Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SHARP

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem KC-D40EU-B

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

W redakcji testowaliśmy oczyszczacz powietrza z generatorem jonów Plasmacluster i funkcją nawilżania Sharp KC-D40EU-B, zalecany do powierzchni 18–25 m2.

Urządzenie jest wyposażone w potrójny system filtrów (zdjęcie nr 1), generator jonów Plasmacluster i nawilżacz. Filtr wstępny, zamocowany na stałe z tyłu obudowy, wychwytuje kurz i inne duże cząsteczki zanieczyszczeń unoszące się w powietrzu. Dwa pozostałe filtry trzeba zainstalować, są nimi HEPA (biały), który zatrzymuje 99,7 proc. cząsteczek o wielkości 0,3 μm, a więc znacznie mniejszych niż te zawarte w smogu 2,5 μm, oraz z węglem aktywnym, pochłaniającym zapachy. Czynność ta jest prosta i nieskomplikowana. Pozostaje napełnienie jeszcze 2,5-litrowego zbiornika na wodę (zdjęcie nr 2). Przy zakręcaniu zbiornika korkiem przed zamontowaniem w urządzeniu trzeba sprawdzić, czy nie przecieka. Wskaźnik wody pozwala kontrolować jej poziom – brak wody jest sygnalizowany zmianą koloru z zielonego na czerwony i miganiem ikony nawilżania. Gdy jest włączony nawilżacz, filtr nawilżający (zdjęcie nr 3) dodatkowo filtruje powietrze. Ważna uwaga: przy korzystaniu z nawilżacza nie wolno przechylać urządzenia, gdy jest wypełnione wodą, ponieważ urządzenie nie jest hermetyczne i woda przecieknie przez obudowę. W trybie nawilżania urządzenie pracuje automatycznie, dobierając poziom wilgotności do temperatury: ok. 18 °C – 65 proc., 18 – 24 °C – 60 proc. oraz ok. 24 °C – 55 proc. wartość można śledzić na wyświetlaczu. Co ważne, nie widać pary i nie osiada ona na domowym sprzętach. Panel sterowania nie jest przeładowany funkcjami co ułatwia obsługę (zdjęcie nr 4). W niewielkiej sypialni (10 m2) w trybie nawilżania oczyszczacz pracował bardzo cicho (poziom głośności 23 dB), nie zaburzając snu. Zużywa 2,5 l wody w ciągu 12 godzin w trybie oczyszczania i nawilżania z najmniejszą prędkością. Zwiększał wilgotność z poziomu 41 – 44 proc. do 55 proc. i utrzymywał ją na tym poziomie.

W trybie Clean Ion Shower, w którym są uwalniane jony z generatora Plasmacluster o dużym stężeniu (7000 jonów w cm3), emitowane z największą prędkością, po 60 minutach działania wykorzystane zostało 1,25 l wody. Poziom zanieczyszczeń jest wskazywany liniowym wskaźnikiem LED w pięciostopniowej skali kolorów – od czerwonego przez pomarańczowy do zielonego. Włączenie trybu oczyszczania i nawilżania powietrza powoduje, że uruchamiany jest nawiew w dwóch kierunkach, otwiera się żaluzja (zdjęcie nr 5) nawiewu z tyłu wyświetlacza z możliwością regulacji w poziomie i bez regulacji do przodu. Urządzenie jest w stanie skutecznie usuwać pyły i zapachy. Kiedy strzepywano koc, symulując zanieczyszczenia, w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2, oczyszczacz natychmiast reagował na zawartość pyłów, sygnalizując czerwonym kolorem (zdjęcie nr 6) przekroczenie normy i zwiększając automatycznie prędkość filtrowania powietrza. Reagował także na zapachy. Do testu wykorzystano kadzidełko i spaloną kartkę papieru jako źródło mocnego zapachu i dymu. Po kilku minutach usunięty był dym, sygnalizowany zielonym kolorem wyświetlacza, jednak zapach się utrzymywał. Wtedy najlepiej włączyć największą szybkość oczyszczania powietrza i przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu. W wypadku pomieszczenia 20 m2 × 2,8 m = 56 m3 i prędkości oczyszczania 216 m3/h wystarczyło ok. 15 min, aby zapach został skutecznie usunięty.  Czujnik reagował także na zapach rozpylonych perfum. Urzadzenie dobrze usuwało dym papierosowy. Szczególnie jest przydatne gdy dym do pokoju dostaje się z balkonu sąsiada, włączając się automatycznie i usuwajać przykry zapach. Jak długo oczyszczać z zapachów, zależy to od czułości naszego nosa, rodzaju i intensywności zapachów. Czy jony z generatora Plasmacluster działają na zdrowie? Włączany w czasie snu, przy wstawaniu powodował u autora wrażenia bardziej wypoczętego, rześkiego. Zmniejszył się także poziom elektryczności statycznej w pokoju. Sprawdzono, że  "naelektryzowan" koszula pod wpływem strumienia jonów traciła nieprzyjmne ładunki.  Według badań firmy Sharp skutecznie są eliminowane bakterie i wirusy oraz alergeny, co w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym ma duże znacznie dla wielu osób z mniejszą odpornością. Do transportu po pokojach są wygodne kółka, a do przenoszenia wgłębienia po bokach obudowy. Urządzenie wraz z wodą (2,5 l) ma masę 10,5 kg. Jest timer do włączania (od 2 do 14 h co 2 h) i wyłączania automatycznego po 1, 2, 4, 8 h.

Podsumowując, zaletą urządzenia jest jego automatyczna praca, która powoduje, że trzeba tylko sprawdzać poziom wody w nawilżaczu, a usuwaniem zanieczyszczeń i zapachów zajmie się automatyka urządzenia.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

Fot. Sharp

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

(zdjęcie nr 1)

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

(zdjęcie nr 2)

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

(zdjęcie nr 3)

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

(zdjęcie nr 4)

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

(zdjęcie nr 5)

Oczyszczacz powietrza z nawilżaniem

(zdjęcie nr 6)

2018-12-04

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket