Czym przycinać?

Czym przycinać?

Ręczne nożyce żywopłotowe, sekatory, nożyce do gałęzi to te narzędzia, które zależnie od wieku żywopłotu mogą mieć zastosowanie przy jego pielęgnacji. W wypadku długich żywopłotów warto pomyśleć o mechanicznych nożycach do żywopłotu, np. zasilanych energią elektryczną. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, więc każdy może znaleźć odpowiednie do swoich potrzeb i zasobności portfela. Noże ogrodnicze to podstawowe narzędzia ogrodnika. Sprawdzają się przy wycinaniu cienkich pędów oraz wielu pracach niezwiązanych bezpośrednio z cięciem drzew i krzewów. W zależności od potrzeb można wybrać nóż ogólnego zastosowania lub specjalny nóż do określonych czynności. Do przycinania najbardziej przydatny jest krzesak. Jego ostrze jest wygięte ku dołowi, co ułatwia cięcie.

Ręczne nożyce ogrodowe stosuje się do cięcia żywopłotu, a także do ozdobnego strzyżenia roślin. Mają z reguły proste, gładkie ostrza, jednak można również spotkać egzemplarze z ostrzami falistymi, które znacznie lepiej radzą sobie z przycinaniem zdrewniałych pędów i gałęzi. Niestety, ich ostrzenie jest dość skomplikowane.

Sekatory są pomocne podczas przycinania krzewów oraz cienkich pędów drzew. Narzędzie to składa się z części tnącej, zbudowanej z ostrza i stalnicy, oraz rękojeści. Ostrza mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, stali węglowej lub stali powlekanej. Ze względu na długość rękojeści dzielą się na jednoręczne oraz dwuręczne, natomiast ze względu na kształt stalnicy wyróżniamy sekatory nożycowe i kowadełkowe. Pierwsze działają podobnie do nożyc. Przeznaczone są do cięcia gałęzi i pędów o niewielkiej grubości. Ich szczęki mają kształt półkolisty i zachodzą na siebie nożycowo. Jedna z nich jest wklęsła, gruba, wąska i służy do podpierania ciętej gałęzi, natomiast druga jest wypukła, szeroka, cienka i bardzo ostra – to element tnący. W niektórych modelach szczęka wklęsła ma drobne ząbki, uniemożliwiające wyślizgiwanie się gałęzi. Odmiana jednoręczna ma między rękojeściami sprężynę rozpierającą, która rozchyla szczęki, co ułatwia używanie sekatora. Sekatory kowadełkowe to narzędzia, w których jedna szczęka jest płaska, z wykładziną z miękkiego materiału – najczęściej aluminium, a druga ma postać klina dociskanego do szczęki płaskiej. Szczęka płaska ma ząbkowane krawędzie, co uniemożliwia ześlizgiwanie się ciętych gałęzi. Odmiana dwuręczna wyposażona jest w długie, mocne, często dodatkowo wydłużane teleskopowo rękojeści, pozwalające na zwiększenie długości do 80 cm, i przekładnię dźwigniową, zwiększającą siłę nacisku. Przeznaczona jest do cięcia gałęzi drzew lub krzewów o grubości do kilku centymetrów. Ostrze, w celu zmniejszenia oporów tarcia, często pokrywane jest teflonem. Sekator kowadełkowy stosuje się również do cięcia twardych i suchych gałęzi.

Ciekawym rozwiązaniem jest również sekator akumulatorowy. Praca z nim wymaga o wiele mniej wysiłku. Jego zaletą jest bardzo duża wydajność, sięgająca nawet kilkudziesięciu tysięcy cięć na jednym cyklu ładowania. Sprzęt z pewnością znajdzie zastosowanie w sadzie czy ogrodzie. Do przycinania wyżej położonych gałęzi bez wchodzenia na drabinę bardzo praktyczny jest sekator wyposażony w teleskopowy wysięgnik o regulowanej długości, nazywany żyrafą. Ostrza takiego sekatora porusza się za pomocą linki biegnącej wzdłuż wysięgnika. Dobrze jest, jeśli tyczka na końcu (od strony ostrza) ma specjalne wygięcie, pozwalające zahaczyć ją o ciętą gałąź.

2019-01-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket