Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SAMSUNG

Gotowanie w trybie „Smart”

Gotowanie

Cook Story by Samsung był miejscem przedświątecznego spotkania z liczną grupą dziennikarzy z wielu mediów na co dzień współpracujących z tą znaną i zarazem uznaną marką. Wzięli oni udział we wspólnym świątecznym gotowaniu. Wszystko, oczywiście, w oparciu o najnowszy i najnowocześniejszy sprzęt Samsunga, w który wyposażony jest showroom na warszawskim Wilanowie. 

Zaproszeni goście zostali podzieleni na grupy, a każda z nich miała do przygotowania inny posiłek, który ostatecznie trafił na wspólny świąteczny stół. W menu tego dnia były m.in. pieczone bataty z pesto i serem feta, sałatka z burakiem i dynią, zawijany w boczek indyk faszerowany bakaliami z sosem żurawinowo-pomarańczowym i kaszą kuskus, a także pieczone warzywa z sosem satay. Na deser przygotowano świątecznie przystrojone muffinki z kremem piernikowym i powidłami. Wspomniane potrawy to doskonałe połączenie tradycji i nowoczesności. Takie też stają się nasze kuchnie – z jednej strony rodzinne i pełne znanych aromatów, z drugiej wyposażone w innowacyjne urządzenia i rozwiązania techniczne, które wspierają nas na co dzień i od święta. To właśnie z tych innowacji, których w ofercie AGD marki Samsung jest niezwykle szeroka paleta, korzystano podczas wspólnego gotowania. W ustaleniu składników przepisu, wyjęciu produktów z lodówki czy konfiguracji piekarników pomagały smartfony z zainstalowaną aplikacją Smart Things, dzięki której zdalnie można ustawić w piekarniku Dual Cook Flex m.in. czas i temperaturę pieczonej potrawy. Nie mniej „inteligentne” są lodówki Family Hub, które wyposażone zostały w kamery, pozwalające na urządzeniu mobilnym doglądać zawartości chłodziarki. Duży ekran dotykowy na froncie modelu Family Hub pozwala np. na wyświetlenie przepisu, który w danym momencie mamy do przygotowania. Uczestnicy spotkania chętnie korzystali z tej funkcji.

Gotowanie

Zaproszonych gości powitali i zaprosili do wspólnego gotowania Magdalena Rzepnicka-Wyglądała, senior marketing unit manager w Samsung Electronics Polska (druga od lewej), oraz Krzysztof Budek (pierwszy od lewej), senior PR specialist w Samsung Electronics Polska.

Gotowanie

Potrawy powstawały pod czujnym i fachowym okiem szefa kuchni Michała Molendy, który chętnie wspomagał dziennikarzy w kulinarnych działaniach.

Gotowanie

Spotkanie było doskonałą okazją, aby bliżej poznać innowacyjne możliwości techniczne, jakie kryją w sobie „inteligentne” urządzenia AGD marki Samsung.

Nad postępami prac kulinarnych czuwał Michał Molenda – człowiek wielu talentów – szef kuchni z międzynarodowym doświadczeniem i wykładowca na SGGW w Warszawie. Jest on także autorem licznych felietonów i zarazem cyklicznie gotującym w programie „Pytanie na śniadanie”. Cook Story by Samsung w 2018 r. obchodziło pierwsze urodziny. Klienci i wszyscy miłośnicy gotowania mogą tutaj przyjść i zapoznać się z oferowanymi przez firmę urządzeniami, funkcjami oraz rozwiązaniami technicznymi, które zostały w nich zastosowane, a przy okazji rozwijać swoje umiejętności kulinarne pod okiem znakomitych fachowców.

Gotowanie

W piekarniku Dual Cook Flex można przygotowywać dwie różne potrawy jednocześnie, co nie tylko oszczędza naszczas, ale też energię elektryczną. Najważniejsze parametry pieczenia można skonfigurować za pomocą aplikacji.

Gotowanie

Zaproszeni goście z pasją i zaangażowaniem przystąpili do realizacji kulinarnych wyzwań, jakie zostały przed nimi postawione przez szefów kuchni Cook Story by Samsung.

Gotowanie

Po przygodzie związanej z gotowaniem wykwintnych świątecznych potraw przyszedł czas na wspólny posiłek.

2019-01-04

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket