Strona domowa / / Artykuły / Targi ISE 2019

ISE

Targi ISE 2019

Targi ISE 2019

Organizowane w Amsterdamie targi Integrated Systems Europe to jedna z najważniejszych dorocznych imprez branży AV. Są one platformą do prezentacji systemów i produktów, które stanowią przyszłość branży integracji systemów audio-wideo.

Tegoroczna edycja targów zebrała ponad 1300 wystawców oraz 80 tys. odwiedzających. Odbywająca się od 5 do 8 lutego impreza miała miejsce na terenie Centrum Wystawienniczego CRA w Amsterdamie.

8K nie tylko w salonie

Po styczniowych targach CES nie sposób nie zauważyć, że w tym roku jedną z największych innowacji są telewizory 8K. Wyświetlaczy 8K nie mogło również zabraknąć na ISE, prezentowały je m.in. firmy Samsung oraz Sharp.

Samsung zaprezentował nowy 82-calowy ekran QLED 8K Signage, który wyposażono w technikę poprawy jakości obrazu (upscalingu) opartą na sztucznej inteligencji (AI). System poprawy rozdzielczości oparty na AI w wyświetlaczach komercyjnych pomoże m.in. w przyciągnięciu uwagi potencjalnych klientów. Dla właścicieli sklepów i reklamodawców oznacza to obniżenie kosztów związanych z prezentowaniem treści o małej rozdzielczości, która podczas wyświetlania na urządzeniu 8K, znacząco zyska na jakości.

Smukła konstrukcja nowych urządzeń digital signage, o grubości nieprzekraczającej 40 mm, zapewnia łatwą instalację. Rozdzielczość 7680 × 4320 sprawia, że pojedyncze piksele na obrazie są praktycznie niewidoczne dla ludzkiego oka.

Podobnie jak zaprezentowany pod koniec ubiegłego roku telewizor, wyświetlacz QLED 8 K zapewnia lepsze wyświetlanie czerni dzięki funkcji lokalnego przyciemniania i Quantum Light Control. Wyświetlacz obsługuje również funkcję HDR10+ i charakteryzuje się jasnością szczytową dochodzącą do 4000 nt, co zapewnia 100-procentowe odwzorowanie kolorów niezależnie od poziomu jasności. Prawdziwym gigantem jest jednak zaprezentowany 292-calowy ekran 8K The Wall. Jest to wielkoformatowy wyświetlacz modułowy, który można dostosować do różnych rozmiarów i proporcji w zakresie od 73 do 292 cali. Dzięki bezramkowej konstrukcji można go łatwo komponować w otoczeniu.

Firma Sharp swoje rozwiązania 8K prezentowała w strefie innowacji. Producent przedstawił cały system urządzeń 8K, w tym najnowszą profesjonalną kamerę 8K oraz monitor 8K. Kamera 8C-B60A ma możliwości rejestracji, odtwarzania oraz przesyłania obrazu i dźwięku. Materiał nagrany kamerą wyświetlano na monitorze o przekątnej 80 cali 8M-B80AX1E 8K – drugiej generacji urządzeniu 8K, oferującym wyjątkową jakość obrazu. Zaprezentowano także prototyp kamery 8K z przetwornikiem formatu m4/3 oraz czujnik CMOS umożliwiający nagrywanie w rozdzielczości 8K z 30 kadrami na sekundę przy pomocy kodeka H.265.

8K nie tylko w salonie2

Co roku targi ISE gromadzą tłumy wystawców i odwiedzających, dlatego ze względu na większą powierzchnię wystawienniczą w 2021 r. impreza zostanie przeniesiona do Barcelony.

8K nie tylko w salonie3
8K nie tylko w salonie4

Trendy w digital signage

Oprócz wspominanej rozdzielczości 8K w świecie digital signage nie sposób zauważyć innych zyskujących na popularności trendów. Firma NEC zaprezentowała kilka innowacyjnych rozwiązań, wśród nich technikę Direct View LED (dvLED) do digital signage wewnątrz i na zewnątrz budynków, a także do pomieszczeń konferencyjnych. Oprócz niej przedstawiono szereg nowych systemów do wyświetlania obrazu pod kątem różnych zastosowań w zakresie współpracy, takich jak osobiste obszary robocze, pokoje spotkań oraz kreatywne ośrodki analityczne. Wśród nich warto wspomnieć o nowej wersji Hiperwall – elastycznego systemu zarządzania ścianami wideo opartego na IP. Oferuje ona większą wygodę, np. uproszczone i skalowalne korzystanie z treści internetowych oraz łatwe dostosowanie do ekranów dvLED.

Nowością jest także zaprezentowany przez Samsunga system Multi-Link LED HDR, który zamienia treści w obraz o jakości HDR bez potrzeby wykorzystania specjalnych metadanych. Dzięki funkcji Multi 8K Frame Lock, wbudowanej w Multi-Link LED, integratorzy nie potrzebują osobnego urządzenia do synchronizacji treści prezentowanych na wyświetlaczach 8K. Technika Multi-Link LED HDR obsługuje wszystkie urządzenia Samsung Smart LED Signage i jest kompatybilna z urządzeniami z serii The Wall Professional i IFJ.

Sharp w strefie Engage zaprezentował najnowsze produkty do zastosowań tworzących angażujące treści. Firma w 2019 r. doda do oferty dwanaście nowych monitorów 4K Ultra HD z trzech serii: PN-HM, PN-HB i PN-HW. Modele PN-HB i PN-HM to monitory wielkoformatowe dostępne w trzech rozmiarach, o przekątnej między 65 a 85 cali. Można montować je w orientacji pionowej i poziomej, a także ekranem do góry. Obsługują wiele różnych aplikacji partnerskich dzięki wbudowanemu systemowi Android 7.1 SoC oraz gniazdu Mini-OPS. Profesjonalne monitory Sharp PN-HW będą dostępne w sześciu rozmiarach – o przekątnych od 43 do 86 cali – oraz zostaną wyposażone we wbudowany odtwarzacz USB. Na targach ISE nie zabrakło także firmy Vestel. Zaprezentowała ona m.in. serię PDX, czyli wyświetlacze przeznaczone do digital signage i oferujące dużą jasność. Jednostki o rozdzielczości Full HD i i przekątnej od 55 do 75 cali oferują jasność na poziomie nawet 2500 nt, z kolei 75-calowy model Ultra HD pozwala na osiągnięcie 1000 nt. Zainteresowanie wzbudzały także ekrany z serii NB, charakteryzujące się dużą szerokością. Możliwe jest ich instalowanie zarówno w pionie, jak i poziomie. Ekran o przekątnej 86 cali oferuje rozdzielczość 3840 × 600 pikseli, z kolei w modelu 37-calowym jest to 1920 × 540 pikseli.

Trendy w digital signage2

Samsung na swojej ekspozycji prezentował ogromne modułowe ekrany 8K i rozwiązania pozwalające na łatwe wyświetlanie treści HDR.

Trendy w digital signage3
Trendy w digital signage4

Projektory na ISE

Jak zwykle na targach ISE nie zabrakło także licznej reprezentacji firm zajmujących się projektorami. Jedną z atrakcji wydarzenia była nawet prezentacja pięciometrowej „rzeźby” projekcyjnej Sviatovid autorstwa Barta Kresy. Przy realizacji projektu współpracował on z Panasonic Bussiness. Na rzeźbie wyświetlana była projekcja 360° w jakości True 4K – z czterech projektorów laserowych Panasonic PT-RQ32 o jasności 30 000 lm.

Firma Canon zaprezentowała swój pierwszy projektor 4K z serii wielkogabarytowych, zaawansowanych urządzeń instalacyjnych DLP przeznaczonych do projekcji na dużych powierzchniach. Model LX-4K3500Z to projektor o natywnej rozdzielczości 4K, oferujący jasność 40 000 lm i wyposażony w system optyczny z możliwością wymiany obiektywów. Sprzęt jest przeznaczony do pracy w dużych salach audytoryjnych i przestrzeniach wystawienniczych. Obecność aż trzech chipów DLP, HDR i dynamiczny współczynnik kontrastu 30000:1 zapewniają głęboką czerń na całej przestrzeni obrazu. Z kolei Optoma przedstawiła nowy flagowy projektor ZK1050 z serii DuraCore. Ma on rozdzielczość 4K i wykorzystuje laserowe źródło światła o jasności 10000 ANSI lumenów. Jego przeznaczenie to np. duże sale konferencyjne, muzea czy wielkoformatowe rozwiązania digital signage. W trakcie targów zademonstrowano instalację składająca się z czterech zsynchronizowanych ZK1050.

Projektory na ISE2

Targi przyciągają efektownymi ekspozycjami ścian i tuneli wideo.

Projektory na ISE3
Projektory na ISE4

W świecie audio

Dla marki Dali targi ISE były pierwszą okazją do przedstawienia szerszemu gronu odbiorców nowego logotypu. Firma prezentowała głośniki instalacyjne z linii Phantom – serii S, H i E. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni pokazano także nowe sufitowe głośniki stereo.

Na tegorocznej edycji ISE nie zabrakło również marek Paradigm, Anthem i MartinLogan. Klienci mogli zapoznać się z nowościami i demonstracjami zarówno rozwiązań stereofonicznych, jak i kina domowego. W specjalnie przygotowanej sali Paradigm oraz Anthem prezentowały system kina domowego Dolby Atmos w układzie 7.2.4. Anthem zapowiedział również nową wersję oprogramowania Anthem Room Correction. Nowością zaprezentowaną przez markę Martin- Logan była seria głośników instalacyjnych Installer. Są one przeznaczone do montażu w ścianach, sufitach oraz zastosowań zewnętrznych.

Firma BluOS, oferująca otwarty, audiofilski system multiroom, w ostatnim czasie została członkiem KNX Association. W trakcie targów ISE członkowie zespołu technicznego BluOS prezentowali zainteresowanym instalatorom integrację systemu BluOS z platformą KNX.

Niezwykle atrakcyjnie prezentowała się ekspozycja marki Bang & Olufsen. Prezentowała ona głośniki BeoSound Shape w różnych aranżacjach, jako głośniki frontowe, sufitowe czy surround. Jednym z prezentowanych produktów na stoisku marki Sonos był nowy wzmacniacz Sonos Amp. Oferuje on moc 125 W na kanał i znakomicie nadaje się do współpracy z głośnikami półkowymi podłogowymi, ściennymi i sufitowymi. Łatwe przesyłanie strumieniowo treści zapewniają aplikacja Sonos oraz kompatybilność z Apple AirPlay. Dzięki HDMI-ARC sprzęt z łatwością podłączymy do telewizora.

Włoska marka Sonus faber w trakcie targów ISE zaprezentowała bogatą ofertę głośników ściennych i sufitowych. Nowością jest linia głośników instalacyjnych Palladio, od nazwiska Andrea Palladio – znamienitego włoskiego architekta epoki renesansu. Stanowią one znakomitą propozycję dla klientów, którym zależy na przygotowaniu bezkompromisowego systemu audio opartego na rozwiązaniach firmy Sonus faber.

2019-03-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket