oczyszczacza marki Sharp, warto zwrócić uwagę na rodzaj czujników i funkcje na pulpicie sterującymi, które są najważniejsze przy codziennej obsłudze. Najlepsze oczyszczacze z serii KC-G60 wykorzystują 6 czujników monitorujących jakość i poziom nawilżenia powietrza: kurzu (także PM2.5), zapachów, temperatury i wilgotności, światła i ruchu. W wypadku zanieczyszczeń najważniejszy jest czujnik pyłów/kurzu. Czujniki temperatury i wilgotności automatycznie mierzą temperaturę i wilgotność. W trybie nawilżania urządzenie pracuje automatycznie, dobierając poziom wilgotności do temperatury: ok. 18 °C – 65 proc., 18–24 °C – 60 proc. oraz ok. 24 °C – 55 proc. Wartość wilgotności można śledzić na wyświetlaczu. Co ważne, nie widać pary i nie osiada ona na domowych sprzętach. Czujniki światła i ruchu zwiększają komfort obsługi. Czujnik ruchu wykrywa obecność osób w pomieszczeniu i współpracuje z czujnikiem oświetlenia, automatycznie przełączając urządzenie do trybu oszczędzania energii. Najważniejszą zaletą oczyszczaczy KC-G60/50 jest „inteligentny” tryb pracy, analizujący 7 czynników mających wpływ na otoczenie przy pomocy 6 czujników. Po jednym naciśnięciu przycisku system uruchamia się automatycznie. Proces nawilżania i oczyszczania powietrza jest kontrolowany na podstawie ilości nieczystości i zapachów, temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dla skuteczności działania jonizatora powietrza Plasmacluster ważna jest ilość emitowanych jonów – im jest ich więcej, tym skuteczniej będą eliminowane zanieczyszczenia. Stężenie jonów może wynosić 7000 lub 25 000 jonów/cm3. Jeżeli chcemy szybko oczyścić powietrze, np. w sypialni, funkcja Clean Ion shower uwalnia jony Plasmacluster przy maksymalnej szybkości nawiewu powietrza, zatrzymuje kurz i zmniejsza statyczną elektryczność przez 10 minut i następnie pracuje w trybie nawilżania przy silnym strumieniu powietrza przez 50 minut.

Pulpit sterujący – wskaźniki pracy

Pulpit zawiera wyświetlacze symboli takich funkcji jak włączenie jonizatora Plasmacluster, nawilżanie i wartość poziomu wilgotności w procentach. Jednym z najważniejszych jest wskaźnik kurzu i zapachu, który wyświetla informacje zanieczyszczeń na pięciostopniowej skali w różnych kolorach od zielonego przez pomarańczowy do czerwonego. W oczyszczaczach marki Sharp z serii KC-G są trzy wskaźniki: pyłów PM2,5, kurzu i nieprzyjemnych zapachów. Wyświetlane są także wartości temperatury, wilgotności i poboru mocy oraz czas zaprogramowanego wyłączenia (timer). Można regulować poziom czułości czujników: niski, standardowy i wysoki. Dystrybutorem oczyszczaczy powietrza marki Sharp jest firma Vestel Poland.

Eliminowanie

Pulpity obsługowe w różnych modelach oczyszczaczy marki Sharp.

2019-04-25

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket