Strona domowa / / Artykuły / Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie

SAMSUNG

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie

Polska premiera telewizora QLED TV 8K Q900R w Towarzystwie Wioślarskim w Warszawie zgromadziła liczne grono dziennikarzy i znane osoby ze świata kultury i sztuki.

Spotkanie poprowadziła Grażyna Torbicka, która rozmawiała z zaproszonymi gośćmi o wrażeniach przy oglądaniu filmów na ekranie o rozdzielczości 8K i nowatorskich rozwiązaniach technicznych. Pierwszy z nich – Tomasz Raczek podkreślił idealność, szczegółowość obrazu, który pozwoli zobaczyć najmniejsze detale, nieosiągalne na ekranie kinowym czy w dotychczasowych modelach telewizorów. Szczególnie widać to w produkcjach fantasy czy science fiction. Pokazywano więc fragmenty różnych filmów, zwracając przy tym uwagę na plastyczność i głębię barw. Tu znakomitym przykładem był film „Twój Vincent” zrealizowany w technice malarskiej animacji. Zaletą, ale i pewnym zagrożeniem dla twórców filmów odtwarzanych na ekranie 8K jest konieczność perfekcyjnego przygotowania dekoracji i makeupu aktorów, ponieważ wszystkie niedoróbki czy niedociągnięcia będą natychmiast i doskonale widoczne.

Czterokrotnie większa rozdzielczość niż 4K, ekran QLED z kropkami kwantowymi i najlepszy HDR na rynku to nie wszystkie zalety telewizora. Ponieważ mało jest materiałów wideo 4K, a praktycznie nie ma filmów 8K, po raz pierwszy wykorzystano sztuczną inteligencję do przetwarzania obrazu 2K i 4K do 8K. O sztucznej inteligencji AI w telewizorze 8K opowiadał dr inż. Piotr Bigaj z centrum rozwojowego sztucznej inteligencji Samsunga w Polsce. To przełom techniczny, który pozwala procesorowi Quantum 8K analizować obraz w czasie rzeczywistym z dowolnego źródła 2K, 4K, wykorzystując sztuczną sieć neuronową i niespotykaną dotychczas bazę danych, zawierającą miliony godzin filmów Ultra HD, Full HD i SD opracowaną przez inżynierów Samsunga do analizowania i skalowania obrazu do rozdzielczości 8K.

Na koniec prezentacji o sprzedaży telewizorów 8K w kraju opowiedział Piotr Stelmachów, dyrektor działu Elektroniki Konsumenckiej w Samsung Polska. Mówiąc o nowych telewizorach i nowatorskich produktach Samsunga, podkreślił on znaczenie aplikacji SmartThings, która powoduje, że telewizor w domowej sieci może kontrolować stan pracy domowych urządzeń, a nawet zajrzeć do wnętrza lodówki, nie zmuszając użytkownika do wstania z kanapy. W rozmowie z prowadzącą podkreślił, że firma Samsung przyzwyczaiła swoich klientów do tego, że innowacyjne produkty pojawiają się w sklepach bardzo szybko po premierze. Telewizory 65- i 75-calowe Q900R, a w późniejszym terminie 85-calowy pojawią się w przedsprzedaży następnego dnia po premierze w sieci sklepów Brand Store Samsunga z pakietem korzyści takich jak transport, montaż, pakiet Smart Pack czy kalibracja obrazu u klienta, aby uzyskać jak najlepszy obraz. Znane są już ceny telewizorów 8K: model 65-calowy – 19 999 zł, 75-calowy – 29 999 zł i 60 000 zł za 86-calowy.

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie 2

Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek rozmawiali o wpływie zwiększonej rozdzielczości obrazu i sztucznej inteligencji na wrażenia i emocje przy oglądaniu filmów na ekranie 8K.

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie 3

Doskonale na ekranie telewizora 8K prezentował się film „Twój Vincent”, wykonany w niezwykle efektownej technice plastycznej animacji.

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie 4

Na ekranie telewizora 8K można było porównać niewiarygodną skuteczność skalowania obrazu Full HD do 8K za pomocą układu AI.

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie 5

O zaletach i zawiłościach sztucznej inteligencji w telewizorze QLED TV Q900R opowiadał inżynier Piotr Bigaj z centrum rozwojowego AI Samsunga w Polsce.

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie 6

Piotr Stelmachów, dyrektor działu Consumer Electronic, przedstawił możliwości zakupu telewizorów 8K w przedsprzedaży w sklepach Brand Store Samsunga.

Premiera QLED TV 8K – rewolucja na dużym ekranie 7

Na premierze telewizora 8K pojawił się m.in. Olivier Janiak z TVN, który odnotował tę wyjątkową premierę w popularnym programie „Co za tydzień”.

2018-11-20
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket