Jakość obrazu z satelity

Jakość obrazu z satelity

Współczesne telewizory Ultra HD, aby odtwarzać obraz 4K, muszą być połączone z dobrym źródłem wideo. Dekodery satelitarne łączą w sobie największą liczbę kanałów TV ze zróżnicowaną jakością obrazu SD, HD i 4K.

Na platformach satelitarnych jest możliwość odbioru płatnych kanałów TV, nadawanych w jakości SD, HD i Super HD na platformie Cyfrowego Polsatu, a SD, HD i 4K na platformie nc+. Do dekoderów satelitarnych dołącza się antenę satelitarną i doprowadza kabel sieciowy internetowy, umożliwiający doprowadzenie sygnału do korzystania z serwisów VoD.

Dekodery Evobox Cyfrowego Polsatu

Widzowie kanałów Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 Cyfrowego Polsatu, którzy posiadają telewizory dają Ultra HD, będą zadowoleni z jakości obrazu, ponieważ jest on nadawany w jakości Super HD (1920 × 1080 pikseli). W studio dzięki analizie toru emisyjnego sygnału telewizyjnego obraz będzie specjalnie przygotowany, aby jego finalna ostrość i kolory w czasie odbioru transmisji sportowej były naturalne i najlepszej jakości. Sygnał telewizyjny jest nadawany z dwukrotnie większym bitrate’em (do 20 Mbit/s, typowo 10 Mbit/s). Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba wymieniać dekodera HD. Najlepsze do odbioru kanałów sportowych są dekodery z rodziny Evobox, która powiększyła się do trzech modeli. Obok już znanego i lubianego przez użytkowników Evobox PVR, który ma największe możliwości, nagrywa jednocześnie trzy, a czwarty program można oglądać na żywo, w sprzedaży pojawiły się nowe dekodery – Evobox HD i Evobox Lite. Evobox HD ma czytelny wyświetlacz, wersja Lite jest go pozbawiona. Wbudowany moduł Wi-fiw obu dekoderach umożliwia bezprzewodowe łączenie się z Internetem, co daje możliwość korzystania z serwisów online Cyfrowy Polsat Go i HBO Go. Do odbioru programów TV DVB-S zalecane są konwertery Unicable, które umożliwiają obsługę jednocześnie kilku tunerów przez wybranie odpowiedniej częstotliwości. Dzięki tej technice jest możliwe także szybkie przełączanie kanałów. Oba dekodery nie mają możliwości nagrywania programów TV na wbudowany twardy dysk lub zewnętrzną pamięć USB. Jedynie Evobox HD ma wejście USB, ale do odtwarzania plików wideo i audio. Dekodery Evobox HD i Evobox Lite mogą pracować w domowej sieci multiroom zbudowanej w oparciu o LAN lub Wi-Fi. Evobox HD jest dekoderem głównym w usłudze Multiroom HD, a Lite dodatkowym. Zapewniono wygodną automatyczną funkcję autoryzacji usługi Multiroom HD w domowej sieci. Oprogramowanie zapewnia łatwy dostęp do wszystkich funkcji dekodera, możliwość alfabetycznego filtrowania pozycji programowych, zaawansowanego wyszukiwania programów i ustawiania przypomnień, tworzenie list ulubionych kanałów, łatwe poruszanie się między ulubionymi listami kanałów za pomocą niebieskiego przycisku na pilocie.

Dekodery Evobox Cyfrowego Polsatu 2

Na dekoderach Cyfrowego Polsatu serii Evobox PVR, HD i Lite można oglądać kanały Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2.

Dekodery Evobox Cyfrowego Polsatu 3
Dekodery Evobox Cyfrowego Polsatu 4

Ipla – materiały wideo 4K

W telewizji internetowej IPLA są pierwsze materiały w jakości 4K od National Geographic, m.in. łącząca elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi znana seria „Mars”. Użytkownicy mogą oglądać je bezpłatnie na www.ipla.tv oraz w aplikacji IPLA w Samsung Smart TV. Materiały w jakości 4K dostępne są na urządzeniach obsługujących rozdzielczość Ultra HD (3840×2160) lub wyższą. Aby cieszyć się doskonałą jakością, należy zadbać o stabilne połączenie internetowe o szybkości co najmniej 25 Mbit/s. W przypadku komputerów niezbędna jest najnowsza wersja przeglądarki Firefox lub Chrome.

Canal+ 4K Ultra HD z platformy nc+

Powoli powstają kanały 4K na satelitach. Najpopularniejsze na satelicie HotBird 13° E są np. FunBox 4K, C4K360 i Travel XP 4K, ale niestety są kodowane. Przez platformę nc+ jest nadawany pierwszy kanał Canal+ 4K Ultra HD, który ma dodatkowo zakodowany sygnał HDR zwiększający dynamikę obrazu. Transmisje sportowe są realizowane na żywo, odbierane poprzez antenę są nadawane w standardzie HDR HLG, a filmy kinowe HDR10. Nowy kanał TV satelitarny z materiałami 4K HD Canal+ Ultra HD umożliwia oglądanie transmisji na żywo wybranych meczy piłkarskich Ligi Mistrzów można je także nagrywać na twardy dysk. Oprócz transmisji sportowych są nadawane polskie seriale produkcji Canal+, filmy przyrodnicze czy koncerty. Filmy 4K / Ultra HD w usłudze VoD nc+ Go TV są magazynowane na twardym dysku dekodera, co zapewnia najlepszą jakość obrazu (nie ma problemów z Wi-Fi), można je strumieniować przez łącze internetowe, zalecane połącznie przewodowe z Internetem.

Ipla – materiały wideo 4K 2

Dekoder nc+ UltraBOX+ to możliwość oglądania filmów i programów sportowych na kanale Canal+ Ultra HD oraz z serwisu nc+ Go TV z najlepszą jakością 2160p HDR.

Ipla – materiały wideo 4K 3
Ipla – materiały wideo 4K 4

Dekoder nc+ UltraBOX+

Wymagania techniki Ultra HD HDR spełnia najnowszy dekoder platformy nc+ UltraBOX+, będący źródłem najlepszego sygnału wideo 4K (2160p) z satelity, a więc będzie najlepszym źródłem obrazu dla telewizorów Ultra HD HDR.

Dekoder jest wyposażony w zewnętrzny twardy dysk o pojemności 1 TB, dołączany do złącza e-SATA. Dysk stanowi podstawę dekodera, co jest nowatorskim rozwiązaniem. Można dodać jeszcze swój własny dysk i jeśli będzie on o pojemności mniejszej niż 500 GB, to można z niego korzystać wyłącznie z funkcji Media Player. W przypadku podłączenia dysku o pojemności 500 GB lub większej, dekoder potraktuje go jako dysk główny, co oznacza że zostanie on sformatowany i będzie na nim wydzielona część przestrzeni na pozycje VOD, oprócz tego możliwe będzie nagrywanie audycji oraz korzystanie z funkcji time shifting.

Koder wykorzystuje procesor Broadcom BCM7252S, który obsługuje aż 8 tunerów DVB-S/S2 realizujących różne funkcje. Cztery są wykorzystywane do realizacji nowej funkcji multirecordingu, umożliwiającej jednoczesne nagrywanie 3 kanałów TV i oglądanie czwartego z funkcją Time Shift. Pozostałe 4 tunery służą do realizacji funkcji Fast Zapping, umożliwiającej szybkie przełączanie kanałów podczas poruszania się po liście kanałów w górę lub w dół.

Aby korzystać z funkcji multirecordingu na dekoderach Evobox PVR czy UltraBox+, konieczne jest wykorzystanie nowej generacji konwerterów standardu Unicable lub Unicable II. Standard Unicable II umożliwia obsługę do 32 dekoderów DVB-S. Technika Unicable wykorzystuje jeden kabel antenowy do połączenia konwertera z odbiornikiem DVB-S, a w menu konfiguracji konwertera Unicable jedna częstotliwość oznacza jeden tuner. Do bezprzewodowej komunikacji służy łącze Wi-fi w pasmach 2,4 i 5 GHz. Obsługiwany jest standard dźwięku Dolby Digital Plus.

2018-11-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket