Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

TECHNOLOGIE AUDIO

Bezprzewodowe nagłośnienie wielostrefowe

Bezprzewodowe nagłośnienie wielostrefowe

Systemy multiroom audio wciąż nie są w Polsce tak popularne, jak klasyczne zestawy stereo, soundbary czy nawet systemy kina domowego. Zainteresowanie tego typu rozwiązaniami z roku na roku jest jednak coraz większe, zwłaszcza że bezprzewodowe nagłośnienie wielostrefowe jest nie tylko łatwe w instalacji, ale również funkcjonalne.

Elastyczność konfiguracji bezprzewodowych systemów multiroom sprawia, że strefy i podstrefy wykorzystywane w poszczególnych pomieszczeniach mogą być zarówno monofoniczne, stereofoniczne, jak i wielokanałowe. Co więcej, na rynku dostępne są również urządzenia pozwalające na włączenie do bezprzewodowego systemu multiroom także klasycznego nagłośnienia, pozbawionego multimedialnych funkcji bezprzewodowych (np. zestawów z gramofonem). Możliwości, jakie daje bezprzewodowy multiroom, jest więc naprawdę wiele, a sposób i skala ich wykorzystania leżą już w gestii potencjalnego użytkownika.

 

 

Bezprzewodowe nagłośnienie wielostrefowe 2

W domowym bezprzewodowym systemie multiroom jedną z podstref może być również system kina domowego złożony z kilku odpowiednio skonfigurowanych urządzeń, początkowo funkcjonujących niezależnie.

Koszty instalacji

Domowy bezprzewodowy system multiroom to bardzo wygodne w obsłudze i uniwersalne rozwiązanie, ale jednocześnie nie należy ono do najtańszych. Koszt instalacji takiego systemu będzie tym większy, im więcej pomieszczeń będziemy chcieli nagłośnić. Z każdą kolejną strefą i podstrefą zwiększa się liczba urządzeń, które będą w nich wykorzystywane.

Co ważne, instalacja czy konfiguracja poszczególnych elementów bezprzewodowego nagłośnienia wielostrefowego jest zwykle na tyle prosta, że powinniśmy potrafić wykonać ją we własnym zakresie. Unikamy przy tym skomplikowanych i często pracochłonnych, a także kosztownych przeróbek w domowej instalacji związanych z rozprowadzeniem okablowania do poszczególnych pomieszczeń domu czy mieszkania.

Wykorzystując bezprzewodowe rozwiązanie, nie ponosimy też kosztów związanych z późniejszą modyfikacją instalacji nagłośnieniowej – po prostu dostawiamy kolejne urządzenie w pomieszczeniu, podłączamy je do sieci internetowej i odpowiednio konfigurujemy.

Standard DTS Play-Fi

Wybierając sprzęt do bezprzewodowego systemu multiroom danego producenta, powinniśmy zorientować się, jakie będą jego możliwości, m.in. pod względem liczby dostępnych urządzeń, ich jakości wykonania i brzmienia oraz konfiguracji i ewentualnej rozbudowy. Ma to swoje konsekwencje związane z obsługą systemu multiroom różnych marek, np. system multiroom złożony z urządzeń marek Definitive Technology i Polk Audio obsłużymy za pomocą tej samej aplikacji mobilnej, ale np. sprzętu Sonosa już nie.

Problemem w bezprzewodowych systemach multiroom audio jest właśnie brak kompatybilności między poszczególnymi urządzeniami różnych producentów, co nie pozwala na wykorzystanie ich w jednym systemie wielostrefowym. Od tej reguły są również wyjątki, jakim jest obsługa standardu DTS Play-Fi. Wśród firm, które mają w ofercie sprzęt obsługujący rozwiązanie firmy DTS Inc., możemy wymienić m.in. takich producentów jak Anthem, Definitive Technology, Polk Audio, Martin Logan, Paradigm, Pioneer oraz Sonus faber.

Standard Play-fizostał opracowany przez firmę Phorus, która w 2012 r. została przejęta przez DTS Inc. Pozwala on na bezprzewodowe, a co najważniejsze – bezstratne odtwarzanie muzyki (z rozdzielczością nawet do 24 bit i częstotliwością próbkowania 192 kHz) i tworzenie wielostrefowych systemów audio z wykorzystaniem domowej sieci internetowej. Do obsługi urządzeń zgodnych z tym standardem wykorzystywana jest aplikacja mobilna.

Urządzenia kompatybilne z DTS Play-fimogą być obsługiwane za pomocą jednej aplikacji mobilnej, którą można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem Google Play lub App Store. Aplikacja dostępna jest również w wersji dla systemów Windows. Więcej informacji na temat tego rozwiązania i kompatybilnych z nim urządzeń można znaleźć na stronie internetowej play-fi.com (anglojęzycznej) oraz play-fi.pl (polskojęzycznej).

Standard DTS Play-Fi 2

W systemie multiroom Heos by Denon możemy wykorzystać również amplitunery kina domowego Denona czy Marantza, należące do tej samej grupy, a mianowicie Sound United.

Funkcje i rozwiązania

Funkcjonalność bezprzewodowego systemu multiroom będzie zależała od wykorzystywanych w nim urządzeń i konfiguracji, w jakiej będą one pracowały. Najczęściej obsługiwane są różnorodne internetowe serwisy muzyczne, takie jak Spotify, Deezer, Tidal. Muzykę można również odtwarzać z internetowych programów radiowych. Wykorzystując standard DLNA, system multiroom może również komunikować się z innymi urządzeniami dostępnymi w lokalnej sieci komputerowej, np. komputerami czy dyskami NAS.

Niektóre głośniki do systemów multiroom można łączyć w pary, co pozwala na stworzenie prostego zestawu bezprzewodowego i odtwarzanie dźwięku w trybie stereofonicznym. Wówczas jeden głośnik odtwarza prawy, a drugi lewy kanał audio. W systemach multiroom niektórych producentów można nawet tworzyć wielokanałowe konfiguracje urządzeń, np. przez wykorzystanie do odtwarzania dźwięku 5.1-kanałowego soundbara, subwoofera i dwóch głośników bezprzewodowych. Takie rozwiązanie oferują np. Denon czy Sonos.

Rozwiązaniem, które może być dostępne w bezprzewodowym systemie multiroom, jest Google Cast. Pozwala ono na bezpośrednie i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki ze smartfona lub tabletu na kompatybilnym z Google Cast urządzeniu. System taki pozwala ponadto na łączenie określonych urządzeń w grupy i ich wykorzystywanie do odtwarzania muzyki, np. z obsługiwanych serwisów internetowych.

Funkcje i rozwiązania 2

W domowym bezprzewodowym systemie multiroom za pomocą jednej aplikacji można kontrolować odtwarzanie muzyki w różnych pomieszczeniach i na wielu urządzeniach: głośniku bezprzewodowym, soundbarze, kinie domowym, a nawet telewizorze.

Sterowanie głosowe

W bezprzewodowych systemach multiroom może być obsługiwane sterowanie głosowe, np. wykorzystujące współpracę z Amazon Alexą – systemem, który zyskuje coraz większa popularność i wykorzystywany jest nie tylko w sprzęcie audio, ale też do sterowania oświetleniem, sprzętem wideo czy AGD. Wśród urządzeń audio Alexę obsługują m.in. urządzenia marki Sonos, która nie ma opracowanego własnego, autorskiego asystenta głosowego, a także niektóre modele Yamahy, funkcjonujące w systemie multiroom MusicCast tego producenta.

Sprzęt Sonosa kompatybilny z systemem sterowania Amazon Alexa może być kompatybilny także z Siri – asystentem głosowym opracowanym przez firmę Apple. Tym samym użytkownik systemu multiroom opartego na niektórych urządzeniach Sonosa będzie miał możliwość wyboru, z jakiego asystenta głosowego chce skorzystać. Oprogramowanie Siri zadebiutowało na rynku w 2011 r. Od tego czasu jest nieustannie rozwijane i usprawniane. Rozpoznaje mowę użytkownika, odpowiada na jego pytania i wykonuje powierzone zadania. Asystent głosowy z czasem analizuje osobiste preferencje użytkownika w celu zapewnienia bardziej dopasowanych wyników i rekomendacji. Obsługa AirPlay 2, a także asystenta głosowego Siri możliwa jest na urządzeniach takich jak Sonos One, Play:5 i Playbase, a także na nowo wprowadzanych na rynek modelach firmy Sonos, w tym soundbarze Sonos Beam. Niestety, funkcja Siri w sprzęcie marki Sonos nie jest jeszcze dostępna na rynku polskim.

Sterowanie głosowe 2

Bezprzewodowe systemy multiroom również można kalibrować z wykorzystaniem odpowiednich mikrofonów i zaawansowanych rozwiązań automatycznej korekcji akustyki, o ile oczywiście producent udostępnia takie rozwiązanie.

Sterowanie głosowe 3

Swoją propozycję w kategorii bezprzewodowych systemów multiroom audio ma także firma TechniSat, której modele z linii Audiomaster powstały przy współpracy z firmą Elac.

Kanał IFTTT

Urządzenia w niektórych systemach multiroom obsługują kanał IFTTT (od ang. If This Then That). Służy on do zautomatyzowania różnorodnych działań w ramach „inteligentnych” urządzeń należących do jednego systemu automatyki domowej. Rozwiązanie to umożliwia m.in. współpracę systemu multiroom z wieloma innymi urządzeniami, jakie mogą być wykorzystywane w „inteligentnym” domu, niekoniecznie związanymi z odtwarzaniem muzyki. Przykładem kompatybilnego systemu multiroom jest system opracowany przez firmę Musaic. Wykorzystując aplikację Musaic i model MPL, można np. sterować domowym oświetleniem (kompatybilność z Philips Hue i LightwaveRF).

Aplikacje sterujące

Do obsługi systemów multiroom producenci opracowują autorskie aplikacje sterujące, które umożliwiają obsługę odtwarzania audio za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Są one stale usprawniane i aktualizowane po to, żeby mogły współpracować z wprowadzanymi na rynek nowymi urządzeniami i obsługiwać najpopularniejsze wśród użytkowników serwisy streamingowe. Firma Samsung już kilka lat temu opracowała aplikację, która pozwala sprawnie zarządzać urządzeniami dostępnymi w ofercie tego producenta. Wyróżnia ją atrakcyjny i nowoczesny, a przede wszystkim intuicyjny interfejs użytkownika. Kompatybilne modele, które mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji Samsung Wireless Audio-Multiroom, widoczne są na zdjęciach, dzięki czemu nawet nieznajomość nazw poszczególnych modeli nie powoduje żadnych problemów z konfiguracją sprzętów. Wystarczy kilka kliknięć, aby sparować ze sobą głośniki czy wybrać pożądane źródło muzyki.

Aplikacja pozwala łatwo kontrolować różne źródła dźwięku w mieszkaniu, w tym głośniki Samsung Multiroom 360 i soundbary obsługujące połączenie Wi-Fi. Dzięki niej możemy też korzystać z popularnych serwisów streamingowych, takich jak Spotify czy Tidal, lub odtwarzać muzykę zgromadzoną na komputerach podłączonych do domowej sieci internetowej.

Aplikacja dostępna jest również w języku polskim, co w wypadku niektórych dostępnych w naszym kraju systemów multiroom nie jest wbrew pozorom takie oczywiste.

Aplikacje

Współpraca z „inteligentnym” domem

Niektóre urządzenia do systemu multiroom audio umożliwiają współpracę z zaawansowanymi rozwiązaniami automatyki domowej. Doskonałym tego przykładem są modele marki iEast, które współpracują ze sprzętem marki Fibaro – iEAST jest oficjalnym partnerem systemu Fibaro. Dzięki współpracy iEast z Fibar Group przygotowane zostały moduły (VD – Virtual Device) pozwalające na sterowanie urządzeniami iEAST przez centralę HomeCenter. Moduły te publikowane są przez Fibaro MarketPlace i jako jedne z nielicznych rozwiązań opatrzone są etykietą „Fibaro choice”. Urządzenia iEAST mogą też oficjalnie korzystać z logo „Works with Fibaro”. Instalacja rozszerzenia VD w systemie Fibaro wymaga pobrania odpowiednich plików z rozszerzeniem .vfib z Fibaro MarketPlace i zainstalowania ich w centrali Home Center Lite lub Home Center HC2 tego producenta.

Dla systemu Fibaro przygotowane zostały trzy wersje urządzeń wirtualnych, do stosowania w zależności od posiadanej przez użytkownika wersji centrali Fibaro oraz liczby i różnorodnych konfiguracji odtwarzaczy iEAST, które mają być podłączone do systemu. Rozszerzenia działają ze wszystkimi dostępnymi modelami odtwarzaczy iEAST. Są to:

iEAST Player Lite – najprostsza wersja urządzenia wirtualnego przeznaczona do centrali Home Center Lite. Z powodu ograniczeń centrali wersja ta nie jest wstanie odczytać statusu urządzenia. Jej działanie ogranicza się jedynie do wysyłania komend sterujących;

iEAST Player – rozbudowana wersja obejmująca obsługę wszystkich funkcji odtwarzacza iEAST i pozwalająca na pełną integrację z innymi elementami systemu. Przeznaczona jest do centrali Home Center HC2 i instalacji z jednym urządzeniem iEAST;

iEAST Controller – zaawansowana wersja rozszerzenia obejmująca dodatkowe urządzenie wirtualne, które kontroluje stan wielu odtwarzaczy iEAST podłączonych do systemu multiroom.

W ofercie firmy iEAST znajduje się obecnie sześć modeli, dzięki którym można połączyć bezprzewodowo w domowym systemie audio takie urządzenia jak smartfon, tablet czy komputer. Są to: kompaktowy odtwarzacz sieciowy AudioCast M5, odtwarzacze sieciowe SoundStream M20 i Pro M30, streamer z wbudowanym wzmacniaczem StreamAmp AM160, kompaktowy wzmacniacz StreamAmp AMP-i50A, który oprócz wbudowanego wzmacniacza ma obudowę przystosowaną do zaawansowanych instalacji multiroom, oraz jego odpowiednik – model StreamAmp AMP-i50B, wyposażony w inny typ terminali głośnikowych.

Podłączenie urządzeń firmy iEAST nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i jest wyjątkowo proste. Łączymy je z domową siecią Wi-fii aktywnymi kolumnami w pomieszczeniu, w którym chcemy słuchać. System możemy obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej iEAST Play. Niektóre ze wspomnianych modeli mają też w zestawie pilot zdalnego sterowania. Sprzęt firmy iEAST obsługuje m.in. takie serwisy streamingowe jak Spotify, Deezer czy Tidal.

Współpraca
Współpraca z „inteligentnym” domem 2

Multiroom z soundbarem

Producenci mający w ofercie sprzęt do bezprzewodowych systemów multiroom starają się powiększać ofertę kompatybilnych urządzeń, wprowadzając do sprzedaży rozmaite urządzenia. Dzięki temu domowe nagłośnienie może być nie tylko bezprzewodowe, ale przede wszystkim funkcjonalne i różnorodne. Często więc oprócz przedwzmacniaczy, wzmacniaczy czy głośników bezprzewodowych w ramach tego samego systemu znajdziemy również soundbary, a nawet amplitunery kina domowego.

System multiroom Premium Wireless marki Paradigm tworzą: wzmacniacz PW Amp, przedwzmacniacz PW Link, głośniki PW 600 i PW 800. Najnowszym elementem tego zestawu jest PW Soundbar o długości 46 cali. Obsługuje standard Bluetooth (z kodekiem aptX włącznie). Został wyposażony w złącza Ethernet i USB (do aktualizacji oprogramowania), a także dwuzakresowy moduł Wi-Fi. Ma ponadto 3 wejścia i 1 wyjście HDMI (ze zwrotnym kanałem audio) oraz złącza wyjściowe IR (sterowania podczerwienią). Dostępne są również cyfrowe optyczne i analogowe (2 × RCA) złącza audio, a także wyjście na subwoofer aktywny.

W modelu PW Soundbar wykorzystano 9 przetworników szerokopasmowych o średnicy 2,5 cala każdy. Zostały one odpowiednio rozmieszczone i ustawione pod odpowiednimi kątami w obudowie, co zapewnia dobrej jakości dźwięk przestrzenny. Efekt „trójwymiarowości” dźwięku dodatkowo wspomagany jest przez wzmacniacz klasy D, cyfrowe przetwarzanie sygnału (DSP) oraz technikę Paradigm Virtual Surround. PW Soundbar obsługuje standard DTS Play-Fi, co sprawia, że może współpracować z kompatybilnymi urządzeniami innych producentów (podobnie jak pozostałe modele z serii Paradigm Premium Wireless). Do sterowania można wykorzystać aplikację mobilną, która dostępna jest na smartfony i tablety z systemami iOS i Android, a także na komputery z systemem Windows.

Po połączeniu soundbara z parą głośników bezprzewodowych PW 600 firmy Paradigm (zastosowanymi jako głośniki tylne surround), w domowym systemie multiroom można stworzyć bezprzewodowy system kina domowego, a do kalibracji wykorzystać mikrofon pomiarowy i oprogramowanie systemu ARC (Anthem Room Correction).

Multiroom
Multiroom z soundbarem 2

Multiroomowa „fasolka”

W systemach multiroom niektórych producentów dostępne są również soundbary. Funkcjonalny bezprzewodowy soundbar to doskonałe narzędzie do nagłośnienia odbiornika telewizyjnego, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na instalację rozbudowanego zestawu głośnikowego, a dodatkowo ważny element domowego systemu audio. Świetnie wyposażonym, a do tego świetnie brzmiącym urządzeniem jest Sonos Beam, który – nie tylko z nazwy – przywodzi na myśl ziarenko fasoli. Kompaktowe wzornictwo i wielozadaniowość modelu Beam sprawiają, że doskonale wpasuje się on we wnętrza, w których liczy się każdy milimetr wolnej przestrzeni. Urządzenie sprawdzi się zwłaszcza w małych i średnich pomieszczeniach. Wyposażone zostało m.in. w HDMI ARC (ze zwrotnym kanałem audio). Obsługuje aż 61 rozmaitych serwisów muzycznych, w tym te najpopularniejsze, takie jak Apple Music, Spotify, Tidal, Google Play Music, Deezer czy TuneIn. Beam jest częścią systemu dźwiękowego Sonosa, który można łatwo rozbudować o kolejne elementy, np. głośniki Play:1, Play:2, Play:5 czy One, wypełniając brzmieniem każde pomieszczenie. Model Beam jest kompatybilny ze sterowaniem głosowym Amazon Alexa. Dostępna jest też funkcja AirPlay.

Soundbar można ustawić na szafce RTV lub zakupić opcjonalny uchwyt ścienny, który pozwala na zamontowanie urządzenia pod lub nad telewizorem zawieszonym na ścianie.

Multiroomowa
2018-12-03

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket