Strona domowa / / Artykuły / Nie tylko do telewizorów

APLIKACJE

Nie tylko do telewizorów

Nie tylko do telewizorów

Telewizory smart TV są już standardem. U wielu producentów telewizory są częścią domowego systemu smart home. Do ich obsługi oprócz standardowego pilota można wykorzystywać aplikacje na smartfony i tablety.

Są dwie koncepcje opracowywania aplikacji: specjalizowanej tylko do obsługi telewizora lub wielu domowych urządzeń działających w domowej sieci. Trend jest spowodowany rozwojem urządzeń Internetu rzeczy IoT.

Aplikacje na tablety i smartfony

Pilot można zastąpić aplikacją na smartfony i tablety. Każdy z większych producentów oferuje swoje aplikacje na smartfony i tablety do pobrania w sklepie Google Play lub App Store. Są też aplikacje uniwersalne do obsługi wielu marek TV. Zaletą wykorzystania smartfona lub tabletu jako pilota jest duży ekran, na którym wszystkie symbole niewielkiego tradycyjnego pilota są znacznie lepiej widoczne, co ma znaczenie dla osób z gorszym wzrokiem. Zazwyczaj grafika odwzorowuje oryginalnego pilota, przy czym ikony przycisków są większe. Są trzy rodzaje obsługi aplikacji: przez dotyk ikon przycisków, wirtualną myszkę lub klawiaturę. Po zainstalowaniu aplikacji na tablet czy smartfon wystarczy wybrać telewizor z listy dostępnych urządzeń i nawiązać połączenie. Niektóre aplikacje umożliwiają przesłanie obrazu z telewizora na smartfon. Komunikacja między telewizorem i smartfonem pozwala także na wyświetlenie listy programów TV, jak również grupy ulubionych stacji. Oryginalny pilot można schować, aby się nie zniszczył i był używany tylko wtedy, gdy potrzebne są rzadziej używane funkcje. Nie musimy kupować zamiennika pilota, jeżeli oryginalny pilot się zepsuje. Na wydajną obsługę telewizora mają wpływ parametry urządzenia mobilnego: procesor, częstotliwość zegara, wielkość pamięci RAM. Jedną z najważniejszych jest wersja systemu Android lub iOS posiadanego urządzenia mobilnego. Jeżeli wersja w smartfonie jest starsza niż w aplikacji, to nie da się jej zainstalować. Podstawowym łączem do komunikacji ze smartfonem jest Wi-Fi, które zwiększa zasięg transmisji w porównaniu z łączem na podczerwień i nie trzeba smartfona kierować bezpośrednio w stronę telewizora. Telewizor i aplikacja muszą być zainstalowane w tej samej sieci Wi-Fi. Poniżej zamieszczamy przykłady aplikacji największych producentów telewizorów.

Aplikacja SmartThings Samsunga

W ubiegłym roku firma Samsung ujednoliciła swoje aplikacje. Wszystkie urządzenia pracujące w domowej sieci teraz mają jedną wspólną aplikację SmartThings, która łączy funkcje dotychczasowych Smart View, Smart Home i Connect. Co ważne, działa ona z ok. 200 urządzeniami, nie tylko marki Samsung, ale wieloma urządzeniami wymaganymi w systemie smart home, jak czujniki, oświetlenie, kamery, termostaty, głośniki, alarmy, przyciski i wiele innych. Obsługa telewizora za pomocą aplikacji SmartThings stała się jednym z elementów aplikacji. Wprowadza kilka udogodnień, które nie były dostępne w poprzednich wersjach. Jednym z nich jest ułatwienie procedury podłączania telewizora do urządzeń peryferyjnych, która dla wielu osób jest uciążliwa. W wypadku nowego telewizora pierwszy krok to konfiguracja systemu. Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań podczas wprowadzania ustawień telewizor automatycznie połączy się ze smartfonem marki Samsung użytkownika (lub jakimkolwiek innym jego urządzeniem z zainstalowaną aplikacją SmartThings) i rozpocznie konfigurację. Informacje sieciowe, takie np. jak hasła do usług VoD czy serwisów muzycznych ze smartfona zostaną udostępnione, a telewizor natychmiast połączy się z tą samą siecią Wi-Fi, w której pracuje telefon. Co więcej, jeśli smartfon użytkownika jest już podłączony do konta Samsung, ta informacja także zostanie przekazana do telewizora. Funkcja Effortless Login udostępnia dane logowania z telefonu i zapamięta je. Już na etapie konfiguracji użytkownik może wybrać, z których aplikacji zainstalowanych na telefonie chce korzystać na swoim smart TV. Aby ułatwić nawigację w przyszłości, ulubione aplikacje można dodać do ekranu głównego, aby zawsze mieć je pod ręką. Telewizor QLED umożliwia również natychmiastowy dostęp do ulubionych mediów społecznościowych i streamingowych aplikacji muzycznych. Dzięki nowej aplikacji Galeria, która znajduje się na telewizorze, widzowie będą mogli szybko i łatwo przejrzeć zdjęcia i filmy zarejestrowane na smartfonie. Fotografie i wideo można przesłać do połączonej z kontem użytkownika chmury Samsunga i obejrzeć na dużym ekranie. Na przykład zdjęcia zrobione smartfonem podczas podróży można natychmiast udostępnić rodzinie. Jednym z ograniczeń aplikacji jest wersja systemu, musi być to minimum Android 7.0 i iOS 10. Na smartfonach Galaxy aplikacja SmartThings dostępna jest na urządzeniach z Android 6.0 lub nowszą wersją systemu. Aplikacja SmartThings działa z telewizorami z serii QLED TV.

Aplikacje

Aplikacja SmartThings Samsung działa z telewizorami z serii QLED TV i może obsługiwać ok. 200 urządzeń różnych firm.

Aplikacje

Aplikacja SmartThings Samsung ułatwia także konfigurację telewizora.

Aplikacje

Podgląd obrazu z lodówki Samsung Family Hub to najnowsza funkcja aplikacji SmartThings.

Aplikacja Connect firmy TechniSat

Podobnie postąpiła firma TechniSat, która zastąpiła aplikację MyTechniSat aplikacją Connect. Zawiera ona ikony czterech modułów: Smart Home, Control, SF i Multiroom. Moduł Smart Home umożliwia sterowanie „inteligentnym” domem. Można łatwo zintegrować nowe komponenty z systemem smart home, zdefiniować określone pomieszczenia wraz z powiązanymi komponentami lub łatwo zdefiniować złożone procesy, np. tworzenie świetlnych scen w poszczególnych pokojach. Interfejs modułu Control wygląda jak odwzorowanie przycisków pilota. Można nim sterować kompatybilnymi telewizorami, odbiornikami DVB-S lub radiami marki TechniSat. Funkcja Siehfern Info to przewodnik po programach telewizyjnych, z wyprzedzeniem do czterech tygodni z możliwością zdalnego programowania nagrywania. Ostatni moduł – Multiroom umożliwia odtwarzanie muzyki bezprzewodowo przez domową sieć w każdym pokoju indywidualnie lub kilku jednocześnie. System multiroom można konfigurować z różnymi radiami, systemami muzycznymi i głośnikami. Po dokupieniu do telewizorów TechniMedia UHD+ urządzenia sterującego głosem Alexa (Echo Dot) oraz zainstalowaniu aplikacji Amazon Alexa można włączyć sterowanie głosowe telewizorem, a nawet urządzeń systemu smart home marki TechniSat. Wiąże się to z założeniem dwóch kont: Amazon Alexa i MyTechniSat. Głosowo można wydać polecenie: „Alexa, znajdź moje urządzenia”. Wyszukane urządzenia można wtedy obsługiwać głosowo. Opracowano kilkanaście komend do obsługi telewizora – wyboru: kanału TV, złącza HDMI, konkretnej wartości głośności lub ściszenia oraz zwiększenia głośności albo wyciszenia. W wypadku funkcji Time Shift można odtwarzać obraz szybciej, wolniej oraz zatrzymywać go. Do obsługi podstawowych funkcji telewizorów marki Nordmende, które są w ofercie firmy TechniSat, jest oferowana aplikacja Nordmende TV Remote. Można ją instalować na urządzeniach mobilnych z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszej.

Aplikacje

Aplikacja TechniSat Connect może obsługiwać urządzenia smart home, telewizory, odbiorniki DVB-S, radia marki TechniSat.

Aplikacje TCL

Aplikacje do obsługi telewizorów TCL są opracowane przez firmę Shenzen New Technology. Do wyboru są aplikacje: TV Remote, TCL nScreen Pro, My nScreen i T-Cast. Najnowsza aplikacja T-Cast z multipanelem zastępuje My nScreen. Ma funkcję pilota oraz dzielenia się plikami multimedialnymi (media sharing), czyli odtwarzania muzyki, filmów, zdjęć ze smartfona na dużym ekranie telewizora. Rozszerzono jej możliwości o funkcje rekomendacji programów i korzystania z aplikacji VoD. Wymaga systemu Androida 4.1 lub nowszego.

Aplikacje

Najnowsza aplikacja TCL T-Cast z multipanelem ma funkcję pilota i dzielenia się plikami multimedialnymi.

Aplikacje do telewizorów marek firmy Vestel

Firma Vestel oferuje do obsługi telewizorów marek Toshiba, JVC, Hitachi takie same aplikacje: Smart Remote i Smart Center, opracowane przez firmę Cabot Communications Limited. Aplikacja Smart Remote Hitachi ma inne nazwy smarTVue i SmartTVue Center, ale funkcje i wygląd interfejsu są takie same. Pierwsza jest typowym pilotem, którego funkcje można obsługiwać za pomocą trzech interfejsów, odpowiadających przyciskom, wirtualnej myszce i klawiaturze. Druga aplikacja – Smart Center to możliwość poszerzenia źródła sygnałów dla telewizora o filmy, muzykę i zdjęcia ze smartfona. Aplikacja umożliwia udostępnianie treści multimedialnych na telewizorze dzięki funkcji FollowMe. Jest także możliwość korzystania z przewodnika po programach EPG (Electronic Program Guide). Głosowe przypomnienia terminów programów oraz korzystanie z mediów społecznościowych – Twittera i Facebooka to dodatkowa zaleta. W ostatniej aktualizacji dodano komendy głosowe asystenta głosowego Amazon Alexa. Do obsługi aplikacji są wymagane smartfony z Androidem 4.0 i nowsze. Do poprawnego działania aplikacji Smart Remote jest wymagane wybranie funkcji Virtual Remote w menu ustawień funkcji. Z aplikacji Smart Remote firmy Cabot Communications Limited korzystają także telewizory marek Sharp i Telefunken.

Aplikacje

W aplikacji pilota (Smart Remote) do telewizorów marek: Toshiba, JVC, Hitachi funkcje telewizora można obsługiwać za pomocą trzech interfejsów, odpowiadających przyciskom, wirtualnej myszce i klawiaturze.

2019-01-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket