Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

NARZĘDZIA

Przechowywanie narzędzi w miejscu pracy

Przechowywanie narzędzi

Nie każdy wykonawca ma ten komfort, że zlecenia może realizować w swoim warsztacie. Wręcz przeciwnie, większość z nich może odbywać się w terenie, nierzadko w trudnych warunkach. Dlatego też warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które pozwolą mieć pod ręką najpotrzebniejsze narzędzia.

Na wykonawców czeka ogrom produktów przeznaczonych do przechowywania i transportu narzędzi. Przede wszystkim będą to najróżniejsze skrzynki, organizery, a także dodatkowe akcesoria, jak pasy narzędziowe, kamizelki, plecaki, torby.

Systemy przechowywania

Starając się rozwiązać problem przechowywania narzędzi w miejscu pracy, producenci zaczęli oferować rozwiązania mające to ułatwić, są to tzw. systemy przechowywania, które można wyposażać według własnych potrzeb i upodobań. Podstawę stanowi tutaj najczęściej pas narzędziowy, choć może to być także np. konfigurowalna torba czy walizka. W zależności od branży, w jakiej pracuje wykonawca, może wybrać on dowolny system organizerów, kieszeni, kabur i pokrowców, które następnie zostaną przytwierdzone do pasa. Dzięki temu możliwe jest wygodne przechowywanie najpotrzebniejszych narzędzi – w inne rodzaje uchwytów wyposażona będzie kieszeń dekarska, a w inne ta przeznaczona dla elektryka. Do tego dochodzą także pokrowce na najpotrzebniejsze elektronarzędzia, np. wkrętarkę. W zależności od prac, jakie mają zostać wykonane, można szybko i łatwo zmienić wyposażenie pasa. Często można go także złożyć, co pozwala na przenoszenie np. torby. Dla bardziej komfortowej pracy i równomiernego rozłożenia ciężaru do pasa można doczepić szelki. Polecamy to rozwiązanie zwłaszcza w wypadku przenoszenia cięższego wyposażenia, np. elektronarzędzi.

Skrzynki narzędziowe i organizery

Jeśli narzędzia trzeba mieć zawsze pod ręką, z pomocą przychodzą oczywiście skrzynki narzędziowe. Producenci oferują zarówno same skrzynki, które można uzupełnić o już posiadane narzędzia lub wyposażyć odpowiednimi wkładami, jak i gotowe zestawy, często kierowane do konkretnych branż. W ofercie znajdziemy tradycyjne skrzynki, otwierane na boki na kształt litery V czy też takie wyposażone w niewielkie szufl ady. Wykonane mogą być z blachy stalowej lub też lżejszych tworzyw sztucznych, np. poliwęglanu. Skrzynka powinna mieć możliwość zapięcia na kłódkę, dzięki czemu użytkownik zabezpieczy narzędzia podczas pracy w terenie. Na pokrywie skrzynki mogą być umieszczone organizery, przeznaczone np. do przechowywania kluczy czy wkrętaków. Zatrzaski i zapięcia skrzyni powinny być wykonane z trwałych materiałów, np. aluminium. Po otwarciu skrzynki jej wyższy poziom może być wyjmowany i wyposażony w uchwyt, co ułatwia dostęp do niżej zgromadzonych narzędzi. W pokrywie często umieszczone są również pojemniki na drobne przedmioty, np. nakrętki lub wkręty. Duże skrzynki o większej ładowności mogą być wyposażone w kółka, które pozwolą na ich wygodny transport. Skrzynka jest wtedy ciągnięta za aluminiową teleskopową rączkę. Do przechowywania drobnych materiałów, takich jak np. wkręty, nakrętki, wykorzystać można praktyczne organizery oferowane przez producentów narzędzi. Regulowane przegrody umożliwiają dopasowanie do potrzeb, a przezroczysta pokrywa ułatwia znalezienie niezbędnego sprzętu. Często producenci oferują całe systemy organizerów, które są kompatybilne z większymi skrzynkami.

Przechowywanie narzędzi

Przeznaczona dla techników serwisowych walizka Knipex 00 21 11 LE zawiera 8 kieszonek i 7 uchwytów na narzędzia.

Torby i plecaki

Zamiast skrzynki narzędziowej można wybrać plecak lub torbę. Najczęściej wykonane są one z poliestru lub nylonu 600D. Są to lekkie oraz wytrzymałe materiały, często stosowane również w odzieży outdoorowej. Podstawową cechą zarówno plecaka, jak i torby powinny być mocne szwy, które zapewnią wytrzymałość również przy dźwiganiu dużych obciążeń. Plecaki narzędziowe część rozwiązań zaczerpnęły z modeli trekkingowych. Wśród nich można wymienić pasy kompresyjne, pozwalające na dopasowanie plecaka do ilości przenoszonego ekwipunku, czy system wentylacyjny na plecach, który ułatwia cyrkulację powietrza, zwłaszcza w cieplejsze dni. Szelki plecaka mogą być również wyposażone w pas piersiowy, który ułatwia dźwiganie i poprawia stabilność, zwłaszcza przy większych obciążeniach. Znaleźć się może również miejsce na laptop czy taśmy do przytroczenia akcesoriów. Plecak, pomimo przeznaczenia narzędziowego, dzięki temu może również całkiem przyzwoicie sprawdzić się podczas weekendowej wycieczki za miasto. Plecak lub torba wyposażone będą w liczne kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne, gdzie można przechować najpotrzebniejsze narzędzia. Dodatkowo mogą być wyposażone w kółka, które będą przydatne przy większych obciążeniach.

Przechowywanie narzędzi

Nowością w ofercie YATO są hermetyczne walizki narzędziowe odporne na wodę, pył i wstrząsy.

Wszechstronna torba narzędziowa Makita P-80961

Oferowana przez markę Makita torba pozwoli nie tylko na przechowanie najważniejszych narzędzi, ale również chwilę odpoczynku. Unikalne rozwiązanie zawiera w sobie torbę na narzędzia, organizer, pasek parciany do systemów narzędziowych oraz rozkładane krzesełko. To ostatnie znakomicie sprawdzi się np. podczas wykonywania prac serwisowych, a jednocześnie pozwoli mieć wszystkie niezbędne narzędzia pod ręką. Wszystkie produkty mogą być użytkowane osobno lub w zestawie.

Przechowywanie narzędzi

Pasy, kabury i akcesoria

Jeśli najpotrzebniejsze narzędzia koniecznie chcemy mieć zawsze pod ręką, warto rozejrzeć się za takimi akcesoriami jak kamizelki i pasy monterskie. Do pasów przyczepić można kieszenie, kabury czy uchwyty. Wszystkie elementy są wytrzymałe i pozwalają na przenoszenie dużej ilości narzędzi i akcesoriów. Przykładowy materiał używany do ich wykonania to polichlorek winylu 1680D. Producenci oferować mogą rozwiązania przeznaczone do konkretnych branż. Pas stolarski będzie np. wyposażony w kieszeń z mocowaniem na młotek, nóż lub ołówek. W wersji dla elektryków jej miejsce zajmie kieszeń z miejscem na śrubokręty, obcęgi czy próbnik. Pojemne kieszenie powinny być trwałe, ponieważ przechowywane są w nich ostre przedmioty, np. gwoździe czy wkręty. Dodatkowo duże otwory w kieszeniach ułatwiają dostęp, nawet jeśli praca wykonywana jest w rękawicach.

Przechowywanie narzędzi

Szafki modułowe

Producenci oferują również szafki modułowe. W zależności od potrzeb użytkownik może kupić odpowiednią liczbę szafek. Poszczególne szafki można ustawiać na sobie i zespalać modułowym zapięciem. Rozwiązanie to umożliwia prostą rozbudowę posiadanego już systemu oraz elastyczność. Moduły są mniejsze niż tradycyjne szafki oraz można je wyposażyć w kółka, co znacznie ułatwia ich transport. Co więcej, w razie potrzeby różne rodzaje narzędzi można grupować w poszczególnych modułach, nie ma więc potrzeby transportu całości. Najczęściej moduły mają również płaski blat, co umożliwia wykorzystanie go jako blatu roboczego, a uchwyty antypoślizgowe ułatwiają ich przenoszenie. Rozwiązanie takie jest przydatne w mobilnym warsztacie.

Przechowywanie narzędzi

Kamizelki narzędziowe

Zwłaszcza przy dużej liczbie narzędzi przydatna będzie kamizelka, która zapewnia ergonomiczne rozłożenie masy przedmiotów i wygodny dostęp do nich. Dzięki regulacji kamizelkę taką można nosić również na kurtce. Dostępne są one w ofercie zarówno producentów odzieży roboczej, jak i narzędzi. Najważniejsze cechy kamizelek to wzmocniona konstrukcja, m.in. w obrębie szwów, które muszą być przystosowane do przenoszenia znacznych ciężarów, oraz odpowiedni krój. Kamizelka nie może znacząco krępować ruchów, jednocześnie jednak powinna być na tyle solidna, aby wytrzymać obciążenie. Producent powinien np. uszyć szerokie pasy barkowe, które pozwolą rozłożyć masę przenoszonych przedmiotów na większą powierzchnię, dzięki czemu poruszanie się będzie bardziej komfortowe.

Przechowywanie narzędzi

Kamizelka narzędziowa firmy Snickers Workwear to znakomite rozwiązanie, które pomieści dużo narzędzi i równomiernie rozmieści ich ciężar.

2018-11-27

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket