Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

YATO

Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796

Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796

Marka YATO stale rozwija swoją ofertę elektronarzędzi. Zgodnie z ostatnimi trendami producent zaprezentował system zasilania akumulatorowego, wykorzystujący ogniwa litowo-jonowe 18 V. Składają się na niego bogata oferta elektronarzędzi oraz trzy akumulatory o pojemności 2, 3 i 4 Ah. Przetestowana przez nas wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 to najbardziej zaawansowane elektronarzędzie akumulatorowe marki YATO.

Sprzęt dostarczany jest w solidnej walizce z tworzywa sztucznego. W zestawie znajdziemy akumulator o pojemności 2 Ah oraz ładowarkę, która naładuje go w ciągu godziny. W walizce znajdzie się także dodatkowe miejsce na np. zapasowy akumulator czy zestaw bitów lub wiertła. Dzięki temu całość można przechowywać w jednym miejscu i łatwo transportować na miejsce pracy. Akumulator wyposażono w diodowy wskaźnik naładowania z 4-stopniową skalą, łatwo więc ocenimy jego gotowość do wykonywania prac. Po wyjęciu wiertarkowkrętarki z walizki trzeba przyznać, że robi ona bardzo dobre wrażenie. Obudowa jest wykonana z solidnego i wytrzymałego tworzywa sztucznego, jest to poliamid wzmocniony włóknem szklanym, rękojeść pokryto zaś gumą, dzięki czemu łatwo jest o pewny chwyt. Sam korpus jest kompaktowy, więc manewrowanie narzędziem nie przysparza problemów, a metalowy zaczep pozwala przenosić je na pasku. Wymianę wierteł ułatwia hamulec wrzeciona. Szybkomocujący uchwyt wiertarski ma maksymalną średnicę rozwarcia wynoszącą 13 mm.

Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 2
Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 3
Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 4

YATO YT-82796 zostało wyposażone w dwubiegową przekładnię planetarną, która została umieszczona w metalowej obudowie. Jak deklaruje producent, ma ona stalowe koła zębate o twardości 53-56 HRC. Sprzęt może pracować w trzech trybach: wiercenia, wiercenia z udarem i wkręcania precyzyjnego, w którym możemy ograniczyć moment obrotowy podczas dokręcania, na 20-stopniowej skali umieszczonej na pierścieniu zmiany tryby pracy. Zarówno prędkość obrotową, jak i częstotliwość udarów można płynnie regulować, dozując odpowiednio siłę nacisku na włącznik spustowy. Tuż nad nim umieszczona jest dioda doświetlająca LED, bardzo przydatna podczas pracy w miejscach o ograniczonym dostępie światła. Obok znajduje się też przełącznik słupkowy, umożliwiający zmianę kierunku obrotów. Maksymalna wartość momentu obrotowego to 42 Nm. Prędkość obrotowa wynosi do 600 lub 2000 obr./min, a częstotliwość udarów do 10 800 lub do 36 000 uderzeń w ciągu minuty odpowiednio dla pierwszego i drugiego biegu. 

Tworząc nowy system, YATO postawiło na nowoczesne rozwiązania. Producent w swojej flagowej wiertarkowkrętarce zastosował silnik bezszczotkowy. Oznacza to mniejsze zużycie energii i lepszą efektywność energetyczną. Jednostka jest także mniejsza gabarytowo. Silnik jest bardzo wydajny, co przekłada się bezpośrednio na parametry pracy sprzętu. Maksymalna rekomendowana przez producenta średnica otworów wierconych w betonie to 12 mm i faktycznie podczas testów nie było problemów z wierceniem otworów o takiej średnicy np. w kostce brukowej czy silikacie. Przy pomocy otwornicy wykonywano również otwory w blacie z płyty wiórowej o grubości 38 mm. Sprzęt znakomicie sprawdził się także podczas nawiercania otworów w cegle wapienno-piaskowej pod kołki montażowe o średnicy 8 mm. Elektronarzędzie nie miało także trudności we wkręcaniu wkrętów o średnicy 5 mm i długości 200 mm do drewna.

Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 6
Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 7
Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 8

Wiertarkowkrętarkę udarową YATO można polecić wykonawcom poszukującym wydajnego sprzętu o konkurencyjnych parametrach. Nie bez znaczenia jest także cena, która w sklepie firmowym producenta wynosi 569 zł, co jest atrakcyjną kwotą jak na sprzęt z silnikiem bezszczotkowym. Pod symbolem YT-82797 dostępne jest także samo elektronarzędzie bez dodatków.

Wiertarkowkrętarka udarowa YT-82796 10
2018-10-10

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2021 InfoMarket