Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Spójnie i stylowo - sprzęt AGD i RTV coraz bliżej siebie

Spójnie i stylowo

Wyposażając wnętrze, coraz częściej decydujemy się na takie zestawienie sprzętów, żeby pochodziły one nie tylko od jednego producenta, ale i z jednej, spójnej linii wzorniczej. Daje to nam wszystkim – zarówno projektantom, sprzedawcom, jak i użytkownikom – komfort w przygotowaniu aranżacji, sprawnej zabudowy, ale także funkcjonalność i spójność, nie tylko tę wizualną, ale i techniczną.

To ważne, bowiem nowoczesne serie urządzeń świata AGD i RTV, w tym audio, coraz częściej unifikowane są nie tylko od strony wyglądu, ale wzajemnie „widzących” się funkcji i systemów. W dobie Internetu rzeczy (IoT) oraz wszechobecnej cyfryzacji i wymiany informacji między urządzeniami aspekt ten staje się niezwykle istotny. Jest gwarancją komfortu obsługi, wykorzystania szerokiej palety funkcji i niekiedy ważnego ich upgrade

Słowo wstępu do spójnych linii w dużym AGD

Linia wzornicza to seria produktów o tej samej stylistyce poszczególnych brył, kolorów, stosowanych materiałów czy elementów wykończeniowych. Zwykle linia taka ma swoją nazwę handlową i obejmuje określoną liczbę produktów (im jest ich więcej, tym lepiej). Może ona przy tym nawiązywać np. do charakterystycznych dla niej cech, jak materiał główny, styl, w jakim linia została wykonana, czy zawdzięczać swą nazwę projektantowi, który stoi za jej opracowaniem.

Dzięki temu piekarnik może być idealnie dopasowany stylistycznie do chłodziarkozamrażarki, a ta z kolei do okapu czy kuchenki mikrofalowej, a nawet czajnika, wyciskarki czy tostera. Takie zestawy uzupełniają się nie tylko pod względem funkcjonalności, ale przede wszystkim świetnie się prezentują w kuchennej aranżacji. Często są opracowywane przy współpracy producenta ze światowej sławy projektantami. Niejednokrotnie linie wzornicze to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, wykorzystujące w swojej konstrukcji nietuzinkowe, rzadko spotykane, a nawet drogocenne materiały. Warto przy tym podkreślić, że linie wzornicze pojawiają się nie tylko w AGD dużym czy drobnym. Ze spójnym stylistycznie sprzętem mamy do czynienia również w branży audio-wideo. Mamy tu na myśli chociażby serie telewizorów, kolumn głośnikowych czy komponentów do systemów stereo i kina domowego.

Oferta dostępnych na rynku linii wzorniczych jest tak ogromna, że w jednym artykule trudno byłoby opisać wszystkie oferowane przez producentów serie produktowe. Dlatego też przybliżymy Państwu jedynie wybraną ofertę czołowych firm i marek dostępnych na polskim rynku AGD i elektroniki użytkowej.

Amica X-type i IN – szeroko, komfortowo, innowacyjnie

Amica to nasz czołowy dostawca urządzeń AGD, z ogromnym doświadczeniem także w obszarze sprzętu do zabudowy. Stale zaskakuje i pokazuje, że polska myśl techniczna i wykonanie mogą być na absolutnie najwyższym, światowym poziomie. Nową linią wzorniczą marki jest intrygujący z nazwy X-type. Sprzęt do niej należący miał swoją światową premierę na niedawnych targach IFA 2018, natomiast polska premiera odbyła się w październiku podczas targów Warsaw Home. W ofercie rynkowej sprzęt z linii X-type ma jednak pojawić się dopiero w 2019 r., najprawdopodobniej już w pierwszym kwartale. Linia X-type obejmuje wyłącznie sprzęt do zabudowy – piekarniki, płyty grzewcze, okapy, a także chłodziarkozamrażarki. Nowością w ofercie marki Amica, a znajdującą się w linii X-type są natomiast chłodziarki do wina oraz szuflada grzejna. Inną spójną wzorniczo linią urządzeń do zabudowy marki Amica, obecną już od dłuższego czasu na rynku, jest Amica IN. Adekwatnie do swojej nazwy wykorzystuje ona „inteligentne” rozwiązania, składa się z innowacyjnych produktów i oferuje inspirujący design. Charakterystycznym elementem dla piekarników z linii Amica IN jest podświetlany na czerwono uchwyt, co ma obrazować stopień rozgrzania komory piekarnika i informować o tzw. cieple resztkowym. Linia Amica IN to jednak nie tylko piekarniki, ale również płyty grzewcze, lodówki, okapy, a nawet małe AGD – czajniki.

Amica X-type i IN – szeroko, komfortowo, innowacyjnie 2

W najnowszej linii wzorniczej X-type marki Amica, która zostanie wprowadzona w I kw. przyszłego roku, znajdują się m.in. płyta grzewcza z funkcją Hob&Go, automatycznie wykrywającą położenie naczynia, oraz okap sterowany za pomocą gestów.

Spełnienie kulinarnych życzeń

W ofercie marki Teka najpopularniejszą linią wzorniczą jest Wish. Punktem wyjścia do jej stworzenia były trzy podstawowe założenia, które miały spełniać urządzenia do niej należące – intuicyjna obsługa, łatwe czyszczenie i oszczędność energii. Linia Wish ma pomóc w spełnianiu najróżniejszych, zarówno tych prostszych, jak i tych bardziej skomplikowanych, życzeń kulinarnych. Należą do niej zarówno piekarniki, kuchenki mikrofalowe, płyty i szuflady grzewcze, jak i okapy, a nawet ekspresy do kawy. Znakiem rozpoznawczym linii Wish są równe linie, gładkie powierzchnie, przestronne wnętrza urządzeń i bardzo dobrej jakości materiały użyte do produkcji, m.in. szkło, stal i aluminium. Już w ramach samej linii Wish mamy trzy grupy urządzeń – Easy, Total i Maestro. Grupa Easy to modele tańsze, prostsze w obsłudze i wyposażone w podstawowe funkcje.

Osobom, które potrzebują wszechstronnych rozwiązań, ponieważ lubią spędzać czas w kuchni na przygotowywaniu rozmaitych potraw, spodobają się urządzenia z grupy Total. Łączą one w sobie funkcjonalność, atrakcyjne wzornictwo i różnorodne funkcje, umożliwiające kulinarne eksperymenty. Urządzenia Maestro są odpowiedzią na oczekiwania osób szczególnie wymagających, które poszukują nowatorskich rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnego stylu życia i urządzeń z najwyższej półki, które będą je wspomagać w doskonaleniu sztuki kulinarnej.

Spełnienie kulinarnych życzeń 2

Modele wprowadzane do istniejących już na rynku linii wzorniczych zachowują spójną stylistykę. Doskonałym tego odzwierciedleniem jest linia Wish marki Teka, która jest nieustannie wzbogacana o nowe urządzenia.

Powiew innowacyjności i kunszt techniki

Jedną z najbardziej innowacyjnych linii wzorniczych dostępnych na rynku AGD jest Serie | 8 marki Bosch z charakterystycznym, centralnie usytuowanym pierścieniem, który jest jednocześnie elementem panelu sterującego. Linia ta jest dostępna na rynku już od kilku lat, ale wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników. Nic więc dziwnego, że jest wciąż rozwijana przez niemieckiego producenta AGD. W jej skład wchodzą zarówno piekarniki klasyczne, parowe, kuchenki mikrofalowe, ale także okapy, płyty, ekspresy do kawy czy szuflady grzewcze. Materiałami wykończeniowymi linii są przede wszystkim stal nierdzewna oraz białe lub czarne szkło. Każdy z wariantów dobrze komponuje się w kuchniach o nowoczesnej aranżacji, a to za sprawą z jednej strony sposobu sterowania, z drugiej modernistycznych akcentów zastosowanych w wykończeniu urządzeń. Dla mniej wymagających użytkowników w ofercie marki Bosch dostępne są modele należące do Serie | 6 i Serie | 4. Bosch ma również w ofercie linię opracowaną m.in. z myślą o studiach kuchennych. Mowa tutaj o PerfectLine. Znajdziemy w niej piekarniki, płyty indukcyjne, zmywarki, okapy, a także chłodziarkozamrażarki. Staranny dobór modeli pozwoli skompletować pełne, ściśle dostosowane do potrzeb użytkownika wyposażenie kuchni.

Powiew innowacyjności i kunszt techniki 2

Sprzęt marek Bosch i Siemens to nie tylko spójne wzornictwo w obrębie poszczególnych linii, ale również innowacyjne rozwiązania techniczne, w tym m.in. kompatybilność z „inteligentnym” systemem zarządzania Home Connect.

Powiew innowacyjności i kunszt techniki 3

AGD dziełem sztuki? Oczywiście!

Patrząc na linie wzornicze dostępne w ofercie marki Gaggenau, jest to możliwe. Dowodem są chociażby modele należące do serii 200 czy 400 niemieckiego producenta. Sprzęt ten wytwarzany jest w dużej mierze ręcznie, w dodatku pod okiem najlepszych specjalistów. Wyróżnia się przy tym nietuzinkowym wzornictwem połączonym z bardzo dobrą jakością i funkcjonalnością.

Linie wzornicze marki Gaggenau są wyznacznikiem zupełnie nowej jakości w kuchni i innowacyjnego stylu. Przykładem wyszukanej linii wzorniczej jest wspomniana przed chwilą seria 400. W jej skład wchodzą m.in. piekarniki, chłodziarkozamrażarki i chłodziarki do wina, a także płyty grzewcze, okapy, zmywarki i ekspresy do kawy. Cechami łączącymi te wszystkie grupy asortymentowe są z pewnością styl i elegancja. Wyrażają się one w materiałach wykorzystanych do produkcji z ważnym detalami, takimi jak stalowe pokrętła czy wyświetlacze LCD. Bezuchwytowe piekarniki znajdujące się w serii 400 otwierane są za pomocą przycisku.

Niższą serią, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ceny, jest seria 200. Charakteryzuje się ona podobnym do serii 400 wzornictwem, ale z kilkoma różniącymi obie linie detalami. Mowa choćby o uchwytach urządzeń do pieczenia lub gotowania, które w serii 200 są elementem spójnym z całym wzornictwem, a których brak jest w modelach z serii 400.

AGD dziełem sztuki? Oczywiście! 2

Linie wzornicze marki Gaggenau to nie tylko najlepszej jakości wykonanie, ale też wyjątkowy, niepowtarzalny styl. W modelach z serii 200 mamy m.in. charakterystyczne pokrętła ze stali szlachetnej.

Wyjątkowa inteligencja, zmysł i jakość oraz… iQ

Oferta AGD marki Siemens jest wyjątkowo bogata. Znajdziemy tutaj kilka linii wzorniczych różniących się funkcjonalnością. Najlepiej wyposażoną, która jest znakomitą wizytówką możliwości i jakości Siemensa, jest linia iQ700. Tworzą ją m.in. piekarniki i kuchenki mikrofalowe, a także ekspresy do kawy, płyty grzewcze i okapy. Wzornictwo linii iQ700 bardzo dobrze komponuje się z jej funkcjami i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Wielu klientów zwraca przecież uwagę nie tylko na nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim na jakość wykonania i możliwości użytkowe urządzenia, a tych bez wątpienia sprzęt z linii iQ700 Siemensa ma bez liku. Za linią przemawiają m.in. zdobienia frontowej części dwiema chromowanymi listwami, a także centralnie usytuowany panel sterowania z kolorowym wyświetlaczem.

Oprócz linii iQ700 Siemens ma w ofercie również takie linie wzornicze jak iQ500 czy iQ300, które od najwyższej serii różnią się przede wszystkim dostępnością poszczególnych funkcji, a co za tym idzie również ceną.

Warto dodać, że wybrane modele należących do grupy BSH marek Bosch, Siemens i Gaggenau są kompatybilne z innowacyjnym systemem sterowania i łączności Home Connect, który do kontroli i monitorowania wykorzystuje urządzenia mobilne z zainstalowaną specjalną aplikacją.

Różnorodność linii wzorniczych Gorenje

Olbrzymią różnorodność linii wzorniczych w AGD oferuje marka Gorenje. Bez wątpienia na tak szeroką skalę, tak odważnie i zarazem tak spektakularnie nikt przed Gorenje nie odważył się zainwestować w spójne linie wzornicze i wprowadzić ich tak wiele w ciągu ostatnich 10 lat. Gorenje udało się to znakomicie i bez wątpienia można powiedzieć, że to właśnie ta marka była pionierem tego segmentu rynku i wiedzie w tym zakresie prym. Ofertę słoweńskiego producenta tworzyły i tworzą najlepsze biura projektowe i designerzy, np. Pininfarina, Swarovski czy obecnie Philippe Starck, Ora-Ito czy Karim Rashid. Przyjrzyjmy się najnowszym osiągnięciom marki z Velenje.

W skład designerskiej linii Gorenje by Starck wchodzą pasujące do siebie piekarniki, mikrofalówki, płyty grzejne, okapy, lodówki, a nawet szafki i panele dekoracyjne. Minimalistyczne wzornictwo w połączeniu z bardzo dobrej jakości szkłem refleksyjnym i stalą nierdzewną doskonale dopasowuje się do wnętrza niemal każdego pomieszczenia i każdej aranżacji. Charakterystycznym elementem linii są pomarańczowe detale.

Linia wzornicza Gorenje zaprojektowana przez francuskiego designera Ora-Ito jest równie bogata i oryginalna. Wyróżnia się stalowymi, solidnymi uchwytami, dodającymi urządzeniom szyku i elegancji, ale przede wszystkim nadaje bardzo nowoczesne oblicze. W linii zaprojektowanej przez Ora-Ito znajdziemy m.in. płyty grzewcze, okapy, chłodziarkozamrażarki, piekarniki, zmywarki oraz kuchenki mikrofalowe, zarówno te wolnostojące, jak i do zabudowy. Trzeci z wymienionych projektantów – Karim Rashid – stworzył dla Gorenje linię, której wzornictwo inspirowane było niekończącą się energią. Wyraźne linie podkreślają czystą formę urządzeń, wspieraną przez zaawansowane rozwiązania techniczne. Seria zaprojektowana przez Karima Rashida składa się z okapu, płyty grzewczej oraz piekarnika i ma na frontach charakterystyczne elementy dekoracyjne, które doskonale wyglądają zwłaszcza wtedy, gdy zestawimy sprzęty obok siebie.

W ofercie słoweńskiego producenta znajdziemy także ofertę ekskluzywnych urządzeń do zabudowy. Mamy tu na myśli serię Gorenje+. Ów „plus” ma podkreślać wyjątkowe cechy produktów należących do tej linii. Oferta urządzeń z „plusem” jest bardzo bogata – zakłada pełne wyposażenie kuchni. W zależności od upodobań znajdziemy zarówno warianty stalowe, jak i stalowo-szklane w kolorach czarnym lub białym.

Godną uwagi linią wzorniczą Gorenje jest Simplicity. Urządzenia do niej należące – lodówki, piekarniki, płyty grzewcze, okapy, kuchenki mikrofalowe, pralki i suszarki oraz zmywarki – mają charakterystyczny element, który nadaje im spójny wygląd. Jest nim obrotowe pokrętło zamontowane na froncie. Czyste linie, naturalne materiały i ergonomiczne rozwiązania pozwalają harmonijnie wkomponować urządzenia Simplicity w dowolnie urządzoną przestrzeń mieszkalną.

Inna linia marki Gorenje – Infinity łączy z kolei tradycyjne formy z nutą nowoczesności. Projekt zdaje się doceniać piękno lat wcześniejszych, łącząc staromodne detale, np. pokręteł czy uchwytów, ze współczesną dekoracją szklanych drzwi czy zaawansowanych wyświetlaczy. Wspólnym mianownikiem są tutaj nowoczesne rozwiązania techniczne i zastosowane funkcje.

Artystycznie jakościowe spojrzenie na AGD

Wyjątkowe spojrzenie na urządzenia wykorzystywane w kuchni ma firma Miele. W ofercie tego elitarnego producenta pod względem jakości wykonania, ale i wzornictwa znajdziemy kilka linii, z których znacząco od strony projektowej wyróżnia się linia ArtLine z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi ukrytymi w ponadczasowym i ekskluzywnym designie. Purystyczna elegancja bezuchwytowych frontów urządzeń doskonale wpisuje się w świat nowoczesnych aranżacji kuchennych.

W ofercie marki Miele dostępne są też linie PureLine i ContourLine. Duże znaczenie w obu seriach mają fronty, zastosowane uchwyty oraz innowacyjne wyświetlacze, które dzięki przyjaznym interfejsom dają użytkownikowi korzyść nie tylko wzorniczą, ale także czysto użytkową. W PureLine mamy do czynienia z „czystą linią”, czyli szkłem na całym froncie urządzeń do zabudowy. Wyświetlacze i sterowniki sprzętów są idealnie spasowane z linią szkła. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w serii ContourLine, która łączy stal nierdzewną z elementami wykonanymi z czarnego szkła. Linia PureLine polecana jest do purystycznych wnętrz, podczas gdy CountourLine, wyposażona w solidne uchwyty, idealnie sprawdzi się w bardziej tradycyjnych aranżacjach kuchennych.

Urządzenia Miele współgrają nie tylko pod względem formy i materiałów. W uzyskaniu harmonijnego wyglądu z zabudową kuchenną decydującą rolę odgrywa kolorystyka urządzeń. Miele, w zależności od linii wzorniczej, proponuje różne wersje kolorystyczne.

Artystycznie jakościowe spojrzenie na AGD 2

W uzyskaniu harmonijnego wyglądu z zabudową kuchenną decydującą rolę odgrywa kolorystyka urządzeń. W linii PureLine firmy Miele dostępne są cztery wersje kolorystyczne, które doskonale sprawdzą się zarówno w kuchniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Kolekcja (nie tylko) dla szefów kuchni

Obecne trendy w projektowaniu aranżacji kuchennych prezentują ogromną różnorodność, zarówno pod względem stylu, jak i wykorzystania przestrzeni. Stworzenie idealnej kuchni to nie lada wyzwanie, ponieważ poza prezentowaniem walorów estetycznych powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna. Sprzęty AGD muszą zatem nie tylko pasować do wnętrza, ale również ułatwiać nam codzienne przygotowywanie posiłków. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, firma Samsung stworzyła stylowe linie sprzętów do zabudowy, które poza innowacyjnymi rozwiązaniami dopełnią aranżację każdej kuchni.

Pierwszą z nich jest Chef Collection. Linia ta została zaprojektowana we współpracy z grupą znanych na całym świecie kucharzy. Urządzenia zainspirowane rozwiązaniami technicznymi używanymi w najlepszych restauracjach pozwalają amatorom kuchennych wrażeń rozwijać swoją kulinarną pasję.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest linia wykorzystująca stal szlachetną, która dzięki uniwersalnemu wzornictwu będzie prezentować się elegancko w każdej aranżacji. W linii „Stal szlachetna” znajdziemy także lodówkę do zabudowy. Odpowiednikiem serii ze stalą szlachetną jest linia „Czarne szkło”. Stylowa czerń to kolor, który dodaje wnętrzu elegancji, ale i nowoczesności. Linia ta wyróżnia się wyrafinowanymi detalami, takimi jak np. błękitne wyświetlacze LED i sterowanie dotykowe. Urządzenia należące do serii „Czarne szkło” to także wiele praktycznych funkcji, np. technika Dual Cook w piekarnikach, która pozwala na pieczenie dwóch potraw jednocześnie.

Kolekcja (nie tylko) dla szefów kuchni 2

Linie wzornicze są odpowiedzią na potrzeby zwykłych użytkowników, ale również profesjonalistów, np. linia Chef Collection Samsunga inspirowana jest doświadczeniami wybitnych szefów kuchni z Samsung Club des Chefs.

Wzornicza symfonia konceptu i stylu

Swoimi liniami wzorniczymi zaskakuje również czeski producent dużego i małego AGD – firma Concept. Serie wzornicze oparte są tu przede wszystkim na kolorach. Mamy więc urządzenia wykorzystujące stal szlachetną (inox) oraz modele w uniwersalnych kolorach, pasujących do różnego typu wnętrz – czerni i bieli. Klienci mają do wyboru olbrzymią różnorodność urządzeń w każdym z tych kolorów. Oprócz lodówek wolnostojących Concept oferuje także piekarniki czy kuchenki mikrofalowe oraz płyty grzewcze.

Ciekawym rozwiązaniem firmy Concept jest seria Sinfonia. Łączy ona elegancję stali nierdzewnej, która współgra stylistycznie z czarnym szkłem. W skład serii wchodzą piekarniki oraz kuchenka mikrofalowa, ale też płyty indukcyjne, okapy czy nawet szuflada grzewcza. W linii Sinfonia możemy znaleźć także drobne AGD, takie jak stalowy czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa czy wyciskarka wolnoobrotowa w kolorystyce spójnej z resztą linii.

Wzornicza symfonia konceptu i stylu 2

Białe płyty grzewcze mogą być doskonałym dodatkiem zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji kuchennych. Na rynku dostępne są również modele kombinowane utrzymane w tej kolorystyce.

Z ziemi włoskiej do Polski

W liniach wzorniczych w AGD trudno nie dostrzec kunsztu włoskiego stylu i jakości, która sama w sobie jest wzorcem niemal dla całego świata designu. Co ciekawe, dotyczy to samochodów, wystroju wnętrz, torebek i butów czy sprzętu AGD. Włoski styl i wzornictwo wywodzi się z umiłowania do sztuki i piękna. Nie ma przy tym znaczenia, czy obcujemy z przedmiotami sakralnymi, czy czysto użytkowymi, jak sprzęt domowy. Wszystko, nawet rzeczy najprostsze, musi mieć swój styl i swoją twarz. Doskonałym tego przykładem są linie wzornicze dostępne w ofercie włoskich marek, w tym rozwijającej się w Polsce marek Fulgor Milano oraz Freggia.

Zacznijmy od tej pierwszej marki. Fulgor Milano, reprezentowany w Polsce przez firmę Dom Bianco z Raszyna, to brand wyjątkowy. Markę tworzy firma rodzinna, a pieczołowitość, troska o jakość i zakres urządzeń oraz ich funkcji są niebywałe. Włoscy inżynierowie zaprojektowali urządzenia Fulgora tak, aby można było je swobodnie i harmonijnie komponować w zestawy obecnie tak pożądane przez konsumentów. Efektywnie wykorzystujące miejsce w kuchni modele z serii Compact 45 dają efekt porządku wizualnego w kuchni, a przy tym luksusu i komfortu. W niemal wszystkich urządzeniach do niej należących klienci mają do czynienia ze stalowym wzornictwem i charakterystycznym panelem sterowania. Seria Compact 45 dostępna jest w trzech kolorach szkła: czarnym, białym i szarym.

Fulgor Milano oferuje również wyjątkową wzorniczo linię Creative, w której znajdziemy całą gamę urządzeń do zabudowy, świetnie wyposażoną i wykonaną z najwyższą dbałością o szczegóły, tak charakterystyczną dla urządzeń „made in Italy”. Seria Creative pokazuje, że „kuchnia” w słowniku Fulgor Milano stała się synonimem „interaktywności”. Innowacyjny system sterowania łączy najnowsze rozwiązania techniczne z wyjątkowo intuicyjną obsługą.

Na uwagę zasługuje także seria Quad marki Fulgor Milano, urzekająca swą prostotą, a zarazem bogactwem funkcji i bardzo ciekawych opcji kulinarnych. Piekarniki Quad mają tradycyjny wygląd panelu z pokrętłami, co znacznie go odróżnia i jednocześnie kieruje go do nieco innej grupy odbiorców, niż ma to miejsce w wypadku linii Compact 45.

Włoski styl w pełnym tego słowa znaczeniu reprezentuje oferta marki Freggia. Mamy tu na myśli m.in. serie Primo, Moderno czy Compatto tego producenta. Primo łączy nowoczesne wzornictwo, gdzie dominującymi materiałami są inox i szkło, z kolorowym, szerokim wyświetlaczem dotykowym. Producent zastosował tutaj najnowsze osiągnięcia włoskich inżynierów. Płyty gazowe utrzymane w stalowej stylistyce mają ruszty obsadzone na całej ich powierzchni, tak aby manewrowanie naczyniami było jak najwygodniejsze.

Linia Moderno marki Freggia obejmuje urządzenia gazowo-elektryczne, gazowe i ceramiczno-elektryczne. Z jednej strony są one bardzo modernistyczne, jednak zastosowane zaokrąglenia czy niektóre panele sterowania i pokrętła to wyraźne odwołanie do klasyki. Urządzenia Moderno należą jednak do sprzętów nowoczesnych, w których duże znaczenie mają układ pokręteł, szeroki uchwyt czy zastosowane funkcje i rozwiązania techniczne. Dość nietypową linią wzorniczą w ofercie marki Freggia jest Compatto. Już sama jej nazwa sugeruje, jakiego typu urządzenia w niej znajdziemy. Zmniejszone, kompaktowe gabaryty i powierzchnia użytkowa, zarówno w odniesieniu do płyt grzewczych, piekarników, jak i lodówek, znajdują licznych nabywców i doskonale sprawdzą się nie tylko w małych kuchniach.

Niejako na drugim biegunie oferty produktowej marki Freggia jest linia Professionale. Należą do niej kuchnie wolnostojące o szerokości 90 cm, a więc o ogromnej powierzchni roboczej, i z piekarnikami o pojemności powyżej 100 l. Kuchnie linii Professionale spodobają się zwłaszcza tym, którzy lubią dużo i często gotować oraz cieszyć swoimi kulinarnymi arcydziełami pozostałych domowników i gości. Wszystkie kuchnie tej linii wyposażone są w płyty gazowe.

Z ziemi włoskiej do Polski 2

Piekarniki z linii Classico marki Freggia wykorzystują stylizowane na retro uchwyty, regulatory i analogowy zegar, z wykorzystaniem którego można wygodnie zaprogramować czas pieczenia.

Z ziemi włoskiej do Polski 3

Linie retro, czyli wspomnień czar

Jeśli w aranżacji wnętrza preferujemy klasyczne rozwiązania, nic straconego. Wielu producentów oferuje serie utrzymane w stylu retro. Jak pokazuje rynek, retro nie musi jednak oznaczać ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego, „oldskulowego” wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń.

Doskonałym przykładem jest tu chociażby linia Country Style marki Teka. Łączy ona w sobie klasyczny wygląd i zaawansowane technicznie rozwiązania. Piekarniki do niej należące zostały wyposażone w efektowne, postarzane panele starowania z okrągłymi zegarami oraz stylizowanymi przełącznikami. Duże znaczenie mają tutaj także miedziane lub pozłacane relingi, pełniące funkcję uchwytów. W płytach gazowych takimi elementami są pokrętła, a w okapach tradycyjna „kubełkowa” bryła okapu przyściennego.

Do klasyki nawiązuje również linia… Classico marki Gorenje. Pozwala ona stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach i płytach gazowych lub kuchni wolnostojącej, okapach i kuchenkach mikrofalowych. Ważną rolę odgrywają tutaj miękka linia i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto. W urządzeniach grzewczych mamy natomiast duży zegar analogowy, przypominający sprzęty produkowane jeszcze w połowie XX w.

Linię o tej samej nazwie ma w ofercie również marka Freggia. Jak zobowiązuje nazwa, jej wzornictwo opiera się na klasycznych rozwiązaniach i klasycznym wyglądzie, oczywiście, z zachowaniem parametrów technicznych i funkcji odpowiednich do aktualnych wymagań użytkowników. Freggia Classico to przede wszystkim piekarniki, płyty gazowe, okapy, ale również kuchnie i lodówki. Dostępna kolorystyka tych urządzeń doskonale współgra z detalami mosiężnych pokręteł, uchwytów czy paneli sterowania z dużym, charakterystycznym zegarem.

Linię w stylu retro oferuje od niedawna również marka Vestfrost, która słynie przede wszystkim z wyjątkowej klasy chłodziarek do wina. Zapowiedź tego, co szykuje dla nas na najbliższe miesiące, mogliśmy zobaczyć już na październikowych targach Warsaw Home. W linii retro, oprócz chłodziarkozamrażarek, zaprezentowano również zmywarki, kuchnie wolnostojące, a także okapy, a nawet drobny sprzęt AGD (więcej w dalszej części). Produkty Vestfrosta zaskakują świeżością, świetnym projektem, nowoczesnym wyposażeniem, które znacznie przewyższa to, co znaliśmy w tym segmencie dotychczas. Cieszą więc oko rozwiązania i funkcje, oryginalna i szeroka kolorystyka, ciekawe kształty, a także odważny styl. Szczególnie zwracamy uwagę na przyjrzenie się wielu innowacyjnym rozwiązaniom technicznym, jakie proponuje Vestel – właściciel marki. 

Linie retro, czyli wspomnień czar 2

Wciąż modne pozostają linie wzornicze utrzymane w stylistyce retro. Tego typu modele oferuje m.in. Gorenje (seria Classico). Znajdziemy w niej kuchnie wolnostojące, piekarniki, płyty grzewcze, okapy, a nawet kuchenki mikrofalowe.

Kuchnia spójna wzorniczo

Nie zawsze sprzęt, który tworzy spójną wzorniczo całość, musi pochodzić z jednej, tak samo nazwanej linii wzorniczej. Wystarczy, aby były to modele tego samego producenta, który ma w ofercie urządzenia o różnorodnej kolorystyce, ale jednocześnie spójne pod względem wzornictwa. Doskonałym przykładem jest oferta produktowa marki Sharp, której wybrane modele chłodziarkozamrażarek dostępne są nawet w trzech lub czterech różnych wersjach kolorystycznych, np. modele z serii BB04 oferowane są w kolorach: białym, srebrnym, inox i w wersji Inox Look, a w niektórych seriach dostępne są jeszcze inne odcienie, takie jak ciemny inox, beż czy wersja Black Glass. Dobierając w odpowiednim kolorze piekarnik czy okap, możemy stworzyć zestaw, który będzie doskonale prezentował się w kuchennej aranżacji, a do tego będzie wyposażony w funkcje i rozwiązania techniczne dostosowane do potrzeb konkretnego użytkownika czy konkretnej rodziny. Tego problemu nie ma z płytami indukcyjnymi, które najczęściej występują w czarnej wersji kolorystycznej, a ta pasuje praktycznie do każdego nowoczesnego wnętrza. Jednak i tutaj Sharp wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i wprowadził do swojej oferty modele płyt indukcyjnych, w których czarne szkło ceramiczne otoczone jest stylową inoksową ramką. Doskonale pasują one do wybranych modeli piekarników tego producenta, który zresztą sam proponuje kilka takich „duetów” w swoim katalogu produktowym.

Kuchnia spójna wzorniczo 2

W ofercie marki Sharp znajdziemy różnorodne urządzenia zarówno do zabudowy, jak i wolnostojące, które można bez problemu dopasować do siebie pod względem kolorystyki i designu.

Wszechstronnie i w pełni funkcjonalnie

Linie wzornicze dostępne w ofercie niektórych producentów AGD są na tyle rozbudowane, że pozwalają na wyposażenie kuchni nie tylko w piekarniki, płyty czy chłodziarkozamrażarki, ale również w dopasowane wzorniczo zlewozmywaki czy armaturę i systemy organizacji kuchni. Tutaj przykładem wyjątkowym i niepowtarzalnym jest marka Franke.

W ofercie szwajcarskiej marki z ogromnymi tradycjami znajdziemy m.in. linię Frames by Franke. Dzięki niej kuchnia może stać się wizytówką domu i spełnić wyrafinowane oczekiwania nawet najbardziej wymagających amatorów gotowania. Linia ta oferuje praktycznie kompletne wyposażenie kuchni – od baterii i zlewozmywaków z praktycznymi funkcjami wylewek, przez urządzenia kompaktowe, takie jak np. ekspres do kawy, aż po okapy. Producent nie zapomniał także o dopasowanych wzorniczo akcesoriach. Dzięki temu cała kuchnia może zostać urządzona w spójny stylistycznie sposób.

W ramach linii Frames by Franke znajdziemy obecnie blisko 60 rozmaitych elementów. A co jest dla nich wspólne? Podpowiedź nasuwa już sama nazwa linii. Określenie „Frames” odwołuje się do motywu dekoracyjnej ramki okalającej modele z tej serii. Delikatny, stalowy element w subtelny sposób wzbogaca minimalistyczne wzornictwo urządzeń.

Urządzenia dostępne są w kolorze czarnym i szampańskim. Oba te odcienie doskonale pasują do najmodniejszych wykończeń mebli. Szwajcarska firma Franke to także wiele innych, stylowych linii wzorniczych. Mamy tu m.in. na myśli linie takie jak chociażby Mythos, Maris Free czy Crystal. Każda z nich jest wyjątkowa, na swój sposób oryginalna i wyposażona w innowacyjne rozwiązania techniczne oraz opracowana na bazie bardzo dobrej jakości podzespołów.

Wszechstronnie i w pełni funkcjonalnie 2

W projekt linii wzorniczych niejednokrotnie angażowani są profesjonalni designerzy. Inspirowana naturą linia Maris Free marki Franke powstała przy współpracy z nowojorskim projektantem Drorem Benshetritem.

Okapy, czyli płuca i serce kuchni

Okapy to jedna z najbardziej wyszukanych wzorniczo grup produktów, które uzupełniają wiele linii wzorniczych. Czasem tworzą spójny zestaw (płyta i okap). Paradoksalnie, konsumenci częściej wybierają okap od strony wzornictwa niż funkcji. Oczywiście, wygląd ma kolosalne znaczenie, ale bez wnętrza i odpowiedniego zaplecza technicznego okap nie spełni swego przeznaczenia, jakim jest oczyszczanie powietrza i wentylacja kuchni. Wśród czołowych marek, producentów okapów, ale coraz częściej także płyt znajdziemy tak uznane marki jak choćby Akpo, Ciarko, Faber, Falmec, Elica czy Novy.

Stylowe posiłki z liniami wzorniczymi

Ważną odmianą linii wzorniczych są popularne wśród producentów drobnego AGD serie śniadaniowe. Mnogość linii stylistycznych sprawia, że każdy wśród sprzętu znajdzie coś, co będzie idealnie pasowało do jego kuchni, a nawet całkowicie odmieni jej oblicze. Zazwyczaj podstawowymi elementami każdej serii śniadaniowej są czajnik bezprzewodowy oraz toster. Reszta dodatków jest zależna od producenta, bardzo często znajdziemy wśród nich także przelewowy ekspres do kawy, opiekacz do kanapek, a nawet gofrownicę, blender czy robot wieloczynnościowy. Oczywiście, w tym ostatnim wypadku trudno mówić o sprzęcie śniadaniowym, nie zmienia jednak to faktu, że producenci pozwalają na zachowanie jedności stylistycznej z pozostałymi produktami.

Stylowe posiłki z liniami wzorniczymi 2

Połączenie stali nierdzewnej z klasyczną czernią i niekiedy ze szkłem nie tylko świetnie się prezentuje, ale i znakomicie sprawdzi w nowoczesnych kuchniach.

Czerń zawsze w modzie

Marka Amica, oferując sprzęt drobny z linii IN, pozwala nam stworzyć kompletną, niczym niezmąconą kompozycję z kuchenną zabudową. W jej składzie znajdziemy kilka urządzeń. Należy do nich czajnik KF 5011 IN. Zastosowany w nim kontroler Strix to najbardziej uznana i zarazem nowoczesna technika gwarantująca efektywną, bezpieczną i długotrwałą pracę. Kolejnym urządzeniem jest rozdrabniacz BCK 5011 IN, wyposażony m.in. w specjalne zabezpieczenie, dzięki któremu wyłącza się samoczynnie, jeżeli nastąpi jego przegrzanie. Zestaw można uzupełnić wydajnym blenderem kielichowym BTK 5011 IN. Dostępny jest również blender ręczny BL 5011 IN z płynną regulacją prędkości (10 ustawień). Ma innowacyjny kształt stopy miksującej, zaś specjalna konstrukcja zapobiega rozpryskiwaniu zawartości. Wszystkie produkty łączy piękna czarna barwa, która kuchni nadaje szyk i elegancję.

Komfort i styl

Linia Private Collection marki Bosch to seria nietuzinkowa pod względem kolorystyki i wyszukanego kształtu urządzeń. Dwa tostery, czajnik oraz ekspres przelewowy – seria ta to przepis na idealne śniadanie. Intrygują przede wszystkim kształty urządzeń, które zdecydowanie przyciągają oko. Delikatnie prowadzone okrągłe linie nadające nieco smukłości w połączeniu z paletą barw od klasycznej czerni przez pastele po czerwień, sprawiają, że jest to sprzęt pasujący do wnętrz nowoczesnych, gdzie może w pełni błyszczeć.

Kolejna seria – Styline to klasyka i doskonałe wykonanie. Powinni na nią zwrócić uwagę klienci, którym zależy na kompleksowości, bowiem linia ta oprócz standardowego wyposażenia jak czajnik, toster czy ekspres przelewowy, może być uzupełniona również o mikser oraz znakomity planetarny robot MUM. Wraz z licznymi akcesoriami stanowi on propozycję dla tych, którzy czas spędzają nie tylko na konsumpcji, ale ważny jest dla nich również kuchenny proces twórczy. Wzornictwo urządzeń jest klasyczne, na uwagę zasługuje duża liczb barw, w tym mniej standardowe, jak wanilia czy mięta. Nie zabrakło przy tym funkcjonalności.

Czajnik to urządzenie w sam raz dla koneserów nie tylko wzornictwa, ale i herbaty, pozwala na wybór temperatury wody – 70 °C, 80 °C, 90 °C oraz wrzątku, ma też tryb utrzymania stałej temperatury przez 30 min, potrójną ochronę (automatyczne wyłączanie po zagotowaniu, przy zdejmowaniu z podstawy, ochrona przed przegrzaniem oraz przed włączeniem pustego czajnika), a pokrywę otwiera się przyciskiem.

Komfort i styl 2

Nie brakuje również propozycji uznanych marek dla „odważnych”, które ożywią wnętrza wyjątkowymi kolorami i materiałami najwyższej próby.

Komfort i styl 4
Komfort i styl 6

Klejnot, nie tylko w kuchni

Seria Jewel to prawdziwa perła w ofercie marki Eldom. Wzornictwo, jak łatwo się domyślić, nawiązuje do charakterystycznego kształtu kamieni szlachetnych, a wspólnym mianownikiem jest umieszczony na obudowie urządzeń wzór imitujący szlif diamentowy. Urządzenia są dostępne w kolorze czarnym lub białym. Znajdziemy wśród nich urządzenia kuchenne, jak czajnik, toster, blender ręczny, a nawet… nawilżacz powietrza.

Prekursor we wzornictwie

Poruszając temat wzornictwa w kuchni, nie sposób pominąć w tym segmencie Gorenje. Jak już wspomnieliśmy, słoweńska marka jest jednym z prekursorów linii wzorniczych zarówno w sprzęcie dużym, jak i drobnym. Współpraca z światowej sławy projektantami sprawia, że dla wszystkich, którzy chcą stylowo urządzić kuchnię, oferta Gorenje jest naturalnym punktem odniesienia.

Warto wspomnieć o linii INF, w której znajdziemy czajnik i toster ze stali nierdzewnej z pięknymi miedzianymi akcentami. Uwagę zwraca seria Classico, utrzymana w stylu retro i pasująca do klasycznych wnętrz, która świetnie uzupełni duży sprzęt tej marki. Nie można pominąć także linii Chef’s Collection. W jej skład wchodzą blender ręczny, blender kielichowy, a także robot kuchenny z praktycznymi akcesoriami. Urządzenia wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów zachowane są w eleganckiej kolorystyce czerni i inoksu. Prawdziwy popis kunsztu wzorniczego słoweńskiej marki stanowi jednak seria Karim, zaprojektowana przez wybitnego projektanta Karima Rashida. Od razu jednak trzeba dodać, że jest to sprzęt dla odważnych, niebojących się eksperymentowania z kolorem, bowiem ta linia wzornicza stanowi prawdziwą eksplozję barw i z pewnością nowoczesnym wnętrzom nada nutę ekstrawagancji. W serii tej znajdziemy czajnik, toster, kuchenkę mikrofalową, a nawet wagi – osobistą i kuchenną. Całość może stanowić znakomite uzupełnienie sprzętu do zabudowy z tej samej linii.

Nadaj kuchni blask

Seria śniadaniowa High Gloss marki Breville składa się z czterech urządzeń: czajnika elektrycznego, opiekacza do kanapek oraz dwóch tosterów – na dwie lub cztery kromki chleba. Jak już wskazuje sama nazwa, seria High Gloss wyróżnia się wykończeniem na wysoki połysk w kolorze białym z akcentami ze stali nierdzewnej. Specjalna powłoka zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się odcisków palców. Zaletą jest bez wątpienia uniwersalność, sprzęt znakomicie odnajdzie się w niemal każdej nowoczesnej kuchni. Pomimo tego jednak linii High Gloss nie brak indywidualnego charakteru.

Nadaj kuchni blask 2

Jeśli naszemu wnętrzu brakuje „ciepła” bądź chcemy je bardziej ożywić czy zdynamizować, znakomitym dodatkiem będzie seria drobnego sprzętu w pastelowych barwach i różnych kolorach.

Styl w codziennym wydaniu

W ofercie marki Philips znajdziemy trzy główne linie stylistyczne: Daily, Viva oraz Avance. Charakterystyczną cechą jest to, że są one niezwykle rozbudowane. Oprócz standardowych produktów, jak czajniki, tostery czy ekspresy, znajdziemy wśród nich także grille, blendery, opiekacze, roboty wieloczynnościowe, a nawet parowary. Daily Collection oferowana jest głównie w kolorze czarnym oraz białym, choć niektóre sprzęty dostępne są też w wykończeniu m.in. czerwonym lub złotym. Klasyczna stylistyka sprawia, że produkty te lepiej odnajdą się w tradycyjnych kuchniach.

Avance Collection to propozycja dla tych, którzy poszukują sprzętu najbardziej zaawansowanego. Wzornictwo możemy uznać za zdecydowanie nowoczesne, żeby nie powiedzieć: futurystyczne. Wartościowym uzupełnieniem tej serii, poza sprzętem śniadaniowym, są wyjątkowo wydajne wyciskarki wolnoobrotowe i blendery. Dzięki nim codzienne posiłki z łatwością urozmaicimy świeżym sokiem lub koktajlami, a wieczorem pokruszymy lód do drinków. Dostępna kolorystyka to odcienie szarości i stal nierdzewna.

Kolejną z popularnych linii wzorniczych marki Philips jest Viva Collection, łącząca nowoczesne materiały z zachowawczą stylistyką, która z pewnością znakomicie odnajdzie się w większości wnętrz kuchennych i doda im elegancji. Dominujące barwy to czerń oraz srebro stali nierdzewnej. Podobnie jak wypadku innych serii holenderskiej marki wspólnym mianownikiem jest kompleksowość oferty. W Viva Collection znajdziemy pełną gamę sprzętu do przetwarzania żywności, w tym nawet… frytownicę.

Styl w codziennym wydaniu 2

Nie tylko sprzęt kuchenny czaruje wzornictwem. Marka Stadler Form swoimi produktami o wyjątkowym designie pozwala zadbać o jakość powietrza w domu.

Styl w codziennym wydaniu 3
Styl w codziennym wydaniu 4

Od retro po… Księżyc

Russell Hobbs to kolejna marka, która ma znaczący wkład w ten segment i jedną z najciekawszych ofert linii wzorniczych na rynku w drobnym sprzęcie AGD. Oferuje ona wiele serii, wśród których wyróżnić na pewno należy kolekcję Retro. Wbrew nazwie chodzi tylko o styl, gdyż produkty wchodzące w jej skład są na wskroś nowoczesne, a produkowane są w trzech kolorach: Ribbon Red, Classic Noir oraz Vintage Cream. Odwołuje się do emocji i nuty nostalgii za solidnym sprzętem z lat 50. czy 60. XX w. Producent świetnie łączy przy tym tradycję, nowoczesność oraz ważną solidność. Znakomicie zaprojektowana i wykonana seria bardzo wyróżnia się na tle tego typu produktów. Umieszczone na poszczególnych urządzeniach wskaźniki wyglądają niczym stare zegary, a czajnik, na wzór klasycznych modeli, ma dziobek. W skład całej linii wchodzą typowe dla serii śniadaniowej elementy: czajnik elektryczny, ekspres przelewowy oraz toster. Dodatkowo jest jeszcze grill w kolorystyce Classic Noir.

Jedną z najnowszych propozycji jest seria Luna, wykonana ze stali nierdzewnej. Dostępna jest w trzech barwach. Dwie podstawowe: Moonlight Grey oraz Solar Red inspirowane są fazami Księżyca. Ich uzupełnienie stanowi wersja Cooper z miedzianym wykończeniem. Wzornictwo serii Luna znakomicie uzupełni wnętrza bardziej nowoczesnych kuchni. W jej skład wchodzą dwa tostery, czajnik oraz ekspres przelewowy.

Od retro po… Księżyc 2

Style retro czy vintage wciąż pozostają modne, tak jak analogowe wskaźniki i klasyczne elementy, które świetnie uzupełniają wnętrza tradycyjnych, jak i stylizowanych kuchni.

Z wybiegu do… kuchni

Gdy świat mody łączy się z nowoczesną techniką, owoc takiego mariażu musi być absolutnie wyjątkowy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z włoskim podejściem do tematu wzornictwa. Właśnie tak jest z serią Sicily is my love marki Smeg, opracowaną we współpracy z domem mody Dolce & Gabbana. Feeria barw i motywów graficznych wprost bije z produktów z tej linii wzorniczej. W jej skład wchodzą m.in. toster, czajnik, wyciskarka do cytrusów czy blender kielichowy. Kolekcja jest limitowana. Urządzenia pokryte są wzorami inspirowanymi kulturą i dziedzictwem Sycyli. Trudno oddać słowami wyjątkowość tej serii, ją po prostu trzeba zobaczyć.

Z wybiegu do… kuchni 2

Jeśli wymaga tego sytuacja, warto wyjść poza ramy linii wzorniczych i uzupełnić je na własną rękę produktami innych producentów utrzymanymi w podobnej stylistyce.

Powiew świeżości i kunszt technologii

Swój debiut rynkowy ma także na polskim rynku znana na świecie marka Sharp. Pierwsze urządzenia drobnego AGD, w tym linia wzornicza ze stali i szkła, to przykład produktu świetnie zaprojektowanego i wyprodukowanego z użyciem najlepszych komponentów. Kiedy obcuje się z urządzeniami, widać to i czuć w każdym aspekcie i każdym momencie pracy z dowolnym urządzeniem. Warto dodać, że marka Sharp stanowi obecnie portoflio tureckiego giganta – koncernu Vestel.

W koszyku znanych i elitarnych marek Vestela jest też brand Vestfrost, słynący od lat z najwyższych lotów sprzętu chłodniczego. Wyrafinowany sprzęt chłodniczy retro czy wyjątkowe winiarki to najnowsze propozycje Vestfrosta, jakie zostały zaprezentowane w Polsce. Są one nie tylko przykładem udanego, nietuzinkowego wzornictwa, ale i zaskakują mnogością funkcji i rozwiązań. Jest to też sprzęt solidny i precyzyjnie wykonany. Poza dużym AGD Vestfrost wprowadza wiele urządzeń drobnych – od masywnego, mocnego blendera po roboty wielofunkcyjne, w tym planetarne.

Jak uzupełnić linię stylistyczną?

Nawet w najbogatszej linii wzorniczej może zaistnieć sytuacja, że jakiegoś produktu w niej zabraknie. Nic jednak straconego, bowiem we wzornictwie, podobnie jak i w innych dziedzinach, występują oczywiście podobne czy powtarzalne materiały czy motywy zdobnicze. Dlatego warto przyjrzeć się często ofercie innych marek pod kątem brył, materiałów, linii, kolorów, ich odmian czy odcieni.

Dobrym przykładem doboru dodatkowych urządzeń przez pryzmat stylistyki i wykonania są choćby ekspresy do kawy. W serii śniadaniowej zazwyczaj znajdziemy modele przelewowe, jednak jeśli cenimy sobie dobre espresso, w nasz gust bardziej trafimodel automatyczny.

Idąc tym tropem, szwajcarska marka JURA swój nowy model ENA 8 zaoferowała w aż czterech wersjach wykończeniowych – klasycznej czerni i bieli, ekstrawaganckiej czerwieni oraz Massive Aluminium, wykonanej z płyt aluminiowych o grubości 3 mm. Marki Philips oraz Saeco swoje ekspresy również oferują często w różnych wersjach kolorystycznych. Fortepianowa czerń, błyszcząca biel, antracyt, stal nierdzewna – to tylko zaledwie kilka przykładów barw, jakimi pragną zaskoczyć nas projektanci – także marek Siemens, Krups czy De

Linie wzornicze w sprzęcie audio-wideo

Z badań wynika, że przy zakupie telewizora oprócz walorów obrazu decydują względy estetyczne. Dziś telewizor to już nie tylko urządzenie służące domowej rozrywce, lecz także ważny element wystroju wnętrza, który ma być zarówno praktyczny, jak i elegancki. Podobne wzornictwo może obejmować, oprócz telewizora, soundbar i odtwarzacz wideo Blu-ray. Dla wyróżnienia serie telewizorów mają różne wzornictwo, najbardziej widoczne w materiałach, rozmieszczeniu głośników i kształtach podstawy ekranu.

Linie wzornicze w sprzęcie audio-wideo 2

Na telewizorach z serii Samsung The Frame wyświetlane obrazy wyglądają jak oryginały.

Samsung Design 360 – współczesna definicja piękna

Wzornictwo telewizorów Samsung Design 360 opiera się na koncepcji puryzmu, rozumianego jako połączenie minimalistycznej konstrukcji z dbałością o najdrobniejsze detale. Projektanci Samsunga wyszli z założenia, że piękno tkwi w prostocie, dlatego wyeliminowali wszelkie zbędne elementy dekoracyjne oraz techniczne, jednocześnie doskonaląc kluczowe aspekty konstrukcyjne. Chodziło o wydobycie esencji telewizji przez minimalizację rozpraszających bodźców, aby uwaga widza skupiała się na tym, co najważniejsze, czyli wyświetlanych na ekranie treściach. W ten sposób stworzono Design 360, który zakłada perfekcyjne dopracowanie nawet najdrobniejszych szczegółów widzianych pod każdym kątem. W segmencie telewizorów premium marki Samsung są modele z wyświetlaczem zakrzywionym i płaskim. Dążenie do jak najcieńszego ekranu nadaje całej konstrukcji lekkości. W połączeniu z minimalistyczną podstawą urządzenie idealnie wpisuje się w aranżację każdej przestrzeni mieszkalnej.

Design 360 sprawia, że takiego ekranu nie trzeba już ustawiać w rogu pokoju czy wieszać na ścianie. Dzięki doborowi odpowiedniej podstawy telewizor można ustawić choćby na środku pokoju, eksponując urządzenie niczym dzieło sztuki. Czym jest zatem design absolutny? To prostota i dbałość o detale. To właśnie one decydują o wyjątkowości nowej definicji wzornictwa Samsunga. Zdaniem Julien Jae, zajmującej się wzornictwem telewizorów QLED TV wiceprezes amerykańskiego oddziału Samsunga, telewizory są użytkowane przez 20 proc. czasu, a potem stanowią czarną plamę na ścianie. Tendencją jest sprzedawanie telewizorów o coraz większych przekątnych – 55–75 cali, co zwiększa czarną plamę ekranu. Można ją „usunąć” dwiema funkcjami: Ambient i galerią obrazów.

Samsung Design 360 – współczesna definicja piękna 2

Funkcja Ambient w telewizorach QLED TV sprawia, że największy ekran w domu będzie pełnić funkcję osobistego centrum informacji lub wyświetli wzór na ścianie, aby ekran był niewidoczny.

Telewizory Samsung QLED 2018

Koncepcję designu 360 zastosowano w telewizorach QLED TV 2018. Minimalizm – to słowo, które świetnie oddaje charakter tegorocznej linii telewizorów QLED TV. Widzowie mogą się skoncentrować tylko na obrazie, ponieważ zbędne elementy, które często odciągają uwagę, zostały wyeliminowane. W wypadku telewizorów QLED TV minimalizm przejawia się także w dodatkach. Wieszak No Gap pozwala powiesić największy w domu ekran płasko, przy samej ścianie. Widzowie, którzy lubią mniej standardowe rozwiązania, będą mogli skorzystać z dodatkowych podstaw, które są sprzedawane osobno. Stojak Tower idealnie podkreśli nowoczesny charakter pomieszczenia, a stojak Studio, który kształtem przypomina sztalugę, zamieni telewizor w prawdziwe dzieło sztuki.

Co najbardziej może rozpraszać podczas oglądania? Najczęściej są to kable. Telewizory QLED TV 2018 zostały wyposażone w jeden praktycznie niewidoczny przewód One Invisible Connection. Zastępuje on kabel zasilający i AV, a biorąc pod uwagę, że wszystkie dodatkowe urządzenia, takie jak konsole czy soundbary, podłączone są do modułu One Connect, od telewizora wychodzi tylko jeden przewód, którego praktycznie nie widać.

Co jeszcze może zaburzać estetykę pomieszczenia? To czarna plama ekranu po wyłączeniu telewizora – im większa przekątna, tym większa nieatrakcyjna powierzchnia. Najnowszym pomysłem firmy Samsung na 2018 r. w telewizorach QLED TV jest funkcja Ambient, która sprawia, że największy ekran w domu będzie pełnić funkcję osobistego centrum informacji, także wtedy, gdy widzowie nie oglądają filmu lub telewizji – odtworzy muzykę, wyświetli prognozę pogody, informacje o natężeniu ruchu ulicznego czy najnowsze doniesienia z kraju i ze świata. Dostęp do wybranych funkcji ułatwia specjalny przycisk Ambient Mode na minimalistycznym pilocie (One Remote Control). Jeśli telewizor zamontowany jest na ścianie, tryb Ambient pomoże „wtopić” ekran w przestrzeń – wyświetli wzór, który znajduje się na powierzchni ściany za telewizorem. W ten sposób uzyskamy efekt niemal przezroczystego ekranu, który idealnie harmonizuje z wnętrzem. Aby telewizor wtopił się w ścianę, należy skorzystać z aplikacji instalowanej na smartfonie i wykonać zdjęcie telewizora powieszonego na ścianie. Telewizor analizuje tło i po przetworzeniu wyświetla je na ekranie. Widoczna pozostaje jedynie ramka telewizora.

Telewizory Samsung QLED 2018 2

Wzornictwo Samsung Design 360 w telewizorach Samsung QLED TV powoduje, że urządzenia wyglądają elegancko z każdej strony.

Telewizory Samsung QLED 2018 3

Duet – soundbar z telewizorami QLED TV 2018 oraz Premium UHD

Ten system dźwiękowy odpowiada na potrzeby fanów dobrego brzmienia i nowoczesnego wzornictwa. Połączenie technik optymalizujących dźwięk z minimalistyczną konstrukcją sprawia, że nowy soundbar Samsung HW-NW700 Sound+ gra równie dobrze. Głośniki wbudowane w wąską i wysoką listwę są skierowane do przodu, co potęguje wrażenia zarówno przy oglądaniu filmów, jak i wydarzeń sportowych. Soundbar z telewizorem można połączyć bezprzewodowo – za pomocą sieci Wi-filub przez Bluetooth i obsługiwać pilotem od telewizora. Pasuje do telewizorów z serii QLED TV i Premium UHD.

Duet – soundbar z telewizorami QLED TV 2018 oraz Premium UHD 2

Soundbar Samsung HW-NW700 Sound+ pasuje do telewizorów z serii QLED TV i Premium UHD.

Samsung The Frame – galeria obrazów

Firma Samsung rozwinęła tę koncepcję, tworząc serię telewizorów The Frame, w której wyświetlacz LCD umieszczono w ramach obrazowych. Telewizor The Frame trudno odróżnić od obrazu nie tylko dzięki wyświetlanej w nim galerii dzieł sztuki czy też zdjęć użytkownika, lecz także za sprawą unikatowego wzornictwa. Oprócz klasycznej czarnej ramy, która imituje oprawę obrazu, do wyboru są jeszcze ramy w kolorze orzechowym, beżowym i białym. To pozwala dopasować The Frame do każdego wnętrza. Wymiana ramy za sprawą mocowania za pomocą specjalnych magnesów jest szybka i łatwa. Wrażenia wizualne potęguje wieszak No Gap, dzięki któremu telewizor można powiesić płasko przy samej ścianie, niczym kolejny obraz w kolekcji. Ekran można także delikatnie odchylić lub pochylić, aby uzyskać komfortowy kąt podczas oglądania. Można także wykorzystywać podstawy, aby telewizor wyglądał jak obraz na sztaludze. Oprócz zastosowania charakterystycznych ramek jak w obrazach do pamięci wgrano zdjęcia 100 dzieł sztuki o różnej tematyce (przyroda, martwa natura, szuka nowoczesna i inne). Dodatkowo czujnik ruchu wykrywa obecność domownika i wyświetla dzieła sztuki lub pozostawia ekran czarny, jeśli pokój jest pusty. W Samsung Art Store można zakupić konkretne dzieło sztuki lub uzyskać nieograniczony dostęp do zbiorów w ramach abonamentu.

Samsung The Frame – galeria obrazów 2

Najnowsze trendy wzornicze w telewizorach marki Toshiba to znikome ramki i cienkie wyświetlacze oraz umieszczenie w obudowie soundbara głośnika niskotonowego.

Samsung The Frame – galeria obrazów 3
Samsung The Frame – galeria obrazów 4

TCL Living Window

Firma TCL przygotowała największą kolekcję wyróżniających się telewizorów 4K Living Window, które pokazano na targach IFA, a na rynku pojawią się w przyszłym roku. Debiutujące na rynku produkty z serii TCL Living Window są przeznaczone dla konsumentów o wyrafinowanym guście. To telewizory 4K QLED z głośnikami firmy Onkyo w postaci soundbarów dopasowanych do telewizora. Są także wyposażone w wysokiej klasy system audio Virtual Dolby Atmos. Seria telewizorów Living Window składa się z modeli 65-calowych w wersjach Art Deco, Abstract Beuaty i Modern Simplicity oraz 55-calowego modelu Oriental Elegance. Zostały one zainspirowane motywami charakterystycznymi odpowiednio dla art deco, kubizmu, stylu Pieta Mondriana oraz sztuki orientalnej.

TCL Living Window 2

Debiutujące na rynku produkty z serii TCL Living Window są przeznaczone dla konsumentów o wyrafinowanym guście.

TCL – linia CityLine

Telewizory C76 CityLine marki TCL wyróżniają się elegancją i wydajnością. Konstrukcja wyświetlacza Ultra HD bez obramowania charakteryzuje się minimalistycznym i ultracienkim profilem o grubości 7,9 mm, co powoduje, że telewizor wygląda elegancko pod każdym kątem. Projekt wykorzystuje aluminium i metal – nie ma śrub ani plastiku – dzięki czemu cała seria jest nie tylko piękna, ale także wytrzymała. Model (55DC760) w sierpniu zdobył nagrodę „Best Buy LCD TV 2018–19”, przyznaną przez Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku (EISA). Telewizor jest dostępny w rozmiarach 49, 55 i 65 cali.

TCL – linia CityLine 2

Telewizory C76 CityLine marki TCL wyróżniają się elegancją i wydajnością.

TCL – linia CityLine 3

Toshiba

W telewizorach Toshiby można znaleźć szereg nowych rozwiązań wzorniczych, które pokazano na IFA. Wal Art. TV concept to 65-calowy telewizor z wyświetlaczem o grubości 2,5 mm, który powieszony na ścianie nie będzie od niej odstawał. Soundbar będzie się łączył z telewizorem za pomocą cienkiego przewodu. Telewizor z serii Bezel- -less Design (prawie bezramkowy) ma ramkę o szerokości tylko 4 mm, co powoduje, że przy przekątnej ekranu 65 cali jest praktycznie niewidoczna. Toshiba rozwija także koncepcję telewizora Bazooka TV, w którym głośniki wysoko- i średniotonowe są skierowane do przodu, a subwoofer w kształcie tuby wyposażono w wewnętrzny wzmacniacz. Brak narożników sprawia, że jakość głębokiego basu jest lepsza niż w większości subwooferów do telewizorów.

Toshiba 2

Spójne wzornictwo jest zachowane również w obrębie poszczególnych serii komponentów do systemów audio. Doskonałym tego przykładem są modele z serii 800 marki Denon, do której należą wzmacniacz, odtwarzacz CD i odtwarzacz sieciowy

Linie wzornicze w sprzęcie audio

Również w sprzęcie audio możemy znaleźć całe serie urządzeń oferowane przez jednego producenta, w których modele wyglądają podobnie, a różnią się jedynie kilkoma szczegółami pod względem designu (np. kolorystyką) lub funkcjonalności (np. inną liczbą i rodzajem dostępnych złączy audio-wideo), a także gabarytami. Wszystko to dla dobra klienta, który może lepiej dobrać dla siebie odpowiednie modele, nadal zachowując spójną stylistykę sprzętu.

Podobne wzornictwo zachowane jest przede wszystkim, jeśli chodzi o serie komponentów do systemów stereo czy kina domowego, a więc wzmacniacze, amplitunery, odtwarzacze CD czy odtwarzacze sieciowe. Czasem nawet na przestrzeni kilku lat producenci zachowują spójną wzorniczo linię, a czasem co roku tylko modyfikują wzornictwo swoich modeli, odświeżając lekko design. Oczywiście, pod względem podstawowych funkcji i rozwiązań technicznych nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć zestaw audio złożony z urządzeń różnych producentów. Jednak kupując np. amplituner kina domowego i odtwarzacz Blu-ray tego samego producenta, mamy przede wszystkim integralność stylu urządzeń, co dobrze wygląda, zwłaszcza jeśli są one rozstawione blisko siebie.

Podobnie ma się sprawa z kolumnami głośnikowymi. W tym wypadku producenci oferują rozmaite konstrukcje, aby klient mógł zakupić zestaw dostosowany nie tylko do rodzaju systemu audio, jaki zamierza zbudować, ale także do wielkości pomieszczenia odsłuchowego. W niektórych seriach kolumn dostępnych jest nawet 8 czy 10 spójnych wzorniczo konstrukcji, z których możemy stworzyć taki system głośnikowy, jaki będzie dla nas najodpowiedniejszy.

W sprzęcie audio często mamy też do czynienia z limitowanymi seriami urządzeń. Dobrym tego przykładem jest wzmacniacz i odtwarzacz Marantza KI Ruby, który został opracowany specjalnie z okazji 40. rocznicy współpracy tego producenta z Kenem Ishiwatą, ambasadorem marki. Nowe modele to następcy urządzeń dostępnych w serii 10 Marantza, które również były dostrajane przy udziale Kena Ishiwaty. Są wyjątkowe nie tylko pod względem brzmienia, ale przede wszystkim właśnie pod względem wzornictwa – na ich obudowie znajduje się laserowo grawerowany „podpis” ambasadora Marantza przyozdobiony – jak wskazuje nazwa linii – niewielkim rubinem.

Linie wzornicze w sprzęcie audio 2

Składające się z modeli o różnych kształtach i gabarytach linie kolumn głośnikowych pozwalają na dobranie odpowiedniego zestawu do systemu audio wykorzystywanego przez użytkownika i wielkości pomieszczenia odsłuchowego.

2018-11-05

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket