Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

MYJKI CIŚNIENIOWE

Skuteczne czyszczenie przy pomocy wody

Skuteczne czyszczenie

Popularność myjek ciśnieniowych wciąż rośnie. Jeszcze kilka lat temu były one kojarzone jako sprzęt dla profesjonalistów, jednak coraz większa oferta urządzeń konsumenckich sprawiła, że upowszechniły się także w gospodarstwach domowych.

Obecnie rynek klarownie podzielił się więc na rozwiązania konsumenckie oraz profesjonalne. Główne różnice, które w nich znajdziemy, to oczywiście wydajność oraz zastosowane komponenty. Znaczenie ma także rodzaj zasilania. Myjki konsumenckie zazwyczaj napędzane są silnikami elektrycznymi. Modele spalinowe stanowią raczej rzadkość w zastosowaniu domowym i przydatne są tylko tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej.

Myjki profesjonalne

Profesjonalne myjki ciśnieniowe wyróżniają się budową spełniająca wymagania zawodowców. Myjka ma być narzędziem niezawodnym i gotowym do pracy w każdej sytuacji. Podstawą jest, oczywiście, odpowiednia budowa całego urządzenia, jak też solidność poszczególnych elementów. Istotną różnicą między myjką amatorską a profesjonalną jest sama „filozofia” budowy urządzenia.

 • Myjki profesjonalne elektryczne zimnowodne – to zaawansowane technicznie urządzenia, znakomicie sprawdzające się tam, gdzie niezbędne są utrzymanie czystości i duża efektywność pracy, ale zbędna jest dezynfekcja powierzchni w wysokiej temperaturze. Głównym czynnikiem myjącym jest w tym wypadku jest woda dystrybuowana pod wysokim ciśnieniem, ewentualnie uzupełniona o odpowiedni do danej powierzchni detergent. W wypadku większości zabrudzeń siła strumienia wystarcza do ich usunięcia. Oczywiście, do prawidłowego działania myjki niezbędne jest źródło wody oraz źródło energii elektrycznej.
 • Myjki profesjonalne elektryczne ciepłowodne – wyposażone w moduł podgrzewania wody to klasa sama w sobie. Przeznaczone są do usuwania bardzo trwałych i uporczywych zabrudzeń: smarów, tłuszczów, innych substancji oleistych, starych powłok malarskich. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Wysoka temperatura i para wodna wytwarzane są w specjalnym podgrzewaczu, zasilanym paliwem płynnym lub energią elektryczną. Częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie, ponieważ spalanie oleju lub gazu pozwala uzyskać bardzo szybko wysoką temperaturę, a poza tym eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza niż myjki z pełnym zasilaniem elektrycznym. Myjki elektryczne stosuje się w miejscach, gdzie emisja spalin jest niepożądania, czyli głównie w pomieszczeniach zamkniętych, np. szpitalach, basenach, kuchniach.
 • Myjki profesjonalne spalinowe zimnowodne – zasilanie myjki silnikiem spalinowym daje niezależność od gniazdek elektrycznych. Urządzenia myjące tego typu przekonują swą uniwersalnością. Wystarczy nalać do zbiornika paliwa i podłączyć źródło wody. Bardziej wymagające modele mogą być zasilane wielocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Nie są jednak pozbawione wad. Przede wszystkim są to wymiary i masa.
 • Myjki profesjonalne spalinowe ciepłowodne – spalinowe myjki ciśnieniowe z podgrzewaniem wody to odpowiedź rynku na specyficzne zapotrzebowanie profesjonalistów. Ich głównymi zaletami są uniwersalność i niezależność od źródła prądu, dlatego chętnie wykorzystuje się je w miejscach o ograniczonym dostępie do energii elektrycznej. Silniki spalinowe w zależności od wersji mogą być zasilane benzyna lub olejem napędowym.

Myjki

Myjki konsumenckie

Głównym kryterium wyboru myjki do użytku do domu i ogrodzie powinna być szacowana częstość używania. Jeśli planujemy sporadycznie wyczyścić na przykład rower lub samochód, wystarczy najprostsze urządzenie. Istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania pompy i silnika ją napędzającego. Mycie większych powierzchni, na przykład ogrodowych alejek lub elewacji domu, gdy pracuje się dłuższy czas bez przerwy, wymagać będzie wytrzymalszego narzędzia.

 • Myjki konsumenckie elektryczne zimnowodne – to zazwyczaj proste urządzenia stosowane do drobnych prac w gospodarstwie domowym. W wypadku okazjonalnego korzystania z urządzeń wysokociśnieniowych, czyszczenia niewielkich obiektów, narzędzi, roweru czy do typowego mycia samochodu osobowego wystarczają modele pracujące z ciśnieniem roboczym do 120 bar i z wydatkiem tłoczenia do 400 l/h. Do weekendowego mycia samochodu oraz do czyszczenia większych powierzchni (średniej wielkości podjazdów, tarasów, elewacji czy ogrodzenia) poleca się urządzenia z ciśnieniem roboczym co najmniej 120 bar. Do regularnego czyszczenia dużych, mocno zabrudzonych powierzchni przeznaczone są urządzenia pracujące z ciśnieniem roboczym 150 bar i maksymalnie dużym wydatkiem tłoczenia.
 • Myjki konsumenckie elektryczne ciepłowodne – urządzenia bardziej zaawansowane technicznie od odpowiedników bez modułu grzejącego. Umożliwiają usuwanie mocnych zabrudzeń, także zanieczyszczeń oleistych. Stanowią niewielką część oferty producentów myjek ciśnieniowych ze względu na dość wysoką cenę i mniejsze zapotrzebowanie na tego typu produkty w gospodarstwach domowych. Jeśli w ogrodzie lub garażu jest dostęp do wody ciepłej, można wybrać myjkę zimnowodną. W miejscach, gdzie jest przyłącze jedynie wody zimnej, warto zastanowić się nad opcją podgrzewania wody.
 • Myjki konsumenckie spalinowe – stosuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do źródła energii elektrycznej. Zazwyczaj są nieco słabszymi odpowiednikami myjek spalinowych profesjonalnych, a ich konstrukcja zawiera mniej trwale elementy.
 • Myjki konsumenckie z napędem hybrydowym (akumulatorowym) – opierają się na silniku elektrycznym, który może być zasilany z sieci elektrycznej lub z wbudowanego w urządzenie akumulatora. Sprawdzają się one w wypadku utrudnionego dostępu do stałego źródła zasilania, np. na kempingu lub działce. Mają jednak swoje ograniczenia: ze względu na rozmiar i masę akumulatora wydajność i czas pracy na zasilaniu bateryjnym są stosunkowo małe.

Myjki

Moduł grzewczy

Wyposażone są w niego myjki gorącowodne. Podgrzewacze wody, które zwiększają zdolności myjki ciśnieniowej, spotykane są właściwie tylko w urządzeniach profesjonalnych. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Głównym elementem podgrzewacza wody jest wężownica, czyli spiralnie skręcona długa rura, którą przepływa woda pod ciśnieniem. Wężownica ogrzewana jest ciepłem pochodzącym ze spalania paliwa (najczęściej oleju opałowego) lub generowanym przez elektryczną grzałkę. Częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie. Dlaczego? Spalanie oleju lub gazu pozwala uzyskać bardzo szybko wysoką temperaturę, a poza tym eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza niż myjki z pełnym zasilaniem elektrycznym. Podgrzewacze wody także wymagają okresowej kontroli.

Moduł
Skuteczne czyszczenie

Funkcjonalność myjkom zapewniają m.in. dysze i lance, które są dostępne w różnych rodzajach i przeznaczone do odmiennych zastosowań.

Skuteczne czyszczenie

Czasem sama woda to za mało. W walce z uporczywymi zabrudzeniami myjkę warto wspomóc detergentem.

Typ silnika

W myjkach ciśnieniowych stosuje się dwa rodzaje napędu – elektryczny oraz spalinowy. Oczywiście, modele elektryczne mogą być zasilane sieciowo (i takie są zdecydowanie najpopularniejsze) lub akumulatorowo. Zasilanie sieciowe przekonuje przede wszystkim dużą wydajnością oraz możliwością ciągłej pracy. W modelach akumulatorowych wydajność jeszcze nie dogoniła zasilania sieciowego, ale technika ta szybko się rozwija. Biorąc pod uwagę obecne trendy, popularność sprzętów akumulatorowych będzie znacząco wzrastać. Myjka akumulatorowa sprawdzi się najlepiej w terenie, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego. To dobry gadżet np. dla miłośników off-roadu. Niezależnie od rodzaju zasilania myjki elektryczne należy docenić za prostą obsługę, wygodę użytkowania oraz relatywnie kompaktowe gabaryty. Stąd też ich popularność w sektorze domowym. Silnik elektryczny najczęściej nie wymaga konserwacji, poza kontrolą działania lub wymianą szczotek, oczywiście tylko wtedy, gdy jest w nie wyposażony. Przy wyborze myjki warto zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenie wyposażone jest w silnik jednofazowy czy trójfazowy. Ten drugi wymagać będzie przyłącza elektrycznego o napięciu 400 V, zwanego potocznie siłą. Nie wszystkie budynki są w nie wyposażone. Maszyny spalinowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia myjki do źródła prądu, a pracę trzeba wykonywać w sposób ciągły. Ze względu na obecność oparów nie można ich jednak stosować w pomieszczeniach zamkniętych. Wystarczy nalać do zbiornika paliwa i podłączyć źródło wody. Mniejsze modele myjek wyposażone są najczęściej w prosty, jednocylindrowy benzynowy silnik czterosuwowy. Bardziej wymagające modele mogą być zasilane wielocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Należy jednak pamiętać, że cechują je znaczne gabaryty, na które składają się przecież także silnik spalinowy, akumulator czy zbiornik paliwa. Silniki wymagają przeglądów, wymiany oleju w ściśle określonych okresach, wymiany filtrów oleju, powietrza i paliwa, regulacji gaźników lub układów wtryskowych. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza gdy zamierzamy korzystać z myjki nieregularnie. Długotrwała bezczynność urządzenia może powodować osadzanie się zanieczyszczeń w układzie paliwowym silnika i zasilaniu wodnym pompy. Większość producentów uzależnia wydawaną gwarancję od regularnych przeglądów w autoryzowanych serwisach. Warto o tym pamiętać, czytając po zakupie instrukcję dołączoną do produktu.

Typ

Rodzaje pomp i materiał

W myjkach stosowane są dwa rodzaje pomp: osiowe i rzędowe. W myjkach kompaktowych do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego stosuje się typ osiowy z kilku powodów. Po pierwsze: wymiary. Pompa osiowa zintegrowana jest z silnikiem, dzięki czemu układ pompa – silnik jest lżejszy, co wpływa na wielkość całego urządzenia. Pompy rzędowe działają na zasadzie podobnej do silnika spalinowego, z tą różnicą, że nie wytwarzają energii mechanicznej, a pobierają ją na potrzeby uzyskania wysokiego ciśnienia hydraulicznego. Solidny blok czy też korpus pompy mieści cylindry, w których poruszają się tłoki. Te z kolei poprzez korbowody łączą się z wałem korbowym. Jeden z czopów (końców) wału połączony jest z silnikiem zasilającym pompę. „Głowica” pompy kryje ciśnieniowe zawory odpowiedzialne za doprowadzenie i odprowadzenie wody. Duże znaczenie dla wydajności i trwałości myjki ma materiał, z którego wykonana jest pompa. Najprostsze i najtańsze myjki mają korpusy pomp z wzmocnionych kompozytów, popularnie nazywanych plastikiem, ale to spore uproszczenie. W rzeczywistości materiał ten jest dosyć wytrzymały, o ile nie poddaje się go zbytnim obciążeniom. W droższych i bardziej zaawansowanych myjkach, powiedzmy: klasy średniej, spotkać można pompy z korpusem ze stopów aluminium. Mają większą trwałość w porównaniu do kompozytów, odporniejsze są również na wyższe ciśnienie robocze i obciążenia. Najwyższej klasy urządzenia mają pompy wykonane z kutego mosiądzu lub (rzadziej) stali szlachetnej. Tu liczy się trwałość nawet przy ciągłej pracy z maksymalnym obciążeniem. W profesjonalnych myjkach dla zwiększenia trwałości stosowane są najczęściej tłoki pokryte materiałami ceramicznymi.

Skuteczne czyszczenie

Dla okazjonalnych użytkowników domowych odpowiednią propozycją mogą być modele kompaktowe o niewielkich gabarytach. Niektóre są nawet zasilane akumulatorem.

Filtr wody

Nie wszystkie myjki są w niego wyposażone, jednak jego brak jest niezwykle rzadki. Warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy stosować w myjce wodę ze zbiorników stałych, w których nietrudno o zanieczyszczenia. Odpowiedni filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, ograniczając możliwość przedostania się ich do pompy, przewodów i lanc. Jak już wcześniej było wspomniane, zanieczyszczenia, które przedostaną się do pompy, mogą ją nieodwracalnie uszkodzić, natomiast te, które utkną w przewodzie lub lancy, uniemożliwią pracę nią, zatykając ją. Niezbędne jest wtedy wyczyszczenie zatkanych elementów, co jest dość czasochłonne w przeciwieństwie do wymiany filtra.

Parametry pracy myjek ciśnieniowych

Pracę myjek ciśnieniowych charakteryzuje kilka mniej lub bardziej specyficznych parametrów.

 • Ciśnienie wody – parametr ten podawany jest w barach [bar] oraz megapaskalach [MPa]. Wskazuje on, z jaką mocą strumień wody uderzy w zabrudzoną powierzchnię. Odpowiedni dobór ciśnienia wody może sprawić, że zwiększona temperatura czy detergenty okażą się zbędne, a pracę wykonamy szybko i niemal bez wysiłku. Na rynku znajdziemy modele myjek, których ciśnienie robocze (zwracajmy uwagę na ten właśnie zakres, a nie na ciśnienie maksymalne) wynosi od 50 do ponad 200 bar.
 • Wydajność – to wartość podawana w litrach na godzinę [l/h]. Duża wydajność pompy ma szczególne znaczenie wtedy, gdy myjka stosowana jest często i przez długi czas, gdyż zdecydowanie skraca czas pracy. W urządzeniach do zastosowań domowych parametr ten nie przekracza zazwyczaj 500 l/h, a najczęściej oscyluje w granicach 350 l/h. Urządzenia profesjonalne mogą tłoczyć nawet 2000 litrów wody na godzinę.
 • Liczba możliwych do uzyskania strumieni – woda, jako czynnik sprawczy zmywania, musi być połączona z optymalnym ciśnieniem, a także odpowiednim wprowadzeniem jej w ruch i rozprowadzeniem po powierzchni. Odpowiadają za to odpowiednio dobrane końcówki robocze, generujące konkretny typ strumienia.
 • Zakres temperatury modułu grzewczego – większość myjek można podłączyć do źródła ciepłej wody. Maksymalna wartość temperatury doprowadzanej wody z reguły nie przekracza 60 °C, jednak w tej kwestii należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Jeżeli jednak do uporczywych zabrudzeń potrzebna jest gorąca woda, myjka musi być wyposażona w moduł grzewczy. Uzyskiwana w nim temperatura może dochodzić do 160 °C. Dzięki temu część wypływającej z lancy wody zamienia się od razu w parę, która także ma doskonałe własności myjące.
 • Opcja zasysania wody – przydatna w sytuacji, kiedy chcemy korzystać z wody znajdującej się w zbiornikach. Umożliwia również wykorzystanie myjki jako pompy do wody. 
 • Opcja czyszczenia piaskiem – niektóre myjki umożliwiają użycie podczas pracy strumienia mieszanego, złożonego z piasku i wody. Piasek ma duże właściwości abrazywne, a podawany pod ciśnieniem umożliwia usuwanie silnych zabrudzeń, a także powłok lakierniczych z powierzchni.
 • Wymiary – mają szczególne znaczenie podczas transportu i przechowywania urządzenia.
 • Masa – parametr istotny podczas transportu i przemieszczania myjki.

Parametry pracy

Lanca robocza – podstawowe rodzaje

Lanca robocza jest jednym z podstawowych elementów myjki ciśnieniowej. To właśnie przez nią przepływa woda do dyszy. Prezentujemy podstawowe typy lanc stosowanych w myjkach ciśnieniowych.

 • lance proste – najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne. Przeznaczone do większości prac, gdzie występuje łatwy dostęp do czyszczonej powierzchni. Lance przeznaczone do mycia gorącą wodą powinny być wyposażone w specjalny izolowany uchwyt, chroniący operatora przed poparzeniem;
 • lance teleskopowe i przedłużacze lanc – przydatne są zwłaszcza do mycia elewacji budynków, a w połączeniu z przegubem kątowym także rynien dachowych;
 • lance kątowe – na końcu tego typu lancy, tuż przed dyszą, znajduje się przegub umożliwiający płynne przestawianie kierunku spustu wody. Ułatwia to dostęp do trudno dostępnych powierzchni;
 • lance elastyczne – to zazwyczaj krótkie narzędzia zakończone dyszą przestawną. Sama lanca wykonana jest ze zbrojonego przewodu gumowego. Pomagają usunąć zabrudzenia z wyjątkowo trudno dostępnych zakamarków.

Skuteczne czyszczenie

Najbardziej doświadczeni producenci oferują sprzęt i akcesoria do specjalistycznych zadań, np. czyszczenia paneli fotowoltaicznych czy architektury.

Rodzaje dysz

Dysza to element lancy, mający niebagatelne znaczenie dla charakterystyki pracy myjki ciśnieniowej. Możemy wyróżnić podstawowe typy końcówek:

 • dysze stałe (płaskie i punktowe) – nie mają możliwości regulacji ciśnienia wody i kształtu strumienia. Dysza płaska generuje strumień przypominający kształt wachlarza, stąd też czasem pojawia się określenie dysza wachlarzowa. Strumień taki jest skuteczny w wypadku czyszczenia dużych i gładkich powierzchni. Zaletami są tu szybkość działania i względna delikatność. Dostępne są różne szerokości strumienia roboczego. Trzeba też pamiętać, że dysze płaskie mogą pracować tylko w trybie wysokiego ciśnienia. Drugi rodzaj dysz stałych ma punktowy wylot i taki też wytwarza strumień. Strumień punktowy dobrze usuwa szczególnie uporczywe zabrudzenia, polecany jest do czyszczenia szczelin i zakamarków. Punktowy strumień ma dużą moc, przez co trzeba się obchodzić z nim bardzo ostrożnie. Nieumiejętne używanie może bezpowrotnie uszkodzić czyszczoną powierzchnię;
 • dysze rotacyjne (turbo) – wywarzany przez nie strumień płaski wprawiany jest w ruch obrotowy prostopadle do czyszczonej powierzchni, przez co wydajność mycia może wzrosnąć nawet o 70 proc. w porównaniu do dysz płaskich przy tym samym ciśnieniu wody. Dysza napędzana jest samą wodą pod ciśnieniem. Strumień z dyszy jest bardzo agresywny, skutecznie usuwa uciążliwe, zaschnięte zabrudzenia, rdzę, a nawet warstwy farby. Pulsujący strumień dosłownie rozbija zanieczyszczenia, odrywając i zmywając je z czyszczonej powierzchni. Doskonale sprawdzają się na materiałach nierównych i porowatych, jednak z uwagi na agresywność należy stosować je z rozwagą i uważać z ich stosowaniem np. przy powierzchniach lakierowanych;
 • dysze przestawne – głowice umożliwiające zmianę kształtu i siły strumienia. Przez przekręcenie pokrętła umieszczonego na końcu lancy można wybierać między strumieniem punktowym a płaskim, przy czym można regulować szerokość tego drugiego. Pokrętło umożliwia też regulację siły strumienia. Zazwyczaj można ustawić tryb wysokociśnieniowy w pozycji strumienia punktowego i płaskiego oraz tryb niskociśnieniowy w pozycji strumienia płaskiego. Istnieją też specjalne głowice z trzema dyszami. Przez przekręcenie można uzyskać strumienie płaskie, punktowe lub płaskie z dozowaniem środka myjącego przez wbudowany inżektor;
 • dysze do hydropiaskowania – to już bardziej skomplikowany element, połączony z samą lancą i pistoletem. Służy do procesu zwanego potocznie piaskowaniem z użyciem wody. Zasada działania zbliżona jest do dyszy z inżektorem chemii, z tym że w tym wypadku z zewnętrznego zbiornika zasysane jest ścierniwo, oddziałujące na czyszczoną powierzchnię. Hydropiaskowanie to metoda abrazyjna, którą można usuwać najbardziej uciążliwe zabrudzenia, rdzę, stare powłoki lakiernicze. Jest też popularną metodą odświeżania elewacji, usuwania pozostałości betonu i mleczka cementowego z posadzek. Zaletą hydropiaskowania jest też całkowite wyeliminowanie pylenia obecnego w tradycyjnym piaskowaniu. Żeby pracować z zestawem do hydropiaskowania, trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe środki zabezpieczające, czyli odpowiedni strój, okulary i maski ochronne;
 • dysze z inżektorami na środki chemiczne (pianownice) – przeznaczone są do pracy ze środkami chemicznymi, gdy sama myjka nie jest wyposażona w wbudowany zbiornik na chemikalia. Środek chemiczny zasysany jest z węża podłączonego do pojemnika lub bezpośrednio z podwieszonego pod dyszą zasobnika. Inżektor miesza z wodą środek chemiczny. Za pomocą specjalnego zaworu można regulować ilość środka myjącego. Dysze tego typu są popularne wśród właścicieli samochodów. Przy jej pomocy łatwo nałożyć szampon samochodowy, a po myciu także wosk i środek ułatwiający schnięcie samochodu; 
 • dysze do udrożniania rur kanalizacyjnych – umieszczane są nie na lancy, a na końcu węża wysokociśnieniowego. Dysze tego typu mogą mieć różne kształty: od prostego stożka po skomplikowane obrotowe głowice z elementami tnącymi i wypychającymi zanieczyszczenia z kanałów. To elementy do użytku profesjonalnego. Wymagają wysokiego ciśnienia zasilającego, służącego do napędu dyszy i rozpuszczającego i/lub wymywającego osady z rur;
 • szczotki – mogą pełnić dwojaką funkcję. Miękkie szczotki w połączeniu z niższym ciśnieniem wody skutecznie usuwają zabrudzenia z delikatnych powierzchni, takich jak samochodowe karoserie czy siding. Dostępne są też specjalne szczotki do wyspecjalizowanych prac: mycia kół samochodowych, szorowania posadzek, mycia posadzek gładkich ze ściąganiem wody. Inny typ szczotek ma za zadanie zabezpieczać otoczenie przed rozpryskiem wody z lancy. Taka funkcja jest przydatna w wypadku czyszczenia elewacji budynków, posadzek w budynkach półzamkniętych i chodników w ogrodach;
 • przystawki z obrotowymi elementami – przeznaczone są do mycia tarasów. Przyłączane są one do końcówki węża wysokociśnieniowego wychodzącego z pompy.

Rodzaje
2019-03-22

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket