Strona domowa / / Artykuły / Studio sportowe

CYFROWY POLSAT

Studio sportowe najnowszej generacji

Studio sportowe

Dziennikarze i zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć sportowe studio telewizyjne najnowszej generacji, które powstało na terenie siedziby Cyfrowego Polsatu w Warszawie przy Łubinowej.

Przez trzy lata będą z niego prowadzone transmisje meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, które będzie można oglądać na kanałach sportowych Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2. Abonenci Cyfrowego Polsatu, klienci sieci Plus i użytkownicy serwisu IPLA co sezon otrzymają 343 mecze z pełną oprawą komentatorsko-wizualną. W sumie przez trzy lata zostanie zrealizowanych ponad 1000 transmisji meczowych. Dzięki zupełnie nowym możliwościom i technice kanały sportowe premium grupy Polsat pokażą Ligę Mistrzów i Ligę Europy UEFA w zupełnie nowym wymiarze, i to zarówno w kontekście samych transmisji, jak i materiałów okołomeczowych – analiz, statystyk, powtórek sytuacji, reportaży czy komentarzy ekspertów. Wizytę w studio prowadziła Paulina Chylewska, która rozmawiała z zaproszonymi gośćmi. W chwili wejścia do studia wrażenie robi wielki ekran – ściana LED-owa o długości 24 m, wysokości 3 m i powierzchni 700 m2 oraz rozdzielczości obrazu 4 × 4 K. Ekran wyprodukowany przez firmę Samsung tworzy jednolity obraz bez widocznych krawędzi poszczególnych modułów. Obraz jest realizowany za pomocą 8 kamer, w tym steadicam i kamery na kranie z wysuwanym ramieniem. LED-owe oświetlenie jest zarządzane komputerowo. Cztery plany zdjęciowe umożliwiają przygotowanie dla widzów wielu wizualnych niespodzianek. Producenci z Platige Image – Maja Boruszewska i Artur Paprocki opowiadali o projekcie wirtualnego studia. Technika Vizrt umożliwia wyświetlanie grafiki na 24-metrowym ekranie, ale także na suficie, podłodze. Studio jest wyposażone w narzędzia do analizy sportowej i jest zintegrowane z mediami społecznościowymi, co umożliwia dziennikarzom interakcję z widzami w czasie rzeczywistym.

Studio sportowe

Wiele możliwości rozrysowywania i analizy sytuacji meczowych ma dotykowy ekran nazwany Libero, a greenbox służy do realizacji rozszerzonej rzeczywistości AR. Na monitorach przy miejscach dla widowni można było zobaczyć połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym, czyli dziennikarzy omawiających mecz, porównujących wyniki zawodników w towarzystwie wirtualnych postaci piłkarzy w studio, prowadzących analizę prasy sportowej czy komentujących z wirtualnej szatni klubu piłkarskiego Barcelona. Dużą atrakcją dla widzów była analiza meczu na dotykowym ekranie wzbogacona grafiką. Cała analiza jest wspierana przez ekspertów technicznych, którzy w kilka minut przygotowują analizę meczu w oparciu o wymagania prowadzącego. Widzowie będą zadowoleni z jakości obrazu, ponieważ będzie nadawany w jakości Super HD (1920 × 1080 pikseli, kodek H.264) a dzięki analizie toru emisyjnego sygnału obraz będzie specjalnie przygotowany za pomocą filtrów i nadawany z dwukrotnie większym bitrate’em (do 20 Mbit/s typowo 10 Mbit/s).

Studio sportowe
2018-11-07
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket